Nie ma jedzenia, wody, prądu, wszędzie czuć palony węgiel drzewny

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Zambia doświadczyła w tym roku najgorszej od czterdziestu lat suszy. Zniszczona została połowa upraw kukurydzy, która jest podstawą tamtejszej kuchni. W wielu miejscach brakuje żywności i wody, występują częste przerwy w dostawach prądu. Zamożniejsi używają generatorów, a biedni, czyli większość, palą węgiel drzewny.

W Zambii październik to początek tak zwanego sezonu chudego, który trzeba przeżyć dzięki zgromadzonym w czasie zbiorów zapasom. W tym roku z powodu suszy plony były wyjątkowo niskie, a najbliższe zbiory będą dopiero w kwietniu. Trwająca od styczna susza, która jest największą od czterech dekad, dotknęła większość środkowej i południowej części tego afrykańskiego kraju - poinformowała Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Teoretycznie opady deszczu powinny przyjść do tej części Afryki za dwa-trzy tygodnie, jednak co najmniej od dziesięciu lat pora deszczowa się spóźnia. Zamiast w listopadzie, opady pojawiają się pod koniec grudnia lub w styczniu, lub niemal wcale, jak w minionym sezonie.

Szacunki agencji ONZ do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) pokazują, że z powodu suszy cierpi obecnie 9,8 milionów ludzi, czyli prawie połowa populacji, a 5,8 mln Zambijczyków (33 procent populacji) doświadczy głodu w tym chudym okresie, z czego w beznadziejnie ciężkiej sytuacji znajdzie się 236 tysięcy osób. Tę stan FAO opisuje jako "fazę IV", w praktyce oznaczającą wysokie prawdopodobieństwo śmierci głodowej. W zambijskich rodzinach normą stał się jeden, niewielki posiłek dziennie, oszczędzany głównie dla dzieci.

Brakuje jedzenia

W małych miejscowościach i w wioskach występują niedobory kukurydzy, która jest podstawą kuchni zambijskiej. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych w tym roku w wyniku suszy zostało zniszczonych około miliona hektarów upraw kukurydzy, czyli prawie połowa upraw w kraju. Nie ma również wystarczającej ilości ryżu i warzyw - te pojawiają się w stolicy kraju, Lusace, głównie w postaci mrożonej.

W kraju brakuje paszy i siana dla zwierząt. Hodowcy nie mają gdzie wypasać zwierząt, bo trawę dawno wypaliło słońce i nie mają ich czym poić, bo wyschły źródła wody. Wielu z nich wyprzedaje za bezcen swoje zwierzęta.

W Zambii panuje największa od 40 lat suszaCHONA MWEMBA/EPA/PAP

Prąd jest racjonowany

W hydroelektrowni wodnej na jeziorze Kariba pracuje już tylko jedna turbina z sześciu zainstalowanych. Poziom wody jest najniższy w historii jej istnienia, czyli od 1959 roku. Dotychczas dostarczała Zambii 80 proc. potrzebnej jej energii elektrycznej, a teraz wytwarza mniej niż 10 proc. normalnej produkcji.

W stolicy prąd pojawia się na godzinę, czasami dwie w ciągu doby, a najczęściej wcale. Poza Lusaką energii elektrycznej zwykle nie ma przez kilka dni z rzędu. Szpitale, hotele i większe firmy produkują go same. Wielkie generatory zasilane dieslem pracują 24 godziny na dobę.

Rząd Zambii zachęca ludzi i przedsiębiorstwa do korzystania z energii słonecznej, ale większości społeczeństwa nie stać na takie urządzenia, a także na generatory ani na paliwo, które trzeba niemal non stop do nich dolewać. Litr diesla kosztuje 1,25 dolara i czasami trzeba spalić pół zbiornika, aby znaleźć stację, która akurat ma go w ofercie. Dlatego w Lusace i w całej Zambii czuć i widać dym z palonego węgla drzewnego.

Google Maps

Autorka/Autor:ps

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: CHONA MWEMBA/EPA/PAP

Pozostałe wiadomości

W prognozie pogody do końca tygodnia nie widać znaczących opadów deszczu, ale to nie oznacza, że będziemy cieszyć się słońcem. Czekają nas dni wypełnione chmurami i mgłami, a dodatkowo się ochłodzi. Już wszędzie temperatura będzie wynosić poniżej 10 stopni Celsjusza.

Czeka nas ochłodzenie. Będzie tylko kilka stopni powyżej zera

Czeka nas ochłodzenie. Będzie tylko kilka stopni powyżej zera

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mgły będą utrudniać podróżowanie w wielu miejscach Polski w ciągu najbliższych dni. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w związku z nimi ostrzeżenia i prognozę zagrożeń pogodowych. Dodatkowo za sprawą niskiej temperatury na drogach może tworzyć się szadź.

Niebezpieczna szadź na polskich drogach. Miejscami może być bardzo ślisko

Niebezpieczna szadź na polskich drogach. Miejscami może być bardzo ślisko

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Hiszpanie kolejny dzień walczą ze skutkami największej powodzi od dekad, jaka nawiedziła południowo-wschodnie regiony kraju w ubiegłym tygodniu. W kataklizmie zginęło co najmniej 217 osób. Z każdą godziną maleją szansę na odnalezienie 89 zaginionych.

Powódź w Hiszpanii. Los prawie 90 osób nieznany

Powódź w Hiszpanii. Los prawie 90 osób nieznany

Źródło:
Reuters

Za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba naukowcy zaobserwowali niezwykłą czarną dziurę. Obiekt łamie dotychczas znane modele kosmologiczne i pochłania materię w tempie 40 razy szybszym niż powinien.

"Ta czarna dziura urządza sobie ucztę"

"Ta czarna dziura urządza sobie ucztę"

Źródło:
Livescience, National Geographic

Głuche samce komarów nie są zdolne do rozmnażania się - wynika z najnowszych badań naukowców. Pozbawienie owadów zmysłu słuchu drastycznie zmieniło ich zachowania godowe i sprawiło, że komary całkowicie straciły zainteresowanie płcią przeciwną. Zdaniem autorów zaskakujące odkrycie może okazać się pomocne w walce z gatunkami roznoszącymi śmiertelne choroby.

Głuche komary nie są zdolne do kopulacji. "Szokujące" odkrycie, które może wiele zmienić

Głuche komary nie są zdolne do kopulacji. "Szokujące" odkrycie, które może wiele zmienić

Źródło:
ScienceDaily

Pakistańskie miasto Lahaur w ostatnich dniach znajduje się na szczycie listy najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie, a kilka dni temu padł rekord stężenia smogu. W związku z tak poważną sytuacją w prowincji Pendżab dla mieszkańców wprowadzono obostrzenia, powstała też inicjatywa na rzecz walki ze złą jakością powietrza.

"Kiedy moje dziecko wróciło do domu, nagle poczuło duszności i zawroty głowy"

"Kiedy moje dziecko wróciło do domu, nagle poczuło duszności i zawroty głowy"

Źródło:
Reuters, India Today, tvnmeteo.pl

Pogięta i porozrzucana blacha - tyle pozostało z dachu sali gimnastycznej Newcastle Public Schools w Oklahomie po tym, jak na teren szkoły w niedzielę nadciągnęło potężne tornado. Z powodu zniszczeń część zajęć w kolejnych dniach odbywała się w trybie zdalnym.

"Cały dach był po prostu zwinięty w burrito"

"Cały dach był po prostu zwinięty w burrito"

Źródło:
CNN

Dzisiejszy poranek jest nie tylko mglisty, ale też mroźny. Temperatura spadła do ujemnych wartości na przeważającym obszarze Polski. Najzimniej było na wschodzie kraju i w województwie mazowieckim.

Mroźny poranek. Oto najzimniejsze miejsca

Mroźny poranek. Oto najzimniejsze miejsca

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Rafael, który jeszcze we wtorek był burzą tropikalną, szybko się wzmocnił i stał się huraganem drugiej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Żywioł obecnie znajduje się około 260 kilometrów na południowy wschód od Hawany na Kubie. Zanim do niej dotrze, prawdopodobnie jeszcze bardziej się nasili. W związku z bliskim przemieszczaniem się cyklonu pogoda pogorszyła się na Florydzie.

Huragan Rafael rośnie w siłę. Zmierza w kierunku Kuby, pogarsza pogodę na Florydzie

Huragan Rafael rośnie w siłę. Zmierza w kierunku Kuby, pogarsza pogodę na Florydzie

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

W dotkniętej przez powodzie miejscowości Paiporta, która położona jest w prowincji Walencja, utworzono cmentarzysko zniszczonych samochodów. Codziennie przybywa na nim pokrytych błotem aut.

Cmentarzysko samochodów. "Wszystko straciliśmy"

Cmentarzysko samochodów. "Wszystko straciliśmy"

Źródło:
Reuters

Północne regiony Indii od tygodni zmagają się z ekstremalnym smogiem. W stolicy kraju - Nowym Delhi - poziom zanieczyszczenia kilkukrotnie przekracza dopuszczalne normy. Z powodu skali problemu rozważany jest scenariusz wywołania sztucznego deszczu w celu poprawy jakości powietrza.

"Najbliższe 10 dni będzie kluczowych". Chcą wywołać sztuczny deszcz

"Najbliższe 10 dni będzie kluczowych". Chcą wywołać sztuczny deszcz

Źródło:
Reuters

Bakterie z gatunku Asaia przyspieszają rozwój komarów o jeden dzień - wynika z najnowszych badań. Eksperci uważają, że dzięki temu odkryciu możliwy jest szybszy rozwój globalnych programów zdrowotnych, mających na celu walkę z owadami przenoszącymi śmiertelne choroby.

Bakterie mogą pomóc w walce z komarami, które przenoszą śmiertelne choroby

Bakterie mogą pomóc w walce z komarami, które przenoszą śmiertelne choroby

Źródło:
University of Exeter, Biblioteka Nauki

Pogoda na dziś. Środa 6.11 przyniesie na ogół pochmurną i mglistą aurę. Termometry wskażą do 11 stopni Celsjusza. Aura w większości kraju niekorzystnie wpłynie na samopoczucie.

Pogoda na dziś - środa, 6.11. Sporo chmur na niebie, do 11 stopni

Pogoda na dziś - środa, 6.11. Sporo chmur na niebie, do 11 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W hiszpańskiej prowincji Walencja trwają poszukiwania zaginionych osób po ubiegłotygodniowych gwałtownych powodziach. - Wciąż mamy do czynienia z zaginionymi osobami, zniszczonymi domami, pogrzebanymi pod błotem samochodami - powiedział premier Pedro Sanchez. Rząd Hiszpanii przeznaczy łącznie 10,6 mld euro na pomoc dla ofiar kataklizmu. Liczba ofiar śmiertelnych przekracza 200.

"To nie powódź, to tsunami". Apel o próbki DNA

"To nie powódź, to tsunami". Apel o próbki DNA

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Gwałtowne ulewy nawiedziły południe Boliwii. Częściowo pod wodą znalazło się miasto Tarija. Niektórzy mieszkańcy musieli się ewakuować.

"To kompletna katastrofa"

"To kompletna katastrofa"

Źródło:
Reuters

Niemal 24 miliony osób mogą zostać dotknięte skutkami tajfunu Yinxing, który zbliża się do wybrzeży Filipin. Władze postawiły wojsko w stan gotowości. Trwają akcje ewakuacyjne, gromadzone są zapasy żywności. Żywioł ma uderzyć w północno-wschodnie regiony kraju w nocy z czwartku na piątek. Będzie trzecim tajfunem, jaki nawiedzi ten region w ciągu ostatniego miesiąca.

Szykują się na trzeci tajfun w ciągu miesiąca

Szykują się na trzeci tajfun w ciągu miesiąca

Źródło:
Reuters

Latem na niebie mogliśmy oglądać Perseidy, w październiku Orionidy i Drakonidy, a teraz przyszedł czas meteorów z roju Taurydów. W ich przypadku trzeba być cierpliwym, ale popularyzator astronomii Karol Wójcicki przekonuje, że naprawdę warto.

"Przez najbliższy tydzień warto monitorować niebo"

"Przez najbliższy tydzień warto monitorować niebo"

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Pies rasy cocker spaniel o imieniu Daisy wrócił do swoich właścicieli w południowo-wschodniej Anglii po ośmiu latach od kradzieży - poinformowała stacja Sky News. Policja wpadła na trop czworonoga dzięki czipowi.

Po ośmiu latach od kradzieży wróciła do domu. "Nikt nie powstrzymał łez"

Po ośmiu latach od kradzieży wróciła do domu. "Nikt nie powstrzymał łez"

Źródło:
PAP

Policjanci z miasta Overland w amerykańskim stanie Missouri przeprowadzili nietypową interwencję w salonie piękności. Pomogli wydostać się zamkniętemu w łazience młodemu jeleniowi. Zwierzę wywołało spore zamieszanie.

Jeleń przemknął przez salon piękności

Jeleń przemknął przez salon piękności

Źródło:
UPI

Pierwszy satelita wykonany z drewna poleciał w przestrzeń kosmiczną. Urządzenie zostało zbudowane przez japońskich naukowców i przez najbliższe pół roku będzie poruszać się na wysokości około 400 kilometrów nad Ziemią. Testy mają pokazać, jak obiekt wytrzyma ekstremalne warunki związane ze zmianą ciśnienia i wahaniami temperatury.

Satelita z drewna poleciał w kosmos

Satelita z drewna poleciał w kosmos

Źródło:
Reuters, CNN

Indonezyjskie władze zamierzają ewakuować ponad 16 tysięcy mieszkańców z wiosek położonych wokół wulkanu Lewotobi Laki Laki. Jego erupcja w nocy z niedzieli na poniedziałek zabiła dziewięć osób, istnieje obawa kolejnych wybuchów w niedługim czasie.

Zabici i tysiące uszkodzonych domów. Wulkan wkrótce znów może wybuchnąć

Zabici i tysiące uszkodzonych domów. Wulkan wkrótce znów może wybuchnąć

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Chmura przypominająca latający spodek zawisła nad szczytami. Została uchwycona na nagraniu przez pracownika Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW-PIB na Kasprowym Wierchu.

Zjawiskowa chmura zawisła nad szczytami

Zjawiskowa chmura zawisła nad szczytami

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Żubry przechodzą przez asfaltową drogę o poranku. Wędrówkę stada uchwycił na nagraniu Reporter24 pan Antoni. - Lubię sobie spacerować po lesie, a żubrami interesuje się, bo to gatunek, który prawie wyginął - powiedział.

"To stado może liczyć ze sto osobników albo jeszcze więcej"

"To stado może liczyć ze sto osobników albo jeszcze więcej"

Źródło:
Kontakt24

Ochłodzenie, które przyszło do nas w weekend, pozostanie w Polsce na dłużej. Sprawdź długoterminową prognozę pogody przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: o cieple możemy na razie zapomnieć

Pogoda na 16 dni: o cieple możemy na razie zapomnieć

Źródło:
tvnmeteo.pl

W słowackich Tatrach doszło w sobotę do śmiertelnego wypadku. Turyści z Polski próbowali zdobyć Gerlach tak zwaną Drogą Tatarki, ale - jak przekazali słowaccy ratownicy - nie posiadali odpowiedniego sprzętu i utknęli na szczycie. W niedzielę ratownicy przetransportowali ciało Polaka, który zginął prowadząc grupę na najwyższy szczyt w Tatrach.

Polscy turyści utknęli na Gerlachu. Zginęła jedna osoba

Polscy turyści utknęli na Gerlachu. Zginęła jedna osoba

Źródło:
PAP

W wyniku uderzenia pioruna w obóz dla uchodźców na północy Ugandy zginęło 14 osób, w tym 13 dzieci i jedna osoba dorosła - przekazała w niedzielę stacja BBC. 34 osoby zostały ranne. Według lokalnych mediów, ofiary śmiertelne uczestniczyły w nabożeństwie.

Piorun uderzył w obóz dla uchodźców. Nie żyje 13 dzieci i jeden dorosły

Piorun uderzył w obóz dla uchodźców. Nie żyje 13 dzieci i jeden dorosły

Źródło:
PAP, BBC

Silna trąba wodna zawirowała nad australijskim Brisbane, uszkadzając część nabrzeża. W piątek nad wschodnim wybrzeżem kraju przechodziły burze, które oprócz turbulentnych podmuchów przyniosły także grad.

Potężna kolumna wody wyrosła nad miastem

Potężna kolumna wody wyrosła nad miastem

Źródło:
Reuters, ABC News

W Nowym Jorku ogłoszono stan suszy. Jak podały władze miasta, w październiku w aglomeracji zanotowano jedynie śladowe opady deszczu. Burmistrz apelował w sobotę do mieszkańców o oszczędzanie wody i błyskawiczne zgłaszanie jakichkolwiek awarii.

Burmistrz apeluje o krótsze kąpiele. "Matka Natura rządzi, musimy się dostosować"

Burmistrz apeluje o krótsze kąpiele. "Matka Natura rządzi, musimy się dostosować"

Źródło:
PAP, The Washington Post

Troje chińskich astronautów misji Shenzhou-18 powróciło na Ziemię po 192 dniach spędzonych na orbicie. Podczas jednego ze spacerów kosmicznych dwóch członków załogi ustanowiło rekord czasu spędzonego przez tajkonautów poza chińską stacją kosmiczną Tiangong.

Rekordowi astronauci wrócili na Ziemię

Rekordowi astronauci wrócili na Ziemię

Źródło:
PAP