Acapulco spustoszone przez huragan Otis. Są zabici i zaginieni

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, El Pais, tvnmeteo.pl

W wyniku uderzenia potężnego huraganu Otis w meksykański kurort Acapulco i jego okolice zginęło co najmniej 27 osób - poinformowały w czwartek władze. Wiadomo też o zaginionych czterech osobach. Zniszczone zostały budynki i drogi, doszło do powodzi. Bezpośrednio po uderzeniu huraganu odcięta została łączność z popularnym kurortem, co utrudniło ocenę szkód oraz niesienie pomocy. W mieście przebywa grupa polskich muzyków z Orkiestry OSP Nadarzyn.

Huragan Otis, jeden z najsilniejszych huraganów, jakie uderzyły w pacyficzne wybrzeże Meksyku, w nocy z wtorku na środę lokalnego czasu (w środę rano w Polsce) zszedł na ląd w pobliżu turystycznego kurortu Acapulco. Żywioł niósł ze sobą porywy wiatru o prędkości 265 kilometrów na godzinę i był huraganem piątej, najwyższej kategorii w skali Saffira-Simpsona. Zerwane linie telekomunikacyjne spowodowały, że mieszkańcy zostali odcięci od świata, a natychmiastowa ocena szkód była znacznie utrudniona.

W czwartek rano lokalnego czasu poinformowano o ofiarach śmiertelnych żywiołu. "Otrzymaliśmy raport od rządu stanowego i władz miejskich, w którym stwierdzono śmierć 27 osób i zaginięcie czterech" - powiedziała na konferencji prasowej sekretarz bezpieczeństwa Meksyku Rosa Icela Rodriguez.

Nie podano żadnych szczegółów na temat ofiar ani miejsca ich zgonu.

"Naprawdę katastrofalne"

- To, czego doznało Acapulco, było naprawdę katastrofalne - powiedział na konferencji prasowej prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrado.  

Ministerstwo obrony Meksyku podało, że w Acapulco i okolicach rozmieszczono prawie 8400 żołnierzy armii lądowej, sił powietrznych i gwardii narodowej, którzy biorą udział w akcji ratunkowej. .

Google Maps

Muzycy z Polski w Acapulco

W Acapulco przebywa grupa 47 polskich muzyków z Orkiestry OSP Nadarzyn, którzy na przełomie października i listopada mieli wziąć udział w międzynarodowym festiwalu Mictlan Festival de Bandas 2023 w mieście Puebla. Polacy w momencie uderzenia huraganu byli w jednym z hoteli.

O ich sytuacji poinformował w mediach społecznościowych wójt Gminy Nadarzyn Dariusz Zwoliński. Przekazał, że wszystkie osoby "są zdrowie i przebywają w bezpiecznym miejscu".

"W Meksyku, gdzie przybywa nasza orkiestra ogłoszony jest stan klęski żywiołowej po przejściu huraganu Otis 5. kategorii. Acapulco, gdzie byli zakwaterowani jest odcięte od reszty kraju, brak jest prądu i dostępu do Internetu. Wszyscy członkowie orkiestry są zdrowi, zaopiekowani, mają wodę i dostęp do żywności. Hotel, w którym mieszkali nie uległ większym uszkodzeniom w wyniku ataku huraganu" - napisał.

Wójt poinformował również, że urząd gminy "stara się uzyskać więcej informacji poprzez PSP i MSZ oraz Polski Konsulat w Meksyku".

Zniszczone budynki i drogi, powodzie

Huragan wywołał ogromne powodzie i chaos w kurorcie liczącym prawie milion mieszkańców. Zniszczone zostały hotele, domy i drogi. Doszło do wielu grabieży. Po przejściu przez Acapulco żywioł spustoszył jeszcze wiele terenów w stanie Guerrero. Zalane zostały ulice, wiatr pozrywał dachy domów, a ludzie zostali odcięci od środków komunikacji.

Rząd poinformował, że główna autostrada łącząca Acapulco z miastem Meksyk nie zostanie w pełni otwarta do czwartku. Prezydent kraju wyruszył samochodem ze stolicy Meksyku do Acapulco, jednak jego podróż nie była pozbawiona problemów - auto wielokrotnie grzęzło na zabłoconych, zalanych drogach.

W całym stanie Guerrero odnotowano przerwy w dostawie prądu, które dotknęły setki tysięcy osób. Loty do i z Acapulco zostały zawieszone, a zajęcia szkolne odwołane. Lotnisko w Acapulco doznało rozległych uszkodzeń, a huragan rozbił okna wieży kontrolnej i zalał znajdującą się w niej aparaturę.

"Dosłownie zaczęłam się modlić"

Gdy huragan zanikł, a łączność częściowo wróciła, mieszkańcy i turyści zaczęli umieszczać w sieci zdjęcia i nagrania z miasta. Widać na nich całkowicie zdewastowane budynki hotelowe z wyrwanymi oknami, zawalone gruzami ulice i podtopione samochody.

- Dosłownie zaczęłam się modlić - opowiadała w mediach społecznościowych jedna ze świadków zdarzenia, która schroniła się w szafie, gdy w jej hotel uderzył ekstremalnie silny wiatr. - Panika ogarnęła mnie do tego stopnia, że prosiłam tylko o jeszcze jedną szansę.

Zaskakująco szybki rozwój

Meksykańskie władze wyraziły szok z powodu siły huraganu. Początkowe prognozy wskazywały, że będzie on jedynie burzą tropikalną, jednak zbliżając się do wybrzeża, Otis szybko nabrał siły. W zaledwie 24 godziny towarzyszący mu wiatr przyspieszył o 185 km/h, stając się drugim w historii najszybciej rozwijającym się huraganem - gwałtowniejsza okazała się jedynie Patricia w 2015 roku.

- Wyobraź sobie, że rozpoczynasz dzień, spodziewając się silnej bryzy i deszczu, a z dnia na dzień dostajesz katastrofalny wiatr o prędkości 165 mil na godzinę - wyjaśnił Brian McNoldy, klimatolog z Uniwersytetu Miami. - Acapulco nigdy nie doświadczyło takiej burzy, nawet huraganu kategorii drugiej - dodał.

Autorka/Autor:as,ps

Źródło: Reuters, El Pais, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem. Niebezpieczne warunki panują w południowych regionach Polski. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W australijskim stanie Wiktoria trwa walka z pożarem, który niemal tydzień temu wybuchł na terenie parku narodowego. W niedzielę płomienie ogarniały obszar 34 tysięcy hektarów i wciąż rozszerzały swój zasięg. Mieszkańcy miejscowości sąsiadujących z parkiem musieli opuścić swoje domy i nie wrócą do nich przed świętami.

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Musieli uciekać z domów przed świętami. "Ludzie nie są do końca pewni, co się wydarzy"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, The Guardian, ABC News, 9news.com.au

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Pogoda na dziś. W niedzielę 22.12 w miejscach kraju czekają nas opady deszczu, a wiatr w porywach mocno się rozpędzi. Termometry wskażą od 2 do 7 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela 22.12. Jesiennie w całym kraju

Pogoda na dziś - niedziela 22.12. Jesiennie w całym kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Tysiące osób świętowały w sobotę o świcie przesilenie zimowe, czyli moment rozpoczęcia astronomicznej zimy i zarazem najkrótszy dzień roku na półkuli północnej, na stanowisku archeologicznym Stonehenge w Wielkiej Brytanii.

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Najkrótszy dzień roku. Tłumy zebrały się w Stonehenge

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

W słynącym z charakterystycznych czerwonych skał parku stanowym w amerykańskim stanie Utah część z nich została zabarwiona na niebiesko. Według władz prawdopodobnie ktoś użył armaty prochowej. Żeby wyczyścić skały, trzeba było użyć 90 litrów wody.

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

"Co wolelibyście zobaczyć?". Incydent w parku narodowym

Źródło:
Miami Herald, The Sacramento Bee

Smog spowił w sobotę Nowe Delhi, stolicę Indii. Spowodował, że widzialność była mocno ograniczona. Mieszkańcy skarżyli się na trudności z oddychaniem. Jakość powietrza była znacznie powyżej normy.

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

"Pieką mnie oczy i ciągle kaszlę, brakuje mi tchu"

Źródło:
Reuters

Tydzień temu w Majottę uderzył potężny cyklon Chido. Sytuacja we francuskim terytorium zamorskim jest trudna - wiele domów nie ma prądu, brakuje wody i jedzenia. - Wieczorami, po zachodzie słońca na ulicach robi się dość niebezpiecznie - powiedziała pani Anna, która wysłała nam swoją relację na Kontakt24. Polka mieszka tam od kilku lat.

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

"Nie ma prądu, dochodzi do kradzieży, słychać wystrzały z broni gazowej"

Źródło:
BBC, Reuters, Kontakt24

Naukowcy z organizacji Conservation International odkryli w peruwiańskiej Amazonii 27 nieznanych dotąd gatunków zwierząt. Najbardziej dziwacznymi są ryby z głowami przypominającymi "wielki, napuchnięty nos", a także wodno-lądowe myszy.

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Ryby z "kluchowatymi głowami", pływające myszy

Źródło:
PAP, CNN

Położna z Majotty opowiedziała historię porodu, do którego doszło w noc po uderzeniu cyklonu Chido w wyspy. Jak wspominała, aby dotrzeć do rodzącej, musiała wspinać się i czołgać przez połamane drzewa. Na zdewastowanym przez żywioł terytorium nie ma wody i prądu, co utrudnia pracę szpitalom położniczym.

Czołgała się pod połamanymi drzewami, by odebrać poród. W szpitalu nie ma wody i prądu

Źródło:
Reuters, BBC

Naukowcy z Koreańskiego Instytutu Nauki i Technologii opracowali pływające drony. Wyposażone są one w "hydrofilowe zęby", dzięki którym mogą wychwytywać unoszący się w wodzie mikroplastik.

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Pływające drony z "zębami". Nowy sposób walki z mikroplastikiem

Źródło:
PAP, onlinelibrary.wiley.com

Silny wiatr szalał w piątek nad Włochami. W Como na północy kraju podmuchy przewróciły stojącą na placu choinkę. Trudna sytuacja panowała także na wybrzeżu Ostii, gdzie wiatr uszkodził kilka konstrukcji w porcie i na plaży.

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Wiatr przewracał świąteczne dekoracje i budynki na nabrzeżu

Źródło:
ANSA, Fiumicino Online

Z raportu opublikowanego przez brytyjską Agencję Ochrony Środowiska wynika, że 6,3 miliona domów i budynków przedsiębiorstw w Anglii może znaleźć się pod wodą na skutek powodzi. W związku ze zmianami klimatu, które zostały po raz pierwszy uwzględnione w takiej analizie, do 2050 roku liczba ta może wzrosnąć nawet do ośmiu milionów.

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Ponad sześć milionów nieruchomości w Anglii zagrożonych powodziami. Alarmujący raport

Źródło:
The Guardian, gov.uk, independent.co.uk

Kotik południowy odpoczywał na plaży w Rio de Janeiro. Pojawienie się zwierzęcia o tej porze roku jest rzadkością w tych rejonach Brazylii - zazwyczaj są one częstszymi gośćmi na zimę, nie na początku lata. Obecność ssaka wzbudziła spore zainteresowanie ze strony plażowiczów.

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Kotik na kultowej plaży. To rzadki widok o tej porze roku

Źródło:
G1 Globo, Folha do Leste

Najstarsze na świecie szczątki praprzodka ssaków zostały odnalezione na Majorce. Skamieniałość gorgonopsa, szablozębnego drapieżnika, zachowała się w zaskakująco dobrym stanie. Naukowców zdziwiła jeszcze jedna kwestia - szczątki tych zwierząt znajdowano znacznie dalej od równika.

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Na Majorce znaleziono szczątki gorgonopsa

Źródło:
CNN, ICP

Gdy my szykujemy się do zimy, na półkuli południowej zaczyna się lato. Mieszkańcy Chile mierzą się już z falą upałów. Temperatura znacząco przekracza 30 stopni Celsjusza.

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

34 stopnie w cieniu. Wydano pierwsze ostrzeżenie

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Naukowcy z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew w Wielkiej Brytanii opisali w tym roku łącznie 172 nowych gatunków roślin i grzybów i wybrali z nich 10 najciekawszych. Części nowo odkrytych gatunków już nadano status zagrożonych. Jak podkreślają badacze, "trzeba się ścigać z czasem, aby zdążyć je wszystkie odnaleźć".

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

"Palma widmo", grzyby zębowe, liany o zapachu marcepanu. Oto nowe gatunki opisane w tym roku

Źródło:
PAP, kew.org