2022 rok był najgorętszym rokiem w największych włoskich miastach od ponad pół wieku - podała agencja statystyczna Istat, która we wtorek opublikowała raport szczegółowo opisujący sytuację pogodową we Włoszech właśnie w 2022 roku. Największe anomalie zanotowano w Rzymie i Mediolanie, gdzie średnia temperatura roczna była o ponad 2 stopnie Celsjusza wyższa niż średnia wieloletnia.
Basen Morza Śródziemnego to miejsce, w którym skutki zmian klimatycznych są szczególnie zauważalne - według danych Programu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska, region ten ociepla się średnio 20 procent szybciej niż większość świata. We Włoszech problem ten dotyczy wielu dużych miast. Jak wynika z danych opublikowanych we wtorek przez włoską agencję statystyczną Istat, anomalne temperatury nie ominęły ostatnimi laty chociażby Rzymu czy Mediolanu.
Raport został oparty na danych z 2022 roku i skupia się na wpływie zmian klimatycznych na obszary zurbanizowane i rolnicze, jak również sposobach adaptacji do nowych warunków. Trafił on do informacji publicznej dopiero w październiku 2024 roku.
Spora anomalia na plus
Jak wynika z raportu, średnia temperatura w stołecznych miastach wszystkich regionów Włoch w 2022 roku wyniosła 16,6 stopnia Celsjusza. To o 1,7 st. C więcej niż średnia z okresu 1981-2010. Od 1997 przekroczenie zanotowano prawie każdego roku, poza latami 2005 i 2010, przy czym w 2022 roku anomalia była najwyższa.
Z powodu upałów najbardziej ucierpiały Rzym i Mediolan, najbardziej zaludnione miasta Włoch, gdzie średnia temperatura roczna była wyższa od średniej wieloletniej o odpowiednio 2,7 i 2,5 stopnia. Tym samym miasta te doświadczyły najcieplejszej pogody od 1971 roku. Wśród stolic prowincji największą anomalię odnotowano natomiast w Modenie w Emilii-Romanii - tam było o 3,4 st. C cieplej, niż wynosi średnia.
Znacznie mniejsze opady
Dane wskazują również, że rok 2022 był drugim najbardziej suchym rokiem dla stolic regionalnych od 1971 roku. Średnia suma opadów wynosiła 576 litrów wody na metr kwadratowy, o 167 l/mkw. mniej niż średnio. Od tego czasu tylko w 2007 r. spadło mniej deszczu. Największy spadek zauważalny był w Mediolanie, Genui i Turynie.
Agencja Reuters zauważyła, że wartości z 2022 roku prawdopodobnie okażą się mniej szokujące niż z 2023 i 2024 roku. W zeszłym miesiącu unijna służba monitorująca zmiany klimatu przekazała bowiem, że tegoroczne lato było najcieplejszym latem na półkuli północnej od początku zapisów.
Źródło: Reuters, Il Messaggero, UNEP
Źródło zdjęcia głównego: Reuters