W Nowej Zelandii trwają poszukiwania ośmiu osób, które dwa tygodnie temu zaginęły na Wyspie Północnej po uderzeniu cyklonu Gabrielle. Żywioł spowodował śmierć co najmniej 11 osób. Służby meteorologiczne ostrzegają przed dwoma kolejnymi cyklonami, które mogą utworzyć się w najbliższym tygodniu w okolicach Nowej Zelandii.
Cyklon Gabrielle uderzył w północne krańce nowozelandzkiej Wyspy Północnej 12 lutego, a następnie przeszedł przez wschodnie wybrzeże kraju, powodując rozległe zniszczenia. Doszło do powodzi i osuwisk ziemi. Zginęło co najmniej 11 osób. W odpowiedzi na uderzenie cyklonu i straty, jakie wywołał, rząd Nowej Zelandii po raz trzeci w historii ogłosił stan wyjątkowy na terenie całego kraju.
Trwają poszukiwania ośmiu osób
W niedzielę władze poinformowały, że policja poszukuje nadal ośmiu zaginionych wskutek przejścia cyklonu osób. Jak zapewniono w komunikacie, uzyskanie kontaktu z tymi osobami "pozostaje priorytetem dla policji".
Bezpośrednio po uderzeniu żywiołu kontaktu nie było z ponad sześcioma tysiącami osób w całym kraju. Niektóre miejscowości zostały odcięte od świata. Tysiące ludzi musiały opuścić swoje domy. Jeszcze tydzień po przejściu cyklonu bez dostępu do energii elektrycznej pozostawało około 63 tys. gospodarstw domowych, z czego 40. tys. w regionie Hawke's Bay zamieszkiwanym przez około 170 tys. osób. To jeden z regionów najbardziej poszkodowanych przez żywioł.
Szacuje się, że w wyniku przejścia Gabrielle ucierpiała co najmniej jedna trzecia spośród około pięciu milionów mieszkańców Nowej Zelandii.
Ryzyko kolejnych cyklonów
Groźne zjawiska nie opuszczają Nowej Zelandii. W piątek Wyspę Północną nawiedziły ulewne opady deszczu. Doszło do powodzi błyskawicznych, które spowodowały kolejne ewakuacje w Hawke's Bay.
Krajowa instytucja meteorologiczna Metservice poinformowała, że w najbliższym tygodniu w okolicach Nowej Zelandii mogą utworzyć się dwa cyklony tropikalne. Ryzyko, że któryś z nich uderzy w kraj określono obecnie jako "stosunkowo niskie", podkreślając jednocześnie, że prognozy mogą ulec zmianom.
Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl