Głuche samce komarów nie są zdolne do rozmnażania się - wynika z najnowszych badań naukowców. Pozbawienie owadów zmysłu słuchu drastycznie zmieniło ich zachowania godowe i sprawiło, że komary całkowicie straciły zainteresowanie płcią przeciwną. Zdaniem autorów zaskakujące odkrycie może okazać się pomocne w walce z gatunkami roznoszącymi śmiertelne choroby.
Wyniki eksperymentu przeprowadzonego na Uniwersytecie w Kalifornii wywołały zdumienie wśród naukowców. Zespół kierowany przez Craiga Montella za pomocą technik modyfikacji DNA stworzył głuche komary. W ten sposób wywołano drastyczną zmianę w ich zachowaniach seksualnych.
- Można je zostawić razem z samicami na kilka dni, a one nie będą kopulować - powiedział Montell.
Eksperci twierdzą, że wnioski z badania nie tylko pokazują, jak istotny jest zmysł słuchu u tych insektów, ale również mogą być cenne w walce z gatunkami komarów przenoszących śmiertelne dla człowieka choroby. Szczegóły opublikowano na łamach "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Najbardziej rozwinięty słuch wśród owadów
Naukowcy ujawnili, że samce komarów posiadają najwięcej neuronów słuchowych wśród owadów. Choć samice mają ich o połowę mniej, ich słuch nadal należy do najlepszych. Neurony znajdują się u podstawy czułków w strukturze nazwanej narządem Johnsona.
W badaniu eksperci skupili się na konkretnym kanale sensorycznym zwanym TRPVa i na odpowiadającym mu genie (trpVa), który jest u komarów odpowiednikiem kanału wymaganego do słyszenia u muszek owocowych.
- Brak pojedynczego genu trpVa wywołał ten głęboki efekt w zachowaniu komarów podczas godów - wyjaśnił Dhananjay Thakur, pracujący Katedrze Biologii Molekularnej, Komórkowej i Rozwojowej.
Trzepot skrzydeł
Eksperci zauważyli, że samce komara z gatunku Aedes aegypti reagują na częstotliwość dźwięku wydawanego przez trzepot skrzydeł samicy, który wynosi około 500 Hz. Kiedy to słyszą, odlatują, brzęcząc z częstotliwością około 800 Hz. Samce również szybko modulują tę częstotliwość, gdy samice są w pobliżu. W ten sposób oba owady wysyłają sobie sygnały, które kończą się kopulacją.
Po usunięciu genu trpVa komary straciły zmysł słuchu, który drastycznie zmienił ich zachowanie. Gdy autorzy umieścili głuche samce w komorach z samicami… nic się nie wydarzyło
- Jeśli nie słyszą uderzenia skrzydeł samicy, nie są zainteresowane - podkreślił Montell.
Zdaniem naukowców słuch jest nie tylko niezbędny samcom do kopulacji, ale wydaje się wystarczający, aby wzbudzić ich pożądanie. Co ciekawe - wpływ utraty słuchu na zachowanie różni się w zależności od płci.
- Wpływ na samice jest minimalny, ale na samce - absolutny - powiedział Montell i dodał, że jego zespół będzie chciał zbadać tę kwestię w przyszłości.
Szokujące wnioski, które mogą okazać się pomocne
Zdaniem autorów wyniki badań są "szokujące".
- W przypadku większości organizmów zachowanie godowe zależy od kombinacji kilku sygnałów sensorycznych - podkreślił jeden ze studentów przeprowadzających eksperyment.
Naukowcy uważają, że wnioski dotyczące roli dźwięku w godach i funkcji, jaką TRPVa odgrywa w procesie słyszenia, można odnieść do innych gatunków komarów.
Oznaczać to może nową metodę walki z gatunkami owadów, które przenoszą śmiertelne choroby. Obecnie jednym z podejmowanych w tym celu działań jest zmniejszanie populacji niebezpiecznych insektów poprzez produkcję kolonii bezpłodnych osobników.
Z powodu chorób przenoszonych przez komary (między innymi żółtej febry, dengi) rocznie umiera około 700 tysięcy ludzi.
Źródło: ScienceDaily
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock