"Wszystko, co znalazło się na drodze huraganu, zniknęło"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, CNN, NHC
Przerażające relacje ocalałych z huraganu Milton
Przerażające relacje ocalałych z huraganu MiltonCable News Network Inc. All rights reserved 2024
wideo 2/3
Huragan Milton

W wyniku przejścia nad Florydą huraganu Milton zginęło co najmniej dziewięć osób, jednak bilans ofiar może wzrosnąć. Żywioł osłabł i stał się cyklonem posttropikalnym, odsuwając się nad Atlantyk. Służby ratują mieszkańców zalanych terenów amerykańskiego stanu. Wichury niszczyły domy, wyrywały drzewa z korzeniami. Ponad trzy miliony odbiorców nie mają prądu.

Według informacji Narodowego Centrum Huraganów (NHC), w czwartek o godzinie 14 lokalnego czasu (kiedy w Polsce był wieczór) czoło żywiołu znajdowało się w odległości 320 kilometrów na północny wschód od przylądka Canaveral na Florydzie. Średnia prędkość wiatru osiągała 120 kilometrów na godzinę. Obecnie Milton osłabł i stał się cyklonem posttropikalnym. W niektórych częściach południowo-wschodniej Florydy nadal odczuwalne są jednak skutki niebezpiecznej pogody.

Milton wdarł się na ląd w środę wieczorem (czasu lokalnego) w pobliżu miejscowości Siesta Key na zachodnim wybrzeżu Florydy. W momencie uderzenia huragan niósł wiatr o prędkości ponad 195 km/h, co odpowiadało trzeciej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona.

Żywioł czerpał siłę z niezwykle ciepłych wód Zatoki Meksykańskiej, dwukrotnie osiągając status piątej kategorii. Miał maksymalną stałą prędkość wiatru blisko 330 km/h.

Co najmniej dziewięć ofiar śmiertelnych, ponad 100 uszkodzonych domów

Jak podała stacja CNN w czwartek w wyniku przejściu huraganu Milton zginęło co najmniej dziewięć osób. Władze Florydy spodziewają się jednak kolejnych ofiar.

Pięć osób zginęło w hrabstwie St. Lucie po przejściu tornad. Jak wynika z analizy stacji, która sprawdziła ostrzeżenia Narodowej Służby Pogodowej (NWS), co najmniej dziewięć takich zjawisk odnotowano w tym regionie w środę, w tym trzy w mniej niż 25 minut.

Pierwsze tornado wystąpiło tuż przed godziną 12.30 czasu lokalnego. W ciągu następnych pięciu godzin w hrabstwie wydano co najmniej 20 ostrzeżeń przed tornadami. Większość ostrzeżeń mówi o potencjale pojawienia się tego zjawiska, a nie o tym, że faktycznie jest ono na ziemi - zauważa stacja.

Jak opisują dziennikarze, najbardziej "szalony" przedział czasowy był od godz. 16.44 do godz. 17.10, kiedy to w ciągu około 25 minut pojawiły się trzy tornada. Nie jest jasne, czy trzy tornada przemieszczały się przez hrabstwo jednocześnie.

Liczbę tornad i ich siłę nie uda się potwierdzić, dopóki zespoły ekspertów badające szkody burzowe nie przybędą na obszary dotknięte kataklizmem.

Według szeryfa hrabstwa Keitha Pearsona, budynki, a nawet duże konstrukcje, gdzie magazynowany był sprzęt do reagowania kryzysowego w hrabstwie, zostały znacznie uszkodzone. Ponad 100 domów zostało uszkodzonych, niektóre całkowicie.

"Wszystko, co znalazło się na drodze huraganu, zniknęło"

Szeryf hrabstwa St. Lucie Keith Pearson udzielił wcześniej wywiadu CNN, w którym stwierdził, że tornado uderzyło w osiedle domów modułowych zamieszkiwanych przez mieszkańców w wieku od 55 lat.

- Ich całe domy, z nimi w środku, zostały uniesione, przeniesione, zniszczone. Mam na myśli to, że wszystko, co znalazło się na drodze huraganu lub tego tornada, zniknęło - powiedział szeryf.

Obecnie Pearson i jego biuro koncentrują się na operacjach ratunkowych. Dotychczas udało się uratować 25 osób.

Tornada w hrabstwie Indian River

- Wczorajszy dzień był historycznym i tragicznym dniem dla regionu Treasure Coast, które zostało dotknięte przez jedno z najgorszych tornad we współczesnej historii - powiedział Ryan Lloyd, zastępca dyrektora Departamentu Służb Ratowniczych hrabstwa Indian River na czwartkowej konferencji prasowej. Treasure Coast obejmuje hrabstwa Indian River, Martin i St. Lucie.

Według Lloyda, cztery potwierdzone tornada dotknęły obszar hrabstwa Indian River. Dwie osoby zostały ranne, jednak nie odniosły poważnych obrażeń.

W całym hrabstwie zerwane są linie energetyczne, szczególnie od strony plaży. Kilka mostów pozostało zamkniętych z powodu uszkodzeń i zerwanych linii - przekazał szeryf hrabstwa Indian River Eric Flowers. Pojawiły się też powodzie.

- Zachęcamy ludzi do pozostania dziś w domach - powiedział Flowers.

"Nigdy w życiu nie przebywałem w środku czegoś tak głośnego"

Restauracja Boba Slickera, znajdująca się w Bradenton na Florydzie, została znacznie uszkodzona podczas huraganu Helene. Mężczyzna musiał wstrzymać odbudowę, aby przygotować się na huragan Milton.

Właściciel powiedział CNN, że jego restauracja była w stanie wytrzymać ostatnią burzę, ale budynek doznał uszkodzeń zewnętrznych. Dodał, że znajdował się około pięciu kilometrów od oka żywiołu.

- Nigdy w życiu nie przebywałem w środku czegoś tak głośnego i przerażającego, co - jak relacjonował - trwało wiele godzin. Mężczyzna powiedział również, że na drogach leżą powalone drzewa, dachy domów oraz przyczep kempingowych.

Milton uderzył we FlorydęCRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH/PAP/EPA

"Bezprecedensowa liczba" odbiorców bez prądu

W całych Stanach Zjednoczonych 3,2 miliona mieszkańców nie mają dostępu do energii elektrycznej. Najgorsza sytuacja panuje w rejonach zatoki Tampa w zachodniej części Florydy, gdzie prądu nie ma 70 procent odbiorców.

- Mamy bezprecedensową liczbę klientów pozbawionych prądu - powiedział Archie Collins, prezes i dyrektor generalny Tampa Electric. Dodał, że w tej chwili trudno jest dokładnie oszacować skalę zniszczeń sieci elektrycznej, ponieważ pogoda uniemożliwia interwencję służb. - To były najsilniejsze wichury, jakie naszym zdaniem miały miejsce w hrabstwie Hillsborough, odkąd ktokolwiek pamięta - zaznaczył Collins.

Zdaniem prezesa Tampa Electric Milton jest najgorszym huraganem pod względem zniszczeń sieci elektrycznej.

Zniszczenia po przejściu huraganu MiltonPAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Ratowanie ludzi

Władze w hrabstwie Pasco na Florydzie, na północ od Tampy, przekazały, że z podtopień spowodowanych przejściem żywiołu uratowano do tej pory 22 osoby.

"To jeszcze nie koniec"

Władze hrabstw, które opuścił Milton, apelują do mieszkańców o pozostanie w domach. W zatoce Tampa, gdzie nastąpiło pierwsze uderzenia huraganu, nadal występuje zagrożenie powodziami błyskawicznymi.

- To jeszcze nie koniec - powiedziała burmistrzyni Tampy.

Jane Coster ostrzegła przed przypływem, który najprawdopodobniej zaleje całe hrabstwo Hillsborough.

Również władze hrabstwa Pinellas wydały surowe ostrzeżenie dla swoich mieszkańców.

"Zostań tam, gdzie jesteś. Wiele dróg nie jest bezpiecznych" - czytamy w komunikacie.

Niebo miażdżyło budynki

Mieszkańcy hrabstwa St. Lucie opisywali, że tornada niesione przez Miltona dewastowały i rozrywały okoliczne domy jeden po drugim.

- Wyglądało to tak, jakby ktoś zrzucił ciężar z nieba, który zmiażdżył kilka domów - powiedział mieszkaniec Lakewood Park w hrabstwie St. Lucie.

Zniszczenia po przejściu huraganu MiltonPAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

Ścieżka zniszczenia

W Saint Petersburgu wichury uszkodziły dach stadionu baseballowego Tropicana Field, na którym swoje mecze rozgrywa zespół Tampa Bay Rays.

- To jedna z najbardziej surrealistycznych rzeczy w historii - powiedział łowca burz Jonathan Petramala.

W tym samym mieście wiatr zawalił też dźwig wieżowy na jeden z budynków.

Milton niesie również jedną z największych fal opadów w tym regionie od wielu lat. W niektórych miastach na Florydzie w ciągu kilkunastu godzin spadło tyle deszczu, ile mniej więcej wynosi średnia suma opadów z trzech miesięcy.

Linie lotnicze w środę odwołały ponad 2200 lotów. Ponad 60 procent stacji benzynowych w Tampie i St. Petersburgu nie miało benzyny.

Seria tornad

Gubernator Florydy poinformował, że stan nawiedziło 19 tornad, które zniszczyły infrastrukturę w wielu hrabstwach oraz zdewastowały 125 domów.

- W tym momencie ewakuacja jest zbyt niebezpieczna, więc musisz schronić się na miejscu i po prostu się schować - powiedział Ron DeSantis.

"Zaczynamy widzieć światełko w tunelu"

Gubernator Florydy Ron DeSantis powiedział w czwartek, że obszar wokół zatoki Tampa uniknął najbardziej katastrofalnych skutków sztormowego przypływu dzięki temu, że Milton "zboczył na południe" przed uderzeniem w ląd.

- Możemy powiedzieć, że sztorm był znaczący, ale na szczęście nie był to najgorszy scenariusz - dodał.

Autorka/Autor:fw,dd

Źródło: PAP, CNN, NHC

Źródło zdjęcia głównego: CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH/PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed opadami marznącymi, które wystąpią w wielu regionach naszego kraju. Ostrzeżenia pierwszego stopnia wydano w 11 województwach. Miejscami groźna aura spodziewana jest do południa w czwartek.

Uwaga, ślisko na drogach w 11 województwach. IMGW ostrzega

Uwaga, ślisko na drogach w 11 województwach. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Kolejne dni nie przyniosą większej zmiany w pogodzie. W dalszym ciągu na niebie będą przeważać chmury, ale szansa na słońce będzie większa niż w ostatnim czasie. Zwiększy się za to prędkość wiatru, który najsilniej powieje w górach i nad morzem. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia nie przekroczy 10 stopni Celsjusza.

Nad Polską nastąpi wymiana powietrza

Nad Polską nastąpi wymiana powietrza

Źródło:
tvnmeteo.pl

U wybrzeży Norwegii pięć lat temu pojawił się Hvaldimir - białucha arktyczna podejrzewana o bycie rosyjskim szpiegiem. Jak pisze portal BBC, powołując się na ekspertkę zajmującą się tym gatunkiem ssaków, zwierzę mogło być wytrenowane do ochrony bazy morskiej na kole podbiegunowym.

Hvaldimir nie był rosyjskim szpiegiem? Ekspertka o nowej teorii

Hvaldimir nie był rosyjskim szpiegiem? Ekspertka o nowej teorii

Źródło:
PAP, BBC

We wtorek wieczorem we Wrocławiu spadł pierwszy śnieg tej jesieni. To kolejny region, w którym w ostatnich dniach pojawił się biały puch. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia nie tylko z zabielonej stolicy Dolnego Śląska, ale również z innych miast.

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Pierwszy śnieg we Wrocławiu. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Nad Półwysep Iberyjski nadciąga kolejny front atmosferyczny, niosący potężne ulewy. Południowe i wschodnie regiony Hiszpanii objęto żółtymi, pomarańczowymi i czerwonymi alertami pogodowymi. Po bolesnych doświadczeniach z katastrofalnych powodzi sprzed kilku tygodni w wielu gminach odwołano zajęcia w szkołach i ewakuowano mieszkańców najbardziej zagrożonych terenów.

"Hiszpania wstrzymuje oddech"

"Hiszpania wstrzymuje oddech"

Źródło:
Enex, Reuters, PAP

Potężna nawałnica nawiedziła wschodnie prowincje Sycylii. Intensywne opady deszczu doprowadziły do powodzi i lokalnych podtopień. Minionej doby włoskie służby musiały interweniować ponad 100 razy.

Część Sycylii znalazła się pod wodą

Część Sycylii znalazła się pod wodą

Źródło:
Enex News

Kilka międzynarodowych linii lotniczych wstrzymało loty na popularną wśród turystów wyspę Bali. Powodem jest utrzymująca się w powietrzu chmura pyłu po wybuchu wulkanu Lewotobi Laki Laki, znajdującego się na oddalonej o kilkaset kilometrów wyspie Flores w Indonezji. Pomimo że erupcja miała miejsce na początku listopada, z krateru nadal wydobywa się popiół i lawa.

Linie lotnicze odwołują loty na Bali. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Linie lotnicze odwołują loty na Bali. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Źródło:
Reuters, PAP, The Guardian

Ulice Bogoty znalazły się pod wodą po tym, jak miasto nawiedziła fala intensywnego deszczu. Towarzyszący opadom wiatr łamał gałęzie i przewracał drzewa, doprowadzając do paraliżu komunikacyjnego. W ubiegłą niedzielę w całej Kolumbii wprowadzono stan klęski żywiołowej w związku z powodzią, jaka przetoczyła się przez kraj.

Potężna ulewa sparaliżowała stolicę 52-milionowego kraju

Potężna ulewa sparaliżowała stolicę 52-milionowego kraju

Źródło:
PAP, Reuters

Środa upłynie pod znakiem pochmurnej aury. W części kraju pojawią się opady deszczu. Termometry wskażą od 2 do 8 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - środa 13.11. W niektórych regionach pojawi się deszcz

Pogoda na dziś - środa 13.11. W niektórych regionach pojawi się deszcz

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chilijscy strażacy od kilkunastu godzin walczą z dużym pożarem lasu w gminie Quilpue w środkowym Chile. Według lokalnych służb ogień od wtorku strawił już około 300 hektarów terenów leśnych. W regionie wprowadzono najwyższy, czerwony, alert pożarowy oraz rozpoczęto ewakuacje mieszkańców.

Spłonęło kilkaset hektarów lasów. Rozpoczęto ewakuację mieszkańców

Spłonęło kilkaset hektarów lasów. Rozpoczęto ewakuację mieszkańców

Źródło:
Reuters, El Mostrador

Słaby śnieg spadł w części kraju we wtorek rano. Zabieliło się na Ziemi Świętokrzyskiej, ale śnieg zaobserwowano też w innych regionach Polski.

Znów sypnęło śniegiem. Zabieliło się w kilku częściach kraju

Znów sypnęło śniegiem. Zabieliło się w kilku częściach kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Rozprzestrzenia się duży pożar lasów na granicy amerykańskich stanów Nowy Jork i New Jersey. Opady deszczu nie pomogły, a sytuację pogarsza silny wiatr. Służby poinformowały we wtorek, że spłonęło już ponad dwa tysiące hektarów.

"To największy pożar od 2008 roku"

"To największy pożar od 2008 roku"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

- Świat musi sfinansować działania związane ze zmianą klimatu, ponieważ w przeciwnym razie cenę zapłaci ludzkość. To nie jałmużna, to inwestycja. Działania klimatyczne są konieczne, aby świat nadawał się do życia - ocenił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podczas szczytu klimatycznego COP29 w Baku, stolicy Azerbejdżanu.

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

"Działania są konieczne, aby świat nadawał się do życia"

Źródło:
PAP

Nowy przegląd danych uzyskanych prawie 40 lat temu przez sondę Voyager 2 pokazał, że obserwacje tej planety były zaburzone przez burzę słoneczną.

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Voyager 2 miał pecha. Przeleciał obok Urana w bardzo złym momencie

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Badacze z Danii policzyli niesporczaki żyjące w tym kraju. Było to możliwe dzięki pomocy setek dzieci, które zebrały ponad osiem tysięcy porostów i mchów z nawet najdalszych rejonów Danii. Naukowcy zauważyli czterokrotny wzrost liczby gatunków, w tym co najmniej dziewięć nieopisanych.

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Duńczycy wysłali dzieci na poszukiwania niesporczaków

Źródło:
PAP

Środkową Kalifornię nawiedziła w poniedziałek burza piaskowa. Widzialność była mocno ograniczona. Silny wiatr łamał drzewa i stwarzał niebezpieczne warunki pogodowe dla kierowców i pozostawił ponad dziesięć tysięcy osób bez prądu. Kilka osób zostało rannych w karambolu na autostradzie.

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

"Zobaczyłam, jak drzewo się przewraca i miażdży wszystko za mną"

Źródło:
ABC30, tvnmeteo.pl

Kolumbia zmaga się w ostatnim czasie z ulewnymi deszczami. W odpowiedzi na kryzysową sytuację spowodowaną w kraju prezydent ogłosił stan klęski żywiołowej. Są ofiary śmiertelne i zaginieni.

"Ogłaszamy stan klęski żywiołowej w całym kraju"

"Ogłaszamy stan klęski żywiołowej w całym kraju"

Źródło:
Reuters, tvpublica.com.ar

Mieszkańcy pakistańskiej prowincji Pendżab od początku listopada borykają się z rekordowym zanieczyszczeniem powietrza. Ogromną chmurę gęstego smogu nad Pakistanem i sąsiednimi Indiami, gdzie również sytuacja jest fatalna, widać na zdjęciu wykonanym przez satelitę NASA.

Smog tak gęsty, że widać go z kosmosu

Smog tak gęsty, że widać go z kosmosu

Źródło:
PAP, CNN, NASA, tvnmeteo.pl

Prognoza pogody na zimę. IMGW przygotował eksperymentalną prognozę pogody na grudzień 2024 oraz styczeń, luty i marzec 2025. Co może czekać nas w kolejnych miesiącach pod kątem prognozowanych opadów i temperatury? Jak w przewidywaniach meteorologów rysuje się początek wiosny? Sprawdź.

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Pogoda na zimę 2024/2025 i początek wiosny. Eksperymentalna prognoza IMGW

Źródło:
IMGW

Lokalna chilijska społeczność wraz z ekspertami chcą podjąć walkę z kierowcami aut i ciężarówek, którzy od lat niszczą geoglify na pustyni Atakama. Gigantyczne rysunki przedstawiające między innymi zwierzęta lub figury geometryczne są coraz bardziej przykrywane przez ślady opon. Jak się jednak okazuje, obrońcy olbrzymich rzeźb chcą pozostawić na geoglifach rysy spowodowane działalnością człowieka, żeby były one przestrogą dla przyszłych pokoleń.

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

"Przykład pokazujący przyszłym pokoleniom, czego nie należy robić z naszym dziedzictwem"

Źródło:
Reuters

Minął ponad tydzień, od kiedy wybuchł wulkan Lewotobi Laki-Laki na indonezyjskiej wyspie Flores. W niedzielę trwały ewakuacje mieszkańców, który niechętnie chcieli opuszczać zagrożone erupcją tereny. Na lotnisku w Komodo wstrzymano loty.

Minął tydzień, erupcja nie ustała. Trwa walka z czasem

Minął tydzień, erupcja nie ustała. Trwa walka z czasem

Źródło:
Reuters, Antara

Poważne ochłodzenie przyjdzie do Polski jeszcze w listopadzie. Sprawdź, co czeka nas w nadchodzących tygodniach w pogodzie w 16-dniowej, długoterminowej prognozie temperatury, przygotowanej przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: czeka nas pierwsze spotkanie z zimą

Pogoda na 16 dni: czeka nas pierwsze spotkanie z zimą

Źródło:
tvnmeteo.pl

U wybrzeży południowo-wschodniej Hiszpanii, w pobliżu miasta Mazarron, wydobyto wrak fenickiego statku sprzed 2,6 tys. lat - poinformował w poniedziałek hiszpański dziennik "El Pais".

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

"To jeden z najważniejszych starożytnych statków znalezionych w całości"

Źródło:
PAP

Laboratorium w amerykańskim mieście Yemassee w Karolinie Południowej odzyskało ponad 20 małp z 43, które uciekły stamtąd w środę. Zwierzęta udało się schwytać, nie doznały żadnych obrażeń.

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Schwytano część małp, które uciekły z laboratorium

Źródło:
AP, NBC News, PAP

Grupa mieszkańców uratowała kozę, która utknęła na zboczu klifu na wyspie Oʻahu na Hawajach. Młode zwierzę spędziło tam cztery dni - poinformowały lokalne media.

Przez cztery dni była uwięziona nad przepaścią. Bohaterska akcja mieszkańców

Przez cztery dni była uwięziona nad przepaścią. Bohaterska akcja mieszkańców

Źródło:
Reuters, Hawaii News Now

W Szumperku na północy Czech w niedzielę zrobiło się biało. Opady śniegu nie były jednak spowodowane przez warunki atmosferyczne.

Śnieg w Czechach. Przyczyną nie była pogoda

Źródło:
novinky.cz, cnn.iprima.cz, tvnmeteo.pl

W niektórych podwarszawskich ogrodach kwitną róże, a na magnoliach i azaliach otwierają się pąki. O to, co sprawiło, że w listopadzie mamy do czynienia ze zjawiskiem przypisywanym wiośnie, zapytaliśmy ekspertów.

Róże, magnolie i azalie kwitną w listopadzie. Co za to odpowiada?

Róże, magnolie i azalie kwitną w listopadzie. Co za to odpowiada?

Źródło:
tvnmeteo.pl