Prognoza pogody na Boże Narodzenie. Czy spadnie śnieg? Nad Europą powstanie "gigant niżowy"

Źródło:
tvnmeteo.pl
Wstępna prognoza na Boże Narodzenie. Tomasz Wasilewski o pogodzie
Wstępna prognoza na Boże Narodzenie. Tomasz Wasilewski o pogodzieTVN24
wideo 2/5
Wstępna prognoza na Boże Narodzenie. Tomasz Wasilewski o pogodzieTVN24

Jaka pogoda będzie w święta Bożego Narodzenia? Po śniegu, który przykrył prawie całą Polskę na początku grudnia, w większości kraju już nic nie zostało. Odwilż będzie postępować czy zima wróci i czekają nas białe święta? O najnowszych wyliczeniach modeli meteorologicznych pisze w swoim blogu synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Do przesilenia zimowego i świąt Bożego Narodzenia został tydzień. Nadchodzi wyjątkowy czas siłowania się światła z ciemnością. Pięknie jest przeżyć go w świecie otulonym śnieżnym puchem, z rozgwieżdżonym niebem nad głową, w przytulnym otoczeniu, które kochamy. Ale zanim to nastąpi, przeżywamy okres gorączkowych przygotowań, by wieczerzą i prezentami trafić w gusta całej rodziny. I staramy się nie zwariować. Meteorologom towarzyszy na każdym kroku pytanie: jaka pogoda na święta?. W tym roku bardzo trudno na to pytanie odpowiedzieć, bo tuż przed nimi szykuje się wielkie zamieszanie w atmosferze.

Przygotowania do świąt w całej Europie trwają obecnie w zachodniej cyrkulacji mas powietrza polarnego znad Oceanu Atlantyckiego. Śnieg spłynął niestety do morza, a deszcz, wiatr i wilgotny chłód wciskają się za kołnierz, bo pogodę kształtują silne wiry niżowe. Model meteorologiczny Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF) wskazuje obecnie na wyższe niż przeciętne ciśnienie atmosferyczne nad biegunem północnym oraz ciśnienie poniżej średniej w umiarkowanych szerokościach geograficznych. To oznacza wyższe niż zwykle prawdopodobieństwo trwałego zimna, temperatury poniżej normy tylko na północnych i północno-wschodnich obszarach Europy. Kreśli również pas większej niż zwykle wilgoci, czyli opadów, od Bretanii przez Alpy, Karpaty, po wschodnią Ukrainę. Prognozuje tym samym, że w polskich górach nadal zalegać może śnieg. Mamy więc już pierwszą wskazówkę, gdzie szukać białych świąt.

Prognozowane na grudzień wyższe niż zwykle ciśnienie nad biegunem północnym i niższe nad Europą Zachodnią i Środkową ECMWF
Prognozowany pas obfitych opadów od Francji po Rosję w grudniuECMWF

Zimno będzie walczyć z ciepłem

Co z resztą Polski? Czy zima wróci na święta, czy jak zwykle czeka nas bożonarodzeniowa odwilż? Europejski model ECMWF na drugą połowę grudnia bezlitośnie wylicza średnią temperaturę powyżej normy, szczególnie w centrum i na wschodzie kraju. W okresie od 25 do 31 grudnia odchylenie to miałoby wynieść nawet 3-4 stopnie od średniej, która dla grudnia w centrum Polski wynosi około 0 stopni Celsjusza, a na wschodzie -1 st. C. Do tego opadów ma być więcej niż zwykle na północy i zachodzie kraju. Czy to oznacza jesienną pogodę? Może, ale wcale nie musi…

Prognozowane odchylenie średniej temperatury w tygodniu 25-31 grudnia od normy wieloletniejECMWF

W ciągu najbliższych dwóch tygodni układy niżowe zrodzone nad Atlantykiem przywlec mają do Europy Środkowej dużo ciepła i wilgoci. To jednak twory przewrotne. Te, które wykluwają się właśnie w rejonie Labradoru w Kanadzie, nabierają rozmachu i zwiększają swe rozmiary nad ciepłymi wodami powierzchniowymi oceanu. W ciągu najbliższych dni rozwinąć ma się prawdziwy gigant niżowy, wir powietrza, którego centrum 20 grudnia stacjonować ma w rejonie Morza Norweskiego. To prawdziwe monstrum, widoczne dziś w wyliczeniach amerykańskiego modelu globalnego GFS, rozciągać się ma od Grenlandii po Ural. Jego średnica z zachodu na wschód miałaby wynieść około sześciu tysięcy kilometrów.

Wielki wir powietrza widoczny 20 grudniaGFS/wetter3.de

Jeśli utrzyma swoją pozycję, to wszystko w pogodzie jasne. W strumieniu powietrza prosto z zachodu przyszłyby przed świętami chmury, deszcz, mżawka, wiatr i dodatnia temperatura. W przedniej, wschodniej części wiru zaciągane byłyby ciepłe masy powietrza znad Bałkanów, w których temperatura po 20 grudnia wzrastałaby do 10 st. C na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce. Widoczne w dniu 20 grudnia na mapach modelu położenie przy ziemi izobar (linii takiego samego ciśnienia) w linii prostej, wzdłuż równoleżników (z zachodu na wschód), wyraźnie zakreśla między innymi nad Bałtykiem granicę między zimową pogodą nad północną Europą i jesienną nad pozostałą częścią kontynentu. Odzwierciedla to położenie na wysokości pięciu kilometrów zimnych i ciepłych mas powietrza, a także położenie prądu strumieniowego, czyli granicy między masami powietrza na wysokości ośmiu-dziesięciu kilometrów.

Położenie prądu strumieniowego 20 grudniatropicaltidbits.com

Jednak około 22 grudnia zacząć się ma wielkie zamieszanie i nastąpić nad Europą Środkową starcie zimna z ciepłem. Prąd strumieniowy oddzielający dwie różne masy powietrza zmienić ma położenie i rozciągać się nad zachodnią Polską. Bo wielki wir niżowy otrzymać ma zastrzyk chłodu znad Arktyki, co oznacza zmianę jego kształtu, położenia i rozciągłość wzdłuż południków, od północnej Hiszpanii przez Francję po Skandynawię i Morze Barentsa. Zimno zsunąć się ma w głąb zachodniej Europy i musnąć również północną oraz zachodnią część naszego kraju. I tu pojawia się wielki znak zapytania. Czy potężna zatoka chłodu widoczna przed świętami nad zachodnią Europą przemieści się na wschód i obejmie nasz kraj, czy zostawi go na styku zimy z jesienią? Czy może wycofa się na północ, a nas zostawi w cieple znad południowej Europy?

Położenie prądu strumieniowego wieczorem 24 grudniatropicaltidbits.com

Pogoda na święta Bożego Narodzenia

W świetle najnowszych materiałów prognostycznych w wieczór wigilijny nad Polską będzie się rozciągać front atmosferyczny, właśnie pod prądem strumieniowym, oddzielając ciepłe masy powietrza znad południowo-wschodniej Europy od zimnych i wilgotnych znad Arktyki. To oznacza deszcz na południu i wschodzie oraz śnieg z deszczem na pozostałym obszarze kraju. Front nie wygląda na razie na specjalnie aktywny, ale ma się rozkręcić już w Boże Narodzenie. Wraz ze stopniowym wnikaniem od zachodu zimnych mas powietrza opady 25 grudnia mają przechodzić w śnieg na zachodzie Polski, a później 26 grudnia w całym kraju.

Zatoka chłodu widoczna nad częścią Europy w wigilijny wieczórtropicaltirbits.com
Prognozowane opady śniegu 26 grudniaGFs/weter3.de

Wieczorem w Wigilię temperatura w całym kraju miałaby jeszcze być dodatnia, zawierać się w przedziale od 2 st. C na Pomorzu do 6 st. C na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. W pierwszy dzień świąt w południe wynieść już ma od 1 do 3 st. C, a w drugi dzień od 0-1 st. C na przeważającym obszarze kraju do 3 st. C nad morzem. To oznacza, że podczas świąt mielibyśmy przejść z jesieni w zimę. W takiej sytuacji temperatura przy nocnych rozpogodzeniach już po świętach mogłaby spaść nawet do -10 st. C.

Prognozowana temperatura wieczorem 24 grudniatropicaltidbits.com
Prognozowana temperatura w drugi dzień świąt Bożego Narodzeniatropicaltidbits.com

Podsumowując, dominująca obecnie zachodnia cyrkulacja powietrza ma zostać zaburzona tuż przed samymi świętami przez spływ z północy zimnych mas powietrza. Występujące co jakiś czas opady deszczu zamienić się mają na chwilę w śnieg. Lecący z nieba biały puch, wyliczany dziś w modelu GFS, na Boże Narodzenie będzie najprawdopodobniej tylko krótkim zimowym epizodem. Dobrze jednak, by choć na chwilę "wpadł w gości".

W całym przedświątecznym rozgardiaszu synoptycy usiłują ustalić najbardziej prawdopodobną wersję pogodowych wydarzeń, śledząc non stop cyrkulację atmosfery nad półkulą północną i wyliczenia globalnych modeli. W tej chwili w kuchni meteorologicznej stoją na ogniu trzy wielkie gary. W jednym jest zimowy barszcz, w drugim jesienna grzybowa, a w trzecim zupa "witajcie wszyscy razem".

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock/tropicaltidbits.com

Pozostałe wiadomości

Burze przechodziły w czwartek nad Polską. Rzecznik Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej przekazał wieczorem, że strażacy wyjeżdżali do pogodowych interwencji 180 razy. W niektórych miejscach doszło do podtopień, jednak większość interwencji nie zagrażała bezpieczeństwu.

Burze w Polsce. Prawie 200 interwencji, doszło do podtopień

Burze w Polsce. Prawie 200 interwencji, doszło do podtopień

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, Bielskie Drogi, tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed silnymi opadami deszczu. W południowo-zachodniej części kraju może spaść od 35 do 50 litrów wody na metr kwadratowy. Niewykluczone są także burze i opady gradu.

IMGW ostrzega. Gdzie w nocy będzie niebezpiecznie

IMGW ostrzega. Gdzie w nocy będzie niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na piątek 25.04. W pierwszej części nocy miejscami może zagrzmieć. Temperatura będzie bardzo zróżnicowana - u jednych termometry pokażą ledwie kilka stopni powyżej zera, u innych będzie nawet 12 stopni. Za dnia tylko w jednej części kraju będziemy mogli liczyć na dzień pełen słońca.

Pogoda na jutro - piątek, 25.04. W nocy opady lokalnie będą intensywne

Pogoda na jutro - piątek, 25.04. W nocy opady lokalnie będą intensywne

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burzowa aura nie pozostanie z nami na długo. Już w weekend chmury się rozwieją, a pogoda będzie sprzyjała spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Na horyzoncie widać także wzrost temperatury.

Kiedy front opuści Polskę. Pogoda na 5 dni

Kiedy front opuści Polskę. Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Objawy pojawiają się przeważnie od 6 do 12 godzin od momentu zatrucia. Większość pacjentów początkowo uskarża się na biegunkę, wymioty i ból głowy, u części występuje nadmierne pocenie się, odrętwienie czy ból w obrębie mięśni i stawów. Później dochodzą dziwniejsze objawy: metaliczny, palący smak w ustach czy poczucie, że ciepłe powierzchnie są lodowato zimne. Skóra zaczyna intensywnie swędzieć, serce nieregularnie bije. Większość objawów utrzymuje się przez kilka dni, ale niektóre mogą prześladować pacjentów przez tygodnie lub miesiące, niekiedy dłużej. Czasami wracają one ze wzmożoną siłą, na przykład po spożyciu alkoholu.

Jesz kolację na wakacjach, czujesz metaliczny posmak, a potem jest tylko gorzej

Jesz kolację na wakacjach, czujesz metaliczny posmak, a potem jest tylko gorzej

Źródło:
TVN24+

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alerty w związku z prognozowanymi burzami z silnymi opadami deszczu. Eksperci ostrzegają przed możliwością wystąpienia podtopień. Komunikaty otrzymali odbiorcy w południowych, południowo-wschodnich i południowo-zachodnich województwach kraju.

RCB ostrzega dziewięć województw. Wojewoda małopolski: to bardzo poważna sytuacja

RCB ostrzega dziewięć województw. Wojewoda małopolski: to bardzo poważna sytuacja

Aktualizacja:
Źródło:
RCB

Blisko 156 milionów Amerykanów żyje na obszarach, gdzie powietrze zawiera niebezpieczne dla zdrowia stężenie zanieczyszczeń - wynika z najnowszego raportu Amerykańskiego Stowarzyszenia ds. Schorzeń Płuc. Prócz niepokojących danych eksperci zwracają też uwagę na ostatnie decyzje amerykańskiej administracji, które mogą pogłębić problem walki ze smogiem.

Przybyło osób, które oddychają powietrzem pełnym szkodliwych substancji

Przybyło osób, które oddychają powietrzem pełnym szkodliwych substancji

Źródło:
ALAS, PAP, THE Guardian, NPR, CBS News

Ulewy spowodowały zejście osuwiska w środkowym Ekwadorze. Jak podały lokalne media, ruchome masy ziemi uszkodziły kilkanaście domów, a 50 osób zostało ewakuowanych. Osuwisko spowodowało także konieczność zamknięcia biegnącej w pobliżu autostrady E30.

Domy pękły na pół, w jezdni otworzyły się głębokie szczeliny

Domy pękły na pół, w jezdni otworzyły się głębokie szczeliny

Źródło:
Ecuavisa, laprensa.com.ec

Dwa duże pożary szaleją w środkowym Izraelu. Ogień zniszczył domy w niektórych miejscowościach, konieczne były ewakuacje. Wiatr kieruje płomienie w kierunku Jerozolimy. Jak podały lokalne media, w walce z żywiołem rannych zostało trzech strażaków.

Dwa pożary zmierzają w stronę Jerozolimy. Ewakuacje, nieprzejezdne drogi

Dwa pożary zmierzają w stronę Jerozolimy. Ewakuacje, nieprzejezdne drogi

Źródło:
Reuters, The Jerusalem Post

Pogoda na majówkę 2025. Czy ciepła w wielu miejscach Wielkanoc oznacza, że zbliżający się wielkimi krokami długi, majowy weekend będzie sprzyjał grillowaniu i spędzaniu czasu na świeżym powietrzu? Nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek sprawdziła najnowsze wyliczenia amerykańskich i europejskich modeli meteorologicznych.

Pogoda na majówkę. Te prognozy "stawiają Polskę w nieciekawej sytuacji"

Pogoda na majówkę. Te prognozy "stawiają Polskę w nieciekawej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trzęsienie ziemi zakłóciło program na żywo w jednej z tureckich stacji telewizyjnych. Wstrząsy o magnitudzie 6,2 zatrzęsły całym studiem nagraniowym. Jak podał prowadzący, aktywność sejsmiczna była wyczuwalna już wcześniej.

Zamieszanie w programie na żywo. Nagranie

Zamieszanie w programie na żywo. Nagranie

Źródło:
Reuters, Ekol TV, tvnmeteo.pl

Po środowym trzęsieniu o magnitudzie 6,2 Stambuł nawiedziła seria wstrząsów wtórnych. Chociaż pierwsza ocena skutków wykazała, że nie doszło do poważnych uszkodzeń, trzęsienia wywołały panikę wśród mieszkańców miasta. Około 150 osób doznało obrażeń podczas wyskakiwania z trzęsących się budynków.

Trzęsienie ziemi w Turcji. Ludzie wyskakiwali w panice

Trzęsienie ziemi w Turcji. Ludzie wyskakiwali w panice

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, EMSC, PAP, BBC, TGRT

Pożar wybuchł we wtorek na terenie amerykańskiego stanu New Jersey. Z powodu rozprzestrzeniającego się ognia ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto też odcinek jednej z najruchliwszych autostrad.

Ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto ruchliwą autostradę

Ewakuowano ponad trzy tysiące osób, zamknięto ruchliwą autostradę

Źródło:
PAP, Reuters, CNN

We wtorek doszło do erupcji najwyższego wulkanu w Europie. Tryskająca z krateru lawa rozświetliła nocne niebo. Etna znów niepokoi mieszkańców Sycylii.

Nocny pokaz potęgi natury. Etna znów przypomina o sobie

Nocny pokaz potęgi natury. Etna znów przypomina o sobie

Źródło:
Reuters, lasicilia.it, ilmeteo.it

Chiny rozważają budowę elektrowni jądrowej na Księżycu. Miałaby ona zasilać Międzynarodową Stację Badawczą na Księżycu (ILRS), projekt powstający pod egidą chińskiej i rosyjskiej agencji kosmicznej.

Chiny z Rosją chcą zbudować elektrownię jądrową na Księżycu

Chiny z Rosją chcą zbudować elektrownię jądrową na Księżycu

Źródło:
Reuters, PAP

Fala upałów nawiedziła Pakistan. We wtorek w największym mieście tego kraju - Karaczi - temperatura sięgnęła 41 stopni Celsjusza. Władze ostrzegają przed spiekotą, która może zagrażać zdrowiu i życiu.

"Jest piekielnie gorąco". Ponad 40 stopni na termometrach

"Jest piekielnie gorąco". Ponad 40 stopni na termometrach

Źródło:
Reuters, thenews.com.pk, arynews.tv

Oksytocyna, zwana "hormonem miłości", może odgrywać kluczową rolę w wyciszaniu konfliktów u przedstawicieli rodziny lemurowatych - donoszą naukowcy z amerykańskiej uczelni Duke University. Pod wpływem tego hormonu władcze i agresywne samice łagodnieją.

"Hormon miłości" łagodzi u nich agresję

"Hormon miłości" łagodzi u nich agresję

Źródło:
phys.org, PAP

Rozpoczyna się kolejny piękny, wiosenny dzień, a przyroda tętni życiem. Niestety, ty już wiesz, że ból zatok, łzawiące oczy i alergiczny katar mogą zepsuć Ci ten czas. Sięgnij po OtriAllergy Control, pierwszy spray z flutykazonem dostępny bez recepty, produkowany przez markę Otrivin - ekspertów w walce z katarem. Dzięki niemu poczujesz ulgę na długie godziny i znów będziesz cieszyć się życiem bez przeszkód. Dowiedz się, w jaki sposób może pomóc Ci w opanowaniu objawów alergii!

Alergia nie ułatwia Ci życia? Przejmij nad nią kontrolę!

Alergia nie ułatwia Ci życia? Przejmij nad nią kontrolę!

Źródło:
Materiał promocyjny

Sonda Lucy przesłała na Ziemię zdjęcia asteroidy 52246 Donaldjohanson. Naukowców zaskoczyły jej wymiary - obiekt był tak długi, że sonda miała problem z uwiecznieniem go w całości. To ostatni przystanek w drodze do ostatecznego celu misji.

Bliskie spotkanie z "kosmicznym kręglem". Lucy nadaje na Ziemię

Bliskie spotkanie z "kosmicznym kręglem". Lucy nadaje na Ziemię

Źródło:
NASA, AP, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły w poniedziałek Nowy Orlean. W kilka godzin niektóre dzielnice i obszary podmiejskie znalazły się pod wodą, konieczne było zamknięcie części ulic. W ponad 4000 gospodarstw domowych wystąpiły przerwy w dostawie prądu.

"Nie widać, gdzie kończy się droga, a zaczyna kanał"

"Nie widać, gdzie kończy się droga, a zaczyna kanał"

Źródło:
NOLA, NWS New Orleans

Rekin zaatakował pływaka u wybrzeży Izraela. Jak podały lokalne media, zwierzę wciągnęło mężczyznę do wody, a ślad po nim zaginął. Szczątki odnaleziono dopiero po 24 godzinach. W historii kraju odnotowano zaledwie cztery przypadki ataków rekinów na ludzi.

Wyjątkowo rzadki atak rekina na Morzu Śródziemnym

Wyjątkowo rzadki atak rekina na Morzu Śródziemnym

Źródło:
BBC, The Jerusalem Post, tvnmeteo.pl

Władze i studenci amerykańskiej uczelni University of Richmond w Wirginii zmagają się ze skutkami ogromnej awarii prądu, po tym jak wąż dostał się do głównej elektrowni i spowodował tam zwarcie. W efekcie zasilanie straciło kilkanaście budynków, a na kampusie odwołano zajęcia.

Na początku myśleli, że to żart. Wąż spowodował awarię na uniwersytecie

Na początku myśleli, że to żart. Wąż spowodował awarię na uniwersytecie

Źródło:
The Collegianur, WTVR

Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe nagrania z miejscowości Piaski w województwie mazowieckim. Nasz czytelnik zaobserwował tam zjawisko zwane wirem pyłowym.

Wir pyłowy na Mazowszu. "Wielkie zdziwienie"

Wir pyłowy na Mazowszu. "Wielkie zdziwienie"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Dorośli również mogą zapadać na alergie. Jak wyjaśniają lekarze, mechanizmy obronne układu odpornościowego mogą aktywować się w każdym wieku. U niektórych osób rozwinięcie się alergii może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

Alergie mogą pojawiać się też u dorosłych. Na wiele sposobów

Alergie mogą pojawiać się też u dorosłych. Na wiele sposobów

Źródło:
CBS News, Penn Medicine News

Mieszkańcy części zachodnich regionów Francji zmagają się ze skutkami powodzi. Po wylaniu rzek ewakuowano kilkaset osób, w wielu domach nie ma prądu.

Wylały rzeki. Ewakuacje, ponad tysiąc domów bez prądu

Wylały rzeki. Ewakuacje, ponad tysiąc domów bez prądu

Źródło:
francebleu.br, francetvinfo.fr

Ciepło w święta i jeszcze chwilę po nich to ostatni etap kwietniowego lata. Co później czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską, długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: możliwy powrót przymrozków

Pogoda na 16 dni: możliwy powrót przymrozków

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nawet kwietniowe słońce może być niebezpieczne. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV bez odpowiedniej ochrony może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych - od poparzeń i alergii słonecznej po nowotwory. Jak powinniśmy dbać o bezpieczeństwo skóry?

Uważajmy. Nawet w kwietniu opalanie może być groźne

Uważajmy. Nawet w kwietniu opalanie może być groźne

Źródło:
PAP

Osy dachowe sieją spustoszenie w australijskim stanie Wiktoria. Przez owady zamknięto kawiarnie, a dzieci boją się wyjść z domów. Według ekspertów, wzrost populacji tego gatunku związany jest z cieplejszą niż zwykle jesienią.

Zamknięte kawiarnie. Mieszkańcy zmagają się z inwazją os

Zamknięte kawiarnie. Mieszkańcy zmagają się z inwazją os

Źródło:
ABC News

14-letnia dziewczynka został zabiła przez lwicę. Do zdarzenia doszło na ranczu graniczącym z południowymi krańcami Parku Narodowego Nairobi w Kenii. Do innego tragicznego wypadku doszło w rezerwacie położonym na północ od stolicy tego kraju. Słoń stratował tam 54-letniego mężczyznę.

Lew i słoń zabiły w weekend dwie osoby. Jedna ofiara to nastolatka

Lew i słoń zabiły w weekend dwie osoby. Jedna ofiara to nastolatka

Źródło:
CNN, PAP