Turystka zaginęła w parku narodowym. Spędziła ponad tydzień w dziczy
Turystka została uratowana w teksańskim parku narodowym po ponad tygodniu od zaginięcia. Służby odnalazły kobietę w pobliżu popularnego szlaku turystycznego. Została przetransportowana do punktu pomocy medycznej.
25-letnia turystka, która zaginęła 9 listopada w Parku Narodowym Big Bend w Teksasie, została uratowana w piątek rano, ponad tydzień od momentu zaginięcia. Akcja poszukiwawcza rozpoczęła się w czwartek - bliskich zaniepokoił fakt, że kobieta nie zameldowała się na wynajętym wcześniej polu kempingowym. Jak podała amerykańska Służba Parków Narodowych (NPS), w momencie odnalezienia turystka była przytomna i mogła rozmawiać z ratownikami.
Apel o rozważną eksplorację
"Z przyjemnością informujemy o udanej akcji poszukiwawczo-ratowniczej w Parku Narodowym Big Bend. Nasz świetnie wyszkolony zespół, we współpracy z zewnętrznymi organami, zlokalizował i bezpiecznie uratował zaginioną turystkę" - podały władze parku w mediach społecznościowych.
Turystka została odnaleziona w pobliżu popularnego szlaku turystycznego Lost Mine Trail. Akcja była niełatwa - udostępnione przez park narodowy zdjęcia pokazały ratowników poruszających się po stromych zboczach. Kobieta została "przetransportowana śmigłowcem należącym do stanowego Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego do miasta Odessa w Teksasie w celu uzyskania pomocy medycznej".
Szlak Lost Mine Trail, zamknięty na czas poszukiwań, jest ponownie otwarty. Służby parku zachęciły odwiedzających do "rozważnej eksploracji".
Autor:as
Źródło: CNN, NPS
Źródło zdjęcia głównego: TX Department of Public Safety
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Ponad 10 milionów mieszkańców zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych objęto alertem powodziowym po tym, jak region nawiedziła silna rzeka atmosferyczna. Żywioł doprowadził do śmierci jednej osoby. Opady nie ustają, a na weekend prognozowane jest nadejście kolejnej rzeki atmosferycznej.
Po niebie płynie rzeka, która zalewa zachód USA
W nadchodzących dniach wystąpią słabe opady śniegu, a także śniegu z marznącym deszczem powodującym gołoledź. Na drogach zrobi się ślisko. W piątek cyklon Timur nad północnym Atlantykiem zacznie rozbudowywać się w kierunku Europy Środkowej - poinformowała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. Dodała, że przed nami początek stopniowej, wielkiej zmiany w pogodzie.
Tragiczny bilans ofiar śmiertelnych erupcji indonezyjskiego wulkanu Marapi wzrósł we wtorek do 22 osób - poinformowała stacja BBC. Ratownicy przekazali, że w środę wznowią poszukiwania ostatniego zaginionego turysty. - Marapi jest nadal bardzo aktywny - zauważył Ahmad Rifandi, który monitoruje aktywność wulkanu.
"Mamo, pomóż. To kwestia życia i śmierci". 19-latka cudem przeżyła erupcję wulkanu
Cyklon Michaung uderzył w indyjski stan Andhra Pradesh we wtorek w godzinach porannych czasu lokalnego. Jeszcze przed nadejściem żywiołu ulewne deszcze przyczyniły się do śmierci 9 osób, w tym dziecka. W Ćennaj, stolicy pobliskiego stanu Tamilnadu, woda porywała samochody. Wstrzymano tam pracę lotniska, zamknięto szkoły, biura i fabryki. W regionie ewakuowano tysiące ludzi.
Woda porywała samochody, zginął czterolatek. Potem uderzył cyklon
Ostatnie dni przyniosły w wybranych regionach Chorwacji delikatne opady śniegu. Poprószyło między innymi w Parku Narodowym Jezior Plitwickich. Zarejestrowane w niedzielę wideo ukazuje teren parku w zimowej, nieoczywistej dla nas odsłonie. - Gdy pada śnieg, jest tu naprawdę idealnie - oceniła jedna z turystek.
Krajobraz, który kochają Polacy, zmienił się nie do poznania
Astronautka NASA Jasmin Moghbeli uchwyciła na zdjęciu moment spalania się rosyjskiego statku kosmicznego Progress MS-23 w atmosferze ziemskiej. Widowisko porównała do fajerwerków. Było ono widoczne przez około 2-3 minuty, jak poinformowała astronautka w mediach społecznościowych.
Tak płonął rosyjski statek kosmiczny
- Autor:
- jdw
- Źródło:
- TASS, Live Science, TVN24.pl
Sroga zima zapanowała w całej Rosji. W Moskwie w ciągu jednego dnia nasypało 35 centymetrów śniegu, a na północnym wschodzie Syberii temperatura spadła do blisko -60 stopni Celsjusza. Służby meteorologiczne prognozują jeszcze większe mrozy.
Temperatura spadła do -56 stopni. Będzie jeszcze gorzej
Spalanie paliw kopalnych przyczynia się do śmierci ponad pięciu milionów ludzi każdego roku. To około 61 procent wszystkich zgonów spowodowanych zanieczyszczeniami powietrza - wynika z najnowszego badania. W ocenie jego autorów zwrot w stronę energii odnawialnej może przynieść "znacznie większe" korzyści zdrowotne niż wskazywały wcześniejsze analizy.
W weekend Bawarię zasypał śnieg. W Monachium w dalszym ciągu występują utrudnienia w ruchu komunikacji publicznej, a regularny ruch na kolei nie został jeszcze przywrócony. Z zakłóceniami liczyć się muszą również pasażerowie głównego lotniska w mieście. Do paraliżu komunikacyjnego krytycznie odniosły się poniedziałek związek pracowników kolei EVG i stowarzyszenie pasażerów Pro Bahn.
Sypnęło śniegiem, szczególnie w południowej części kraju. Podkarpaccy strażacy interweniowali w związku opadami blisko 300 razy. Część domów nadal nie ma prądu. Również na Śląsku sytuacja pogodowa była trudna. Przeprowadzono tam kilkadziesiąt interwencji.
Pod naporem śniegu łamały się konary i drzewa. Kilkaset interwencji strażaków
Zamieszkujące wybrzeża i wyspy Antarktyki pingwiny maskowe zasypiają ponad dziesięć tysięcy razy dziennie. Ich mikrodrzemki trwają zaledwie cztery sekundy - wynika z badania przeprowadzonego przez międzynarodowy zespół naukowców.
Drzemią 600 razy na godzinę. W tym może tkwić sekret ich sukcesu
Tegoroczna zima daje się mocno we znaki wielu Europejczykom, opady śniegu i nagłe skoki temperatury są miejscami rekordowe. Prawdziwy rollercoaster pogodowy mamy na Bałkanach. W sobotę w Serbii temperatura osiągnęła najwyższą wartość o tej porze roku od ponad stu lat, po czym drastycznie spadła. W niedzielę termometry pokazują w całym kraju ledwo powyżej zera. W sąsiedniej Chorwacji ogłoszono czerwony alert związany z intensywnymi opadami śniegu i porywistym wiatrem.
Szalona pogoda na Bałkanach. Od 120-letniego rekordu do zera
Użytkownicy platformy X i Facebooka rozsyłali film, na którym widać, jak na ośnieżonej drodze kierowca zatrzymuje się, widząc idące z naprzeciwka poboczem niedźwiedzie. Nagranie ma rzekomo pokazywać scenę ze Szczyrku - ale to nieprawda.
Niedźwiedzie na drodze w Szczyrku? "Na pewno nie w Polsce"
Śnieg już przykrywa znaczny obszar Polski, a w pierwszy weekend grudnia jeszcze go przybędzie. I to w dużych ilościach. Jak zapowiadają się kolejne tygodnie tego miesiąca? Co widać w pierwszych prognozach pogody na święta Bożego Narodzenia? O tym wszystkim pisze w swoim blogu synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.
Po intensywnych opadach śniegu w niektórych rejonach Austrii oraz w części Szwajcarii wzrosło zagrożenie lawinowe. W Tyrolu utrudnienia spowodowane śnieżycami wystąpiły ruchu kolejowym i drogowym, doszło też do przerw w dostawach prądu.
Pogorszyły się warunki w Alpach. Wysokie zagrożenie lawinami
Prezydent Andrzej Duda bierze udział w konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju. - Człowiek i jego potrzeby muszą być na czele transformacji energetycznej. To obecne i przyszłe zdrowie, bezpieczeństwo i dobrobyt ludzi powinny być umieszczane w centrum każdej polityki klimatycznej - mówił polski przywódca. Dodał, że "planeta, na której żyjemy, jest naszym wspólnym dziedzictwem, które wymaga szczególnej troski".
Duda: społeczność międzynarodowa powinna stać z tym problemem twarzą w twarz
Funkcjonariusze z Vastogirardi we Włoszech od ponad roku poszukiwali sprawcy serii przebić opon. W dochodzenie zaangażowano dodatkowe siły, pod uwagę brano możliwość lokalnych porachunków i próbę zastraszenia mieszkańców. Odpowiedzialnym za dziurawienie opon okazał się tymczasem pies cierpiący na zapalenie dziąseł.
Obawiano się porachunków, ściągnięto dodatkowe siły. Ściganym okazał się pies
- Autor:
- jdw\\mm
- Źródło:
- La Stampa, Sky TG24