Hiszpańscy strażacy walczyli w piątek z dziesiątkami pożarów lasów i zarośli na północy kraju. Nad Hiszpanię napłynęło wyjątkowo gorące powietrze, sprzyjając wybuchowi ognia na obszarach dotkniętych suszą. W niektórych regionach temperatura dzień wcześniej sięgnęła ponad 30 stopni Celsjusza.
W czwartek w Kraju Basków, Asturii i Kantabrii wybuchło około 40 pożarów - poinformowały lokalne służby. W pierwszym z tych regionów w czwartek i piątek ogłoszono pomarańczowy alert w związku z pożarami, oznaczający wysokie zagrożenie. W sobotę i niedzielę ryzyko wybuchu ognia ma pozostać na podobnym poziomie.
Od początku roku do tej pory w Hiszpanii spłonął obszar o powierzchni 260 tysięcy hektarów, co czyni 2022 najgorszym rokiem pod tym względem od trzech dekad.
Z danych Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej wynika, że w tym roku na terenie całej Europy ogień strawił 775,941 ha. To drugi największy obszar pochłonięty przez pożary, odkąd rozpoczęto prowadzenie pomiarów.
Hiszpania. Upały w październiku
W wielu miejscach, zwłaszcza w południowo-wschodniej Hiszpanii, było w czwartek ponad 30 stopni Celsjusza. Najwięcej, bo 35,4 st. C odnotowano, w mieście Moron de la Frontera w Andaluzji.
Krajowa agencja meteorologiczna AEMET przekazała, że był to najcieplejszy 27 października w historii pomiarów, a temperatura wczesnym rankiem tego dnia była "typowa dla początku lipca".
Zostało pobitych kilka rekordów minimalnej i maksymalnej temperatury. W mieście Santander na północnym wybrzeżu kraju nad ranem zmierzono 25,5 st. C co jest tamtejszym rekordem minimalnej wartości nie tylko dla października, ale również całego roku - podano.
Niezwykle ciepły październik
W piątek, jak wynika z danych serwisu wetteronline.de, również temperatura osiągnęła najwyższą wartość w Moron de la Frontera. Było tam 32,8 st. C.
Hiszpańska agencja meteorologiczna wyjaśniła, że tak wysokie wartości są wynikiem napływu ciepłych mas powietrza z południa, znad Sahary, typowych dla jesieni i często przyczyniających się do dzikich pożarów między innymi w Kantabrii. Jak jednocześnie podkreślono, nigdy jednak jeszcze nie notowano takiej temperatury pod koniec października. Wyjątkowo ciepłe masy powietrza znad Afryki płyną również do innych rejonów Europy, w tym do Polski.
Według AEMET tegoroczny październik może okazać się najcieplejszym w historii pomiarów. Jak podała agencja, każdego dnia października, z wyjątkiem pierwszego, było ciepłej niż zwykle o tej porze roku.
Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl, wetteronline.de