Największe anomalie zanotowano w Rzymie i Mediolanie. Może być gorzej

Źródło:
Reuters, Il Messaggero, UNEP
Upały w Rzymie w czerwcu 2022
Upały w Rzymie w czerwcu 2022
Reuters Archive
Upały w Rzymie w czerwcu 2022Reuters Archive

2022 rok był najgorętszym rokiem w największych włoskich miastach od ponad pół wieku - podała agencja statystyczna Istat, która we wtorek opublikowała raport szczegółowo opisujący sytuację pogodową we Włoszech właśnie w 2022 roku. Największe anomalie zanotowano w Rzymie i Mediolanie, gdzie średnia temperatura roczna była o ponad 2 stopnie Celsjusza wyższa niż średnia wieloletnia.

Basen Morza Śródziemnego to miejsce, w którym skutki zmian klimatycznych są szczególnie zauważalne - według danych Programu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska, region ten ociepla się średnio 20 procent szybciej niż większość świata. We Włoszech problem ten dotyczy wielu dużych miast. Jak wynika z danych opublikowanych we wtorek przez włoską agencję statystyczną Istat, anomalne temperatury nie ominęły ostatnimi laty chociażby Rzymu czy Mediolanu.

Raport został oparty na danych z 2022 roku i skupia się na wpływie zmian klimatycznych na obszary zurbanizowane i rolnicze, jak również sposobach adaptacji do nowych warunków. Trafił on do informacji publicznej dopiero w październiku 2024 roku.

Spora anomalia na plus

Jak wynika z raportu, średnia temperatura w stołecznych miastach wszystkich regionów Włoch w 2022 roku wyniosła 16,6 stopnia Celsjusza. To o 1,7 st. C więcej niż średnia z okresu 1981-2010. Od 1997 przekroczenie zanotowano prawie każdego roku, poza latami 2005 i 2010, przy czym w 2022 roku anomalia była najwyższa.

Z powodu upałów najbardziej ucierpiały Rzym i Mediolan, najbardziej zaludnione miasta Włoch, gdzie średnia temperatura roczna była wyższa od średniej wieloletniej o odpowiednio 2,7 i 2,5 stopnia. Tym samym miasta te doświadczyły najcieplejszej pogody od 1971 roku. Wśród stolic prowincji największą anomalię odnotowano natomiast w Modenie w Emilii-Romanii - tam było o 3,4 st. C cieplej, niż wynosi średnia.

Znacznie mniejsze opady

Dane wskazują również, że rok 2022 był drugim najbardziej suchym rokiem dla stolic regionalnych od 1971 roku. Średnia suma opadów wynosiła 576 litrów wody na metr kwadratowy, o 167 l/mkw. mniej niż średnio. Od tego czasu tylko w 2007 r. spadło mniej deszczu. Największy spadek zauważalny był w Mediolanie, Genui i Turynie.

Agencja Reuters zauważyła, że wartości z 2022 roku prawdopodobnie okażą się mniej szokujące niż z 2023 i 2024 roku. W zeszłym miesiącu unijna służba monitorująca zmiany klimatu przekazała bowiem, że tegoroczne lato było najcieplejszym latem na półkuli północnej od początku zapisów.

Autorka/Autor:as

Źródło: Reuters, Il Messaggero, UNEP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Przed nami kolejna mglista noc i poranek. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia. Warunki na drogach mogą być trudne, dlatego warto zachować ostrożność.

Ostrzeżenia IMGW dla ośmiu województw

Ostrzeżenia IMGW dla ośmiu województw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro. Sobota 26.10 przyniesie dużo słonecznego nieba, choć w niektórych regionach długo będą utrzymywać się mgły. Termometry wskażą dość wysokie wartości jak na koniec października.

Pogoda na jutro - sobota 26.10. Temperatura zbliży się do 20 stopni

Pogoda na jutro - sobota 26.10. Temperatura zbliży się do 20 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W weekend pogodę w Polsce kształtował będzie rozległy wyż. Sprawi, że napłynie do nas ciepłe powietrze. Lokalnie temperatura może przekroczyć nawet 20 stopni Celsjusza. Układ ten stopniowo nabierze cech "zgniłego wyżu" i o poranku pojawiać się będą gęste mgły.

Xelat "zgnije", a to nie pozostanie bez wpływu na aurę

Xelat "zgnije", a to nie pozostanie bez wpływu na aurę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pierwsza miejscowość we Włoszech została oficjalnie uznana za przygotowaną na wypadek tsunami. Miasteczko Minturno w stołecznym regionie Lacjum otrzymało ten certyfikat od UNESCO po czterech latach prac.

Pierwsza włoska miejscowość "gotowa na tsunami"

Pierwsza włoska miejscowość "gotowa na tsunami"

Źródło:
PAP, ANSA, tvnmeteo.pl

Czworo astronautów wróciło w piątek na Ziemię po prawie ośmiu miesiącach spędzonych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Ich pobyt był przedłużony o prawie dwa miesiące przez problemy z kapsułą Starliner Boeinga oraz przejście huraganu Milton.

Kłopoty z kapsułą, a później huragan. Astronauci w końcu wrócili

Kłopoty z kapsułą, a później huragan. Astronauci w końcu wrócili

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Intensywne opady nawiedziły południowe regiony Francji. W ciągu godziny w miejscowości Vidauban spadło 119 litrów deszczu na metr kwadratowy. Strażacy przeprowadzili kilkadziesiąt interwencji w departamencie Var.

Ulewy na południu Francji. W godzinę spadła rekordowa ilość deszczu

Ulewy na południu Francji. W godzinę spadła rekordowa ilość deszczu

Źródło:
ENEX,

Ekstremalne ulewy nawiedziły Maroko. W południowej części kraju miejscami Sahara zamieniła się w jezioro. To kolejne niebezpiecznie wydarzenie pogodowe, do jakiego doszło w tej części świata w ostatnich tygodniach.

Wydmy na Saharze zamieniły się w jezioro

Wydmy na Saharze zamieniły się w jezioro

Źródło:
Reuters, lematin.ma

Rośnie liczba zabitych w wyniku przejścia burzy tropikalnej Trami na Filipinach. Wiele osób utonęło w gwałtownych powodziach lub zginęło w osuwiskach. Najbardziej dotknięty kataklizmem jest centralny region Biocol. Żywioł odsunął się już w stronę Tajwanu, ale może zmienić swój kierunek i uderzyć w Filipiny ponownie.

Liczba zabitych wzrosła niemal dwukrotnie. Burza może uderzyć jeszcze raz

Liczba zabitych wzrosła niemal dwukrotnie. Burza może uderzyć jeszcze raz

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, VN Express, AP

Jaka pogoda będzie towarzyszyć nam we Wszystkich Świętych? Czy są szanse na utrzymanie się w miarę ciepłej, pogodnej aury, która nad Polskę przynoszą układy wysokiego ciśnienia? Sprawdź, co wynika z najnowszych prognoz.

Pogoda na Wszystkich Świętych. Może nas czekać "zgniły" początek listopada

Pogoda na Wszystkich Świętych. Może nas czekać "zgniły" początek listopada

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Danii odnaleziono fragment skamieniałości pterodaktyla. Chociaż ma on zaledwie kilka milimetrów długości, jest wyjątkowy - prawdopodobnie pochodzi od osobnika żyjącego stosunkowo niedługo przed zagładą tych prastarych gadów.

Znalazł fragment pterodaktyla na nadbałtyckim klifie. "Był jednym z ostatnich na Ziemi"

Znalazł fragment pterodaktyla na nadbałtyckim klifie. "Był jednym z ostatnich na Ziemi"

Źródło:
DR, Videnskab

Działalność człowieka ma bezpośredni wpływ na ewolucję owadów. Naukowcy z Nowej Zelandii opisali przypadek zmiany koloru ciała u widelnic zamieszkujących wylesione tereny. Jak wyjaśnili badacze, tendencje do rozjaśniania obserwowano w niezależnych populacjach.

Ludzie podjęli decyzję, owad zmienił kolor

Ludzie podjęli decyzję, owad zmienił kolor

Źródło:
University of Otago, The Conversation, University of Cambridge

Huragan Kristy wzmocnił się w czwartek do najwyższej, piątej kategorii. Chociaż prawdopodobnie nie uderzy on w ląd, jest wart uwagi z innego powodu - to pierwsza od ponad dekady tak silna burza na zachodnim Pacyfiku, która powstała bez "pomocy" El Nino.

Pierwszy tak silny huragan od lat. Powstał w miejscu, gdzie są one rzadkością

Pierwszy tak silny huragan od lat. Powstał w miejscu, gdzie są one rzadkością

Źródło:
PAP, NOAA, tvnmeteo.pl

Ogromny diabełek pyłowy został zaobserwowany w środę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Na nagraniu widać ogromną kolumnę pyłu, jaka unosiła się nad drogą do Szardży. Zjawisko towarzyszyło przechodzącej nad krajem burzy.

Wirująca kolumna piachu i trzaskające pioruny. Niezwykłe nagranie

Wirująca kolumna piachu i trzaskające pioruny. Niezwykłe nagranie

Źródło:
Reuters, Khaleej Times

Polska turystka nie przeżyła upadku z Pośredniej Grani w Tatrach Wysokich - poinformowała w czwartek słowacka Horska Zachranna Slużba (HZS). Do zdarzenia doszło w środę wieczorem.

Wypadek w Tatrach Wysokich. Nie żyje turystka z Polski

Wypadek w Tatrach Wysokich. Nie żyje turystka z Polski

Źródło:
PAP

Cyklon tropikalny Dana uderzył we wschodnie wybrzeże Indii, przynosząc podmuchy wiatru o prędkości do 120 kilometrów na godzinę. Jak przekazały lokalne władze, w przygotowaniu na nadejście żywiołu ewakuowano ponad milion ludzi. Burza spowodowała utrudnienia komunikacyjne.

Ewakuowano ponad milion osób. Tysiące spędziły noc na stacjach kolejowych

Ewakuowano ponad milion osób. Tysiące spędziły noc na stacjach kolejowych

Źródło:
BBC, Reuters, Times of India

Powierzchnia Morza Kaspijskiego zmniejsza się w drastycznie szybkim tempie. Według naukowców, do 2100 roku poziom wody w tym akwenie może spaść nawet o 30 metrów.

Powierzchnia największego jeziora świata się zmniejsza. "Może się już nigdy nie odbudować"

Powierzchnia największego jeziora świata się zmniejsza. "Może się już nigdy nie odbudować"

Źródło:
CNN, earthobservatory.nasa.gov

Na łapach niedźwiedzi polarnych, pochodzących z dwóch odrębnych populacji zamieszkujących rejony Arktyki, pojawiły się tajemnicze rany. Nigdy wcześniej takie urazy nie były u tego gatunku obserwowane. Skąd się wzięły? Naukowcy z University of Washington znaleźli ich źródło.

Niedźwiedzie polarne z ranami na łapach. Lód staje się dla nich zagrożeniem

Niedźwiedzie polarne z ranami na łapach. Lód staje się dla nich zagrożeniem

Źródło:
phys.org

Greccy rolnicy z przerażeniem patrzą na swoje kasztanowce. O tej porze roku zwykle orzechy są już dojrzałe i gotowe do zbiorów, jednak z powodu wyjątkowo gorącego lata i długiej suszy kasztany wciąż wiszą na drzewach. Według szacunków zbiory w tym roku mogą być aż o połowę mniejsze.

Kryzys kasztanowy w Grecji. "Nie pamiętam, by zdarzyło się to wcześniej"

Kryzys kasztanowy w Grecji. "Nie pamiętam, by zdarzyło się to wcześniej"

Źródło:
Reuters

Samochód wpadł do leja krasowego w argentyńskiej Cordobie. Do zdarzenia doszło podczas ulewnych opadów deszczu, które poważnie ograniczyły widzialność. Kierowca pojazdu został ranny.

W jezdni otworzyła się dziura, wpadło w nią auto. Nagranie

W jezdni otworzyła się dziura, wpadło w nią auto. Nagranie

Źródło:
Reuters, La Nacion

Jeśli nie powstrzymamy globalnego ocieplenia, nawet 30 procent siedlisk żab i ropuch wyschnie do końca XXI wieku - alarmują naukowcy. Jak wynika z najnowszych badań płazy bezogonowe są jedną z najbardziej narażonych na zmiany klimatyczne grup zwierząt.

Jedna trzecia siedlisk żab i ropuch może zniknąć do końca XXI wieku

Jedna trzecia siedlisk żab i ropuch może zniknąć do końca XXI wieku

Źródło:
Phys.org, Cosmos

Reporterce24 udało się sfotografować zjawisko optyczne - Słońce poboczne. Materiałami podzieliła się z nami, wysyłając je na Kontakt24.

Niezwykłe zjawisko w obiektywie Reporterki24

Niezwykłe zjawisko w obiektywie Reporterki24

Źródło:
tvnmeteo.pl

Niewidziany od prawie dwóch dekad olbrzymi endemiczny karp został zauważony w rzece Mekong w Kambodży. Zdaniem naukowców powrót "Ducha Mekongu" daje nadzieję na przetrwanie tego niezwykle rzadkiego gatunku ryby, ale jest też sygnałem do podjęcia działań chroniących rzekę, która jest nazywana rybią "superautostradą".

"Duch Mekongu" powrócił po prawie 20 latach. "Nie jest za późno"

"Duch Mekongu" powrócił po prawie 20 latach. "Nie jest za późno"

Źródło:
Nevada Today, phys.org, CNN

Po przejściu dwóch huraganów w krótkim odstępie czasu na Florydzie odnotowano duży wzrost liczby zakażeń bakterią Vibrio vulnificus, nazywaną mięsożerną. W tym roku w całym stanie za jej sprawą zmarło 13 osób - poinformował tamtejszy departament zdrowia.

W tym roku zabiła 13 osób. Po przejściu huraganów przybyło zakażeń mięsożerną bakterią

W tym roku zabiła 13 osób. Po przejściu huraganów przybyło zakażeń mięsożerną bakterią

Źródło:
CBS News, floridahealth.gov, CDC, tvnmeteo.pl

Szerszeń wschodni jest owadem z taką tolerancją na alkohol, jakiej jeszcze nie widziano - wynika z najnowszych badań. Duże ilości etanolu nie powodują u niego chorób ani śmierci.

To stworzenie ma zadziwiającą tolerancję na alkohol

To stworzenie ma zadziwiającą tolerancję na alkohol

Źródło:
phys.org

W czasie spaceru przez las pan Grzegorz ze Skaryszew (województwo pomorskie) zauważył białego daniela. Rzadkie zwierzę, hasające między drzewami, widać na nagraniu, które mężczyzna przesłał na Kontakt24.

Zwierzę jak z baśni na nagraniu Reportera24

Zwierzę jak z baśni na nagraniu Reportera24

Źródło:
Kontakt24

Dron uchwycił na nagraniu białą pianę unoszącą się na indyjskiej rzece Jamunie. - Jest toksyczna dla skóry i oczu - powiedział Dinesh Kumar, przedstawiciel organizacji pozarządowej. Niedługo nad rzekę przybędą pielgrzymi, chcący dokonać w jej wodach rytualnych kąpieli.

Rzeka pokryła się toksyczną pianą

Rzeka pokryła się toksyczną pianą

Źródło:
Reuters, aninews.in, Hindustan Times

Tunel dla ryb powstał w centrum Sztokholmu. Konstrukcja ma umożliwiać zwierzętom migrację między Bałtykiem a Melar, jednym z największych jezior Szwecji. Droga wodna biegnie przez system śluz, a w ciągu dnia jest oświetlana, by naśladować naturalne warunki.

Ta konstrukcja naprawi szkodę sprzed stuleci. Skorzystają z niej ryby

Ta konstrukcja naprawi szkodę sprzed stuleci. Skorzystają z niej ryby

Źródło:
Reuters, Stockholms stad

Do redakcji Konkakt24 trafiły zdjęcia bociana spacerującego po mazowieckiej Ostrołęce. Eksperci zauważają, że zmieniający się w Polsce klimat sprawia, że niektóre ptaki rezygnują z podróży do cieplejszych krajów. Bocian z Ostrołęki może być jednym z nich.

Bocian został na zimę w Ostrołęce. "Dużo ryzykuje"

Bocian został na zimę w Ostrołęce. "Dużo ryzykuje"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Podczas wykopalisk na terenie ruin starożytnych Pompejów archeolodzy odkryli niezwykle mały, ale bogato zdobiony dom z doskonale zachowanymi freskami. Malowidła ścienne przedstawiają sceny mitologiczne.

W Pompejach odkryto bogato zdobiony dom. Freski przedstawiają sceny z mitologii

W Pompejach odkryto bogato zdobiony dom. Freski przedstawiają sceny z mitologii

Źródło:
Reuters, ilmattino.it

Liczenie kozic rozpoczęło się w Tatrzańskim Parku Narodowym. Akcja odbywa się dwa razy w roku równocześnie po obu stronach Tatr. Wiosną naliczono 793 kozice, z czego po polskiej stronie 204. Regularne monitorowanie liczby zwierząt pomaga w badaniu stanu tej cennej populacji.

Rozpoczęło się jesienne liczenie "symbolu Tatr"  

Rozpoczęło się jesienne liczenie "symbolu Tatr"  

Źródło:
PAP