Amerykańska prognoza na zimę dla Polski. Co pokazuje najnowsza aktualizacja

Autor:
anw
Źródło:
TVN24
Tomasz Wasilewski o zimie w Polsce
Tomasz Wasilewski o zimie w Polsce
TVN24
TVN24Tomasz Wasilewski o zimie w Polsce

Amerykańska Narodowa Administracja Atmosferyczna i Oceaniczna (NOAA) opublikowała najnowszą aktualizację prognozy na listopad, grudzień 2022 oraz styczeń i luty 2023 dla Europy. Jaka będzie zima w Polsce? Prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski mówił o tym na antenie TVN24.

W sobotę Tomasz Wasilewski na antenie TVN24 w programie "Wstajesz i weekend" mówił o najnowszej aktualizacji amerykańskiej prognozy na zimę.

Zima w Polsce. Amerykańska prognoza

Jaka temperatura będzie panować w listopadzie, grudniu, styczniu i lutym? Dane wartości przedstawione są na mapach opracowanych przez NOAA w poszczególnych kolorach. Jak tłumaczył Wasilewski, im bardziej czerwony kolor, tym temperatura wyższa od średniej wieloletniej z okresu 1992-2020.

- W listopadzie widać taki solidny czerwony kolor nad Polską, oznacza on duże odchylenie od średniej wieloletniej. Miesiąc ten będzie cieplejszy niż zwykle - mówił Tomasz Wasilewski. - Z prognozy wynika, że w grudniu będzie cieplej niż zwykle, ale to nie będzie już takie odchylenie jak w listopadzie. To jest anomalia wynosząca 0,5 stopnia Celsjusza. Grudzień będzie ciut cieplejszy od przeciętnego - dodał.

Z prognozy opracowanej przez NOAA wynika też, że styczeń 2023 będzie również cieplejszy niż zwykle. - To odchylenie będzie na poziomie jednego stopnia Celsjusza. Później, czyli w lutym, również w całej Europie będzie cieplej niż przeciętnie. Przed nami ciepła jesień i zima, ale to nie znaczy, że bez mrozu. Bo nawet w ciepłej zimie mogą zdarzyć się dwa tygodnie siarczystego mrozu, to wcale nie jest wykluczone - zaznaczył.

Aktualizacja amerykańskiej prognozy na zimęNOAA, IMGW

Autor:anw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, NOAA/IMGW

Pozostałe wiadomości