Prognoza pogody na Boże Narodzenie. Czy spadnie śnieg? Nad Europą powstanie "gigant niżowy"

Źródło:
tvnmeteo.pl
Wstępna prognoza na Boże Narodzenie. Tomasz Wasilewski o pogodzie
Wstępna prognoza na Boże Narodzenie. Tomasz Wasilewski o pogodzieTVN24
wideo 2/5
Wstępna prognoza na Boże Narodzenie. Tomasz Wasilewski o pogodzieTVN24

Jaka pogoda będzie w święta Bożego Narodzenia? Po śniegu, który przykrył prawie całą Polskę na początku grudnia, w większości kraju już nic nie zostało. Odwilż będzie postępować czy zima wróci i czekają nas białe święta? O najnowszych wyliczeniach modeli meteorologicznych pisze w swoim blogu synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Do przesilenia zimowego i świąt Bożego Narodzenia został tydzień. Nadchodzi wyjątkowy czas siłowania się światła z ciemnością. Pięknie jest przeżyć go w świecie otulonym śnieżnym puchem, z rozgwieżdżonym niebem nad głową, w przytulnym otoczeniu, które kochamy. Ale zanim to nastąpi, przeżywamy okres gorączkowych przygotowań, by wieczerzą i prezentami trafić w gusta całej rodziny. I staramy się nie zwariować. Meteorologom towarzyszy na każdym kroku pytanie: jaka pogoda na święta?. W tym roku bardzo trudno na to pytanie odpowiedzieć, bo tuż przed nimi szykuje się wielkie zamieszanie w atmosferze.

Przygotowania do świąt w całej Europie trwają obecnie w zachodniej cyrkulacji mas powietrza polarnego znad Oceanu Atlantyckiego. Śnieg spłynął niestety do morza, a deszcz, wiatr i wilgotny chłód wciskają się za kołnierz, bo pogodę kształtują silne wiry niżowe. Model meteorologiczny Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF) wskazuje obecnie na wyższe niż przeciętne ciśnienie atmosferyczne nad biegunem północnym oraz ciśnienie poniżej średniej w umiarkowanych szerokościach geograficznych. To oznacza wyższe niż zwykle prawdopodobieństwo trwałego zimna, temperatury poniżej normy tylko na północnych i północno-wschodnich obszarach Europy. Kreśli również pas większej niż zwykle wilgoci, czyli opadów, od Bretanii przez Alpy, Karpaty, po wschodnią Ukrainę. Prognozuje tym samym, że w polskich górach nadal zalegać może śnieg. Mamy więc już pierwszą wskazówkę, gdzie szukać białych świąt.

Prognozowane na grudzień wyższe niż zwykle ciśnienie nad biegunem północnym i niższe nad Europą Zachodnią i Środkową ECMWF
Prognozowany pas obfitych opadów od Francji po Rosję w grudniuECMWF

Zimno będzie walczyć z ciepłem

Co z resztą Polski? Czy zima wróci na święta, czy jak zwykle czeka nas bożonarodzeniowa odwilż? Europejski model ECMWF na drugą połowę grudnia bezlitośnie wylicza średnią temperaturę powyżej normy, szczególnie w centrum i na wschodzie kraju. W okresie od 25 do 31 grudnia odchylenie to miałoby wynieść nawet 3-4 stopnie od średniej, która dla grudnia w centrum Polski wynosi około 0 stopni Celsjusza, a na wschodzie -1 st. C. Do tego opadów ma być więcej niż zwykle na północy i zachodzie kraju. Czy to oznacza jesienną pogodę? Może, ale wcale nie musi…

Prognozowane odchylenie średniej temperatury w tygodniu 25-31 grudnia od normy wieloletniejECMWF

W ciągu najbliższych dwóch tygodni układy niżowe zrodzone nad Atlantykiem przywlec mają do Europy Środkowej dużo ciepła i wilgoci. To jednak twory przewrotne. Te, które wykluwają się właśnie w rejonie Labradoru w Kanadzie, nabierają rozmachu i zwiększają swe rozmiary nad ciepłymi wodami powierzchniowymi oceanu. W ciągu najbliższych dni rozwinąć ma się prawdziwy gigant niżowy, wir powietrza, którego centrum 20 grudnia stacjonować ma w rejonie Morza Norweskiego. To prawdziwe monstrum, widoczne dziś w wyliczeniach amerykańskiego modelu globalnego GFS, rozciągać się ma od Grenlandii po Ural. Jego średnica z zachodu na wschód miałaby wynieść około sześciu tysięcy kilometrów.

Wielki wir powietrza widoczny 20 grudniaGFS/wetter3.de

Jeśli utrzyma swoją pozycję, to wszystko w pogodzie jasne. W strumieniu powietrza prosto z zachodu przyszłyby przed świętami chmury, deszcz, mżawka, wiatr i dodatnia temperatura. W przedniej, wschodniej części wiru zaciągane byłyby ciepłe masy powietrza znad Bałkanów, w których temperatura po 20 grudnia wzrastałaby do 10 st. C na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce. Widoczne w dniu 20 grudnia na mapach modelu położenie przy ziemi izobar (linii takiego samego ciśnienia) w linii prostej, wzdłuż równoleżników (z zachodu na wschód), wyraźnie zakreśla między innymi nad Bałtykiem granicę między zimową pogodą nad północną Europą i jesienną nad pozostałą częścią kontynentu. Odzwierciedla to położenie na wysokości pięciu kilometrów zimnych i ciepłych mas powietrza, a także położenie prądu strumieniowego, czyli granicy między masami powietrza na wysokości ośmiu-dziesięciu kilometrów.

Położenie prądu strumieniowego 20 grudniatropicaltidbits.com

Jednak około 22 grudnia zacząć się ma wielkie zamieszanie i nastąpić nad Europą Środkową starcie zimna z ciepłem. Prąd strumieniowy oddzielający dwie różne masy powietrza zmienić ma położenie i rozciągać się nad zachodnią Polską. Bo wielki wir niżowy otrzymać ma zastrzyk chłodu znad Arktyki, co oznacza zmianę jego kształtu, położenia i rozciągłość wzdłuż południków, od północnej Hiszpanii przez Francję po Skandynawię i Morze Barentsa. Zimno zsunąć się ma w głąb zachodniej Europy i musnąć również północną oraz zachodnią część naszego kraju. I tu pojawia się wielki znak zapytania. Czy potężna zatoka chłodu widoczna przed świętami nad zachodnią Europą przemieści się na wschód i obejmie nasz kraj, czy zostawi go na styku zimy z jesienią? Czy może wycofa się na północ, a nas zostawi w cieple znad południowej Europy?

Położenie prądu strumieniowego wieczorem 24 grudniatropicaltidbits.com

Pogoda na święta Bożego Narodzenia

W świetle najnowszych materiałów prognostycznych w wieczór wigilijny nad Polską będzie się rozciągać front atmosferyczny, właśnie pod prądem strumieniowym, oddzielając ciepłe masy powietrza znad południowo-wschodniej Europy od zimnych i wilgotnych znad Arktyki. To oznacza deszcz na południu i wschodzie oraz śnieg z deszczem na pozostałym obszarze kraju. Front nie wygląda na razie na specjalnie aktywny, ale ma się rozkręcić już w Boże Narodzenie. Wraz ze stopniowym wnikaniem od zachodu zimnych mas powietrza opady 25 grudnia mają przechodzić w śnieg na zachodzie Polski, a później 26 grudnia w całym kraju.

Zatoka chłodu widoczna nad częścią Europy w wigilijny wieczórtropicaltirbits.com
Prognozowane opady śniegu 26 grudniaGFs/weter3.de

Wieczorem w Wigilię temperatura w całym kraju miałaby jeszcze być dodatnia, zawierać się w przedziale od 2 st. C na Pomorzu do 6 st. C na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. W pierwszy dzień świąt w południe wynieść już ma od 1 do 3 st. C, a w drugi dzień od 0-1 st. C na przeważającym obszarze kraju do 3 st. C nad morzem. To oznacza, że podczas świąt mielibyśmy przejść z jesieni w zimę. W takiej sytuacji temperatura przy nocnych rozpogodzeniach już po świętach mogłaby spaść nawet do -10 st. C.

Prognozowana temperatura wieczorem 24 grudniatropicaltidbits.com
Prognozowana temperatura w drugi dzień świąt Bożego Narodzeniatropicaltidbits.com

Podsumowując, dominująca obecnie zachodnia cyrkulacja powietrza ma zostać zaburzona tuż przed samymi świętami przez spływ z północy zimnych mas powietrza. Występujące co jakiś czas opady deszczu zamienić się mają na chwilę w śnieg. Lecący z nieba biały puch, wyliczany dziś w modelu GFS, na Boże Narodzenie będzie najprawdopodobniej tylko krótkim zimowym epizodem. Dobrze jednak, by choć na chwilę "wpadł w gości".

W całym przedświątecznym rozgardiaszu synoptycy usiłują ustalić najbardziej prawdopodobną wersję pogodowych wydarzeń, śledząc non stop cyrkulację atmosfery nad półkulą północną i wyliczenia globalnych modeli. W tej chwili w kuchni meteorologicznej stoją na ogniu trzy wielkie gary. W jednym jest zimowy barszcz, w drugim jesienna grzybowa, a w trzecim zupa "witajcie wszyscy razem".

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock/tropicaltidbits.com

Pozostałe wiadomości

Polska znalazła się pod wpływem śródziemnomorskiego niżu Gabriel, który przynosi ze sobą dynamiczną aurę. W kolejnych dniach spodziewane są intensywne opady deszczu i burze.

Deszczowa spirala. Przed nami trudny czas

Deszczowa spirala. Przed nami trudny czas

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed ulewnymi opadami deszczu. Obowiązują alarmy pierwszego, drugiego, a nawet i trzeciego stopnia.

Najwyższy stopień alarmów w części kraju. Tutaj będzie lać aż do rana

Najwyższy stopień alarmów w części kraju. Tutaj będzie lać aż do rana

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Groźny niż Gabriel wkroczył do Polski. Bardzo obfite opady deszczu doprowadziły już do pierwszych zalań, między innymi na Śląsku i w województwie łódzkim. Z powodu gwałtownej aury ewakuowano uczestników obozów harcerskich i młodzieżowych w czterech regionach kraju.

Pierwsze zalania i interwencje. Sytuacja w województwach

Pierwsze zalania i interwencje. Sytuacja w województwach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Stan rzek w Polsce. Obfite opady deszczu powodują, że przybywa wody w ciekach wodnych. W części naszego kraju poziom wód osiągnął strefę stanów wysokich. Na dwóch stacja przekroczone zostały stany ostrzegawcze.

Przekroczone stany ostrzegawcze. Rośnie poziom wody w rzekach

Przekroczone stany ostrzegawcze. Rośnie poziom wody w rzekach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na środę 9.07. Przed nami wyjątkowo deszczowa noc i dzień. Spodziewane są intensywne opady, lokalne burze oraz porywisty wiatr. Termometry wskażą maksymalnie 22 stopnie Celsjusza.

Pogoda na jutro - środa 9.07. Noc pod znakiem burz i bardzo obfitych opadów

Pogoda na jutro - środa 9.07. Noc pod znakiem burz i bardzo obfitych opadów

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewy mają nadciągnąć nad Polskę we wtorek. Za sprawą niżu genueńskiego sumy opadów w niektórych regionach mogą sięgnąć 150 litrów na metr kwadratowy. Najsilniej ma padać w nocy z wtorku na środę oraz w środę.

Tak ulewy będą wędrować nad krajem

Tak ulewy będą wędrować nad krajem

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Ulewne opady deszczu spowodują, że poziom wody w rzekach znacznie wzrośnie. Z tego powodu Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia hydrologiczne. W mocy są alarmy pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia.

Przybyło ostrzeżeń IMGW. W tych regionach możliwe są podtopienia

Przybyło ostrzeżeń IMGW. W tych regionach możliwe są podtopienia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Niż genueński Gabriel przyniesie bardzo obfite opady deszczu. Południe, centrum i południowy wschód Polski są zagrożone powodziami. Jak się przygotować, gdy może dojść do powodzi?

Jak przygotować się na powódź

Jak przygotować się na powódź

Źródło:
tvnmeteo.pl, RCB

Alert RCB został ponownie rozszerzony o kolejne części kraju. Ostrzeżenia zostały wydane w związku z prognozowanymi intensywnymi, nawalnymi opadami deszczu. Eksperci podają, że możliwe są podtopienia.

Alert RCB na kolejnych obszarach. "Śledź komunikaty pogodowe"

Alert RCB na kolejnych obszarach. "Śledź komunikaty pogodowe"

Aktualizacja:
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Ponad 60-letni mężczyzna w piątek nie wrócił ze swojej plantacji na wyspie Sulawesi w Indonezji, a rodzina zgłosiła jego zaginięcie. Dzień później mieszkańcy wioski, którzy przeszukiwali okolicę, odnaleźli jego ciało w brzuchu ośmiometrowego pytona. Gad został przez nich zabity, bo wzbudzał podejrzenia swoim nietypowym wyglądem.

Ośmiometrowy pyton połknął rolnika

Ośmiometrowy pyton połknął rolnika

Źródło:
NDTV, Antara News

Naukowcy odkryli na Krecie bakterię, która może pomóc w zwalczaniu komarów. W testach laboratoryjnych okazała się mieć stuprocentową skuteczność w zabijaniu larw tych owadów.

Odkryto bakterię, która zabija komary. Stuprocentowa skuteczność

Odkryto bakterię, która zabija komary. Stuprocentowa skuteczność

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Co najmniej 1200 interwencji przeprowadzili w poniedziałek strażacy z samego tylko Podkarpacia po nawałnicy, która przetoczyła się nad regionem. Skutki burz straż usuwała przez całą noc także w innych regionach Polski - łącznie wyjeżdżano do akcji 2200 razy. W jednym miejscu konieczna była prewencyjna ewakuacja obozu harcerskiego.

Setki strażaków w akcji. Ranni, ewakuacja i duże straty

Setki strażaków w akcji. Ranni, ewakuacja i duże straty

Źródło:
PAP

Grecja od niedzieli zmaga się z falą upałów - we wtorek w niektórych miejscach temperatura może osiągnąć 42 stopnie Celsjusza. Gorąco jest m.in. w Atenach, stolicy kraju. Z tego powodu władze podjęły decyzję o zamknięciu słynnego zabytku na część dnia.

Znany zabytek zamknięty na część dnia z powodu upałów

Znany zabytek zamknięty na część dnia z powodu upałów

Źródło:
PAP, Reuters

Setki pszczół zaatakowały ludzi na ulicy w miejscowości Aurillac w południowej Francji. Obrażenia odniosły 24 osoby, trzy z nich przewieziono do szpitala w stanie krytycznym. Media podkreślają, że tego typu ataki pszczół na ludzi to rzadkość.

Pszczoły zaatakowały we francuskim mieście, wielu rannych

Pszczoły zaatakowały we francuskim mieście, wielu rannych

Źródło:
Guardian, BFM TV, France Bleu, franceinfo.fr

Niż genueński, zwykle stacjonarny wir z centrum ulokowanym w rejonie północnych Włoch, wyrywa się właśnie z kolebki i rusza w kierunku Bałkanów, a później Polski. Otrzymał imię Gabriel i wszystko wskazuje na to, że będzie odpowiedzialny za przenos ogromnej ilości wilgoci znad Morza Śródziemnego. Przyniesie on ulewne opady deszczu.

"Imponujące" i "alarmujące" opady. Zagrożone są także duże miasta

"Imponujące" i "alarmujące" opady. Zagrożone są także duże miasta

Źródło:
TVN24+

Sławosz-Uznański Wiśniewski ma za sobą już jedenaście dni misji IGNIS. Polski astronauta osiągnął podstawowe cele w ponad 80 procentach. W poniedziałek Polak połączył się z Warszawą, a dziś zrobi to ponownie.

Halo, Warszawa! Raport z misji IGNIS

Halo, Warszawa! Raport z misji IGNIS

Źródło:
PAP

Przez Europę przechodzi burzowy front atmosferyczny. We wtorek w kilkunastu regionach Włoch obowiązują alerty pogodowe. Silne burze przeszły przez Węgry, gdzie doszło do przerw w dostawie prądu i wody, a także paraliżu kolei i lotniska.

Burze nad Europą. Alerty pogodowe i paraliż kolei

Burze nad Europą. Alerty pogodowe i paraliż kolei

Źródło:
PAP

Do 104 wzrósł bilans ofiar tragicznej powodzi błyskawicznej w środkowym Teksasie. Wśród ofiar są dzieci. Kataklizm szczególnie dotknął hrabstwo Kerr, gdzie odbywał się chrześcijański obóz dla dzieci Camp Mystic. Skalę katastrofy i śmiertelną siłę żywiołu oddaje film pokazujący - w przyspieszonym tempie - gwałtowny wzrost stanu wody w rzece Guadalupe.

Tak rósł poziom wody w rzece Guadalupe

Tak rósł poziom wody w rzece Guadalupe

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP

Zalany terminal i zablokowane pasy startowe - to skutki burzy, jaka przeszła dziś nad największym międzynarodowym lotniskiem na Węgrzech. Przez załamanie pogody port lotniczy im. Ferenca Liszta w Budapeszcie wstrzymał prace na niecałe dwie godziny. Część lecących do stolicy Węgier samolotów została przekierowana do innych miast.

Burza sparaliżowała europejskie lotnisko

Burza sparaliżowała europejskie lotnisko

Źródło:
PAP, dailynewshungary.com

Praca na ISS i jej ważność dla Polski - między innymi o te kwestie pytali w poniedziałek Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego dziennikarze zgromadzenie w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Polski astronauta od ponad tygodnia przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Ax-4.

Czy Sławosz Uznański-Wiśniewski widział Polskę z kosmosu?

Czy Sławosz Uznański-Wiśniewski widział Polskę z kosmosu?

Źródło:
PAP, TVN24

Przed nami nie tylko spektakularne ochłodzenie, ale także ulewy. Co jeszcze przyniosą nadchodzące dni? Kiedy może wrócić upał? Sprawdź najnowszą prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeto.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: wpadniemy z jednej skrajności w drugą

Pogoda na 16 dni: wpadniemy z jednej skrajności w drugą

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wulkan Lewotobi Laki-Laki na wschodzie Indonezji ponownie dał o sobie znać - jego erupcja w poniedziałek wyrzuciła popiół na wysokość aż 18 kilometrów, zmuszając władze do ogłoszenia najwyższego stopnia alarmowego. W związku z zagrożeniem wstrzymano także część lotów.

Odwołano loty do turystycznego raju. Gigantyczna erupcja

Odwołano loty do turystycznego raju. Gigantyczna erupcja

Źródło:
Reuters, ABC News

Burze nawiedziły w niedzielę północne Włochy. Szczególnie niebezpieczna aura panowała w Mediolanie i okolicach, gdzie doszło do śmiertelnego wypadku. Podczas burzy drzewo przygniotło turystów, a jednej osoby nie udało się uratować.

Burza zaskoczyła turystów. Nie żyje kobieta

Burza zaskoczyła turystów. Nie żyje kobieta

Źródło:
PAP, Rai News

W niedzielę firma Axiom Space połączyła się z członkami misji Ax-4 - Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim i Peggy Whitson. Polak powiedział, że cały czas realizują misję. W pewnym momencie podczas transmisji pojawiły się pierogi.

Pierogi w kosmosie. "Smacznego"

Pierogi w kosmosie. "Smacznego"

Źródło:
TVN24

Europa nie była przygotowana na takie lato. Skwar zaczął się w czerwcu, w południowej i zachodniej części kontynentu, by do sierpnia rozlać się właściwie we wszystkich regionach. Dni były o sześć-siedem stopni cieplejsze niż zazwyczaj o tej porze roku. Ludzie, nienawykli do takiego gorąca, mdleli na ulicach. Często było już za późno, by ich uratować - według wstępnych szacunków na skutek upału zmarło ponad 30 tysięcy ludzi, ale późniejsze analizy podniosły ten tragiczny bilans do nawet 70 tysięcy. W Paryżu zakłady pogrzebowe nie nadążały z przyjmowaniem ciał, a władze podjęły decyzję o przekształceniu magazynu przemysłowego w miejscowości Rungis w tymczasową kostnicę.

Upał może nas zabić na 27 sposobów. Wciąż poznajemy nowe

Upał może nas zabić na 27 sposobów. Wciąż poznajemy nowe

Źródło:
TVN24+

Jeszcze do niedawna w ciepłe, letnie wieczory łąki, parki i ogrody były rozświetlone przez świetliki. Przyrodnicy alarmują jednak, że populacja tych owadów drastycznie maleje, a nawet pojawia się ryzyko ich wyginięcia. Są jednak sposoby na to, aby zatrzymać ten negatywny trend.

Świetliki mogą wyginąć. Ekspert podaje trzy powody

Świetliki mogą wyginąć. Ekspert podaje trzy powody

Źródło:
PAP, Discover Magazine

Lew uciekł z ogrodu zoologicznego i zaatakował 53-letniego mężczyznę. Ranny został zabrany do szpitala, a zwierzę zastrzelono. Do zdarzenia doszło w tureckim mieście Manavgat.

Lew uciekł z zoo i zaatakował mężczyznę

Lew uciekł z zoo i zaatakował mężczyznę

Źródło:
PAP, milliyet.com.tr

Grecja przygotowuje się na kilkudniową falę upałów. Z prognoz wynika, że miejscami temperatura sięgnie nawet 42 stopni Celsjusza.

Grecja się "zagotuje". Będzie ponad 40 stopni

Grecja się "zagotuje". Będzie ponad 40 stopni

Źródło:
PAP, newpost.gr, iefimerida.gr