Załoga misji Crew-7 leci w stronę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jest ona wyjątkowa, ponieważ biorą w niej udział astronauci z różnych krajów i o bardzo różnych życiowych doświadczeniach. Jak pokazują zdjęcia i nagrania, sam start prezentował się nieziemsko.
Misja Crew-7 wystartowała z Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy'ego na przylądku Canaveral na Florydzie w sobotę o godzinie 3.27 czasu lokalnego (w Polsce była wtedy godzina 9.27). W przestrzeń okołoziemską wyniosła ją rakieta Falcon 9 firmy SpaceX, należącej do Elona Muska. Start na Międzynarodową Stacje Kosmiczną (ISS) został początkowo zaplanowany na piątek, ale NASA zdecydowała się na jego przełożenie o jeden dzień ze względu na dodatkowe przeglądy danych systemu podtrzymywania życia w kapsule.
"Dzięki za przejażdżkę"
Na pokładzie kapsuły transportowej Crew Dragon Endurance znalazło się czterech astronautów różnych narodowości. Dowódcą misji została reprezentująca NASA Amerykanka irańskiego pochodzenia Jasmin Moghbeli. Pilotem pojazdu został Duńczyk Andreas Mogensen z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Towarzyszą im Japończyk Satoshi Furukawa z japońskiej agencji kosmicznej JAXA i Rosjanin Konstantin Borisow z Roskosmosu.
- SpaceX, dzięki za przejażdżkę. To było niesamowite - powiedziała Moghbeli do kontroli misji SpaceX. - Może i mamy na pokładzie czterech członków załogi z czterech różnych krajów, Danii, Japonii, Rosji i Stanów Zjednoczonych, ale jesteśmy zjednoczonym zespołem ze wspólną misją - dodała.
NASA podkreśla, że na uwagę zasługują zupełnie odmienne doświadczenia życiowe członków załogi Crew-7. Rodzice Moghbeli uciekli z Iranu podczas rewolucji islamskiej w tym kraju w 1979 roku. Astronautka służyła wcześniej w amerykańskich siłach piechoty morskiej i walczyła w Afganistanie, gdzie pilotowała śmigłowce szturmowe. Mogensen pracował na platformach wiertniczych u wybrzeży Afryki Zachodniej, Furukawa był przez 10 lat chirurgiem, natomiast Borisow prowadzi szkołę nurkowania i jest w tym sporcie sędzią.
Crew-7 to siódma załogowa misja SpaceX, której celem jest rotacja personelu na ISS. Powinna dotrzeć na Międzynarodową Stację Kosmiczną w niedzielę, a jej celem jest rotacja czterech uczestników poprzedniego takiego przedsięwzięcia, którzy przebywają na ISS od marca.
Źródło: PAP, space.com