Pogoda na wiosnę 2023. Amerykańska prognoza długoterminowa

Źródło:
AccuWeather, tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na środę
Prognoza pogody na środętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Meteorolodzy z amerykańskiego portalu AccuWeather przygotowali długoterminową prognozę pogody na wiosnę 2023 dla Europy. Jak piszą w swoich przewidywaniach, w niektórych krajach nadejście tej pory roku będzie opóźnione. Będą także miejsca, w których najbliższe miesiące upłyną pod znakiem dynamicznej aury. Sprawdź, co czeka nas jeszcze w pogodzie w kolejnych miesiącach.

Czego możemy spodziewać się w Europie w pogodzie wiosną? Eksperci z amerykańskiego portalu AccuWeather przedstawili swoje przewidywania na kolejne miesiące.

>>> CZYTAJ WIĘCEJ: Pierwszy dzień wiosny 2023. Kiedy początek astronomicznej i kalendarzowej wiosny

Gdzie utrzyma się zima?

Kilka dni temu Centrum Przewidywania Klimatu Narodowej Administracji Atmosferycznej i Oceanicznej (NOAA) oficjalnie ogłosiło, że anomalia pogodowa La Nina, która przez trzy ostatnie lata utrzymywała się na Pacyfiku, zaczyna słabnąć. Według ich prognoz, od lata, zacznie dominować przeciwieństwo La Niny - El Nino.

>>> Czytaj dalej: Eksperci NOAA ostrzegają przed El Nino. Jeśli wystąpi, jego wpływ będzie potężny

Anomalia pogodowa La NiñaAdam Ziemienowicz/PAP/REUTERS

Zanim to jednak nastąpi, czeka nas kilka tygodni tak zwanej "fazy neutralnej". Meteorolodzy AccuWeather są zdania, że to właśnie ona kształtować będzie wzorce pogodowe przez całą wiosnę i być może także na początku lata. Dlatego, przy uwzględnieniu tego czynnika w swoich przewidywaniach, wysnuli wniosek, że od końca marca do początku czerwca będą miejsca, w których wciąż będzie utrzymywać się zimne powietrze. Prognoza ta dotyczy przede wszystkim północnej części kontynentu. Skandynawia, ale także część Wielkiej Brytanii czy regiony alpejskie - nie bacząc na kalendarz - mają znajdować się chwilami w środku sezonu zimowego. Niewykluczone są tam opady śniegu. W tych częściach Europy marzec może przynieść wręcz anomalie pod kątem sumy opadów. Okresami poprószyć może także w innych częściach kontynentu.

Jak przekazali eksperci z AccuWeather, za chłód odpowiadać ma zjawisko pogodowe zwane "nagłym ociepleniem stratosferycznym". Występuje co kilka lat i jest wywoływane przez zakłócenia w górnych warstwach atmosfery ziemskiej, gdzie znajduje się tak zwany wir polarny - pasmo zimnych, silnych porywów wiatru, krążących wokół polarnych obszarów Ziemi. Czasami zdarza się, że zaczynają słabnąć, czego konsekwencją jest zejście chłodnych mas powietrza ze stratosfery na powierzchnię. Gdy jednak dochodzi do tego zjawiska, stratosfera gwałtownie się ociepla.

Wiosna 2023 w Europietvnmeteo.pl za AccuWeather

Łagodne oblicze wiosny

Według prognoz, chłodne warunki, które mają dominować na początku wiosny, będą się stopniowo uspokajać. Dlatego już późniejsza wiosna stanie się spokojna i przyjemna - w każdym razie w północnych regionach kontynentu, a także na wschodzie.

- W Wielkiej Brytanii i Irlandii pod koniec kwietnia może wystąpić gwałtowny wzrost temperatury, ale w końcu może ona zbliżyć się do średniej historycznej - przekazał starszy meteorolog AccuWeather Tyler Roys.

Trend może utrzymywać się przez pewien czas, ale niewykluczone, że przerywać go będą chłodne lub wręcz mroźne epizody. Dlatego cała średnia temperatura może okazać się zbliżona do średniej wieloletniej. Podobnie będzie w przypadku opadów - ich prognozowana suma wahać się może od "w granicach normy" do "nieco powyżej normy". Może to przynieść zaognienie problemów związanych z niedoborami wody i suszą.

Pocieszenie niosą przewidywania dotyczące wichur dla tej części Europy. Jak podało AccuWeather, jak na razie brytyjskie biuro meteorologiczne Met Office wyróżniło nazwą tylko jedną burzę w tym sezonie, trwającym od października do marca. Dla porównania - ubiegłoroczny sezon przyniósł już sześć nazwanych wichur. Dla ekspertów z AccuWeather jest to znak, że nadchodzące tygodnie nie będą aż tak wietrzne.

>>> Sprawdź też: "Temperatura będzie rosnąć". Jak długo ciepło z nami zostanie?

Ryzyko powodzi

Sytuacja zupełnie inaczej może wyglądać w południowej i południowo-zachodniej Europie. Państwa, takie jak Włochy czy kraje bałkańskie mogą zmagać się tej wiosny z licznymi ulewami, co budzi obawy dotyczące powodzi i zniszczeń.

- Biorąc pod uwagę, jak ciepłe jest Morze Śródziemne, burze mogą dostarczyć dodatkowej wilgoci i doprowadzić do wzrostu zagrożenia powodziowego - skomentował Roys.

Intensywniejsze opady ucieszą jednak mieszkańców alpejskich regionów, którym zaczyna doskwierać problem niedoboru wody. Jak piszą eksperci AccuWeather, obecnie w większości Alp szwajcarskich, austriackich i włoskich poziom wody w rzekach jest o 60-70 procent niższy od typowych wartości. Większe opady niewątpliwie zredukują straty dla rolnictwa, wynikające z niezbyt śnieżnej zimy.

We Włoszech ulewom towarzyszyć mogą jednak silne porywy wiatru, grad oraz powodzie, co nie jest już tak optymistyczne - piszą amerykańscy meteorolodzy.

Bociani kalendarzMaciej Zieliński, Adam Ziemienowicz/PAP

Burze w środkowej części Europy

Kiedy wiosna nabierze rozpędu, może pokazać swoje gwałtowne oblicze również w centralnym pasie kontynentu, rozciągającym się od Francji, przez Niemcy i Polskę, aż po Estonię. Jak przekazali eksperci, we Francji już widać oznaki zmiany warunków pogodowych, czego objawem były na przykład trąby powietrzne, które w pierwszej dekadzie marca przeszły przez gminę Pontarion.

Meteorolodzy podali jednak, że to właśnie w Niemczech i Polsce modele wykazały największe prawdopodobieństwo silnych burz.

>>> Czytaj też: Prognoza pogody na wiosnę i lato. IMGW przedstawia swoje przewidywania

Sucho i gorąco

Pierwsze tygodnie wiosny będą także dynamiczne w zachodniej Hiszpanii i Portugalii.

- Wraz z początkiem wiosny na Półwyspie Iberyjskim mogą pojawić się niespokojne warunki, ale po nich wystąpi sucha i gorąca pogoda - stwierdził starszy meteorolog AccuWeather Alan Reppert.

Wyjątkowe ciepło rozlać ma się także w południowo-wschodniej Europie. Najwyższe wartości temperatury są spodziewane w maju i na początku czerwca. W regionach od Rzymu po Bukareszt, które w ostatnich tygodniach doświadczyły pogody typowej dla kwietnia lub maja, wciąż utrzymywać się będzie rosnący trend temperatury. Takie warunki są przewidywane co najmniej przez kilka miesięcy, ale jak zauważają amerykańscy meteorolodzy, sporadycznie będą przerywane przez okresy wilgotnej pogody. Na Bałkanach i w południowo-wschodniej Europie może niekiedy zagrzmieć.

Autorka/Autor:kw/dd

Źródło: AccuWeather, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/AccuWeather

Pozostałe wiadomości

Alert RCB. W środę 17.07 do osób przebywających na terenie dwóch województw rozesłany został SMS z ostrzeżeniami przed burzami i ulewnym deszczem mogącym spowodować podtopienia. Ostrzeżenie obowiązywać będzie także w nocy.

Alert RCB w części kraju. "Prawdopodobne lokalne podtopienia"

Alert RCB w części kraju. "Prawdopodobne lokalne podtopienia"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W środę 17.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi, wieje i pada. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Groźne zjawiska nie odpuszczają

Gdzie jest burza? Groźne zjawiska nie odpuszczają

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Prawie 5000 interwencji przeprowadzili strażacy po wtorkowych nawałnicach. Najwięcej razy do akcji wyjeżdżali na Pomorzu Gdańskim i Mazowszu oraz w Małopolsce. Cztery osoby zostały ranne. Niebezpiecznie jest także w środę na Podkarpaciu.

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

We wtorek prawie 5000 interwencji po burzach. W środę pogoda załamała się na Podkarpaciu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W poniedziałek w Chorwacji zanotowano rekordową temperaturę wody morskiej. Nieopodal Dubrownika wyniosła ona 29,7 stopni Celsjusza. To nie jedyne miejsce na Bałkanach, gdzie upał daje się we znaki mieszkańcom i turystom, a pogoda sprzyja wybuchaniu pożarów.

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Niepokojący rekord padł w Chorwacji

Źródło:
PAP, Balkan Insight, Total Croatia News

IMGW wydał ostrzeżenia najwyższego stopnia przed burzami. Szczególnie niebezpieczna aura spodziewana jest w nocy na terenie dwóch województw. W części kraju zagrożenie stanowi również upał.

Uwaga na burze. IMGW wydał ostrzeżenia najwyższego stopnia

Uwaga na burze. IMGW wydał ostrzeżenia najwyższego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Ulewy nawiedziły największe miasto Kanady. We wtorek w Toronto doszło do zalania wielu ulic, podtopienia budynków i wielogodzinnych przerw w dostawie prądu. Meteorolodzy alarmują, że do podobnych sytuacji będzie dochodziło coraz częściej.

Autostrady pod wodą, wiele godzin bez prądu. Tak będzie coraz częściej

Autostrady pod wodą, wiele godzin bez prądu. Tak będzie coraz częściej

Źródło:
PAP, CBC

Gdzie jest burza? W środę 17.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi, wieje i pada. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Groźne zjawiska nie odpuszczają

Gdzie jest burza? Groźne zjawiska nie odpuszczają

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Środa 17.07 przyniesie przeważnie małe i umiarkowane zachmurzenie. W górach prognozowane są burze. Termometry pokażą od 23 do 31 stopni.

Pogoda na dziś - środa, 17.07. Lokalnie może się błyskać

Pogoda na dziś - środa, 17.07. Lokalnie może się błyskać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni przyniosą spokój w pogodzie - upał nieco zelżeje, a burz będzie niewiele. Uwaga: w środę zagrzmi w górach.

W tych dniach odetchniemy i od burz, i od nieznośnego gorąca

W tych dniach odetchniemy i od burz, i od nieznośnego gorąca

Źródło:
tnmeteo.pl

Picie napojów alkoholowych, gdy jest gorąco, może doprowadzić między innymi do wzrostu ryzyka udaru cieplnego i do odwodnienia. - Wysoka temperatura dodatkowo nasila efekty działania alkoholu, dlatego w czasie upałów warto całkowicie zrezygnować z jego spożywania - tłumaczy kardiolog doktor habilitowany Adam Janas i przypomina, czym najlepiej nawadniać się w takie dni.

Tego nie pij w upalny dzień

Tego nie pij w upalny dzień

Źródło:
PAP

Jest tak rzadkim stworzeniem, że nigdy nie odnotowano obecności żywego osobnika, a od XIX wieku udokumentowano istnienie zaledwie sześciu okazów. Martwy najrzadszy wieloryb świata prawdopodobnie został niedawno wyrzucony na brzeg w Nowej Zelandii.

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Nigdy nie widziano go żywego. Najrzadszy wieloryb świata mógł zostać wyrzucony na brzeg

Źródło:
CNN, doc.govt.nz, AP, tvnmeteo.pl

Naukowcy potwierdzili istnienie jaskini na Księżycu. Znajduje się ona w rejonie Morza Spokojnego, gdzie 55 lat temu doszło do pierwszego lądowania człowieka na powierzchni Srebrnego Globu.

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Odkryto jaskinię na Księżycu. "W końcu"

Źródło:
PAP

Doszło do kolejnego wybuchu najwyższego wulkanu w Europie. Etna wyrzuciła z siebie czerwoną lawę i pióropusze dymu. Z powodu erupcji na początku lipca czasowo zamknięto lotnisko w Katanii, a na ulice miasta pokrył popiół wulkaniczny.

Etna znowu wybuchła

Etna znowu wybuchła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Troje turystów zmarło w weekend na szlakach w stanowych i narodowych parkach w amerykańskim stanie Utah, gdzie panował upał przekraczający 38 stopni Celsjusza. To ojciec z córką oraz znaleziona w odległej lokalizacji 30-letnia kobieta.

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Zabrakło im wody. Ojciec z córką zmarli podczas wędrówki

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Parlament Rumunii ponad dwukrotnie zwiększył kwotę odstrzału niedźwiedzi brunatnych. To reakcja na śmierć 19-letniej turystki, którą w ubiegłym tygodniu na górskim szlaku w Karpatach Południowych zaatakowała niedźwiedzica. Ustawę przyjęto niemal jednogłośnie, choć spotkała się również z krytyką.  

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

Źródło:
PAP, Radio Wolna Europa, The Guardian, tvn24.pl

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl

Fala upałów dotrze w środę do Hiszpanii, przynosząc ze sobą temperaturę sięgającą 45 stopni Celsjusza. Gorąco utrudni pracę strażaków, którzy już w poniedziałek walczyli z ogniem w kilkudziesięciu miejscach. Najtrudniejsza sytuacja panuje na południu kraju.

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Źródło:
PAP, eltiempo.es, INFOCA

Niedzielne burze poważnie uszkodziły nagrobki na cmentarzach w Kielcach. Wiatr powyrywał drzewa i połamał gałęzie, które przewróciły się na granitowe płyty i zabytkowe pomniki. Trwa usuwanie skutków burzy i zabezpieczanie pomników.

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Cmentarze w Kielcach po nawałnicy. "Strat jest bardzo dużo"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W sobotę w rejonie miast Kielmy i Szawle przeszło kilka trąb powietrznych. Jak podały litewskie służby meteorologiczne, były to jedne z najsilniejszych tego typu zjawisk w historii.

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

"Jedne z najpotężniejszych trąb powietrznych w historii" przeszły przez Litwę

Źródło:
Meteo.lt, ENEX, delfi.lt

Fokę szarą najłatwiej spotkać na plaży nad Morzem Bałtyckim. Tym razem jeden z osobników tego gatunku zapuścił się w głąb lądu. Wylegujące się zwierzę zauważono nad rzeką w Szczecinie.

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Foka wylegiwała się nad rzeką w Szczecinie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najgorętsze chwile czekają nas w połowie tygodnia. Jaka pogoda będzie w dalszej części lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Źródło:
tvnmeteo.pl

W greckim regionie Attyka, na terenie którego znajdują się stołeczne Ateny, rezerwy wody zmniejszyły się o 30 procent względem zeszłego roku. Władze zaapelowały o jej oszczędne używanie. Kłopot jest jednak jeszcze większy na wyspach, zwłaszcza tych najchętniej odwiedzanych przez turystów.

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Poważny problem w Grecji. "W tym roku doświadczamy go szczególnie intensywnie"

Źródło:
PAP, Reuters

Serią śmiertelnych wypadków zaczął się tegoroczny sezon wspinaczkowy na japońską górę Fudżi. Od 10 lipca zginęły cztery osoby - poinformował w poniedziałek portal Japan News. Według policji prefektury Shizuoka liczba ofiar śmiertelnych w całym sezonie w ciągu ostatnich pięciu lat nie przekraczała dwóch.

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Tragiczny początek sezonu wspinaczkowego. W drodze na górę Fudżi zginęło kilka osób

Źródło:
PAP

Służby nie dają nadziei na odnalezienie kolejnych ocalałych z wypadku w Nepalu. W zeszłym tygodniu w wyniku zejścia lawiny dwa autobusy wpadły do rzeki, podróżowało nimi co najmniej 65 osób.

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Autobusy stoczyły się do rzeki. "Nie ma szans na odnalezienie ocalałych"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Pleń został zaobserwowany w Dolinie Roztoki. Za to niezwykłe i wciąż słabo poznane zjawisko odpowiedzialne są larwy ziemiórki pleniówki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl

Upał najprawdopodobniej przyczynił się do śmierci pięciu starszych mężczyzn w sobotę i niedzielę we Włoszech - podały media. Cztery z tych osób zmarły na plażach w Apulii na południu, gdzie jest szczególnie gorąco.

Ogromne upały we Włoszech. Zmarło pięć osób

Ogromne upały we Włoszech. Zmarło pięć osób

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Niebezpieczny pożar szaleje we wschodniej Kanadzie. Ogień pojawił się w okolicach miasta Labrador City w zeszłym tygodniu, ale w piątek na skutek niekorzystnych warunków pogodowych urósł w niezwykłym tempie. Akcja gaśnicza prowadzona jest jedynie z powietrza - na ziemi wciąż jest niebezpiecznie gorąco.

Ogień był już dogaszany. Nagle stał się "agresywnym piekłem"

Ogień był już dogaszany. Nagle stał się "agresywnym piekłem"

Źródło:
Reuters, CBC News

Martwe ryby pokryły brzegi jeziora San Antonio w Kalifornii. Co niezwykłe, masowe śnięcie dotknęło prawie wszystkich gatunków zamieszkujących zbiornik. Władze regionu sprawdzają, co zabiło zwierzęta, a na czas śledztwa jezioro i jego okolice zostały zamknięte dla odwiedzających.

Śnięte ryby pokryły brzegi. "Nigdy nie widzieliśmy takiego wymierania"

Śnięte ryby pokryły brzegi. "Nigdy nie widzieliśmy takiego wymierania"

Źródło:
Desert Sun,

Z powodu nawałnicy, która spowodowała znaczne uszkodzenia drzewostanu, wprowadzono okresowy zakaz wstępu do lasów w trzech leśnictwach w województwie warmińsko-mazurskim. Ma on obowiązywać do końca lipca.

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Źródło:
PAP

Podczas burzy w Tomaszowie Mazowieckim (województwo łódzkie) w piątek wiatr zerwał dach i zniszczył elewację centrum handlowego przy placu Kościuszki. Nikt nie został poszkodowany - przekazała straż pożarna. Strażacy w regionie interweniowali blisko 500 razy.

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl