Informacje

 • Wiele polskich miast dusi się smogiem

  17-10-2018 13:04 Sprawdź jakość powietrza w Twoim regionie
  Prognoza pogody na środę Foto: Shutterstock | Video: tvnmeteo.pl

  W wielu polskich miastach stężenie pyłów PM10 i PM2.5 przekracza dopuszczalne normy. Smog utrzymuje się z powodu wyżowej aury i słabego wiatru.

  SERWIS SMOGOWY TVN METEO - SPRAWDŹ, CZYM ODDYCHASZ

  W środę wczesnym popołudniem w wielu miastach normy jakości powietrza były przekroczone. Złym i niezdrowym powietrzem oddychano nie tylko na południu kraju, ale również w regionach północnych - na Pomorzu, Warmii, Mazurach i Podlasiu.

  Jesienne wyże i niewielki ruch powietrza znacząco wpływają na powstawanie smogu.

  Stężenie pyłu PM10

  Po godzinie 12.40 powietrze było złe w Gdańsku przy ulicy Powstańców Warszawskich (stężenie PM10 na poziomie µg/m3), Kościerzynie (141,54 µg/m3) i Krakowie (ul. Bujaka - 139 µg/m3, ul. Dietla - 162 µg/m3).

  Niezdrowym powietrzem oddychali mieszkańcy: Gdyni, Szczecinka, Bydgoszczy, Poznania, Żar, Dzierżoniowa, Zdzieszowic, Kędzierzyna-Koźla, Gliwic, Zabrza, Dąbrowy Górniczej, Krakowa, Częstochowy, Radomska, Nowin, Kielc, Zamościa, Lublina i Warszawy.

  Stężenie pyłu PM2,5

  Po godzinie 12.40 powietrze było złej jakości w Kościerzynie (113 µg/m3) i w Krakowie przy alei Krasińskiego (91,82 µg/m3). Niezdrowe powietrze odnotowano w: Szczecinie, Wschowej, Kędzierzynie-Koźlu, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Bydgoszczy, Olsztynie, Otwocku i w Warszawie przy ul. Tołstoja.

   

  Po godzinie 12.40 zawartość benzenu przekroczyła normę w Zdzieszowicach - powietrze pod tym względem zaklasyfikowano jako fatalne. Źle było w Kędzierzynie-Koźlu.

  Kiedy powietrze jest dobrej jakości?

  Dobra jakość powietrza jest wtedy, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi mniej niż 60 µg/m3. Jeśli chodzi o stężenie pyłu PM2,5, to nie może ono przekraczać 36 µg/m3. Stężenie benzenu powinno być niższe niż 10 µg/m3.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • smog?
  A to ciekawe zaklady pozamykane i Smog,palmy wysypiska smieci i sprowadzajmy z za granicy wiecej swinstwa jak i wegiel z Ukrainy ostatniego sortu chcielismy to mamy eko.
  ~wacel /2018-10-17 08:57

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Po weekendzie do Polski wtargnie powietrze z północnej Afryki. Sprawdź autorską ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu Udine znad Rumunii. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nastała astronomiczna wiosna. Jednak patrząc na piątkową pogodę, zimowa aura nie...