TVN Meteo | Świat

Ten cyprys patagoński z Chile zdaniem naukowców może być najstarszym drzewem na świecie

TVN Meteo | Świat

Autor:
anw/dd
Źródło:
Reuters

Bujny i zielony park narodowy Alerce Costero Natural Monument, położony w Chile, zdaniem naukowców może być domem najstarszego na świecie drzewa - cyprysa patagońskiego. Eksperci szacują jego wiek na ponad pięć tysięcy lat.

Jak podał Reuters, naukowcy nie byli w stanie określić dokładnego wieku rosnącego w południowym Chile cyprysa patagońskiego z powodu jego masywnego pnia. Zazwyczaj do obliczenia wieku drzewa pobiera się próbkę drewna o średnicy jednego metra, ale pień tego prastarego cyprysa ma średnicę czterech metrów.

Naukowiec: to jedno z najstarszych drzew na naszej planecie

Jonathan Barichivich, naukowiec, który kierował badaniami, powiedział, że po pobraniu próbek z drzewa oraz wykorzystaniu innych metod datowania udało się ustalić, że drzewo ma do 5484 lata.

Zdaniem naukowca, szansa na to, że drzewo liczy więcej niż pięć tysięcy lat, wynosi 80 procent. - Istnieje tylko 20 procent szans, że drzewo jest młodsze - dodał.

Oszacowany wiek pobiłby obecnego rekordzistę, czyli 4853-letnią sosnę długowieczną (Pinus longaeva) z Kalifornii. - Jeśli porównać [cyprysa - red.] z drzewami już datowanymi, w których policzono wszystkie słoje, to będzie to jedno z najstarszych żyjących drzew na naszej planecie - podkreślił naukowiec. Mimo że drzewo przetrwało wiele epok ludzkiej cywilizacji, Barichivich jest zaniepokojony tym, że jest tak widoczne w Parku Narodowym Alerce Costero.

- Zwiedzający często opuszczają platformę widokową, nadeptują na korzenie drzewa, a nawet zabierają kawałki jego kory - mówił. Zauważył też, że podobne drzewa w Stanach Zjednoczonych mają ukrytą lokalizację, aby zapobiec podobnym szkodom.

Barichivich powiedział, że ma nadzieję, iż ludzie będą mogli "przez ułamek sekundy zastanowić się, co to znaczy żyć 5000 lat" i spojrzeć na swoje życie oraz kryzys klimatyczny z innej perspektywy.

Cyprys patagoński nazywany jest też ficroją cyprysowatą (Fitzroya cupressoides).

Autor:anw/dd

Źródło: Reuters