Najnowsza prognoza na sierpień. Europejskie i amerykańskie modele są zgodne

Źródło:
tvnmeteo.pl
Warunki biometeo we wtorek
Warunki biometeo we wtorektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Za nami najcieplejsze dni w historii pomiarów temperatury na Ziemi. Czy w sierpniu też będzie gorąco jak w piekle czy ciepło jak w raju? Jaka pogoda czeka nas w drugiej połowie wakacji? Wyliczenia europejskich i amerykańskich modeli meteorologicznych sprawdziła nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

  • W prognozach na pierwszą połowę sierpnia widać falę gorąca, temperatura ma sięgać wówczas nawet około 35 stopni Celsjusza.
  • Według europejskiej, jak i amerykańskiej instytucji prognozującej pogodę, miesiąc ten w Polsce będzie na ogół suchy.
  • Pogoda w drugiej połowie wakacji powinna być spokojniejsza niż w lipcu, bez długich burzowych okresów, jednak upały zawsze mogą sprzyjać tworzeniu się nawałnic.

Sierpień w Polsce to na ogół miesiąc sielskiego lata, przyjemnej, spokojnej pogody. W przeciwieństwie do spalonego słońcem południa Europy u nas wciąż jest zielono, a rankami rześko, choć w niektórych miejscach i tu daje się we znaki niedobór opadów. Drzewa żółkną, do tego pola świecą bladymi, piaskowymi kolorami po żniwach. Za to w górach spada liczba dni z burzami, a temperatura wód przybrzeżnych Bałtyku osiąga 22 stopnie Celsjusza, w jeziorach nawet 23-24 st. C. Lato dobiega końca, ale właśnie teraz ma wiele do zaoferowania. Wiele wskazuje na to, że tegoroczny sierpień będzie ciepły, szczególnie na południu i wschodzie naszego kraju. Opady deszczu i burze będą występować przeważnie na zachodzie i północy, a na południu i wschodzie opadów ma być już mniej niż zwykle.

Pogoda na sierpień 2024

"Jaki pierwszy, drugi, trzeci, taki cały sierpień leci" - brzmi jedno z przysłów pogodowych. I choć aura w obecnych czasach rozchwiana jest jak statek w czasie sztormu, to jednak wciąż możemy się dopatrywać pewnych prawidłowości. Jak więc wyglądają prognozy na pierwsze dni sierpnia? Pogodę kształtować mają wyż znad zachodniej Europy oraz rozmyte letnie niże znad południowej i środkowej części kontynentu. Dominować ma słoneczna pogoda z przelotnymi deszczami i burzami na południu Polski, a temperatura maksymalna ma zawierać się w przedziale od 20 do 30 st. C. Ot, typowa letnia pogoda bez ekscesów. Ale czy miesiąc będzie od nich wolny? Nie, bo na horyzoncie widać falę ciepła z afrykańskimi epizodami między 7 a 15 sierpnia. Klin gorąca sięgnąć ma Polski, a temperatura na wysokości 1,5 kilometra nad południowymi regionami chwilami podniesie się aż do 20 st. C. W szczytowych partiach Tatr i Karkonoszy wzrastać więc może w pierwszej połowie miesiąca do 18-20 st. C. W górach będzie więc cudnie! Na nizinach jednak odnotujemy nawet 35 st. C, co oznacza nie tylko uciążliwy skwar, ale i następstwa w postaci gwałtownych burz. 

Prognozowana temperatura 11 sierpnia na wysokości 1,5 kmwetter3.de

Wzrost temperatury do 30 st. C przy słonecznej pogodzie niesie odczucie termiczne rzędu 35 st. C, ale przy tylu stopniach na termometrze wpadamy w tropikalną strefę klimatyczną i odczucie temperatury, jakby było 40 st. C. Kilka dni takich warunków pogodowych pozwoli jeszcze nasycić się latem, a na zmęczenie upałem pogoda zaserwuje przemarsz typowo letnich frontów deszczowo-burzowych, niosących chwile oddechu. Będą jednak takie miejsca, gdzie deszczu spadnie mniej, a nadchodzące upały mogą być dosłownie próbą ogniową. Z zagrożeniem pożarowym, choć nie tak silnym jak na południu kontynentu, możemy mieć do czynienia, gdyż prognozy na sierpień przewidują ciepło, miejscami wręcz suszę. Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF) przewiduje, że tegoroczny sierpień będzie się cechował temperaturą średnią miesięczną odchyloną na plus od normy z wielolecia o 1,5 st. C. Najcieplej miałoby być na Lubelszczyźnie, Kielecczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce. I jednocześnie spaść ma w sierpniu mniej deszczu niż zwykle, na południowym wschodzie o około 20 litrów. Średnia suma opadów w sierpniu dla Podkarpacia wynosi około 80 l, dla Karpat do 180 l. Tylko na północnym zachodzie i północy kraju deszczu miałoby być tyle co zwykle, a bywa go już mniej niż w lipcu.

Prognoza odchylenia średniej miesięcznej temperatury od normy w sierpniu 2024 r.ECMWF
Prognoza odchylenia średniej miesięcznej sumy opadów od normy w sierpniu 2024 r.ECMWF

Amerykańskie modele meteorologiczne Narodowej Administracji Oceanu i Atmosfery (NOAA) także wyliczają, że sierpień będzie ciepły. Odchylenie średniej temperatury miesiąca na plus ma wynieść od 1 do 2 st. C, z najsilniejszym odchyleniem na południu i południowym wschodzie, gdzie spodziewać się możemy jeszcze temperatury rzędu 35-36 st. C. Jednocześnie według Amerykanów ten miesiąc ma być ekstremalnie suchy, z dużym niedoborem deszczu, szczególnie w centrum i na południu Polski. Odchylenie opadów na minus od normy przyniesie z jednej strony wiele spokojnych dni, bez burz, dostarczy jednak kolejną odsłonę suszy w wielu regionach.

Prognoza odchylenia średniej miesięcznej temperatury od normy w sierpniu 2024 r.NOAA
Prognoza odchylenia średniej miesięcznej sumy opadów od normy w sierpniu 2024 r.NOAA

Afrykańskie upały będą wlewać się do Polski

Do połowy miesiąca możemy otrzeć się o temperaturę około 35 st. C. Długoterminowe europejskie i amerykańskie wyliczenia pokrywają się z wyliczeniami modelu średnioterminowego GFS, w których widać wartości temperatury maksymalnej przekraczające 30 st. C chwilami nie tylko na południu, ale i na wschodzie oraz w centrum kraju. Nawet na Mazowszu temperatura może jeszcze osiągnąć 35 st. C około 7 i 8 sierpnia.

Prognozowana temperatura 7 sierpnia GFS/meteorologix.com
Prognozowana temperatura 8 sierpnia GFS/meteorologix.com

Za sprawą Wyżu Azorskiego i letnich, leniwych niżów rodzących się na Bałkanach w ciepłym powietrzu płynącym z południa czeka nas przeplatanka słonecznej pogody z deszczowo-burzowymi przerywnikami. W ciągu pierwszych dni miesiąca będzie rozwijać się niż Larysa z centrum wędrującym nad środkową i południową Europą, niosący burze nad południowym regionami kraju. Ale takich niżów i przelotnych opadów będzie więcej, pojawią się również na zachodzie kraju i północy, z lokalnymi burzami. Do 10 sierpnia spaść ma, według amerykańskiego modelu globalnego GFS, do 50 litrów wody na metr kwadratowy na Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Możliwe więc, że do połowy miesiąca uzbiera się miejscami miesięczna norma opadów, co dla sierpnia bywa typowe. A że ma być ich w tym roku mniej, na dużo więcej nie ma co liczyć.

Skumulowana suma opadów do 10 sierpniawetter3.de

Do połowy sierpnia pogodę mają kształtować masy powietrza znad Afryki, Morza Śródziemnego i południa Europy, a masy atlantyckie nieśmiało tylko wnikać w nasz rejon, podrzucając burzowe fronty. Widać małe szanse na zwykle występującą w pierwszej dekadzie miesiąca cyrkulację cyklonalną, zachodnią, zwaną szóstą falą letniego monsunu. Wygrać z nią ma antycyklon (wyż) afrykański sięgający klinem nie tylko po kraje południowej Europy, podnosząc temperaturę do 40 st. C, ale i napierać na kraje Europy Środkowej i Wschodniej. Wielka i dość sucha czapa ciepła przykryć ma do połowy miesiąca prawie dwie trzecie kontynentu, w tym również Polskę, a szczególnie południe i południowy wschód kraju. W świetle najnowszych wyliczeń modeli meteorologicznych najsilniejszego wzrostu temperatury możemy spodziewać się nie tylko około 7, ale i 10 oraz 13 sierpnia, kiedy temperatura przekroczy 30 st. C.

Pas gorąca od Afryki po południową Polskę widoczny 13 sierpniatropicaltidbits.com

Szok termiczny i chłód w połowie sierpnia

Podczas gdy w pierwszej połowie sierpnia jest sporo jeszcze gorąca oraz utarczek burzowych na frontach, to w drugiej połowie miesiąca pogodę kształtuje na ogół rozległy, pogodny wyż znad południowo-wschodniej Europy, kierujący w nasz rejon masy powietrza zwrotnikowego, suchego, z rejonu Bliskiego Wschodu. W tym czasie nad północną częścią Oceanu Atlantyckiego rozwijają się pierwsze wielkie cyklony, typowe dla wczesnej jesieni, zaczyna się pogoda sztormowa. Cyklon taki ma w połowie miesiąca dosięgnąć Polski, wyganiając letni skwar. Chłód ma wlać się znad Atlantyku głęboko w kontynent i dotrzeć do Alp oraz środkowych Bałkanów. Dobrze widoczny jest w prognozach modelu GFS w postaci zatoki chłodu na wysokości pięciu kilometrów. Około 16 sierpnia możliwy jest szok termiczny, temperatura bowiem mocno spadnie w kilkukilometrowej warstwie atmosfery. Przy ziemi można spodziewać się w Polsce temperatury maksymalnej poniżej 20 st. C.

Zatoka chłodu nad Europą widoczna 15 sierpniatropicaltidbits.com

Ale ten chłód nie zakończy jeszcze lata. Wkrótce po nim, w drugiej połowie sierpnia, rozbuduje się najprawdopodobniej wielki wał wyżowy od Azorów po Rosję i Bliski Wschód. To oznacza wciąż letnią temperaturę, niewykluczone, że wzrastającą jeszcze do blisko 30 st. C. ECMWF szacuje, że w drugiej połowie sierpnia średnia temperatura może wciąż odchylać się na plus od średniej z wielolecia od 1-2 st. C na przeważającym obszarze kraju, oprócz regionów na zachodzie. Wał wyżowy oznacza również zanik opadów, choć w gorącej masie powietrza zawsze uformować się mogą w sprzyjających warunkach nad wilgotnym podłożem wąskie, niewielkie linie nawałnic, niosące krótkotrwałe burze. Wiele wskazuje jednak na to, że druga połowa sierpnia spokojnie poprowadzi pogodę w schyłek lata, który w Polsce bywa bardzo przyjemny. Kończy się jednak zwykle silnym załamaniem pogody na przełomie sierpnia i września bądź na początku września. I do Polski wkraczają wtedy pierwsze wczesnojesienne sztormy.

Prognoza odchylenia średniej temperatury od normy w tygodniu 19-25 sierpnia 2024 r.ECMWF

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/meteorologix.com

Pozostałe wiadomości

Przed nami kilka dni słonecznej i ciepłej pogody. Jak poinformowali nasi eksperci, do dużej zmiany ma dojść pod koniec tygodnia.

Duża zmiana w pogodzie. Kiedy przyjdzie "radykalne ochłodzenie"

Duża zmiana w pogodzie. Kiedy przyjdzie "radykalne ochłodzenie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

W amerykańskim i europejskim modelu widać dwie fale zimna, które mają nawiedzić Polskę w pierwszej połowie kwietnia. O tym, jak mocne i długie będzie ochłodzenie, pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Polska ma znaleźć się w tylnej części wiru znad Arktyki. "To nic dobrego"

Polska ma znaleźć się w tylnej części wiru znad Arktyki. "To nic dobrego"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, wtorek 1.04. Noc upłynie pod znakiem słabych opadów deszczu, które pojawią się w niektórych regionach. Pierwszy dzień kwietnia zapowiada się pochmurnie, a lokalnie z niewielkimi opadami. Termometry pokażą do 14 stopni Celsjusza.

Prognoza na jutro - wtorek, 1.04. Kolejna noc z deszczem

Prognoza na jutro - wtorek, 1.04. Kolejna noc z deszczem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Drastyczne ochłodzenie przerwie ciepłą, wiosenną pogodę. Jak bardzo spadnie temperatura? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Źródło:
tvnmeteo.pl

Greckie wyspy w poniedziałek nawiedziły gwałtowne ulewy i burze. Na Mykonos i Paros woda porywała auta, w niektórych byli uwięzieni ludzie. Niezbędna była interwencja służb. W związku z prognozowaną kontynuacją groźnej pogody we wtorek zamknięte będą szkoły.

Ludzie uwięzieni w autach, władze zamykają szkoły

Ludzie uwięzieni w autach, władze zamykają szkoły

Źródło:
ekathimerini.com, Reuters, protothema.gr

Z analiz Centrów Kontroli i Prewencji Chorób w USA wynika, że może być więcej gatunków kleszczy, które powodują u ludzi rzadką alergię na czerwone mięso. Głównym jej sprawcą pozostaje jednak niesławny Amblyomma americanum.

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Źródło:
Live Science, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed spadkiem temperatury w ciągu nadchodzącej nocy. Miejscami przy gruncie termometry mogą pokazać -3 stopnie.

Przymrozki. Ostrzeżenia IMGW w pięciu województwach

Przymrozki. Ostrzeżenia IMGW w pięciu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Gwałtowne burze przetoczyły się w weekend przez środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Towarzyszył im porywisty wiatr, który powalał drzewa. Narodowa Służba Pogodowa ostrzega przed tornadami, które mogą się pojawić w poniedziałek w centralnej części Missisipi i w dolinie rzeki Ohio.

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Źródło:
CNN, USA Today

Już niedługo ruszy prywatna misja Fram2. Dzięki rakiecie Falcon 9 od firmy SpaceX czteroosobowa załoga poleci w kosmos, aby przelecieć nad biegunami Ziemi - coś, czego wcześniej nie udało się dokonać nikomu. Badacze przez kilka dni będą przeprowadzać różne eksperymenty naukowe, wśród których będzie między innymi próba wyhodowania grzybów.

Lecą tam, gdzie ludzi jeszcze nie było. Niedługo startuje misja Fram2

Lecą tam, gdzie ludzi jeszcze nie było. Niedługo startuje misja Fram2

Źródło:
SpaceX, CNN, "Z głową w gwiazdach"

W środkowej części Słowacji odnaleziono ciało poszukiwanego od niedzielnego popołudnia 59-letniego mężczyzny. Najprawdopodobniej został zaatakowany przez niedźwiedzia - poinformowały w poniedziałek policja i państwowa Straż Ochrony Przyrody. Okoliczności tragedii ma potwierdzić sekcja zwłok.

Znaleziono ciało poszukiwanego mężczyzny. Mógł zaatakować go niedźwiedź

Znaleziono ciało poszukiwanego mężczyzny. Mógł zaatakować go niedźwiedź

Źródło:
PAP, mynovohrad.sme.sk

Biały daniel został uchwycony na zdjęciach i nagraniu przez Reportera24. Zwierzę pojawiło się w miejscowości Rudziniec (województwo śląskie). Towarzyszył mu osobnik o ciemniejszym umaszczeniu.

Zobaczył białego daniela. "To nie był albinos"

Zobaczył białego daniela. "To nie był albinos"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Bilans ofiar śmiertelnych piątkowego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Birmę, przekroczył 1700 osób - poinformował w poniedziałek rzecznik rządzącej krajem junty generał Zaw Min Tun. Państwowe media w Chinach przekazały, że ekipy ratunkowe wyciągnęły żywą kobietę, która pod gruzami hotelu spędziła 60 godzin.

Po 60 godzinach wyciągnięto spod gruzów żywą kobietę

Po 60 godzinach wyciągnięto spod gruzów żywą kobietę

Źródło:
PAP, Reuters

Marznące opady deszczu uszkodziły w weekend linie energetyczne w kanadyjskiej prowincji Ontario. Spowodowały, że ponad 350 tysięcy osób było pozbawionych prądu. Gwałtowana aura nawiedziła również amerykańskie stany Michigan i Wisconsin.

Marznący deszcz i setki tysięcy osób bez prądu

Marznący deszcz i setki tysięcy osób bez prądu

Źródło:
Reuters, PAP, globalnews.ca

Kilka godzin akcji gaśniczej pozwoliło na opanowanie pożaru trzcinowisk na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. W akcji brało udział ponad 100 strażaków, a ogień objął obszar o łącznej powierzchni prawie 90 hektarów.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Kontakt24

W Mjanmie trwa dramatyczna akcja ratunkowa po trzęsieniu ziemi. W niedzielę służby poinformowały o uratowaniu ciężarnej kobiety, która spędziła ponad 50 godzin pod gruzami. Niestety, niedługo po tym zmarła w szpitalu.

Ciężarna kobieta spędziła pod gruzami ponad 50 godzin, zmarła w szpitalu

Ciężarna kobieta spędziła pod gruzami ponad 50 godzin, zmarła w szpitalu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, AFP, Reuters

Na początku tygodnia nad Polską pojawi się więcej chmur, z których ma padać deszcz. W niektórych regionach będzie szansa na opady, tak potrzebne o tej porze roku. Zmiana pod tym względem nastąpi w drugiej połowie tygodnia.

Gdzie pojawi się szansa na deszcz? Pogoda na 5 dni

Gdzie pojawi się szansa na deszcz? Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Silne trzęsienie ziemi w Mjanmie było odczuwalne także w Chinach. Na własnej skórze mogły doświadczyć tego pielęgniarki z ośrodka położniczego w prowincji Junnan. Kobiety próbowały ochronić noworodki przed skutkami zjawiska. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

Chwile grozy na oddziale położniczym. Nagranie

Chwile grozy na oddziale położniczym. Nagranie

Źródło:
CNN, Xinhua, The Hindustian Times, Reuters

Niedzielny test rakiety Spectrum, wyprodukowanej przez niemiecką firmę Isar Aerospace, zakończył się niepowodzeniem. Maszyna eksplodowała kilkadziesiąt sekund po starcie. Początek misji przekładany był wielokrotnie. Przedsiębiorstwo zapowiada kolejne starty.

Pierwsza taka misja z Europy i eksplozja tuż po starcie

Pierwsza taka misja z Europy i eksplozja tuż po starcie

Źródło:
PAP, Reuters, The Guardian

Piątkowe trzęsienie ziemi niemal zrównało z ziemią niektóre regiony Mjanmy (Birmy). Najbardziej zniszczone zostało miasto Mandalaj. To, jak ogromne są uszkodzenia, widać na zdjęciach satelitarnych.

Dzielnice zrównane z ziemią. Zniszczenia na zdjęciach satelitarnych

Dzielnice zrównane z ziemią. Zniszczenia na zdjęciach satelitarnych

Źródło:
Reuters

Na Pacyfiku w rejonie archipelagu Tonga doszło do silnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7 - podała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS). Wydano ostrzeżenie przed możliwością pojawienia się tsunami, ale po kilkudziesięciu minutach je odwołano.

Silne trzęsienie ziemi na Pacyfiku. Było zagrożenie tsunami

Silne trzęsienie ziemi na Pacyfiku. Było zagrożenie tsunami

Źródło:
USGS, tvnmeteo.pl, Reuters

Co najmniej 18 osób zginęło, a 32 zostały ranne w Tajlandii w wyniku silnego trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Mjanmie (Birmie) - poinformowały w niedzielę władze Bangkoku. 83 osoby nadal uważa się za zaginione.

"Pierwsze 72 godziny poszukiwań są kluczowe". Rośnie tragiczny bilans ofiar

"Pierwsze 72 godziny poszukiwań są kluczowe". Rośnie tragiczny bilans ofiar

Źródło:
PAP, bangkokpost.com

Południowokoreańska policja poinformowała w niedzielę, że zatrzymała mężczyznę podejrzanego o wzniecenie największych pożarów w historii kraju. Wykonywał on rytuał przy grobie krewnych.

Najtragiczniejsze pożary w historii kraju. Przyczyną rytuał na cmentarzu 

Najtragiczniejsze pożary w historii kraju. Przyczyną rytuał na cmentarzu 

Źródło:
PAP, Reuters

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) zlokalizował niespodziewane promieniowanie wodoru, które pochodzi z odległej galaktyki. Odkrycie to ma znaczenie dla zrozumienia tworzenia się wczesnego Wszechświata.

Zagadkowa galaktyka. Emituje światło o szczególnej długości fali

Zagadkowa galaktyka. Emituje światło o szczególnej długości fali

Źródło:
PAP, ESA

W nocy z 29 na 30 marca przesunęliśmy wskazówki zegarków z godziny 2.00 na 3.00. Dla wielu z nas przestawienie się na "nowy" czas może być męczącym procesem. Nawet godzinne zaburzenie rytmu dobowego może wywoływać pogorszone samopoczucie, senność, rozdrażnienie czy osłabienie koncentracji.

Zmiana czasu. Przestawiliśmy zegarki o godzinę do przodu

Zmiana czasu. Przestawiliśmy zegarki o godzinę do przodu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu wywołały powodzie w Bośni i Hercegowinie. Szczególnie trudna sytuacja panuje w mieście Prijedor i jego okolicach, gdzie pod wodą znalazły się całe osiedla. W mieście ogłoszono stan wyjątkowy, a mieszkańcy i władze z niepokojem obserwują rosnący stan wody na przepływającej przez nie rzece.

Całe osiedla pod wodą. "Nie mogę dotrzeć do domu, może uda się to za trzy dni"

Całe osiedla pod wodą. "Nie mogę dotrzeć do domu, może uda się to za trzy dni"

Źródło:
Reuters, N1, Grad Prijedor

Czy chmury powinny trafić na listę światowego dziedzictwa UNESCO? Według francuskiego pisarza Mathieu Simoneta, jak najbardziej. Mają one bowiem na tyle znaczący wpływ na naszą codzienność, że powinny posiadać międzynarodowy status prawny. 29 marca we Francji obchodzony jest dzień chmur.

Chce nadać chmurom międzynarodowy status prawny. Są "dobrem ludzkości"

Chce nadać chmurom międzynarodowy status prawny. Są "dobrem ludzkości"

Źródło:
PAP, LaCroix

Zawieja w stanie Nebraska całkowicie przysypała samochód z kierowcą w środku. Akcja ratunkowa była wyjątkowo trudna ze względu na brak widzialności. Gdyby nie odrobina szczęścia, strażacy mogliby przegapić wyłaniającą się ze śniegu rękę kierowcy.

Śnieg zasypał wielki samochód. "Nagle wyłoniła się ręka"

Śnieg zasypał wielki samochód. "Nagle wyłoniła się ręka"

Źródło:
CNN, First Alert 6

Dziś w całej Polsce mogliśmy obserwować częściowe zaćmienie Słońca. Zdjęcia przedstawiające to niezwykłe zjawisko otrzymaliśmy na Kontakt24.

Częściowe zaćmienie Słońca. Tak wyglądało w Polsce i na świecie

Częściowe zaćmienie Słońca. Tak wyglądało w Polsce i na świecie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach

W wyniku piątkowego trzęsienia ziemi, które nawiedziło środkową Birmę (Mjanmę), zawalił się budynek w mieście Mandalaj. Całe zdarzenie zostało uchwycone na nagraniu.

Budynek znika w kilka sekund. Nagranie

Budynek znika w kilka sekund. Nagranie

Źródło:
Reuters