Hipopotamek karłowaty urodził się w ateńskim zoo. Jego przyjście na świat okazało się wyjątkowe nie tylko dlatego, że należy do zwierząt zagrożonych wyginięciem. Młode jest samcem, których w niewoli żyje bardzo mało, więc może okazać się kluczowy dla zapewnienia ciągłości gatunku.
Hipopotamek karłowaty (Choeropsis liberiensis) urodził się w ateńskim parku zoologicznym Attica. Ważył 7 kilogramów. Samiec przyszedł na świat 19 lutego, jednak informacja o jego narodzinach została ujawniona dopiero w środę.
Młody, ale całkiem spory
Jak wyjaśniła w rozmowie z agencją Reutera weterynarz Noi Psaroudaki, która opiekuje się maluchem, każde narodziny hipopotamka karłowatego w niewoli są niezwykle ważne - w przyszłości zwierzaki mogą mieć własne młode. Młode samce są szczególnie cenione, ponieważ w niewoli występuje ich niewiele, co utrudnia rozmnażanie zwierząt.
- Młode chętnie je i jest bardzo blisko z matką, więc nie obawiamy się o jego los - opowiadała. - Bardzo zainteresowała nas natomiast waga malucha tuż po narodzinach, było to dość duże cielę, ważyło siedem kilogramów.
Hipopotamek pozostanie pod opieką matki przez kilka miesięcy. Młode na razie nie otrzymało imienia - prawdopodobnie wybiorą je w głosowaniu odwiedzający zoo.
Hipopotamek karłowaty to najmniejszy obecnie żyjący przedstawiciel rodziny hipopotamowatych. Zwierzęta te zamieszkują tereny leśne położone nad rzekami i bagnami, prowadząc głównie samotniczy tryb życia. Szacuje się, że na wolności żyje nie więcej niż 2,5 tysiąca tych majestatycznych roślinożerców. Można je spotkać w Liberii, Gwinei, na Wybrzeżu Kości Słoniowej i w Sierra Leone.
Źródło: Reuters, Animal Diversity Web