Ogień na Hawajach. Historie Hawajczyków, którzy przetrwali pożary

Źródło:
CNN

W wyniku pożarów na Hawajach zginęło co najmniej 89 osób. To stan niedzielny poranek, ale niewykluczone, że tragiczny bilans jeszcze wzrośnie. Ogień wciąż płonie, ale strażacy robią wszystko co mogą, by go ugasić. Pożoga zniszczyła ponad dwa tysiące domów, wielu mieszkańców nie ma dokąd i do czego wracać.

Największe zniszczenia odnotowano na wyspie Maui. Płomienie rozprzestrzeniły się niezwykle szybko. Jedną z osób, która z tego powodu straciła wszystko, jest La Phena Davis. Dom, w którym mieszkali jej pradziadkowie, dziadkowie, rodzice, a potem ona sama, zniszczony został we wtorek.

- Nigdy bym nie pomyślała, że ogień dotrze do naszego domu - powiedziała w rozmowie z CNN. Nie miała wiele czasu na ewakuację. Chwyciła dokumenty i najważniejsze rzeczy, i po prostu uciekła, zostawiając za sobą miejsce pełne wspomnień. - Wszystko, co mieliśmy zostało doszczętnie spalone. [...] Z naszego sąsiedztwa nie zostało absolutnie nic. To strata całej naszej społeczności, naszego miasta. Jesteśmy wstrząśnięci do głębi - dodała.

Czytaj więcej: Najtragiczniejszy pożar w USA od ponad wieku

"Wszyscy zostaliśmy bezdomnymi"

Dustin Kaleiopu przeżył już kiedyś podobną sytuację. W 2018 roku, kiedy z powodu huraganu Lane wiatr zaostrzał pożary buszu, do drzwi jego domu zapukali strażacy. Poinformowali o zbliżającym się niebezpieczeństwie i zalecili ewakuację.

- Tym razem nic takiego się nie stało. Żadnego ostrzeżenia - poskarżył się mężczyzna. - Dym stawał się coraz gęstszy i ciemniejszy. Wkrótce wypełnił nasz dom i nie miałem wyboru. Powiedziałem swojemu dziadkowi [z którym mieszkam - red.], że musimy uciekać - relacjonował.

Reszcie jego rodziny także udało się przeżyć, ale nie mają już do czego wracać. - W Lahainie wszystko całkowicie zniknęło. To było druzgocące, kiedy [...] zobaczyliśmy w co nasze miasto zmieniło się w ciągu jednej nocy. Wszyscy, których znam i kocham, wszyscy, z którymi jestem spokrewniony, z którymi się kontaktuję - moi koledzy, przyjaciele, rodzina - wszyscy zostaliśmy bezdomnymi - powiedział mężczyzna.

>>> Zobacz: "Raj na ziemi" w zgliszczach. Zdjęcia sprzed i po pożarach

"Wyglądało to jak zagłada"

Bryan Aguiran był w pracy, gdy otrzymał wiadomość, że mieszkańcy Lahainy muszą się ewakuować, gdyż miasto jest "pożerane żywcem przez płomienie". Mimo to postanowił wrócić i jakoś pomóc.

- Pojechałem swoją ciężarówką do Lahainy, ale zablokowali drogę i nikogo nie wpuszczali. Potem skończyło mi się paliwo, więc zostawiłem ją i poszedłem piechotą - opowiadał redakcji CNN. To co ujrzał, przerosło jego oczekiwania. - Wyglądało to jak zagłada, armagedon, [...] jak strefa wojny - relacjonował.

Wraz z innymi mieszkańcami próbował na własną rękę opanować płomienie. Widział, jak płoną domy jego rodziny. Teraz Aguiran, podobnie jak jego 22 krewnych, został bez dachu nad głową.

"Wszystko wciąż było gorące, jak po wybuchu bomby atomowej"

Doktor Reza Danesh został wezwany, by pomóc poszkodowanym mieszkańcom Lahainy. - Nie zdawałem sobie sprawy, na co się piszę. To przypomniało mi pandemię, kiedy na zdjęciach nawet Nowy Jork był miastem duchów - wyznał dziennikarzom. Jak dodał, wciąż czuć było zagrożenie. - Wszystko nadal było gorące, jak po wybuchu bomby atomowej - powiedział.

Lekarz wspomniał, że wielu poszkodowanych nie miało niczego w ustach od wielu godzin, część z nich miała problemy z oddychaniem, a niektórzy także uszkodzenia oczu.

- Pewien mężczyzna użył liny, aby zjechać ze swojego mieszkania na trzecim piętrze, gdy ujrzał płomienie. Czuł, jak gorące były ściany i wiedział, że nie powinien otwierać drzwi. Powiedział, że prawdopodobnie wszyscy inni mieszkańcy budynku zginęli - powiedział Danesh, cytując historię zasłyszaną od jednego ze swoich pacjentów.

"Myślałam, że jeszcze tam wrócimy"

Płomienie dotarły do także do domu Teri Lawrence, w którym prowadzi ona ​​schronisko dla dzikich zwierząt, takich jak żółwie i ptaki.

- Około godziny trzeciej czy czwartej nad ranem pojawiły się płomienie. Zaczęliśmy więc czerpać wodę z oceanu i spryskiwać nią rośliny i żywopłot - powiedziała. - Widzieliśmy, że wokół nas płoną domy. Staraliśmy się ugasić ogień, ale nie było sposobu, abyśmy mogli nadążyć. [...] Potem usłyszeliśmy eksplozje butli z propanem i zobaczyliśmy, że kolejna ulica staje w płomieniach - opisała.

Lawrence do ostatniej chwili myślała, że są w stanie ochronić rezerwat. Ale potem zapalił się dach u jej sąsiada. Kobieta pobiegła więc po dokumenty, kilka zdjęć rodziców, urnę z prochami jej brata oraz ulubiony koc swojego nieżyjącego psa.

- Naprawdę, szczerze mówiąc, myślałam, że jeszcze tam wrócimy - powiedziała zrezygnowana. Gdy znaleźli się w bezpiecznym miejscu okazało się, że - choć próbowała - nie zabrała wszystkich zwierząt, podopiecznych schroniska.

- Zapomnieliśmy o dwóch żółwiach i siedmiu ptakach. [...] Praktycznie zostawiliśmy te zwierzęta, aby się usmażyły. To niewiarygodne. Jestem zdruzgotana. Widziałam, że były przerażone i mówiłam im wtedy "Nie musisz się bać, kiedy jesteś ze mną". A ja je zostawiłam. Nie mogę pojąć, jak bardzo musiały się bać - dodała.

Jej koszmar trwa.

- Cała jestem w sadzy i wciąż jestem w ubraniu, które miałam na sobie w chwili pożaru. To wszystko, co mam. Mieszkałam w tym domu przez 32 lata, a teraz czuję, jakbym nigdy się nie urodziła. Nie mam nic więcej - powiedziała w rozmowie z CNN.

Autorka/Autor:kw//rzw

Źródło: CNN

Pozostałe wiadomości

Pogoda na jutro. Piątek 23.02 upłynie pod znakiem opadów deszczu w części kraju. Miejscami spadnie do 10 litrów wody na metr kwadratowy. W części kraju silniej powieje. Termometry pokażą do 10 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - piątek 23.02. Kolejna porcja deszczu, do 10 stopni

Pogoda na jutro - piątek 23.02. Kolejna porcja deszczu, do 10 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kolejne dni upłyną pod znakiem deszczu, który nawiedzi wiele regionów kraju. W weekend dodatkowo pojawią się porywy wiatru. Będzie robić się coraz cieplej. Na początku przyszłego tygodnia na termometrach zobaczymy nawet 15 stopni Celsjusza.

Pogoda na weekend. Deszczowo, wietrznie i ciepło. Ile wyniesie temperatura?

Pogoda na weekend. Deszczowo, wietrznie i ciepło. Ile wyniesie temperatura?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda w kolejnych dniach w Europie będzie niebezpieczna. Za sprawą rozległego i głębokiego niżu islandzkiego w części kontynentu powieje silny wiatr, a miejscami spadną obfite opady śniegu. W Polsce aura nie okaże się jednak tak gwałtowna. Jakiej pogody możemy się spodziewać?

"Głównym graczem w Europie będzie głęboki niż islandzki". Co przyniesie w Polsce

"Głównym graczem w Europie będzie głęboki niż islandzki". Co przyniesie w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Lądownik księżycowy Nova-C tej nocy dotrze na powierzchnię Księżyca. Planowaną godzinę wylądowania przekładano dwukrotnie. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będzie to pierwsze amerykańskie lądowanie na Srebrnym Globie od ponad 50 lat i zarazem pierwsze w historii z wykorzystaniem prywatnego statku kosmicznego.

Historyczna próba lądowania USA na Księżycu. Dwukrotnie zmieniano jej godzinę

Historyczna próba lądowania USA na Księżycu. Dwukrotnie zmieniano jej godzinę

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Tej nocy w części kraju pogoda będzie stwarzać zagrożenie. Synoptycy IMGW ostrzegają przed silnymi porywami wiatru, a także ulewnym deszczem. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Alerty IMGW w pięciu województwach

Alerty IMGW w pięciu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

U osób przebywających w zanieczyszczonym powietrzu występowały częściej oznaki kojarzone z chorobą Alzheimera - wynika z badania przeprowadzonego przez amerykańskich naukowców. Badacze przyjrzeli się stężeniu cząsteczek pyłu zawieszonego PM2,5, związanym z ruchem drogowym.

Smog powiązany z większą liczbą oznak choroby Alzheimera

Smog powiązany z większą liczbą oznak choroby Alzheimera

Źródło:
sciencedaily.com, American Academy of Neurology

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) konstruuje lądownik księżycowy, którego zadaniem będzie dostawa różnego rodzaju ładunków na powierzchnię naszego naturalnego satelity. Najważniejszy element konstrukcji, czyli ramię robotyczne, stworzy polska firma PIAP Space.

Kosmiczny sukces Polaków. Zbudują kluczowy element lądownika

Kosmiczny sukces Polaków. Zbudują kluczowy element lądownika

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24 BiS

W tym roku luty liczy 29 dni. Oznacza to, że 2024 jest rokiem przestępnym. Zwykle lata przestępne wypadają mniej więcej co cztery lata, ale nie zawsze tak się dzieje.

Ile dni ma luty 2024? Co to jest rok przestępny?

Ile dni ma luty 2024? Co to jest rok przestępny?

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, forbes.com

Trąba powietrzna przetoczyła się przez indonezyjskie miasto Sumedang na Jawie. Na skutek żywiołu, który w tej części świata prawie nie występuje, ranne zostały co najmniej 33 osoby. Wiele domów zostało uszkodzonych.

W Indonezji to się prawie nie zdarza. "Dach natychmiast odleciał"

W Indonezji to się prawie nie zdarza. "Dach natychmiast odleciał"

Źródło:
Reuters, thejakartapost.com

Już za kilka miesięcy rozpocznie się na Atlantyku sezon huraganowy. Zdaniem ekspertów z amerykańskiego serwisu meteorologicznego AccuWeather, zmiana anomalii pogodowej z El Nino na La Nina spowoduje, że gwałtownych zjawisk może być wyjątkowo dużo.

La Nina i coraz cieplejsze wody Atlantyku będą napędzać gwałtowne zjawiska

La Nina i coraz cieplejsze wody Atlantyku będą napędzać gwałtowne zjawiska

Źródło:
AccuWeather

Śnieżyce, które przetoczyły się przez północne i środkowe Chiny, wywołały paraliż komunikacyjny. Przez śnieg odwołano zajęcia w szkołach. W samym tylko Pekinie na drogi wyjechało siedem tysięcy pługów. Z kolei południowe regiony kraju przygotowują się na mróz i temperaturę wynoszącą -20 stopni.

Śnieżyce paraliżują Chiny. Siedem tysięcy pługów na ulicach Pekinu

Śnieżyce paraliżują Chiny. Siedem tysięcy pługów na ulicach Pekinu

Źródło:
Reuters, PAP

W australijskim stanie Wiktoria szaleją pożary buszu, które wymknęły się spod kontroli. Z uwagi na niebezpieczną sytuację władze nakazały ewakuację ponad dwóm tysiącom mieszkańców miast Raglan i Beaufort.

Pożary wymknęły się spod kontroli. Nakaz ewakuacji dla dwóch tysięcy osób

Pożary wymknęły się spod kontroli. Nakaz ewakuacji dla dwóch tysięcy osób

Źródło:
Reuters, PAP, abc.net.au

Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, że fiszbinowce mogą wydawać z siebie co najmniej dwa różne dźwięki jednocześnie. Umożliwia im to specyficzna budowa krtani, która wykształciła się w drodze ewolucji.

Te wieloryby mogą wydawać co najmniej dwa różne dźwięki jednocześnie

Te wieloryby mogą wydawać co najmniej dwa różne dźwięki jednocześnie

Źródło:
PAP, nature.com, eurekalert.org

Pogoda na marzec 2024. Zgodnie z przewidywaniami synoptyków IMGW, początek miesiąca ma być cieplejszy niż zazwyczaj, jednak później aura wróci do normy. Miejscami w marcu może być nawet chłodniej niż zazwyczaj. W większości regionów spodziewane są także wysokie jak na ten miesiąc opady.

Pogoda na marzec. Co przyniesie nam początek wiosny?

Pogoda na marzec. Co przyniesie nam początek wiosny?

Źródło:
IMGW CMM, tvnmeteo.pl

ERS-2, czyli satelita obserwacyjny wystrzelony w kosmos prawie 30 lat temu, w środę ponownie wszedł w atmosferę Ziemi - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Zanim doszło do tego nad północną częścią Oceanu Spokojnego, obiekt krążył po orbicie przez ponad godzinę.

Satelita wszedł w ziemską atmosferę między Hawajami a Alaską

Satelita wszedł w ziemską atmosferę między Hawajami a Alaską

Aktualizacja:
Źródło:
ESA, tvnmeteo.pl, The Independent

Dwa samochody wpadły do ogromnej dziury, która utworzyła się w drodze w Neapolu. Jednym z tych aut podróżowało dwóch mężczyzn, w tym radny miasta. - To cud, że żyjemy - przyznał Giulio Delle Donne.

Ogromna dziura pochłonęła dwa samochody w Neapolu. W jednym z nich był miejski radny

Ogromna dziura pochłonęła dwa samochody w Neapolu. W jednym z nich był miejski radny

Źródło:
Corriere Napoli, Reuters, tvn24.pl

Nowy gatunek żachwy, żyjący u wybrzeży Japonii, został niedawno opisany przez naukowców. Morskie stworzenie podbiło serca internautów, ponieważ wygląda jak komiksowe skrzyżowanie pandy i szkieletu.

Jak skrzyżowanie pandy i szkieletu. Opisano niezwykłe podwodne stworzenie

Jak skrzyżowanie pandy i szkieletu. Opisano niezwykłe podwodne stworzenie

Źródło:
Reuters

Jakość powietrza w Stanach Zjednoczonych za 30 lat może zdecydowanie się pogorszyć. Jako główną przyczynę wskazuje się coraz częstsze pożary lasów w Kanadzie i zachodnich stanach. Naukowcy obawiają się, że poziom zanieczyszczenia wróci do wartości z początku XX wieku.

"Czerwonych dni" w USA może być coraz więcej. "Przygnębiający trend"

"Czerwonych dni" w USA może być coraz więcej. "Przygnębiający trend"

Źródło:
ABC News, First Street Foundation

Obfite opady śniegu spowodowały zawalenie się dachu szpitala w Suqian w północnych Chinach. Jak przekazały lokalne media, do zdarzenia doszło w środku nocy, gdy ta część budynku była pusta. Śnieg dał się we znaki także rolnikom - jego gruba, ciężka pokrywa uszkodziła część szklarni.

Pod śniegiem zawalił się dach szpitala. Było o krok od tragedii

Pod śniegiem zawalił się dach szpitala. Było o krok od tragedii

Źródło:
Reuters, guancha.cn, Xinhua

Ulewny deszcz nawiedził hrabstwo Del Norte w Kalifornii. Doprowadził do powstania tam osuwiska. Na jedną z dróg ze zbocza osunęły się drzewa, co zostało zarejestrowane na nagraniu.

Drzewa osuwają się ze zbocza na drogę. Nagranie

Drzewa osuwają się ze zbocza na drogę. Nagranie

Źródło:
CNN, Reuters

Smog od kilku dni unosi się nad Mediolanem. Władze wprowadzają ograniczenia, by załagodzić sytuację, między innymi zakazują używania pieców opalanych drewnem. Jak zauważają eksperci, problemy z zanieczyszczonym powietrzem są spowodowane działalnością rolniczą i przemysłową, a także tym, że miasto położone jest w dolinie.

"Śmierdzi! Czuję pieczenie w gardle, kaszlę"

"Śmierdzi! Czuję pieczenie w gardle, kaszlę"

Aktualizacja:
Źródło:
ANSA, Reuters

Strażacy umacniają zaporę na Jeziorze Wonieskim w powiecie kościańskim. Służby obawiają się przerwania tamy i niekontrolowanego wycieku wody, który stanowić może zagrożenie dla położonych zaledwie dwa kilometry dalej miejscowości.

Strażacy umacniają zaporę i układają worki z piaskiem. Woda zagraża domom

Strażacy umacniają zaporę i układają worki z piaskiem. Woda zagraża domom

Źródło:
TVN24, IMGW

Japonię nawiedziła fala ciepła. We wtorek w Tokio na termometrach pojawiła się wartość 23,7 stopni Celsjusza, typowa raczej dla maja niż dla lutego. Ocieplenie nie potrwa jednak długo.

Wiosna zajrzała do Japonii. "Wczoraj było zimno, a dziś już jest ciepło"

Wiosna zajrzała do Japonii. "Wczoraj było zimno, a dziś już jest ciepło"

Źródło:
Reuters, The Japan News

Osuwisko zeszło na wioskę w Afganistanie, niszcząc 20 domów i grzebiąc ich mieszkańców pod zwałami śniegu i błota. Do katastrofy doszło za sprawą ulew i śnieżyc, które nawiedziły region. W katastrofie mogło zginąć nawet 25 osób, zaś akcja ratunkowa okazała się bardzo trudna.

Osuwisko pogrzebało domy, ratownicy nie mogli dotrzeć na miejsce. Nie żyje 25 osób

Osuwisko pogrzebało domy, ratownicy nie mogli dotrzeć na miejsce. Nie żyje 25 osób

Źródło:
Reuters, PAP, Al Arabiya, Daily Sabah

Samiec wilka pokonał trasę z zachodnich Niemiec do Hiszpanii. Jak wynika z analizy odchodów, zwierzę przeszło co najmniej 1240 kilometrów, co jest najdłuższą udokumentowaną podróżą przedstawiciela tego gatunku. Takie długie wyprawy wśród wilków nie są wcale przypadkiem.

Wilk pokonał trasę z Niemiec do Hiszpanii

Wilk pokonał trasę z Niemiec do Hiszpanii

Źródło:
Reuters, Generalitat de Catalunya

W zoo w Kopenhadze urodziło się we wtorek słoniątko. Jest to dziecko 16-letniej Kumari, która również przyszła na świat w ogrodzie zoologicznym. Poród przebiegł sprawnie i bez żadnych komplikacji.

W kopenhaskim zoo urodziło się słoniątko

W kopenhaskim zoo urodziło się słoniątko

Źródło:
Reuters

Poznanie składu chemicznego smogu może ułatwić walkę z zanieczyszczeniami powietrza. Amerykańscy naukowcy przeanalizowali dane z lat 2006-2020 dotyczące pyłów zawieszonych PM2,5 i odkryli, że ich stężenie uległo zmniejszeniu, a lokalnie zmienił się również skład zanieczyszczeń. Poznanie tych zależności może wpłynąć na stworzenie regionalnych strategii poprawy jakości powietrza.

Aby skutecznie walczyć ze smogiem, trzeba znać jego skład

Aby skutecznie walczyć ze smogiem, trzeba znać jego skład

Źródło:
UNC Chapel Hill, New York Times

Najjaśniejszy kwazar we Wszechświecie został zidentyfikowany przez badaczy. Obiekt ma średnicę siedmiu lat świetlnych, a w jego centrum znajduje się czarna dziura pożerająca każdego dnia tyle materii, ile znajduje się w naszym Słońcu.

Jest 500 bilionów jaśniejszy od Słońca, a jego czarna dziura rośnie w rekordowym tempie

Jest 500 bilionów jaśniejszy od Słońca, a jego czarna dziura rośnie w rekordowym tempie

Źródło:
ESO