W mięśniach i wątrobach ryb z rodziny żarłaczowatych u wybrzeży Brazylii wykryto wysokie stężenie kokainy. - To bardzo ważne i potencjalnie niepokojące odkrycie - powiedziała Sara Novais, ekotoksykolożka morska.
Biolodzy morscy przeprowadzili badania na 13 osobnikach gatunku Rhizoprionodon lalandii, ryby należącej do rodziny żarłaczowatych (Carcharhiniformes). W ich mięśniach i wątrobach wykryto wysoki poziom kokainy. Osobniki zostały złapane w pobliżu Rio de Janeiro w Brazylii.
Jak podaje BBC, stężenie kokainy w tkankach Rhizoprionodon lalandii było nawet 100 razy wyższe niż u innych morskich stworzeń, które również zawierały w sobie kokainę. Badania, które opublikowano w ubiegłym tygodniu w czasopiśmie "Science of The Total Environment" przeprowadzone zostały przez Fundację Oswaldo Cruz.
Kokaina w wodach morskich
Eksperci uważają, że kokaina przedostaje się do wód morskich poprzez zrzuty z nielegalnych laboratoriów, w których narkotyk ten jest wytwarzany, lub poprzez odchody osób zażywających narkotyki. Źródłem mogą być również paczki kokainy zgubione lub porzucone przez handlarzy na morzu, choć jest to mniej prawdopodobne - twierdzą naukowcy.
- To bardzo ważne i potencjalnie niepokojące odkrycie - powiedziała w rozmowie z magazynem "Science" Sara Novais, ekotoksykologżka morska z Centrum Nauk o Morzu i Środowisku Politechniki w Leirii., która nie była zaangażowana w badanie. Naukowczyni ostrzega, że potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, czy ludzie, którzy jedzą te ryby, są narażeni na działanie tego narkotyku. Ponadto badacze powinni ustalić, czy kokaina zmienia zachowanie ryb.
W ubiegłym roku w próbkach wody morskiej pobranych u południowych wybrzeży Anglii znaleziono związki chemiczne, w tym benzoiloekgoninę, która jest wytwarzana przez wątrobę po zażyciu kokainy.
Wszystkie samice Rhizoprionodon lalandii biorące udział w badaniu były w ciąży, ale eksperci twierdzą, że konsekwencje ekspozycji na kokainę dla płodów są nieznane.
Na poniższym zdjęciu znajduje się spokrewniony z Rhizoprionodon lalandii gatunek Rhizoprionodon acutus.
Źródło: BBC, Science
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock