Na zachodzie Europy powieje z niszczycielską prędkością. Orkan pogorszy pogodę też w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl
Dorota Gardias o pogodzie w Polsce
Dorota Gardias o pogodzie w PolsceTVN24
wideo 2/3
Dorota Gardias o pogodzie w PolsceTVN24

Pogoda w Zaduszki zacznie się zmieniać. Jeszcze nie będzie padać, ale odczujemy porywisty wiatr. Opady deszczu, i to miejscami obfite, pojawią się następnego dnia. W weekend przyjdzie natomiast ochłodzenie.

Polska w ciągu najbliższej doby najdzie się w zasięgu rozległego, głębokiego niżu Emir znad Wysp Brytyjskich, w strumieniu ciepłego powietrza napływającego znad południowo-zachodniej Europy - informuje synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek.

Jak dodaje, na szczególną uwagę w Europie zasługuje głęboki układ niskiego ciśnienia znad wschodniej części Oceanu Atlantyckiego i Wysp Brytyjskich, z którym w tamtej części kontynentu będą związane gwałtowne zjawiska pogodowe w postaci porywistego wiatru, intensywnych opadów deszczu oraz burz. Orkan w nocy ze środy na czwartek dotrze nad północno-zachodnią Francję oraz południowe wybrzeże Wysp Brytyjskich, niosąc ze sobą bardzo silny wiatr, osiągający w porywach prędkość 90-110 kilometrów na godzinę nad lądem oraz 110-130 w strefie wybrzeża i nawet 150-170 km/h nad morzem. 

- W kolejnych godzinach cyklon będzie słabł, a jego centrum przemieści się w kierunku Morza Północnego, w efekcie czego Polska nie będzie bezpośrednio narażona na związane z Emirem groźne zjawiska. Pomimo to jego obecność odczujemy w postaci dość silnego wiatru w czwartek i piątek, a w piątek także w postaci opadów deszczu - wyjaśnia synoptyk.

Pogoda w Zaduszki i w piątek

W czwartek, w Dzień Zaduszny, będzie dużo pogodnego nieba. W drugiej części dnia na zachodzie kraju zachmurzenie wzrośnie, ale deszcz nie powinien padać. Temperatura maksymalna wyniesie od 11 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, przez 14-15 st. C w centrum kraju, do 16-17 st. C na południu. Wiatr będzie południowo-wschodni, umiarkowany i porywisty, osiągając prędkość 40-60 kilometrów na godzinę, a w górach powieje jeszcze silniej, do 60-80 km/h.

Prognoza pogody na piątek i sobotętvnmeteo.pl

Piątek zapowiada się pochmurno z opadami deszczu. W zachodniej części kraju spadnie 10-20 litrów wody na metr kwadratowy, a w centrum i we wschodnich regionach od 2 do 10 l/mkw. Na termometrach zobaczymy maksymalnie od 10-11 st. C na Pomorzu Zachodnim do 17-18 st. C na Podkarpaciu. Wiatr będzie miarkowany i dość silny, porywisty wiatr, rozpędzający się do 40-60 km/h, a w górach do 60-80 km/h. Powieje z kierunku południowo-wschodniego.

Prognozowane opady na kolejne dni
Prognozowane opady na kolejne dniVentusky
Prognozowane porywy wiatru na kolejne dni
Prognozowane porywy wiatru na kolejne dniVentusky

Prognoza pogody na weekend

W sobotę wypogodzi się. Temperatura maksymalna osiągnie od 10 st. C na Suwalszczyźnie, przez 12 st. C w centrum Polski, do 13-14 st. C na Podkarpaciu. Z południa będzie wiać umiarkowany, tylko w zachodnich regionach porywisty wiatr.

Niedziela przyniesie pochmurną aurę z opadami deszczu. Termometry pokażą maksymalnie od 11 st. C na Suwalszczyźnie, przez 11-12 st. C w środkowej części kraju, do 12-13 st. C na południu. Wiatr będzie umiarkowany, w górach silny, południowo-wschodni.

Prognoza pogody na niedzielę i poniedziałektvnmeteo.pl

W poniedziałek miejscami poniżej 10 stopni

Na poniedziałek prognozowane jest zmienne zachmurzenie z przelotnymi opadami deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 9 st. C do 12 st. C na Dolnym Śląsku. Powieje umiarkowany, w porywach dość silny, zachodni wiatr.

Prognozowana temperatura na kolejne dni
Prognozowana temperatura na kolejne dniVentusky

Autorka/Autor:ps

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Jaromir Chalabala/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nie chowajcie jeszcze ciepłych kurtek do szaf. W pogodzie po weekendzie czeka nas zimowy epizod. Temperatura znacząco spadnie, a ochłodzeniu mogą towarzyszyć opady deszczu ze śniegiem. - Zacznie płynąć zimne, arktyczne powietrze - podkreślał we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

Czeka nas "duże zimno". Mogą wrócić opady deszczu ze śniegiem

Czeka nas "duże zimno". Mogą wrócić opady deszczu ze śniegiem

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Kończy się sezon narciarski w Tatrach. Duże ocieplenie w ostatnich dniach spowodowało, że na szczytach szybko ubywa śniegu. Otwarty jest jeszcze szlak na odcinku Czarny Staw - Rysy oraz rejon Kotła Gąsienicowego.

"Śnieg ginie w oczach". Ostatnia szansa na narty w Tatrach

"Śnieg ginie w oczach". Ostatnia szansa na narty w Tatrach

Źródło:
PAP, TPN

Archeolodzy natknęli się w Pompejach na malowidła, na których widać sceny z mitologii greckiej. Freski są zachowane w doskonałym stanie. - To naprawdę prawdziwy skarbiec, bo za każdym razem podczas wykopalisk odkrywamy coś pięknego i znaczącego - powiedział włoski minister kultury Gennaro Sangiuliano.

Doskonale zachowane freski odkryte w Pompejach

Doskonale zachowane freski odkryte w Pompejach

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Wysychają ważne dla mieszkańców stolicy Kolumbii i okolic źródła wody pitnej. Władze podjęły decyzję o racjonowaniu wody dla około dziewięciu milionów ludzi.

W tej stolicy trzeba racjonować wodę. Sytuacja najgorsza od 40 lat

W tej stolicy trzeba racjonować wodę. Sytuacja najgorsza od 40 lat

Źródło:
PAP, Reuters. tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Piątek 12.04 w całym kraju przyniesie komfort termiczny i neutralny biomet, jedynie na północy może popadać deszcz i silniej powiać wiatr. Niebo będzie przeważnie pochmurne, ale z przejaśnieniami. Termometry pokażą od 16 do 19 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - piątek 12.04. Pochmurno, ale na termometrach zobaczymy prawie 20 stopni

Pogoda na dziś - piątek 12.04. Pochmurno, ale na termometrach zobaczymy prawie 20 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Utrzymuje się trudna sytuacja związana z powodziami w Rosji. W piątek rano ewakuowano położoną w obwodzie kurgańskim wieś Kaminskoje. Stało się to po tym, jak w nocy gwałtownie wzrósł poziom wody w rzece Toboł. Ponadto zalane zostały kolejne domy w mieście Orenburg nad rzeką Ural.

Z wody wystają tylko dachy. Rosjanie czekają na kulminację fali powodziowej

Z wody wystają tylko dachy. Rosjanie czekają na kulminację fali powodziowej

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

IMGW wydał prognozę zagrożeń. W niedzielę w ponad połowie kraju obowiązywać mogą ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami, lokalnie powieje też silny wiatr. Kolejny tydzień może przynieść nam intensywne opady deszczu.

W niedzielę może zagrzmieć, potem spodziewane są ulewy

W niedzielę może zagrzmieć, potem spodziewane są ulewy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Trzech rozbitków zostało uratowanych z bezludnej wyspy w Mikronezji. Ich łódź została uszkodzona podczas rejsu, na który wybrali się w Niedzielę Wielkanocną. Odnalezienie mężczyzn było możliwe dzięki wykonanemu na piasku napisowi.

Spędzili dziewięć dni na bezludnej wyspie. Ocalił ich "akt pomysłowości"

Spędzili dziewięć dni na bezludnej wyspie. Ocalił ich "akt pomysłowości"

Źródło:
BBC, Reuters

W weekend nie zabraknie słońca, ale będą regiony, gdzie spadnie deszcz i pojawią się burze. Do naszego kraju popłynie ciepłe powietrze, dzięki któremu temperatura przekroczy 20 stopni Celsjusza. Już na początku następnego tygodnia czeka nas jednak ochłodzenie.

W weekend pogoda może być dynamiczna. Spodziewamy się gwałtownych zjawisk

W weekend pogoda może być dynamiczna. Spodziewamy się gwałtownych zjawisk

Źródło:
tvnmeteo.pl

Troje holenderskich turystów zginęło na skutek zejścia lawiny w austriackich Alpach. Do wypadku doszło w rejonie Alp Ötztalskich niedaleko popularnego kurortu Soelden. Jak podkreślają służby ratunkowe, warunki w górach są trudne.

Lawina porwała turystów. Trzy osoby nie żyją

Lawina porwała turystów. Trzy osoby nie żyją

Źródło:
PAP, Reuters, Ruhr Nachrichten

Znak ostrzegający przed nisko latającymi bocianami został ustawiony w niemieckiej miejscowości Sandstedt. Dochodziło tam do wypadków z udziałem tych majestatycznych ptaków, które podczas zbliżania się do gniazd często znajdowały się na drodze ciężarówek.

"Uwaga, nisko latające bociany!" Postawiono nietypowy znak

"Uwaga, nisko latające bociany!" Postawiono nietypowy znak

Źródło:
RTL

Wiosna zaskakuje temperaturą. W pierwszych dniach kwietnia zrobiło się tak gorąco, że poczuliśmy lato. Jakiej pogody spodziewać się w wakacje? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej stworzył eksperymentalną długoterminową prognozę pogody na lato 2024.

Jaka pogoda czeka nas w wakacje? Oto prognoza IMGW na lato 2024

Jaka pogoda czeka nas w wakacje? Oto prognoza IMGW na lato 2024

Źródło:
IMGW

Powstanie i funkcjonowanie Jedwabnego Szlaku było kluczowe dla rozprzestrzenienia się kury domowej ze środkowej Azji na inne obszary - twierdzą naukowcy. Po przeanalizowaniu dziesiątek tysięcy fragmentów skorupek jaj udało im się określić, że ptaki te towarzyszyły ludziom od około V wieku przed naszą erą.

Kury mogły przywędrować do nas Jedwabnym Szlakiem

Kury mogły przywędrować do nas Jedwabnym Szlakiem

Źródło:
PAP, Max Planck Institute od Geoanthropology

Naukowcy przedstawili właśnie bezpośrednie dowody na istnienie kryształu Wignera. Choć od dziesięcioleci ten niezwykły rodzaj materii, składający się wyłącznie z elektronów, był przedmiotem wielu eksperymentów, po raz pierwszy udało się go zaobserwować.

Oto bezpośredni dowód na istnienie kryształu Wignera

Oto bezpośredni dowód na istnienie kryształu Wignera

Źródło:
princeton.edu, newscientist.com, tvnmeteo.pl

Europejska Agencja Kosmiczna za kilka miesięcy wyśle misję Proba-3, dzięki której będzie możliwe wywołanie sztucznego zaćmienia Słońca. Nietypowy instrument ma wykonać zdjęcia tarczy naszej dziennej gwiazdy.

ESA chce wywołać sztuczne zaćmienie Słońca

ESA chce wywołać sztuczne zaćmienie Słońca

Źródło:
PAP, ESA, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze z tornadami przeszły w środę przez południe Stanów Zjednoczonych. Nie żyje co najmniej jedna osoba. Zniszczonych jest wiele domów. Na przedmieściach Huston w Teksasie uszkodzony został budynek centrum handlowego.

"Widziałem tylko budynki z powybijanymi szybami, przewrócone auta, zerwane linie energetyczne"

"Widziałem tylko budynki z powybijanymi szybami, przewrócone auta, zerwane linie energetyczne"

Źródło:
Reuters, CNN, ABC News

Położona na północy Norwegii gmina Vadso zwróciła się do Komisji Europejskiej o wsparcie w utworzeniu strefy czasowej z dobą wydłużoną o dwie godziny. Według władz przyciągnie to więcej mieszkańców i dzięki temu bliscy będą mieli więcej czasu na spotkania ze sobą.

Chcą wydłużyć dobę do 26 godzin

Chcą wydłużyć dobę do 26 godzin

Źródło:
PAP

Minął tydzień od potężnego trzęsienia ziemi, które nawiedziło wschodnie regiony Tajwanu. Miało magnitudę 7,2. Służby ratownicze odnalazły w środę na szlaku turystycznym cztery ciała, w tym dwóch obejmujących się osób. Według informacji strażaków bilans ofiar wzrósł do 16 zabitych. Trzy osoby są nadal zaginione.

Po tygodniu od trzęsienia ziemi znaleziono ciała dwóch obejmujących się osób

Po tygodniu od trzęsienia ziemi znaleziono ciała dwóch obejmujących się osób

Źródło:
PAP, Reuters

Wir powietrza Vanessa zaciągnął znad północnego Atlantyku chłodne masy powietrza polarnego. To dlatego w środę temperatura obniżyła się średnio o 13 stopni Celsjusza. Wnikająca z rejonu Grenlandii masa powietrza stworzyła na jednym ze zdjęć satelitarnych malownicze wzory.

Masa powietrza polarnego "odmalowała" esy-floresy

Masa powietrza polarnego "odmalowała" esy-floresy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Po tragedii na Podhalu, kiedy w wichurach zginęło pięć osób, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wspólnie z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej ma ocenić dotychczas obowiązujące procedury bezpieczeństwa. Czy zajdą zmiany w wysyłaniu SMS-owych ostrzeżeń, nazywanych alertami RCB? Zapytaliśmy o to przedstawicieli obu służb.

Będą zmiany w alercie RCB? "Trwają analizy"

Będą zmiany w alercie RCB? "Trwają analizy"

Źródło:
tvnmeteo.pl, tvn24.pl, RCB

Kamery przemysłowe uchwyciły na nagraniu konia biegającego po peronie w australijskim Sydney. Wzbudził on zdziwienie wśród podróżujących pasażerów.

Koń wbiegł na peron w Sydney

Koń wbiegł na peron w Sydney

Źródło:
ENEX

Ośmioletni pies Roger okazał się bohaterem akcji poszukiwawczo-ratowniczej po potężnym trzęsieniu ziemi na Tajwanie. Dzięki labradorowi służby odnalazły ciało jednej z ofiar trzęsienia. Roger stał się popularny - również za sprawą niepowodzenia z przeszłości.

"Oblał egzamin" na policyjnego tropiciela narkotyków, po trzęsieniu ziemi został gwiazdą

"Oblał egzamin" na policyjnego tropiciela narkotyków, po trzęsieniu ziemi został gwiazdą

Źródło:
CNN

El Nino najprawdopodobniej zaniknie jeszcze wiosną. Według prognoz Japońskiej Agencji Meteorologicznej stanie się to z 80-procentowym prawdopodobieństwem. Niewykluczone, że w tym roku zaobserwujemy również przeciwstawną anomalię La Nina.

Co z superanomalią, która podgrzewa Pacyfik? Nowe prognozy dotyczące El Nino

Co z superanomalią, która podgrzewa Pacyfik? Nowe prognozy dotyczące El Nino

Źródło:
JMA, Reuters, tvnmeteo.pl

Strażacy z Kansas City uratowali kozę górską, która zdołała wspiąć się na filar mostu, a następnie spacerowała po wąskim gzymsie wysoko nad ziemią, nie mogąc się wydostać. Akcja ratunkowa była momentami dramatyczna.

"Zwykła koza z wielkimi marzeniami". Jeffrey wspiął się na filar mostu i nie mógł zejść

"Zwykła koza z wielkimi marzeniami". Jeffrey wspiął się na filar mostu i nie mógł zejść

Źródło:
ABC News, KC Pet Project

Kretowór północny, znany także jako kakarratul, został znaleziony w Australii, na pustyni zamieszkiwanej przez lud Martu. To jeden z najbardziej tajemniczych ssaków znanych nauce, niezwykle rzadko obserwowany - nie wiemy nawet, ile osobników zamieszkuje australijskie pustkowia.

Takiego stwora jeszcze nie widzieliście. Zrobiono zdjęcie tajemniczemu ssakowi

Takiego stwora jeszcze nie widzieliście. Zrobiono zdjęcie tajemniczemu ssakowi

Źródło:
Kanyirninpa Jukurrpa Martu Rangers, BBC

W Ustce we wtorek odnotowano niezwykły skok temperatury. O godzinie 16 była ona najzimniejszym miastem w kraju, by zaledwie dwie godziny później stać się najcieplejszym. O tym, co spowodowało tę zmianę, rozmawialiśmy z rzecznikiem IMGW Grzegorzem Walijewskim.

Z 13 stopni zrobiło się 26. Zadziwiający skok temperatury w Ustce

Z 13 stopni zrobiło się 26. Zadziwiający skok temperatury w Ustce

Źródło:
IMGW-CMM, tvnmeteo.pl

Nawet 11 milionów ton tworzyw sztucznych może zalegać na dnie mórz i oceanów. Jak wyliczyli badacze z Australii i Kanady, najbardziej zanieczyszczone są płytkie, przybrzeżne rejony zbiorników wodnych. Ilość odpadów, jaka kryje się w głębinach, może być nawet stukrotnie większa niż to, co widzimy na powierzchni.

Co minutę do mórz i oceanów trafia tyle plastiku, ile mieści jedna ciężarówka

Co minutę do mórz i oceanów trafia tyle plastiku, ile mieści jedna ciężarówka

Źródło:
PAP, CSIRO Australia

W wieku 94 lat zmarł brytyjski fizyk Peter Higgs. W 2013 roku wraz z Francois Englertem otrzymał Nagrodę Nobla za teorię, która wyjaśnia, skąd się bierze masa. Jej słuszność potwierdziło odkrycie bozonu Higgsa, zwanego też "boską cząstką".

Nie żyje odkrywca "boskiej cząstki"

Nie żyje odkrywca "boskiej cząstki"

Źródło:
PAP, BBC

Autobus z kilkudziesięcioma pasażerami utknął w wodach powodziowych na wschodzie Kenii. Pomoc dotarła po kilku godzinach. Wszystkich bezpiecznie udało się ewakuować.

Woda otoczyła autobus, kilkadziesiąt osób czekało na ratunek na dachu

Woda otoczyła autobus, kilkadziesiąt osób czekało na ratunek na dachu

Źródło:
Reuters

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł na korzyść grupy szwajcarskich seniorek, które pozwały rząd Szwajcarii z powodu... zmian klimatycznych. Jak argumentowały, politycy nie podjęli wystarczających kroków, by walczyć z zagrażającym ich zdrowiu i życiu globalnym ociepleniem. To pierwszy wyrok w podobnej sprawie wydany przez sąd tak wysokiego szczebla.

Pozwały kraj za brak walki ze zmianami klimatu i wygrały. Historyczny wyrok

Pozwały kraj za brak walki ze zmianami klimatu i wygrały. Historyczny wyrok

Źródło:
Reuters, PAP, BBC