TVN24 | Ciekawostki

Google Doodle - co to jest? Gry, grafiki i animacje

TVN24 | Ciekawostki

Aktualizacja:
Autor:
zuz//mro
Źródło:
TVN24
Google Doodle Olympic
Google Doodle Olympic Materiały prasowe Google
wideo 2/3
Google Doodle Olympic

Google Doodle to grafiki, animacje i gry, które pojawiają się w miejscu klasycznego logo najpopularniejszej przeglądarki. Google Doodle możemy zobaczyć z najróżniejszych okazji. Najczęściej taka zmiana trwa zaledwie dzień.

Google Doodle – zmodyfikowane logo przeglądarki

Pierwsze Doodle pojawiło się z okazji amerykańskiego festiwalu Burning Man w 1998 roku. Twórcy Google dodali wówczas w napisie, za jedną literą „o”, dodatkową postać. Kolejne Google Doodle pojawiło się w 2000 roku. Od tego roku Google Doodle zmienia klastyczne logo kilka razy w roku.

Doodle towarzyszy wydarzeniom i jednocześnie o nich przypomina. Począwszy od świąt, takich jak Boże Narodzenie czy Walentynki, kończąc na wydarzeniach takich jak... rocznica powstania deseru lodowego. Google Doodle zwykle ma rozbawić, o czymś przypomnieć (Dzień Matki) albo pełnić funkcję edukacyjną. Google Doodle, które pojawiały się w czasie pandemii Covid-19 zachęcały do pozostania w domach, korzystania ze szczepień oraz były formą podziękowań dla osób najbardziej narażonych na zakażenie (chodziło o medyków, naukowców, sprzedawców, pracowników branży dostawczej oraz transportu publicznego).

Do sierpnia 2021 powstało ponad 4000 modyfikacji. Wszystkie udostępnione w przeszłości Doodle, są dostępne w archiwum Google Doodle.

Polskie akcenty w Google Doodle

Google Doodle w Polsce pojawiło się pierwszy w 2006 roku z okazji Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Miało ono wtedy charakter międzynarodowy. Pierwsze Google Doodle przygotowane specjalnie na polski rynek pojawiło się w 2007 roku z okazji Tłustego Czwartku. W logo zamiast liter "o" pojawiły się dwa pączki.

Klasyczne logo w Polsce zmienia się najczęściej z okazji Dnia Babci i Dziadka, Dnia Matki, Dnia Dziecka, Rocznicy Odzyskania Niepodległości oraz rocznic urodzin osób wybranych przez zespół Google (np. 130 rocznica urodzin Zofii Stryjeńskiej).

W 2011 roku Martyna Króliszewska, uczennica szkoły podstawowej w Murzasichlu, wygrała w polskiej edycji konkursu Google 4 Doodle. Stworzona przez Martynę grafika została udostępniona jako Doodle 1 lipca 2011 w całej Polsce. 

Google Doodle autorstwa Martyny Króliszewskiej

Urodziny Krzysztofa Kieślowskiego 

Ten Doodle powstał z okazji 80 urodzin polskiego reżysera Krzysztofa Kieślowskiego. Grafika przedstawia fragment twarzy reżysera, na  której ukryto fragment napisu Google.

Krzysztof Kieślowski w Google Doodle

 Kolej Liniowa na Kasprowy Wierch

Ten Doodle powstał z okazji 80 rocznicy  uruchomienia kolejki liniowej na Kasprowy Wierch. Jest to grafika pokazująca panoramę pięknych Tatr z animowaną kolejką.

Google Doodle w Polsce - 80 lat kolejki na Kasprowu Wierch

Google Doodle na świecie - Nasze TOP 5 

Doodle Champion Island Games

To najpopularniejsze Google Doodle w lipcu 2021 roku. Zostało udostępnione z okazji Igrzysk Olimpijskich w Tokio. To Doodle, to mini gra ukryta w logo przeglądarki. Stylizowana jest na grę w stylu retro i fabułę, która rozgrywa się w miasteczku olimpijskim. Użytkownik może przemieszczać się po miasteczku i wziąć udział w 7 różnych zawodach sportowych. Oczywiście każde z nich dotyczą innej dyscypliny.

Google Doodle Olympic
Google Doodle Olympic Materiały prasowe Google

Dzień Ziemi 2020

Ten Doodle to animowana plansza poświęcona pszczołom. Zadaniem użytkownika jest zbieranie pyłku niezbędnego do zapylania kwiatów. Wraz z postępem w zbieraniu pyłku, pojawiają się liczne ciekawostki, np.: „Niemal jedna trzecia żywności, którą spożywamy każdego dnia, powstaje dzięki zapylaniu przez pszczoły” albo „Naukowcy nazywają pszczoły gatunkiem kluczowym – bez nich upadłby cały ekosystem”. To daje możliwość na poznanie pszczół i jest istotne w czasach, gdy ich życie jest zagrożone.

Google Doodle Earth Day 2020

Oskar Fischinger – 117 rocznica urodzin

Ten Doodle powstał, aby upamiętnić Oskara Fischingera. To niemiecko-amerykański reżyser filmów ekspresyjno-abstrakcyjnych, znany również z tworzenia animacji muzycznych w czasach, gdy nie było jeszcze grafiki komputerowej. Jednym z dzieł stworzonych przez Oskara Fischingera jest „Kompozycja w kolorze niebieskim”. Google z okazji jego 117 rocznicy urodzin stworzył animowaną planszę, składającą się z licznych pól, na których można zapisać dźwięki. W tym Doodle użytkownik wczuwa się w rolę kompozytora i pisze własną kompozycję. Podczas procesu tworzenia ma możliwość zmienienia instrumentów i nałożenia na siebie kilku linii melodycznych, a po zakończonej pracy podzielić się swoim dziełem z innymi.

Pac-Man

Ten Doodle może sprawić, że powrócą wspomnienia. Pac-Man to kultowa gra komputerowa wydana w 1980 roku. Zespół Doodlerów Google z okazji 30 urodzin, przeniósł jej szatę graficzną oraz funkcje w logo przeglądarki.  W tej grze użytkownik porusza się po planszy z napisem Google i jego zadaniem jest tradycyjnie zjadanie kropek. Oczywiście nie można zostać przy okazji złapanym przez duszki. 

Google Doodle Pac-Man

Halloween 2018

Animacji Doodle z okazji Halloween pojawiło się wiele, jednak ta jest specjalna. W 2018 roku Google wypuściło grę, w której po raz pierwszy pojawiła się możliwość udostępnienia znajomym i wspólnego grania. W tej wersji użytkownik wciela się w przydzielonego ducha i konkuruje z drugą drużyną o to, kto zbierze najwięcej niebieskich dusz.

Autor:zuz//mro

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Materiały prasowe

Pozostałe wiadomości