Prawie 20 stopni w środku zimy. W Wielkiej Brytanii padł rekord ciepła
Termiczny rekord stycznia padł w niedzielę w Wielkiej Brytanii. Termometry w szkockiej wiosce Kinlochewe pokazały wartość 19,6 stopni Celsjusza. Jak wyjaśnili meteorolodzy, za tę niezwykle wysoką wartość odpowiedzialny jest górski wiatr fenowy.
Jak podała brytyjska agencja meteorologiczna Met Office, w niedzielę w szkockich górach temperatura osiągnęła 19,6 stopni Celsjusza. Jest to najwyższa temperatura, jaką kiedykolwiek zarejestrowano w styczniu w całej Wielkiej Brytanii.
Rekord pobity o ponad stopień
Rekordową temperaturę zmierzono w wiosce Kinlochewe w północno-zachodniej Szkocji, gdzie w niedzielę było cieplej niż w Rzymie czy na Lazurowym Wybrzeżu. Dotychczasowy styczniowy rekord temperatury na terenie Wielkiej Brytanii wynosił 18,3 st. C, a zarejestrowano go w 2003 roku w wioskach Inchmarlo i Aboyne w Szkocji.
- Jesteśmy otoczeni górami, więc to miejsce bywa czasami pułapką dla ciepła - wyjaśnił w rozmowie z BBC pracownik lokalnego hotelu. - Już wcześniej pojawialiśmy się w mediach jako najgorętsze miejsce w Wielkiej Brytanii.
Jak wyjaśnił meteorolog Calum MacColl z BBC Scotland, powodem rekordów w szkockich górach jest zjawisko wiatru fenowego. Powstaje on przy dużej różnicy ciśnienia po obu stronach bariery górskiej. Powietrze wznosi się nad wzgórza i góry, a następnie opada z powrotem w kierunku powierzchni po zawietrznej stronie gór. Po nawietrznej stronie gór powietrze jest łagodne i wilgotne, ale gdy wznosi się, ochładza się o około 0,6 stopnia Celsjusza na 100 metrów. Gdy masa powietrza po dotarciu do szczytów wzgórz zaczyna opadać, wówczas wysycha i ociepla się o ok. 1 stopień Celsjusza na 100 m.
MacColl dodał, że wiatr fenowy nie jest jedyną przyczyną rekordowej temperatury. Nad Szkocję z południa nadciągnęła masa niezwykle ciepłego powietrza, podwyższająca temperatury w regionie.
Autorka/Autor:as
Źródło: PAP, BBC, Met Office
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/Met Office
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałem. Do czwartku w ciągu na termometrach możemy zobaczyć nawet do 36 stopni Celsjusza. Z kolei w nocy temperatura minimalna nie spadnie poniżej 15 st. C. W kraju obowiązują pomarańczowe i żółte alarmy.
Dzieje się na mapie Polski. Szereg alarmów przed upałem - nawet drugiego stopnia
W Hiszpanii 51-letnia kobieta zmarła po powrocie do domu z pracy. W ubiegłą sobotę sprzątała ulice Barcelony, podczas gdy w mieście szalał upał. Po tragedii w kraju rozgorzała debata na temat bezpieczeństwa pracowników w szczególnie gorące dni.
Sprzątała ulice Barcelony. Po powrocie do domu zmarła
Potężna bomba niżowa natarła na Nową Południową Walię, wywołując intensywne opady deszczu i silne porywy wiatru. Warunki pogodowe spowodowały ewakuacje w nadmorskich miejscowościach. Służby ostrzegają, że sytuacja pogorszy się w ciągu najbliższych 24 godzin.
Bomba niżowa w Australii. Będzie jeszcze gorzej
Francja mierzy się z rekordową falą upałów - we wtorek w 16 departamentach ogłoszono czerwony alert pogodowy, a temperatury sięgają 41 stopni Celsjusza. Zamknięto setki szkół i szczyt wieży Eiffla, a w regionie stołecznym wprowadzono ograniczenia w ruchu drogowym.
Zamknięto szczyt wieży Eiffla
Poznaliśmy laureata konkursu Drzewo Roku 2025 organizowanego przez Klub Gaja. W głosowaniu serca internautów zdobyło Krzywe Drzewo w Szydłowcu, które zdobyło 7999 głosów. Zwycięzca plebiscytu będzie reprezentować nasz kraj w europejskim konkursie Tree Of The Year 2026.
Oto Drzewo Roku 2025. Ma "niecodzienny kształt"
Uważajmy na promieniowanie słoneczne. We wtorek i w środę w centralnej i południowej Polsce spodziewany jest bardzo wysoki indeks UV, co oznacza, że przebywanie na słońcu może być niebezpieczne. Nie zapominajmy o nakryciach głowy i kremach z filtrem przeciwsłonecznym.
Uważajmy na prażące słońce. Bardzo wysoki indeks UV
Co najmniej siedem rannych osób, zamknięte drogi oraz akcje ewakuacyjne - to skutki fali pożarów drzewostanów i łąk, jaka nawiedziła Portugalię. Od poniedziałkowego popołudnia akcja gaśnicza prowadzona była w ponad 30 miejscach, głównie na północy kraju. Wśród poszkodowanych osób znaleźli się także strażacy.
Tysiące hektarów trawionych przez ogień. Strażacy wśród rannych
Pożary pustoszą południową Kalifornię, pochłaniając setki hektarów lasów i zmuszając mieszkańców do ewakuacji. Nagrania udostępnione przez ALERTCalifornia i UC San Diego, pokazują skalę żywiołu w rejonie hrabstwa Riverside.
Kolumna dymu i morze ognia. "Nakazujemy natychmiastową ewakuację"
To, że sen zajmuje znaczną część kociej doby i jest dla tych zwierząt niezwykle ważny, nie jest tajemnicą. Nowe międzynarodowe badanie pokazuje, że czworonogi te częściej wybierają spanie na lewym boku i wcale nie jest to przypadek.
Za Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim i załogą misji Ax-4 kolejny pracowity dzień na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Polski astronauta przeprowadzał eksperymenty dotyczące m.in. wpływu mikrograwitacji na psychikę człowieka czy sterowania komputerem za pomocą mózgu. Pojawił się także w mediach społecznościowych.
Latem rejon Hiszpanii skupia na sobie uwagę meteorologów, ponieważ z wielką siłą potrafi wpłynąć na pogodę w Europie. Upały, które już od wielu dni są tam normą, dotrą również do Polski, co również zaczyna być pewną tradycją. W tym tygodniu temperatura w naszym kraju może sięgnąć zadziwiających wartości, a natura, dążąc do równowagi, każe sobie za to gorąco słono zapłacić.
Energii w atmosferze będzie moc. Ryzyko dużego zamieszania w pogodzie
W Turcji trwa walka z pożarami, które szaleją w prowincjach Izmir, Manisa i Hatay. Z powodu zagrożenia w bezpieczne miejsca ewakuowano ponad 50 tysięcy osób. Gaszenie ognia utrudnia silny wiatr.
Regiony turystyczne objęte pożarami. Ewakuacja ponad 50 tysięcy osób
Sławosz Uznański-Wiśniewski, który przebywa na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, podzielił się w mediach społecznościowych kolejnym nagraniem. Tym razem polski astronauta pokazał, jak wygląda proces oswajania się z funkcjonowaniem w warunkach mikrograwitacji.
Kolejne nagranie od polskiego astronauty. "Lecę do Was!"
Trwa akcja usuwania skutków powodzi, które przetoczyły się w ubiegłym tygodniu przez część Wenezueli. Gwałtowna pogoda doprowadziła do zniszczenia mostów oraz licznych ewakuacji. Choć obyło się bez ofiar śmiertelnych i rannych, niektórzy mieszkańcy stracili cały swój dobytek.
"Nie umiem wyrazić tego słowami". Sprzątają po powodziach
Szczyt upalnej fali, jaka nastanie w Polsce, przypadnie na drugą połowę tygodnia. O tym, jak długo będzie niezwykle gorąco, mówi autorska długoterminowa prognoza temperatury na 16 dni, przygotowana przez Tomasza Wasilewskiego.
Pogoda na 16 dni: to może być największy upał w roku
Fala upałów utrzymuje się nad Europą. Wysokie temperatury stanowią zagrożenie dla zdrowia - we Włoszech do szpitali trafiają mieszkańcy i turyści, którzy z powodu gorąca słabną na ulicach. Skwar utrudnia również walkę z pożarami w Portugalii.
Ludzie mdleją na ulicach. Noc nie przynosi wytchnienia
W Egipcie rozpoczął się program śledzenia rekinów z kosmosu - poinformował w niedzielę lokalny portal Egypt Independent. Monitorowanie ruchów tych zwierząt w Morzu Czerwonym w czasie rzeczywistym pomoże zrozumieć zachowanie konkretnych gatunków, potencjalnie może też zmniejszyć ryzyko ich ataków.
Gwałtowne burze i tornada przetoczyły się w weekend przez Minnesotę w Stanach Zjednoczonych. W niedzielę ponad 50 tysięcy gospodarstw domowych było pozbawionych prądu, głównie na obszarze metropolitalnym Twin Cities (Minneapolis-Saint Paul). W niektórych regionach doszło też do powodzi.
Drzewa wyrwane z korzeniami, domy bez prądu. Seria tornad w USA
Hiszpania od soboty zmaga się z pierwszą w tym sezonie letnim falą upałów. Jest tak gorąco, że padł historyczny rekord. W gminie El Granado w Andaluzji w sobotę odnotowano 46 stopni Celsjusza. Tym samym pobita została największa wartość dla czerwca sprzed 60 lat.
46 stopni w czerwcu. Padł historyczny rekord
Sławosz Uznański-Wiśniewski podzielił się w mediach społecznościowych wyjątkowym nagraniem, na którym widać Ziemię z kosmosu. Polski astronauta od kilku dni bierze udział w misji kosmicznej Axiom 4 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
"Mój pierwszy widok na nią i na Was". Nagranie od polskiego astronauty
Czy można ewakuować cały kraj, zanim zniknie pod wodą? Australia właśnie zaczęła ten proces, oferując obywatelom Tuvalu specjalne wizy klimatyczne. W pierwszych dniach zgłosiła się prawie jedna trzecia mieszkańców tego zagrożonego zalaniem wyspiarskiego państwa.