Pożary na Hawajach. Nawet 1000 osób może być zaginionych

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, RMF FM, CNN

Pożary na Hawajach trwają. Jak relacjonował korespondent TVN24 w USA Marcin Wrona, liczba ofiar śmiertelnych może jeszcze wzrosnąć, gdyż około tysiąca osób jest zaginionych. W czwartek prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wydał decyzję o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej.

Jak przekazał Marcin Wrona, korespondent TVN24 w USA, na wyspie Maui, gdzie pojawiły się największe pożary, nie przeszukiwano jeszcze zgliszczy budynków. Oznacza to, że liczba ofiar śmiertelnych - wynoszących aktualnie 55 - może jeszcze wzrosnąć.

- 1000 osób uznanych jest za zaginione, przy czym musimy pamiętać, że na Maui nie działa komunikacja i w większości przypadków telefony, zatem trudno się odnaleźć, trudno zgłosić, że wszystko jest w porządku, że nic nam się nie stało - powiedział Wrona.

Na samym Maui doszło do czterech niezwykle rozległych pożarów. Na razie żaden nie został jeszcze w pełni ugaszony, jednak strażacy są zdania, że sytuacja jest już opanowana. - Dobra wiadomość jest taka, że ten potężny wiatr o prędkości 100-130 kilometrów na godzinę, który wiał w związku z przechodzącym koło Hawajów huraganem, już ustał. Dzisiaj również możliwe, że pojawią się pierwsze opady deszczu, to kolejna dobra wiadomość - przekazał Wrona.

Dlaczego tak wiele osób zginęło?

Jak zauważył Wrona, tragiczny bilans ofiar śmiertelnych może być tak duży ze względu na nieprzebiegającą sprawnie komunikację.

- Pojawiają się informacje, i to liczne, że mieszkańcy głównie Lahainy, to jest starej, historycznej stolicy Hawajów, która praktycznie doszczętnie została zniszczona, nie dostali nakazów błyskawicznej ewakuacji. Takie komunikaty w ich telefonach się nie pojawiły. I jeszcze jedno - Hawaje mają największy na świecie system syren alarmowych. [...] To są syreny, które mają ostrzegać głównie przed tsunami, ale nie tylko, również przed innymi zagrożeniami i kataklizmami. W tym przypadku system syren nie został włączony, ale na razie nie wiemy, dlaczego. Zatem ludzie byli absolutnie zaskoczeni tym błyskawicznie przenoszonym przez wiatr ogniem. Dlatego jest tak dużo ofiar śmiertelnych, dlatego ta tragedia na Hawajach jest tak ogromna - podsumował korespondent.

Pożary na Hawajach. Relacja Marcina Wrony
Pożary na Hawajach. Relacja Marcina WronyTVN24

Szukają zaginionych

Szacuje się, że pożary zdewastowały ponad tysiąc budynków, zmieniając malownicze regiony w tlące się gruzowiska. Wiele tysięcy ludzi jest bez dachu nad głową. W piątek wznowiono akcje poszukiwawcze, ze stanów Kalifornia i Waszyngton przysłano psy ratownicze, które mają usprawnić dotarcie pomocy lub - co bardziej prawdopodobne - znalezienie ludzkich szczątków.

- Zrozumcie - miasto Lahaina jest teraz uświęconą, świętą ziemią. Musimy ich wydostać - mówił w kontekście potencjalnych ciał ofiar śmiertelnych szef policji na Maui John Pelletier.

Strażacy wciąż pracują nad ugaszeniem pożarów i odnalezieniem zaginionych. Policja i władze próbują opracować plan rozmieszczenia bezdomnych już ludzi w hotelach oraz nieruchomościach, które przetrwały. Uruchomiono cztery tymczasowe schroniska.

Największa klęska żywiołowa w historii stanu

Gubernator Hawajów Josh Green powiedział, że pożary są prawdopodobnie "największą klęskę żywiołową w historii stanu". - To, co widzieliśmy dzisiaj, było katastrofalne. Widzimy ofiary śmiertelne. Jak wiecie, liczba ich rośnie - mówił w czwartek gubernator. Na Maui tysiące ludzi pozostaje poza miejscem zamieszkania. Prawie 11 tysięcy mieszkańców wciąż nie ma prądu. Green ocenił, że pożary są już najbardziej śmiercionośną klęską żywiołową na Hawajach od 1960 roku.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden wydał decyzję o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej. Wszystko po to, by zapewnić szybszą i większą pomoc federalną poszkodowanym mieszkańcom "raju na ziemi". Pomoc ma obejmować między innymi dotacje na tymczasowe mieszkania i naprawy domów, pożyczki na pokrycie strat majątkowych oraz inne programy.

- Nasze modlitwy są z mieszkańcami Hawajów, ale nie tylko nasze modlitwy - każdy zasób, jaki mamy, będzie dla nich dostępny. Widzieli swoje domy, zniszczone firmy, niektórzy stracili bliskich, a to jeszcze nie koniec - powiedział Biden w czwartek. Zapewnił, że każdy potrzebujący "natychmiast" otrzyma pomoc.

Generał dywizji Kenneth Hara z Departamentu Obrony stanu Hawaje poinformował, że trwają prace nad przywróceniem łączności i dystrybucją wody pitnej. Dodał, że śmigłowce Gwardii Narodowej zrzuciły na ogniska pożarów 568 tysięcy litrów wody.

"To było traumatyczne"

Wiele osób w pośpiechu opuszczało swoje domy. Jak mówił Jeff Melichar, jeden z mieszkańców Maui, wraz z sąsiadami musieli bardzo sprawnie się ewakuować, gdyż porywy wiatru błyskawicznie rozprzestrzeniły płomienie w jego okolicy. Jak dodał w rozmowie z CNN, mieszkańcy zostali zaskoczeni pożarem i nie mieli wiele czasu, by zabrać swoje rzeczy.

On sam był na spacerze, gdy zobaczył szybko zbliżające się płomienie.

- Musieliśmy biec z powrotem przez okolicę, ponieważ byliśmy przytłoczeni dymem i żarem. Pobiegliśmy z powrotem do domu i mieliśmy kolejne 10-15 minut, zanim okazało się, że zostaliśmy dogonieni [przez płomienie - przyp. red.]. I wtedy musieliśmy po prostu wskoczyć do samochodu. To było traumatyczne - opowiadał mężczyzna.

Melichar wynajmuje dom na Maui. Jak przekazał, jego lokatorzy są już bezpieczni, ale byli zmuszeni zostawić swoje dwa labradory. Z uwagi na dynamicznie rozwijającą się sytuację i zamknięte drogi, nie byli w stanie po nie wrócić. Zwierzęta prawdopodobnie zginęły.

Szpitale są przeciążone liczbą pacjentów poparzonych lub zatrutych dymem - poinformowała wicegubernator stanu, Sylvia Luke. Przeładowane są także schroniska, dokąd zbiegli zarówno mieszkańcy, jak i turyści.

Grupa Polaków uwięziona na wyspie

Jak podało w czwartek radio RMF FM, grupa Polaków utknęła na wyspie Maui. - Nasze wszystkie rzeczy zostały w miejscowości Lahaina. Całe miasteczko spłonęło. My jesteśmy w strojach kąpielowych. Nasze wszystkie rzeczy spłonęły. Z naszego ośrodka zostały jedynie sprężyny z materacy - powiedziała w czwartek w rozmowie z RMF FM jedna z Polek. Dodała, że internet działa bardzo słabo, Polacy czują się odcięci od świata. - Nie możemy dostać się do lotniska dlatego, że tutaj między miasteczkiem Lahaina, gdzie wszystko się spaliło do zera, nie ma jak przejechać - relacjonowała.

"Z kurortu na Hawajach uciekli Polacy, wiem o 14 osobowej grupie, która znalazła schronienie poza Lahainą" - napisał w mediach społecznościowych Paweł Żuchowski, amerykański korespondent stacji. "Wszystko, co mieli ze sobą, spłonęło" - dodał.

Niezwykła skala

Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) wyjaśniła, że pożary były rezultatem połączenia wysuszonej roślinności, silnego wiatru związanego z z huraganem Dora i niskiej wilgotności. Zgodnie z informacją Uniwersytetu Hawajskiego pożary nie są zjawiskiem wyjątkowym w niektórych częściach archipelagu hawajskiego, ale skala obecnych jest jednak niezwykła.

Autorka/Autor:anw,kw

Źródło: Reuters, PAP, RMF FM, CNN

Pozostałe wiadomości

W poniedziałek w wielu regionach będzie upalnie, a w części kraju spodziewane są burze z ulewnym deszczem. Czego dokładnie możemy się spodziewać w pogodzie i gdzie zjawiska okażą się najgroźniejsze? Prezenter pogody tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski opowiadał o tym na antenie TVN24.

Burze, a z nimi ulewy. Tutaj dziś trzeba szczególnie uważać

Burze, a z nimi ulewy. Tutaj dziś trzeba szczególnie uważać

Źródło:
tvnmeteo.pl

W poniedziałek będzie gorąco i burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia przed wyładowaniami atmosferycznymi, którym towarzyszyć mają intensywne opady deszczu. W części kraju zrobi się upalnie. Obowiązują alarmy pierwszego i drugiego stopnia.

Nie tylko skwar. Są kolejne ostrzeżenia

Nie tylko skwar. Są kolejne ostrzeżenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pod koniec miesiąca czeka nas aura zimniejsza niż zwykle o tej porze roku. Jakie jeszcze niespodzianki przyniosą kolejne dni? Sprawdź najnowszą autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: chłód wróci jeszcze w lipcu

Pogoda na 16 dni: chłód wróci jeszcze w lipcu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W poniedziałek 21.07 termometry pokażą miejscami nawet 32 stopnie. W części kraju prognozowane są intensywne opady deszczu i burze z gradem.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 21.07. Burze z gradem i do 32 stopni

Pogoda na dziś - poniedziałek, 21.07. Burze z gradem i do 32 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na zachodzie Hiszpanii służby zmagają się z dużym pożarem lasu. Ewakuowano kilkaset osób. Lokalne władze twierdzą, że przyczyną może być celowe podpalenia. Trwa poszukiwanie sprawcy.

Walczą z potężnym pożarem. Ewakuacja kilkuset osób

Walczą z potężnym pożarem. Ewakuacja kilkuset osób

Źródło:
PAP, El Mundo

Tajfun Wipha uderzył w niedzielę w Hongkong. Żywioł doprowadził do paraliżu komunikacyjnego - odwołano loty, zawieszono kursowanie pociągów i promów. Następnie dotarł do chińskiej prowincji Guangdong i stał się burzą tropikalną.

Kilkaset powalonych drzew, zalane ulice. Tajfun Wipha uderzył

Kilkaset powalonych drzew, zalane ulice. Tajfun Wipha uderzył

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, South China Morning Post, CNN

Powódź, która była następstwem intensywnych opadów deszczu, nawiedziła w sobotę Silver Spring w stanie Maryland. Służby uratowały dziesiątki osób uwięzionych w zalanych samochodach.

Ulice zmieniły się w rwące potoki

Ulice zmieniły się w rwące potoki

Źródło:
FOX Weather, The New York Times, Patch.com

Coraz gorętsze i suchsze lata w Polsce sprawiają, że ryzyko pożarów rośnie z roku na rok. Zdaniem dr Kamila Leziaka z Uniwersytetu Warszawskiego jeśli zmiany klimatu nie zostaną powstrzymane, za kilka dekad Polska może doświadczać fal upałów i katastrofalnych pożarów na skalę znaną dziś z Kalifornii czy Australii.

Za kilka dekad polskie pożary mogą przypominać kalifornijskie

Za kilka dekad polskie pożary mogą przypominać kalifornijskie

Źródło:
PAP

Do serii trzęsień ziemi doszło w pobliżu rosyjskiej Kamczatki. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 7,4 i 6,6. W regionie od Kamczatki po Hawaje obowiązywało ostrzeżenie przed tsunami.

Ziemia zatrzęsła się w Rosji, w Stanach wydano alarm przed tsunami

Ziemia zatrzęsła się w Rosji, w Stanach wydano alarm przed tsunami

Źródło:
PAP, USGS

W prywatnym rumuńskim zoo Arca lui Noe urodził się legrys, czyli hybryda lwa i tygrysa. Zwierzę stało się miejscową atrakcją turystyczną. Jego narodziny budzą kontrowersję wśród organizacji zajmujących się prawami zwierząt.

W rumuńskim zoo przyszedł na świat legrys

W rumuńskim zoo przyszedł na świat legrys

Źródło:
Reuters

Ekstremalne upały nawiedziły północno-zachodnie Chiny. W Turfanie temperatura powierzchni ziemi wzrosła aż do 63 stopni Celsjusza. Skwar dotyka nie tylko tego regionu - w całym kraju fala gorąca utrudnia codzienne życie i zagraża funkcjonowaniu kluczowych sektorów gospodarki.

63 stopnie Celsjusza przy gruncie. Przez skwar stanęły fabryki

63 stopnie Celsjusza przy gruncie. Przez skwar stanęły fabryki

Źródło:
Reuters, The Independent

Radżastan w Indiach nawiedziły gwałtowne ulewy, które doprowadziły do podtopień. W sobotę szczególnie trudna sytuacja panowała w mieście Adźmer, gdzie woda zamieniła ulice w rwące strumienie, a pobliskie jezioro się przelało. W okolicach miasta doszło do tragicznego wypadku, w którym zginęły trzy kobiety.

Ulice jak rwące strumienie. Utonęły trzy młode kobiety

Ulice jak rwące strumienie. Utonęły trzy młode kobiety

Źródło:
Reuters, Times of India, economictimes.indiatimes.com

Co najmniej 14 osób zginęło w Korei Południowej na skutek powodzi i osuwisk, do których doszło po intensywnych opadach deszczu. Do kilku poważnych wypadków doszło w prowincji Gyeonggi na północy kraju. W niedzielę służby ratownicze nadal poszukiwały 12 zaginionych.

Woda po szyję, osuwiska porywały domy. Nie żyje 14 osób

Woda po szyję, osuwiska porywały domy. Nie żyje 14 osób

Źródło:
Reuters, PAP, Yonhap, KBS News

W sobotę w wietnamskiej zatoce Ha Long wiał porywisty wiatr, który wywrócił łódź turystyczną. W wyniku tego zdarzenia zginęło 37 osób - podały państwowe media. Trwają poszukiwania zaginionych.

Wiatr wywrócił łódź turystyczną. Wzrósł bilans ofiar

Wiatr wywrócił łódź turystyczną. Wzrósł bilans ofiar

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, AFP, BBC

Sobota przyniosła części kraju burze. Na Podlasiu pojawił się lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej.

Zalążek trąby powietrznej na Podlasiu

Zalążek trąby powietrznej na Podlasiu

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, tvnmeteo.pl

Po 24 godzinach walki strażacy opanowali pożar lasu na południu Francji w okolicy Marsylii. W piątek wieczorem władze poinformowały, że ogień już się nie rozprzestrzenia.

Pogoda pomogła opanować duży pożar lasu

Pogoda pomogła opanować duży pożar lasu

Źródło:
PAP, Reuters

Psy coraz częściej mają do czynienia z telewizją i nie pozostają wobec niej obojętne, co więcej - w zależności od charakteru reagują na nią inaczej. Naukowcy z USA zbadali zwyczaje psów oglądających telewizję i opublikowali swoje obserwacje w czasopiśmie "Scientific Reports".

Zbadano to, jak psy oglądają telewizję

Zbadano to, jak psy oglądają telewizję

Źródło:
phys.org

W drugiej połowie lipca zanosi się w Polsce na więcej pochmurnych i deszczowych dni niż upalnych i słonecznych. Klin gorąca wsuwający się w najbliższych dniach w nasz rejon Europy przyniesie wzrosty temperatury powyżej 30 stopni, ale daleko im będzie do szalonych 38-40 stopni wyliczanych jeszcze przez modele pogodowe tydzień temu.

Co z tym deszczem? Mamy lipiec jak przed laty, ale tylko pozornie

Co z tym deszczem? Mamy lipiec jak przed laty, ale tylko pozornie

Źródło:
TVN24+

"Dobrze, że już koniec tej żenady i mistyfikacji nakręconej gdzieś w studiu" - wbrew pozorom nie jest to recenzja kiepskiego filmu klasy B, a jeden z wielu komentarzy dotyczących misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. W sieci nie brakuje zwolenników teorii spiskowych zakładających, że lot Polaka w kosmos był jednym wielkim oszustwem. Filmy ukazujące rzekome oszustwo cieszą się dużą popularnością w serwisach społecznościowych.

Lot to "mistyfikacja" i "fikcja", astronauta jest "aktorem". Fake newsy wokół misji Polaka

Lot to "mistyfikacja" i "fikcja", astronauta jest "aktorem". Fake newsy wokół misji Polaka

Źródło:
TVN24+

Zanieczyszczenie powietrza związane z gotowaniem zagraża około miliardowi mieszkańców Afryki. Jak wynika z raportu opublikowanego przez Międzynarodową Agencję Energetyczną, przygotowywanie posiłków na otwartym ogniu lub w prymitywnych piecach rokrocznie może przyczyniać się do ponad 800 tysięcy przedwczesnych zgonów.

Gotowanie, które truje miliard ludzi. "Jedna z największych niesprawiedliwości"

Gotowanie, które truje miliard ludzi. "Jedna z największych niesprawiedliwości"

Źródło:
AFP, phys.org

Największy marsjański meteoryt znaleziony na Ziemi trafił na aukcję i znalazł nowego właściciela za ponad 5 milionów dolarów. Tak wysoka cena wynika z kilku czynników.

Ponad pięć milionów dolarów za kawałek Marsa na Ziemi

Ponad pięć milionów dolarów za kawałek Marsa na Ziemi

Źródło:
PAP

Sławosz Uznański-Wiśniewski jest już na Ziemi. Powrót załogi misji Axiom 4 na Błękitną Planetę nagrał dowódca Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Takuya Onishi.

"To jedne z najbardziej niesamowitych scen, jakie kiedykolwiek widziałem"

"To jedne z najbardziej niesamowitych scen, jakie kiedykolwiek widziałem"

Źródło:
x.com/Astro_Onishi

W czwartek po południu w centralnej Hiszpanii wybuchł pożar lasu. Ogień szybko się rozprzestrzenił i strawił ponad 3000 hektarów roślinności. W piątek rano wciąż był aktywny, ale pozostawał pod kontrolą strażaków.

Dym dotarł nad Madryt. W Hiszpanii wybuchł duży pożar

Dym dotarł nad Madryt. W Hiszpanii wybuchł duży pożar

Źródło:
apnews.com, El Pais

Czy drożdże mogą nam pomóc w podboju Marsa? Polscy naukowcy będą to sprawdzać, korzystając z próbek, które wróciły razem ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Czy drożdże z genem z niesporczaka pomogą nam w podboju Marsa?

Czy drożdże z genem z niesporczaka pomogą nam w podboju Marsa?

Źródło:
PAP

Kamera zainstalowana przy wejściu do domu uchwyciła przerażające nagranie. Widać na nim, jak piorun uderza tuż obok kuriera doręczającego paczkę.

"Myślałem, że piorun uderzył we mnie". Przerażające nagranie

"Myślałem, że piorun uderzył we mnie". Przerażające nagranie

Źródło:
CNN, live5news.com

Co najmniej 63 osoby zginęły w ciągu minionej doby w pakistańskiej prowincji Pendżab w powodzi - poinformowała w czwartek agencja Reuters. Dodała, że w tym samym czasie prawie 300 osób zostało rannych. Powódź wywołały obfite opady związane z monsunem.

Stan wyjątkowy. W ciągu doby zginęło ponad 60 osób

Stan wyjątkowy. W ciągu doby zginęło ponad 60 osób

Źródło:
Reuters, PAP

Intensywne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznej w mieście Kansas City położonym w stanie Missouri. Pod wodą znalazły się auta, ulice i domy.

Brodzili w wodzie sięgającej pasa, aby pomóc ludziom

Brodzili w wodzie sięgającej pasa, aby pomóc ludziom

Źródło:
Reuters, foxweather.com