Chmura pyłu znad Sahary zawisła w czwartek nad Atenami. Wiele osób skarżyło się na trudności w oddychaniu. Sytuację pogorszyła wyjątkowo wysoka temperatura powietrza. Lekarze zaapelowali, by unikać przebywania na zewnątrz.
Stolica Grecji była w czwartek spowita gęstą mgłą. W powietrzu zalegał pył przenoszony przez południowy wiatr znad Sahary przez Morze Śródziemne.
Wysoka temperatura
Tego rodzaju zjawiska zdarzają się regularnie w Atenach w okresie od marca do kwietnia, jednak obecnemu napływowi towarzyszy niezwykle wysoka temperatura. W środę odnotowano 25,3 stopnia Celsjusza, co jest najwyższą temperaturą w greckiej stolicy w marcu od 2009 roku. Na Krecie termometry wskazały 32 st. C.
Media informowały o zwiększonej liczbie pacjentów, którzy zgłaszały się do szpitali, skarżąc się na złe samopoczucie.
Jak przekazał szef krajowej instytucji meteorologicznej Theodoros Kolydas w mediach społecznościowych, typowa burza piaskowa o zasięgu 200 kilometrów transportuje ze sobą zazwyczaj od 20 do 30 milionów ton pyłu, ale zdarza się, że nawet do 100 milionów.
Apel lekarzy
Lekarze zalecili osobom cierpiącym na astmę unikania uprawiania sportu i przebywania na zewnątrz w czasie największego stężenia pyłu. Grecki Związek Pulmonologów ostrzegł, że pył ten może mieszać się z pyłem zawieszonym (PM10 i PM2,5), bakteriami i grzybami, tworząc "wysoce toksyczną mieszankę, niebezpieczną dla ludzkiego organizmu, zwłaszcza układu oddechowego".
Gdy po południu wiatr zmienił kierunek z południowego na północno-zachodni, pył zaczął ustępować.
Źródło: AFP, ENEX
Źródło zdjęcia głównego: ENEX