Tunel dla ryb powstał w centrum Sztokholmu. Konstrukcja ma umożliwiać zwierzętom migrację między Bałtykiem a Melar, jednym z największych jezior Szwecji. Droga wodna biegnie przez system śluz, a w ciągu dnia jest oświetlana, by naśladować naturalne warunki.
Tunel dla ryb jest częścią projektu renowacji śluzy łączącej bałtycką zatokę Saltsjon z jeziorem Melar, nazywanej przez mieszkańców Slussen. System został zbudowany w XVIII wieku, by ułatwić żeglugę i zapobiegać podtopieniom, ale uniemożliwił wielu gatunkom ryb migrację pomiędzy zbiornikami wodnymi. Miało to negatywny wpływ na różnorodność biologiczną w jeziorze Melar, trzecim największym jeziorze Szwecji.
Odpoczynek i komfort
Jak wyjaśniła rzeczniczka prasowa projektu Slussen Eva Rosman, tunel został zbudowany specjalnie dla gatunków, takich jak okoń, leszcz, płoć czy szczupak. Ryby te nie potrafią skakać jak łososie czy trocie wędrowne, co uniemożliwiało im swobodną migrację z zatoki do jeziora.
Szlak został zaprojektowany tak, aby naśladować środowisko naturalne. Jego dno pokrywają kamienie różnej wielkości. Część z nich pochodzi z XVI-wiecznego muru obronnego, który odkryto podczas wykopalisk w 2022 roku. Przepływ wody jest spokojny i kontrolowany, aby ryby mogły się zatrzymać i odpocząć. W ciągu dnia w tunelu działa oświetlenie, naśladując naturalne warunki.
Szlak biegnie pod nadbrzeżem i jest niewidoczny z zewnątrz, a specjalne ogrodzenia zapobiegają wpływaniu fok do śluzy. W jednej z części tunelu zainstalowano kamerę, która rejestruje przepływające ryby - i nie tylko. Przez ogrodzenie przedostała się m.in. wydra, którą skusiła obfitość pływających w nim smakowitych ryb.
- To musiał być dla niej prawdziwy szwedzki stół - dodała Rosman.
Źródło: Reuters, Stockholms stad