Już wkrótce na aukcji w Nowym Jorku będzie można kupić... pełen szkielet dinozaura. Zrekonstruowany gorgozaur ma blisko trzy metry wysokości i ponad 6,5 m długości. Nabywca będzie musiał jednak przygotować się na wydanie równie gigantycznej sumy.
Gorgozaury (Gorgosaurus) zamieszkiwały tereny dzisiejszej Ameryki Północnej w epoce późnej kredy, czyli od 76 do 74 milionów lat temu. Wystawiony na aukcję okaz pochodzi ze stanu Montana, z formacji geologicznej Judith River, która obfituje w skamieniałości. Jak twierdzą przedstawiciele domu aukcyjnego Sotheby's, to jeden z najcenniejszych dinozaurów, jakie kiedykolwiek pojawiły się na rynku.
"Ten jest prawdopodobnie najrzadszy"
Cassandra Hatton, starsza wiceprezes Sotheby's, szacuje wartość skamieliny na od 5 do 8 milionów dolarów.
- Rynek dinozaurów rozwija się naprawdę szybko, a w ostatnich czasach widzieliśmy kilka naprawdę kosmicznych cen - wskazuje. - Mieliśmy kilka rzadkich okazów, ale ten jest prawdopodobnie najrzadszy.
Szkielet trafił na rynek tylko dlatego, że został znaleziony w Stanach Zjednoczonych. Większość szczątków gorgozaura pochodzi z Kanady, gdzie prawo zakazuje eksportu skamieniałości odkrytych na terenie kraju.
- Istnieje tylko garstka znalezionych okazów - wyjaśnia Hatton. - Wszystkie znajdują się w muzeach, tylko ten jeden znajduje się w obrocie handlowym.
Z domu do muzeum
Hatton przypuszcza, że szkielet prehistorycznego gada zainteresuje zarówno nabywców prywatnych, jak i muzea.
- Z doświadczenia wiem, że klienci indywidualni, którzy kupują dinozaury i tak oddają je do muzeów - opowiada. - Niewiele osób ma w domu przestrzeń do trzymania tak dużego eksponatu. Na dodatek ludzie, którzy kochają dinozaury, często chcą podzielić się swoją pasją z innymi - dodaje.
Aukcja dinozaura odbędzie się 28 lipca. Na sprzedaż wystawiona będzie również duża czaszka triceratopsa, roślinożernego dinozaura.
- To coś, co przemawia do zbieraczy. Czaszki są naprawdę fantastycznym sposobem, aby móc mieć dinozaura, a na dodatek są dostępniejsze cenowo od pełnych szkieletów - wskazuje Hatton.
Źródło: Reuters