Od suszy popękały drzewa, a rzeka zmieniła się w zielony dywan

Źródło:
Reuters
Zakwit glonów na Sawie w Belgradzie
Zakwit glonów na Sawie w Belgradzie
Reuters
Zakwit glonów na Sawie w BelgradzieReuters

W Belgradzie rzeka Sawa pokryła się grubą warstwą alg. Jak twierdzą serbscy naukowcy, tak duży zakwit jest wynikiem wysokiej temperatury, która utrzymuje się w mieście przez większość lata. Zagrożone są nie tylko miejskie wody, ale także parki i ogrody.

Na początku września fragment rozlewiska rzeki Sawy w Belgradzie, stolicy Serbii, pokrył się gęstym, zielonym dywanem. Łodzie i łabędzie przedzierały się przez grubą warstwę glonów, szczelnie zakrywającą powierzchnię wody.

"To się nigdy wcześniej nie zdarzyło"

Jak opowiadała w rozmowie z agencją Reuters hydrolog Gordana Subakov Simic, szczególnie obfity zakwit został napędzony przez wysoką temperaturę powietrza oraz niewielkie opady. W Belgradzie tego lata zanotowano rekordowo dużą liczbę upalnych dni i gorących nocy. Ciepła woda w Sawie stanowiła doskonałe środowisko dla glonów.

- Ilość tlenu w wodzie spada wprost proporcjonalnie do wzrostu temperatury wody. Wszystkie te warunki są szkodliwe dla organizmów zamieszkujących koryto rzeki, szczególnie podwodnych roślin - tłumaczyła.

Zakwit na Sawie w BelgradziePAP/EPA/ANDREJ CUKIC

Badaczka zwróciła uwagę, że susza zdziesiątkowała także miejską roślinność. Nienawadniane rośliny całkowicie uschły, a w Ogrodzie Botanicznym doszło do popękania części drzew. - To się nigdy wcześniej nie zdarzyło. Wycinamy drzewa, a zmiany klimatyczne spowodują jeszcze większe zniszczenia naszej flory - powiedziała.

Problem w Sawie stanowi także przeżyźnienie wód. Ścieki komunalne, które trafiają do rzeki, nie są wystarczająco oczyszczane. Zanieczyszczone wody pełne są materii organicznej i składników mineralnych, przez co stają się doskonałą pożywką dla glonów i przyspieszają ich namnażanie się. Do tego procesu szczególnie łatwo dochodzi w wolno płynącej wodzie w rozlewiskach, która nie jest napędzana przez główny nurt rzeki, przez co nie dochodzi do mieszania się wody i rozcieńczania ścieków.

Autorka/Autor:as

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/ANDREJ CUKIC

Pozostałe wiadomości

Nie widać końca wrześniowego lata. Kolejne dni zapowiadają się pod znakiem dużej ilości słońca i wysokich wartości na termometrach - miejscami temperatura sięgnie 33 stopni Celsjusza. Dopiero pod koniec tygodnia w pogodzie nastąpi większa zmiana.

Rosyjski antycyklon wpłynie na pogodę w Polsce. Co nam przyniesie?

Rosyjski antycyklon wpłynie na pogodę w Polsce. Co nam przyniesie?

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W prawie całym kraju obowiązują alarmy przed upałem - na zachodzie kraju są to ostrzeżenia drugiego stopnia. Sprawdź, jak długo pozostanie z nami skwar.

Przed nami kolejny upalny dzień. IMGW ostrzega

Przed nami kolejny upalny dzień. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Szarytka morska została zaobserwowana na portugalskich plażach. To nietypowy gość na tych szerokościach geograficznych - gatunek preferuje wody Morza Bałtyckiego i północnego Atlantyku. Szarytka wzbudziła spore zainteresowanie mediów i plażowiczów.

Foka na wakacjach. Zamiast Bałtyku wybrała Portugalię

Foka na wakacjach. Zamiast Bałtyku wybrała Portugalię

Źródło:
PAP, ICNF, Noticias ao Minuto

Pogoda na jutro, czyli na środę 04.09. Noc będzie pogodna i bez opadów. Podobnej aury możemy spodziewać się w dzień, jednak mieszkańcy większości regionów powinni przygotować się na męczący skwar. Termometry pokażą od 28 do 33 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - środa 04.09. Spokojna noc, w dzień do 33 stopni

Pogoda na jutro - środa 04.09. Spokojna noc, w dzień do 33 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ekstremalnie wysokie zagrożenie pożarowe panuje w polskich lasach. We wtorek najtrudniejsza sytuacja została odnotowana na wschodzie i w centrum kraju. Zgodnie z prognozami w środę zagrożenie będzie jeszcze poważniejsze.

Ekstremalne zagrożenie. Mapa Polski na bordowo

Ekstremalne zagrożenie. Mapa Polski na bordowo

Źródło:
IMGW CMM, tvnmeteo.pl

Astronauci, którzy kilka miesięcy temu utknęli na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po awarii statku kosmicznego Starliner, usłyszeli zastanawiające dźwięki dochodzące z kapsuły. NASA wyjaśniła, skąd pochodzą.

"Dziwny dźwięk" ze statku kosmicznego. NASA wyjaśnia, skąd się wziął

"Dziwny dźwięk" ze statku kosmicznego. NASA wyjaśnia, skąd się wziął

Źródło:
space.com, arstechnica.com, tvnmeteo.pl

Dwadzieścia prawdopodobnie nieznanych dotąd podmorskich gatunków żyjących w archipelagu oceanicznych gór udało się odkryć naukowcom z Instytutu Oceanicznego Schmidta. W trakcie badań morskiego dna w okolicach Grzbietu Nazca, na Oceanie Spokojnym, udało się również zmapować wysoką na ponad trzy kilometry morską górę.

Nieznany podwodny świat u stóp podwodnej góry wyższej od Olimpu

Nieznany podwodny świat u stóp podwodnej góry wyższej od Olimpu

Źródło:
CNN, Schmidt Ocean Institute, tvnmeteo.pl

Burze z gradem przeszły przez południowo-wschodnią Australię w niedzielę i poniedziałek. Jedna osoba zginęła, gdy na jej domek letniskowy przewróciło się drzewo. Do niebezpiecznej sytuacji doszło także w Melbourne, gdzie kamera bezpieczeństwa zamontowana przed domem zarejestrowała moment uderzenia pioruna w stojące przy domu drzewo.

Po uderzeniu pioruna drzewo ledwo minęło dom. Nagranie

Po uderzeniu pioruna drzewo ledwo minęło dom. Nagranie

Źródło:
Reuters, ABC News

Po ponad tygodniu od wysłania w kosmos największego i najnowocześniejszego polskiego satelity, pojawiły się "istotne problemy" związane z łącznością z urządzeniem. Firma Creotech poinformowała w ostatnim komunikacie, że misja jest "w trudnej sytuacji", jednak nie jest utracona.

Polska misja kosmiczna "w trudnej sytuacji"

Polska misja kosmiczna "w trudnej sytuacji"

Źródło:
PAP

Około 100 domów w mieście Rancho Palos Verdes niedaleko Los Angeles zostało pozbawionych dostępu do prądu. Powodem jest osuwająca się w niepokojąco szybkim tempie ziemia. Choć zjawisko występuje na tych terenach od lat, zdaniem władz i ekspertów w ostatnim czasie przybrało na sile.

Osuwająca się ziemia zagraża mieszkańcom bogatej dzielnicy. Władze wyłączają prąd

Osuwająca się ziemia zagraża mieszkańcom bogatej dzielnicy. Władze wyłączają prąd

Źródło:
Los Angeles Times, BBC, CNN, CNBC

To trzeba zobaczyć, żeby uwierzyć. Nurek u wybrzeży Australii został wyrzucony nad wodę po tym, jak wieloryb machnął ogonem. Sytuację udało się uwiecznić na nagraniu.

"Ktoś znalazł się na ogonie wieloryba". Nagranie

"Ktoś znalazł się na ogonie wieloryba". Nagranie

Źródło:
9news.com.au, CNN

Liczba ofiar śmiertelnych wskutek uderzenia burzy tropikalnej na Filipinach wzrosła do co najmniej 13 - poinformowały we wtorek władze. W stolicy kraju pod wodą znalazło się wiele dróg, zamknięto urzędy i odwołano lekcje w szkołach.

Zalane drogi, przysypane domy. Rośnie liczba zabitych, trwają poszukiwania zaginionych

Zalane drogi, przysypane domy. Rośnie liczba zabitych, trwają poszukiwania zaginionych

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Tegoroczny wrzesień może być miejscami nawet o dwa stopnie Celsjusza cieplejszy niż zazwyczaj. Jak wyjaśnił prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, kolejne miesiące również przyniosą wyższe niż zazwyczaj wartości. Ciepła aura idzie jednak w parze także z innymi anomaliami.

Czerwona plama na mapie Europy. Jesień może być w Polsce cieplejsza niż zwykle

Czerwona plama na mapie Europy. Jesień może być w Polsce cieplejsza niż zwykle

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Od kilkunastu dni strażacy w Ekwadorze walczą z falą pożarów w tym kraju. Najtrudniejsza sytuacja jest w kantonie Quilanga, gdzie wciąż nieopanowany ogień strawił około pięciu tysięcy hektarów lasów i upraw. W walkę z niszczycielskim żywiołem zaangażowały się służby z sąsiednich państw.

Walczą z największym pożarem od lat. Proszą o pomoc inne państwa

Walczą z największym pożarem od lat. Proszą o pomoc inne państwa

Źródło:
PAP, Reuters

W poniedziałkowe popołudnie nad Jelenią Górą przeszła gwałtowna burza. W jednym z budynków doszło do pożaru po uderzenia pioruna.

Nawałnica nad Jelenią Górą. Uderzył piorun, zapalił się dom

Nawałnica nad Jelenią Górą. Uderzył piorun, zapalił się dom

Źródło:
IMGW, Kontakt24, tvnmeteo.pl

W dwóch chorwackich regionach wprowadzono w poniedziałek stan klęski żywiołowej. W jednym z nich powodem były skutki suszy, a w drugim szkody wywołane burzą - poinformował dziennik "Jutarnji list".

Stan klęski żywiołowej w dwóch regionach Chorwacji

Stan klęski żywiołowej w dwóch regionach Chorwacji

Źródło:
PAP, Reuters

Tajemnicza dziura w niebie pojawiła się nad Białymstokiem w niedzielę w godzinach porannych. Zdjęcie otrzymaliśmy na Kontakt24.

Dziura w niebie. Rzadkie zjawisko nad Białymstokiem

Dziura w niebie. Rzadkie zjawisko nad Białymstokiem

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W znacznej części Chin miniony sierpień okazał się najgorętszy od początku prowadzenia pomiarów. Skwar dotykał zarówno obszarów wiejskich, jak i ogromnych ośrodków miejskich. Lato było wyjątkowo upalne także w Japonii.

Padał rekord za rekordem, metropolie smażyły się w skwarze

Padał rekord za rekordem, metropolie smażyły się w skwarze

Źródło:
PAP, AFP

Choć Afryka nie przoduje w emitowaniu gazów cieplarnianych na świecie, to ociepla się w nieco szybszym tempie, niż wynosi średnia światowa - podkreślono w najnowszym raporcie Światowej Organizacji Meteorologicznej.

"Trend szybszy niż średnia globalna. To pogłębia rozpaczliwy kryzys humanitarny"

"Trend szybszy niż średnia globalna. To pogłębia rozpaczliwy kryzys humanitarny"

Źródło:
Reuters, WMO, PAP

Zaraz po weekendzie do Polski znowu będzie płynąć gorące powietrze. Co jeszcze w pogodzie przyniesie nam pierwsza połowa września? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: odpoczynek od skwaru dobiega końca

Pogoda na 16 dni: odpoczynek od skwaru dobiega końca

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do poważnego wypadku doszło w parku rozrywki w mieście Gold Coast w australijskim stanie Queensland. Treserka i opiekunka tygrysów została zaatakowana przez jednego z nich.

Tygrys zaatakował opiekunkę

Tygrys zaatakował opiekunkę

Źródło:
ABC, The Guardian, dreamworld.com.au

Pożar wybuchł w niedzielę w okolicach chorwackiego Splitu. Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagrania przedstawiające akcję gaśniczą. Z żywiołem walczy 80 strażaków. 

Pożar w okolicach chorwackiego kurortu. "Ogień dość szybko się rozprzestrzenia"

Pożar w okolicach chorwackiego kurortu. "Ogień dość szybko się rozprzestrzenia"

Źródło:
Kontakt24, slobodnadalmacija.hr

Poziom wody w zalewie Mornos, który położony jest w greckim regionie Attyka, znacznie się obniżył. Susza mocno dotknęła ten region i odsłoniła zatopioną wioskę Kallio.

Susza odsłoniła zatopioną wioskę

Susza odsłoniła zatopioną wioskę

Źródło:
en.protothema.gr

Trzy dziewczynki zginęły po zawaleniu się ściany budynku mieszkalnego w środkowym Meksyku. Do tragedii doszło po intensywnych ulewach, które nawiedziły region w nocy z piątku na sobotę. Mieszkańcom zagrażają dalsze intensywne opady deszczu.

Ściana przygniotła trójkę dzieci. Nie udało się ich ocalić

Ściana przygniotła trójkę dzieci. Nie udało się ich ocalić

Źródło:
PAP, Infobae, Aristegui Noticias

Hvaldimir, samiec białuchy arktycznej podejrzewany w przeszłości o szpiegostwo na rzecz Rosjan, został znaleziony martwy u wybrzeży południowej Norwegii - podała w niedzielę agencja AP, cytując miejscowe media.

Podejrzewali, że to rosyjski szpieg. Nie żyje słynny waleń Hvaldimir

Podejrzewali, że to rosyjski szpieg. Nie żyje słynny waleń Hvaldimir

Źródło:
PAP, The Guardian, dolphinproject.com

Czekolada z laboratorium może być bardziej przyjazna dla środowiska niż ta pochodząca z plantacji. Naukowcy opracowali proces kultywacji kakao pochłaniający znacznie mniej czasu i zasobów niż ten klasyczny. Alternatywne metody produkcji czekolady mogą także posłużyć do produkcji słodyczy, gdy uprawa kakaowców stanie się trudniejsza przez zmiany klimatyczne.

Przez zmiany klimatu możemy stracić czekoladę. Mogą zastąpić ją tabliczki z laboratorium

Przez zmiany klimatu możemy stracić czekoladę. Mogą zastąpić ją tabliczki z laboratorium

Źródło:
PAP, ABC News, W. Wedel

Zakończyła się akcja poszukiwania żołnierza, który zaginął po wypadku śmigłowca gaśniczego w północnej Portugalii. W sobotę strażacy odnaleźli jego ciało. Do wypadku doszło w piątek podczas misji gaszenia pożaru lasu - wstępne ustalenia wskazują, że podczas lotu doszło do poważnego błędu technicznego.

Śmigłowiec rozpadł się na pół. Odnaleźli kolejną ofiarę

Śmigłowiec rozpadł się na pół. Odnaleźli kolejną ofiarę

Źródło:
Portugal Resident, publico.pt, tvnmeteo.pl

Na początku lipca kot o imieniu Finn zaginął w Middle River w stanie Minnesota. Jego właścicielka szukała go każdej nocy. Mruczka znaleziono dwa miesiące później w Monroe w stanie Waszyngton, które oddalone jest od jego domu o ponad 2400 kilometrów.

"Szukałam go każdej nocy". Zaginiony kot znaleziony ponad 2400 kilometrów od domu

"Szukałam go każdej nocy". Zaginiony kot znaleziony ponad 2400 kilometrów od domu

Źródło:
ENEX, KIRO7, yahoo.com