Rosnący w Szwecji świerk Old Tjikko, uznawany za najstarsze drzewo na świecie, stracił swój wierzchołek. Na skutek intensywnych opadów śniegu i silnych porywów wiatru ponad 9500-letnie drzewo jest teraz krótsze o około metr. Władze parku narodowego, gdzie znajduje się okaz, uspokajają - mimo uszkodzenia świerkowi nie grozi niebezpieczeństwo.
Świerk Old Tjikko ze szwedzkiej Dalarny uznawany jest za najstarsze drzewo na świecie. Jak wyliczyli naukowcy, system korzeniowy rośliny ma 9565 lat i co pewien czas się regeneruje, wypuszczając nowe części nadziemne. Drzewo to niedawno doznało poważnego uszkodzenia.
Świerk Old Tjikko ma się dobrze
Jak poinformował w piątek portal szwedzkiej telewizji publicznej, pod wpływem obfitych opadów śniegu oraz silnych podmuchów wiatru Old Tjikko stracił wierzchołek.
- Pięciometrowe drzewo jest teraz krótsze o około metr - przekazał telewizji SVT Tommy Loennebacke, przewodnik po parku narodowym Fulufjaellet w gminie Aelvdalen, gdzie znajduje się okaz. Loennebacke zwrócił uwagę, że tegoroczna zima w północnej części Dalarny, przy granicy z Norwegią, jest trudna dla drzew. Duże ilości śniegu przymarzły do koron, obciążając gałęzie i powodując ich obłamywanie się.
"Zmartwionych informujemy, że Old Tjikko ma się dobrze. Trochę popękał, ale wciąż jest silny" - napisały w mediach społecznościowych władze parku narodowego Fulufjaellet.
Ucierpiało obecne wcielenie
Old Tjikko (czyli Stary Tjikko) został odkryty w 2008 roku przez parę naukowców z Uniwersytetu w Umea, którzy drzewo nazwali na cześć swojego psa. Wiek świerku, a dokładnie jego korzeń, został oszacowany na podstawie badania radiowęglowego na 9565 lat. Świerk rekordzista jest genetem, co oznacza, że powstał z jednego zalążka, generując przez tysiące lat nowe odnogi. Obecny pień ma zaledwie kilkaset lat.
- Old Tjikko wygląda teraz inaczej, ale przetrwa, gdyż to jego system korzeniowy ma prawie 10 tysięcy lat - podkreślił Loennebacke.
Źródło: PAP, Naturum Fulufjället, SVT
Źródło zdjęcia głównego: facebook.com/naturum Fulufjallet