Dron uchwycił na nagraniu białą pianę unoszącą się na indyjskiej rzece Jamunie. - Jest toksyczna dla skóry i oczu - powiedział Dinesh Kumar, przedstawiciel organizacji pozarządowej. Niedługo nad rzekę przybędą pielgrzymi, chcący dokonać w jej wodach rytualnych kąpieli.
Jamuna to rzeka przepływająca przez północną część Indii, będąca głównym dopływem Gangesu. Jej źródło znajduje się w Himalajach w stanie Uttaranchal. We wtorek na powierzchni tej uznawanej za świętą rzeki pojawiła się biała piana.
Skąd biała piana?
Eksperci przypisują zjawisko spieniania się rzeki zrzucaniu do niej ścieków przemysłowych i odpadów komunalnych. System odwadniania Delhi również znacząco przyczynia się do alarmującego poziomu zanieczyszczenia Jamuny. Piana o nieprzyjemnym, duszącym zapachu zawiera wysokie stężenie amoniaku i fosforanów, stanowiąc poważne zagrożenie dla zdrowia.
- W rzece jest dużo piany, która jest toksyczna dla skóry i oczu. Nieoczyszczone ścieki uwolnione do rzeki spowodowały gwałtowny spadek jakości wody - powiedział Dinesh Kumar, przedstawiciel organizacji pozarządowej. Wraz z innymi działaczami czyści on zakola Jamuny, stanowiące atrakcję turystyczną Delhi, w weekendy.
Na początek listopada zaplanowane są obchody hinduistycznego święta Chhath Puja. Związane z nim obrzędy obejmują kąpiel w wodach świętej rzeki, jednak z uwagi na jej zanieczyszczenie może to okazać się niemożliwe.
Przedstawiciele rządzącej Delhi partii AAP potwierdzili, że władze miasta uważnie monitorują sytuację. "Rozpoczęto rozpylanie środków przeciwpieniących, aby rozwiązać ten problem, a rząd podejmuje dalsze kroki w celu opanowania i rozwiązania sytuacji" - przekazali w publicznym oświadczeniu.
O tej porze roku Delhi walczy również z zanieczyszczeniem powietrza, ponieważ temperatura spada. Zimne, ciężkie powietrze zatrzymuje pył budowlany i smog, który unosi się nad miastem.
Źródło: Reuters, aninews.in, Hindustan Times