Populacja lemurów katta z nowozelandzkiego zoo w Wellington powiększyła się ponad dwukrotnie. Niedawno na świat przyszły młode. - Mamy cztery pary zdrowych młodych, wszystkie czują się dobrze - powiedziała Lisa Ridley, kierowniczka sekcji naczelnych.
Pierwsze lemury katta pojawiły się w ogrodzie zoologicznym w Wellington 18 miesięcy temu. Ich populacja bardzo szybko się powiększyła, ponieważ niedawno wszystkie cztery samice urodziły młode. Lisa Ridley, kierowniczka sekcji naczelnych, powiedziała, że nie było wiadomo, czy uda im się odnieść sukces hodowlany.
- Jesteśmy bardzo, ale to bardzo tym podekscytowani, mamy cztery pary zdrowych młodych, wszystkie czują się dobrze - powiedziała Ridley. Pierwszy para urodziła się w sierpniu, a ostatnia w zeszłym tygodniu. Pracownicy zoo nie wiedzą jeszcze, jakiej płci są młode, ponieważ starają się nie ingerować w ich życie, dopóki nie będą starsze.
Samice lemurów katta są płodne tylko przed jeden do dwóch dni w roku. - Lemury rozmnażają się tylko raz w roku, więc nasz samiec Zeus poradził sobie bardzo dobrze. Miał dosłownie 24-36 godzin na wykonanie swojego zadania - powiedziała Ridley.
Kiedy młode dojrzeją, nowe samce i Zeus prawdopodobnie stworzą grupę kawalerską, tak jakby to było w środowisku naturalnym.
Endemiczny gatunek
Lemur katta (Lemur catta) to endemiczny gatunek ssaka naczelnego występujący na Madagaskarze. Znajduje się na liście zagrożonych gatunków Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). Zwierzęta te są owocożerne, ale zjadają również liście i nasiona. Owady bardzo rzadko stanowią ich pożywienie. Lemury tworzą grupy złożone z 5-20 osobników.
Zwierzęta te stały się sławne dzięki filmowi animowanemu "Madagaskar" z 2005 roku, w której pojawiła się postać króla Juliana.
Źródło: Reuters