Liczba ofiar śmiertelnych huraganu Julia wzrosła do co najmniej 14. Żywioł spowodował poważne zniszczenia w wielu krajach Ameryki Łacińskiej. Chociaż zjawisko osłabło i jest obecnie depresją tropikalną, wciąż niesie ze sobą ulewne deszcze i ryzyko powstania błotnych osuwisk.
Według amerykańskiego Narodowego Centrum Huraganów (NHC), w poniedziałek o 10 rano czasu lokalnego (w Polsce była wtedy godzina 17), centrum burzy znajdowało się 60 kilometrów na północny wschód od miasta Puerto San José w Gwatemali. Chociaż zjawisko osłabło i jest obecnie depresją tropikalną, niebezpieczeństwo nie minęło. NHC przestrzega przed powodziami i osuwiskami błotnymi, jakie mogą wystąpić w najbliższych dniach w krajach, przez które przeszedł żywioł.
Co najmniej 14 ofiar śmiertelnych
Władze Salwadoru poinformowały w poniedziałek rano, że żywioł przyczynił się do śmierci co najmniej dziewięciu osób, w tym pięciu żołnierzy. Co najmniej 830 osób zostało ewakuowanych z zagrożonych terenów, a z powodu trudnych warunków atmosferycznych w szkołach odwołano zajęcia. Część mieszkańców została odcięta od prądu.
W Hondurasie potwierdzono co najmniej pięć ofiar śmiertelnych. Jedna z nich została porwana przez wody powodziowe, zaś dwie osoby zmarły, gdy wywróciła się łódź, którą płynęły. Losy dwóch pozostałych ofiar nie są znane. Władze podały również, że z przygotowanych schronów skorzystało 9200 osób.
Zniszczone domy w Nikaragui
Porywisty wiatr zerwał linie wysokiego napięcia na wybrzeżu Nikaragui. Milion mieszkańców straciło w rezultacie prąd i dostęp do internetu. Julia przyniosła ze sobą również ulewne deszcze, które spowodowały wezbrania wielu rzek. Z tego powodu w niedzielę cały kraj był objęty czerwonym alertem meteorologicznym.
Guillermo Gonzalez, przedstawiciel biura zarządzania klęskami żywiołowymi w Nikaragui, powiedział na konferencji prasowej, że w wyniku ataku żywiołu nie zanotowano dotychczas ofiar śmiertelnych. Ponad 13 tysięcy rodzin zostało ewakuowanych, a gwałtowna pogoda spowodowała uszkodzenie dachów i zalanie ponad 800 domów.
- To wszystko jeszcze się nie skończyło - ostrzegł Gonzalez.
Szkody w innych krajach
Zanim Julia uderzyła w Nikaraguę, spowodowała szkody także w innych krajach. Prezydent Kolumbii Gustavo Petro powiedział w niedzielę w mediach społecznościowych, że dokonała zniszczeń na kolumbijskich wyspach San Andres i Providencia, leżących w pobliżu wybrzeża Nikaragui.
W niedzielę wieczorem prezydent Gwatemali Alejandro Giammattei powiedział na konferencji prasowej, że burza spowodowała co najmniej trzy powodzie i zerwała most.
Źródło: Reuters, NHC, NY Times, tvnmeteo.pl