Najnowsza prognoza na sierpień. Europejskie i amerykańskie modele są zgodne

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na niedzielę
Prognoza pogody na niedzielętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Za nami najcieplejsze dni w historii pomiarów temperatury na Ziemi. Czy w sierpniu też będzie gorąco jak w piekle czy ciepło jak w raju? Jaka pogoda czeka nas w drugiej połowie wakacji? Wyliczenia europejskich i amerykańskich modeli meteorologicznych sprawdziła nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

  • W prognozach na pierwszą połowę sierpnia widać falę gorąca, temperatura ma sięgać wówczas nawet około 35 stopni Celsjusza.
  • Według europejskiej, jak i amerykańskiej instytucji prognozującej pogodę, miesiąc ten w Polsce będzie na ogół suchy.
  • Pogoda w drugiej połowie wakacji powinna być spokojniejsza niż w lipcu, bez długich burzowych okresów, jednak upały zawsze mogą sprzyjać tworzeniu się nawałnic.

Sierpień w Polsce to na ogół miesiąc sielskiego lata, przyjemnej, spokojnej pogody. W przeciwieństwie do spalonego słońcem południa Europy u nas wciąż jest zielono, a rankami rześko, choć w niektórych miejscach i tu daje się we znaki niedobór opadów. Drzewa żółkną, do tego pola świecą bladymi, piaskowymi kolorami po żniwach. Za to w górach spada liczba dni z burzami, a temperatura wód przybrzeżnych Bałtyku osiąga 22 stopnie Celsjusza, w jeziorach nawet 23-24 st. C. Lato dobiega końca, ale właśnie teraz ma wiele do zaoferowania. Wiele wskazuje na to, że tegoroczny sierpień będzie ciepły, szczególnie na południu i wschodzie naszego kraju. Opady deszczu i burze będą występować przeważnie na zachodzie i północy, a na południu i wschodzie opadów ma być już mniej niż zwykle.

Pogoda na sierpień 2024

"Jaki pierwszy, drugi, trzeci, taki cały sierpień leci" - brzmi jedno z przysłów pogodowych. I choć aura w obecnych czasach rozchwiana jest jak statek w czasie sztormu, to jednak wciąż możemy się dopatrywać pewnych prawidłowości. Jak więc wyglądają prognozy na pierwsze dni sierpnia? Pogodę kształtować mają wyż znad zachodniej Europy oraz rozmyte letnie niże znad południowej i środkowej części kontynentu. Dominować ma słoneczna pogoda z przelotnymi deszczami i burzami na południu Polski, a temperatura maksymalna ma zawierać się w przedziale od 20 do 30 st. C. Ot, typowa letnia pogoda bez ekscesów. Ale czy miesiąc będzie od nich wolny? Nie, bo na horyzoncie widać falę ciepła z afrykańskimi epizodami między 7 a 15 sierpnia. Klin gorąca sięgnąć ma Polski, a temperatura na wysokości 1,5 kilometra nad południowymi regionami chwilami podniesie się aż do 20 st. C. W szczytowych partiach Tatr i Karkonoszy wzrastać więc może w pierwszej połowie miesiąca do 18-20 st. C. W górach będzie więc cudnie! Na nizinach jednak odnotujemy nawet 35 st. C, co oznacza nie tylko uciążliwy skwar, ale i następstwa w postaci gwałtownych burz. 

Prognozowana temperatura 11 sierpnia na wysokości 1,5 kmwetter3.de

Wzrost temperatury do 30 st. C przy słonecznej pogodzie niesie odczucie termiczne rzędu 35 st. C, ale przy tylu stopniach na termometrze wpadamy w tropikalną strefę klimatyczną i odczucie temperatury, jakby było 40 st. C. Kilka dni takich warunków pogodowych pozwoli jeszcze nasycić się latem, a na zmęczenie upałem pogoda zaserwuje przemarsz typowo letnich frontów deszczowo-burzowych, niosących chwile oddechu. Będą jednak takie miejsca, gdzie deszczu spadnie mniej, a nadchodzące upały mogą być dosłownie próbą ogniową. Z zagrożeniem pożarowym, choć nie tak silnym jak na południu kontynentu, możemy mieć do czynienia, gdyż prognozy na sierpień przewidują ciepło, miejscami wręcz suszę. Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF) przewiduje, że tegoroczny sierpień będzie się cechował temperaturą średnią miesięczną odchyloną na plus od normy z wielolecia o 1,5 st. C. Najcieplej miałoby być na Lubelszczyźnie, Kielecczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce. I jednocześnie spaść ma w sierpniu mniej deszczu niż zwykle, na południowym wschodzie o około 20 litrów. Średnia suma opadów w sierpniu dla Podkarpacia wynosi około 80 l, dla Karpat do 180 l. Tylko na północnym zachodzie i północy kraju deszczu miałoby być tyle co zwykle, a bywa go już mniej niż w lipcu.

Prognoza odchylenia średniej miesięcznej temperatury od normy w sierpniu 2024 r.ECMWF
Prognoza odchylenia średniej miesięcznej sumy opadów od normy w sierpniu 2024 r.ECMWF

Amerykańskie modele meteorologiczne Narodowej Administracji Oceanu i Atmosfery (NOAA) także wyliczają, że sierpień będzie ciepły. Odchylenie średniej temperatury miesiąca na plus ma wynieść od 1 do 2 st. C, z najsilniejszym odchyleniem na południu i południowym wschodzie, gdzie spodziewać się możemy jeszcze temperatury rzędu 35-36 st. C. Jednocześnie według Amerykanów ten miesiąc ma być ekstremalnie suchy, z dużym niedoborem deszczu, szczególnie w centrum i na południu Polski. Odchylenie opadów na minus od normy przyniesie z jednej strony wiele spokojnych dni, bez burz, dostarczy jednak kolejną odsłonę suszy w wielu regionach.

Prognoza odchylenia średniej miesięcznej temperatury od normy w sierpniu 2024 r.NOAA
Prognoza odchylenia średniej miesięcznej sumy opadów od normy w sierpniu 2024 r.NOAA

Afrykańskie upały będą wlewać się do Polski

Do połowy miesiąca możemy otrzeć się o temperaturę około 35 st. C. Długoterminowe europejskie i amerykańskie wyliczenia pokrywają się z wyliczeniami modelu średnioterminowego GFS, w których widać wartości temperatury maksymalnej przekraczające 30 st. C chwilami nie tylko na południu, ale i na wschodzie oraz w centrum kraju. Nawet na Mazowszu temperatura może jeszcze osiągnąć 35 st. C około 7 i 8 sierpnia.

Prognozowana temperatura 7 sierpnia GFS/meteorologix.com
Prognozowana temperatura 8 sierpnia GFS/meteorologix.com

Za sprawą Wyżu Azorskiego i letnich, leniwych niżów rodzących się na Bałkanach w ciepłym powietrzu płynącym z południa czeka nas przeplatanka słonecznej pogody z deszczowo-burzowymi przerywnikami. W ciągu pierwszych dni miesiąca będzie rozwijać się niż Larysa z centrum wędrującym nad środkową i południową Europą, niosący burze nad południowym regionami kraju. Ale takich niżów i przelotnych opadów będzie więcej, pojawią się również na zachodzie kraju i północy, z lokalnymi burzami. Do 10 sierpnia spaść ma, według amerykańskiego modelu globalnego GFS, do 50 litrów wody na metr kwadratowy na Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Możliwe więc, że do połowy miesiąca uzbiera się miejscami miesięczna norma opadów, co dla sierpnia bywa typowe. A że ma być ich w tym roku mniej, na dużo więcej nie ma co liczyć.

Skumulowana suma opadów do 10 sierpniawetter3.de

Do połowy sierpnia pogodę mają kształtować masy powietrza znad Afryki, Morza Śródziemnego i południa Europy, a masy atlantyckie nieśmiało tylko wnikać w nasz rejon, podrzucając burzowe fronty. Widać małe szanse na zwykle występującą w pierwszej dekadzie miesiąca cyrkulację cyklonalną, zachodnią, zwaną szóstą falą letniego monsunu. Wygrać z nią ma antycyklon (wyż) afrykański sięgający klinem nie tylko po kraje południowej Europy, podnosząc temperaturę do 40 st. C, ale i napierać na kraje Europy Środkowej i Wschodniej. Wielka i dość sucha czapa ciepła przykryć ma do połowy miesiąca prawie dwie trzecie kontynentu, w tym również Polskę, a szczególnie południe i południowy wschód kraju. W świetle najnowszych wyliczeń modeli meteorologicznych najsilniejszego wzrostu temperatury możemy spodziewać się nie tylko około 7, ale i 10 oraz 13 sierpnia, kiedy temperatura przekroczy 30 st. C.

Pas gorąca od Afryki po południową Polskę widoczny 13 sierpniatropicaltidbits.com

Szok termiczny i chłód w połowie sierpnia

Podczas gdy w pierwszej połowie sierpnia jest sporo jeszcze gorąca oraz utarczek burzowych na frontach, to w drugiej połowie miesiąca pogodę kształtuje na ogół rozległy, pogodny wyż znad południowo-wschodniej Europy, kierujący w nasz rejon masy powietrza zwrotnikowego, suchego, z rejonu Bliskiego Wschodu. W tym czasie nad północną częścią Oceanu Atlantyckiego rozwijają się pierwsze wielkie cyklony, typowe dla wczesnej jesieni, zaczyna się pogoda sztormowa. Cyklon taki ma w połowie miesiąca dosięgnąć Polski, wyganiając letni skwar. Chłód ma wlać się znad Atlantyku głęboko w kontynent i dotrzeć do Alp oraz środkowych Bałkanów. Dobrze widoczny jest w prognozach modelu GFS w postaci zatoki chłodu na wysokości pięciu kilometrów. Około 16 sierpnia możliwy jest szok termiczny, temperatura bowiem mocno spadnie w kilkukilometrowej warstwie atmosfery. Przy ziemi można spodziewać się w Polsce temperatury maksymalnej poniżej 20 st. C.

Zatoka chłodu nad Europą widoczna 15 sierpniatropicaltidbits.com

Ale ten chłód nie zakończy jeszcze lata. Wkrótce po nim, w drugiej połowie sierpnia, rozbuduje się najprawdopodobniej wielki wał wyżowy od Azorów po Rosję i Bliski Wschód. To oznacza wciąż letnią temperaturę, niewykluczone, że wzrastającą jeszcze do blisko 30 st. C. ECMWF szacuje, że w drugiej połowie sierpnia średnia temperatura może wciąż odchylać się na plus od średniej z wielolecia od 1-2 st. C na przeważającym obszarze kraju, oprócz regionów na zachodzie. Wał wyżowy oznacza również zanik opadów, choć w gorącej masie powietrza zawsze uformować się mogą w sprzyjających warunkach nad wilgotnym podłożem wąskie, niewielkie linie nawałnic, niosące krótkotrwałe burze. Wiele wskazuje jednak na to, że druga połowa sierpnia spokojnie poprowadzi pogodę w schyłek lata, który w Polsce bywa bardzo przyjemny. Kończy się jednak zwykle silnym załamaniem pogody na przełomie sierpnia i września bądź na początku września. I do Polski wkraczają wtedy pierwsze wczesnojesienne sztormy.

Prognoza odchylenia średniej temperatury od normy w tygodniu 19-25 sierpnia 2024 r.ECMWF

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/meteorologix.com

Pozostałe wiadomości

W nadchodzących dniach pogoda w Polsce kształtowana będzie przez układ niżowy o genezie śródziemnomorskiej. Przyniesie on obfite opady deszczu i burze. Sprawi, że napłynie do nas chłodne powietrze. Temperatura maksymalna wyniesie miejscami 20 stopni.

Nadciąga deszczonośny niż. Czeka nas szok termiczny

Nadciąga deszczonośny niż. Czeka nas szok termiczny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia przed burzami i silnym deszczem z burzami. W sobotę w związku z sytuacją pogodową w siedzibie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa zebrał się sztab kryzysowy.

Czerwone alarmy w części kraju. Uwaga na burze i ulewy

Czerwone alarmy w części kraju. Uwaga na burze i ulewy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Nad Polskę nadciąga niż genueński. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe apeluje, aby w niedzielę nie podejmować żadnych aktywności w Tatrach. Powodem są wyjątkowo niekorzystne warunki pogodowe, które mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia turystów.

Apel TOPR: nie wychodźcie w góry

Apel TOPR: nie wychodźcie w góry

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w sobotę SMS-owe ostrzeżenia przed gwałtownymi burzami do mieszkańców południowych regionów Polski. Później odbiorcy sieci komórkowych przebywający na terenie kolejnych województw otrzymali alert dotyczący ulew.

Alert RCB w 12 województwach. "Możliwe podtopienia"

Alert RCB w 12 województwach. "Możliwe podtopienia"

Aktualizacja:
Źródło:
RCB

Kiedy nastanie jakaś stabilizacja w pogodzie? Czy po deszczowym lipcu sierpień będzie ratunkiem dla branży turystycznej? W wielu regionach kraju słychać narzekania na pogodę. Ostatnie lata z lipcami suchymi i gorącymi jak w Hiszpanii rozpieściły nas i pozwoliły zapomnieć, jak wyglądał kiedyś lipiec w naszym kraju.

"Słychać narzekania" na lipiec. Co z pogodą w sierpniu?

"Słychać narzekania" na lipiec. Co z pogodą w sierpniu?

Źródło:
TVN24+

Pogoda na jutro, czyli na niedzielę 27.07. W nocy popada deszcz, a miejscami może zagrzmieć. Dzień przyniesie obfite opady deszczu i burze, podczas których spaść może 50 litrów na metr kwadratowy. Termometry wskażą maksymalnie 27 stopni.

Pogoda na jutro - niedziela, 27.07. Nocą będzie grzmieć i padać

Pogoda na jutro - niedziela, 27.07. Nocą będzie grzmieć i padać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gwałtowna burza przeszła w sobotę przez Zakopane. Towarzyszył jej ulewny deszcz i bardzo silny wiatr. Na nagraniu widać, jak mocno padało.

Oberwanie chmury nad Zakopanem. Ściana deszczu

Oberwanie chmury nad Zakopanem. Ściana deszczu

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę około południa na greckiej wyspie Eubei wybuchł pożar. Zdjęcia i nagranie unoszącego się dymu nad płonącym lasem otrzymaliśmy na Kontakt24. W gaszeniu ognia biorą udział samoloty gaśnicze.

Pożar na greckiej wyspie. Z żywiołem walczy kilkudziesięciu strażaków

Pożar na greckiej wyspie. Z żywiołem walczy kilkudziesięciu strażaków

Źródło:
Kontakt24, protothema.gr, naftemporiki.gr

Para z Kansas City została obudzona w piątek rano przez głośny huk. Okazało się, że na ich dom spadło drzewo. Przebiło ono sufit, a przez dziurę do salonu wlała się woda.

Drzewo spadło na dom. "Brzmiało to jak wybuch bomby"

Drzewo spadło na dom. "Brzmiało to jak wybuch bomby"

Źródło:
CNN, fox4kc.com

Przez kanadyjską prowincję Quebec przeszły silne burze z deszczem, a miejscami gradem. Wywołały szereg szkód. Samochody utknęły w tunelach, powalone zostały liczne drzewa. W pewnym momencie bez prądu było kilkadziesiąt tysięcy odbiorców.

Silne burze uwięziły samochody

Silne burze uwięziły samochody

Źródło:
cbc.ca, theweathernetwork.com

Miasto Ruidoso w amerykańskim stanie Nowy Meksyk po raz trzeci tego lipca nawiedziła powódź błyskawiczna. Co najmniej kilka osób zostało uwięzionych przez rwącą wodę.

Trzecia powódź błyskawiczna w tym miesiącu

Trzecia powódź błyskawiczna w tym miesiącu

Źródło:
Reuters, USA Today

W piątek odwołano ponad 20 rejsów między Maderą a kilkoma lotniskami w Europie. Powodem był utrzymujący się nad portugalską wyspą porywisty wiatr.

Wichury sparaliżowały lotnisko na Maderze. Polscy turyści uziemieni

Wichury sparaliżowały lotnisko na Maderze. Polscy turyści uziemieni

Źródło:
PAP

Powrót wilków do amerykańskiego Parku Narodowego Yellowstone sprawił, że po raz pierwszy od 80 lat zaczęły rosnąć dawno niewidziane tam drzewa - donoszą amerykańscy naukowcy.

Wilki wróciły do parku narodowego. Czegoś takiego nie widzieli od 80 lat

Wilki wróciły do parku narodowego. Czegoś takiego nie widzieli od 80 lat

Źródło:
livescience.com

Trzebinia jest idealnym miejsce dla osób szukających wypoczynku z dala od zgiełku dużych miast. Warto odwiedzić zabytkowy park miejski, zalewy Balaton i Chechło, a także liczne trasy spacerowe i rowerowe.

Festyny, trasy rowerowe i spacerowe. W Trzebini nie ma nudy

Festyny, trasy rowerowe i spacerowe. W Trzebini nie ma nudy

Źródło:
tvnmeteo.pl

W okolicach miasta Delvine w południowej Albanii trwa walka z pożarem roślinności. Ogień rozprzestrzenia się bardzo szybko i zagraża mieszkańcom okolicznych wiosek. Co najmniej pięć osób zostało przewiezionych do szpitala. Albańskie ministerstwo obrony zarządziło natychmiastową ewakuację miejscowej ludności.

"Cała nasza wieś spłonęła". Natychmiastowa ewakuacja z powodu pożaru

"Cała nasza wieś spłonęła". Natychmiastowa ewakuacja z powodu pożaru

Źródło:
Reuters, Bold News, shqiptarja.com

"Niże pozostają przy piłce" - donoszą niemieccy meteorolodzy. To stwierdzenie zgadza się z rytmem natury, choć bywa on ostatnio mocno zachwiany. Między 21 a 30 lipca ma zwykle miejsce piąta fala monsunu europejskiego w Europie Środkowej, a między 1 a 10 sierpnia - szósta fala.

Czy grożą nam podtopienia? Sytuacja jest rozwojowa

Czy grożą nam podtopienia? Sytuacja jest rozwojowa

Źródło:
TVN24+

W Finlandii trwa najdłuższa od 1961 roku fala ciepła. W piątek w tym kraju odnotowano czternasty dzień z rzędu z temperaturą powietrza powyżej 30 stopni Celsjusza. Upał doskwiera także innymi krajom nordyckim. Norweskie pielęgniarki obawiają się o zdrowie pacjentów w szpitalach, a w Szwecji panuje niezwykle wysokie zagrożenie pożarowe.

Skandynawia kipi. Pociągi zwalniają, by nie zaprószać ognia

Skandynawia kipi. Pociągi zwalniają, by nie zaprószać ognia

Źródło:
ENEX, 8sidor.se, PAP

W ostatnich dniach północne Włochy nawiedziły burze, które połamały wiele drzew, zalały ulice i pola i wywołały osuwiska. Strażacy otrzymali setki wezwań do interwencji.

Osuwiska, zalane ulice i pola zamienione w jeziora

Osuwiska, zalane ulice i pola zamienione w jeziora

Źródło:
ENEX, oggitreviso.it

W piątek w Radżastanie w Indiach silne opady doprowadziły do zawalenia się dachu szkoły. Katastrofa budowlana doprowadziła do śmierci kilkorga dzieci.

Zginęły dzieci. Zawalił się dach szkoły

Zginęły dzieci. Zawalił się dach szkoły

Źródło:
Reuters, indianexpress.com

W piątek rano na popularnym wśród turystów kurorcie Mamaja na południowym wschodzie Rumunii obowiązywał zakaz pływania. Powodem wywieszenia czerwonej flagi nie były jednak wysokie fale i wzburzone morze, a gęsta mgła. Nad ranem widzialność na plaży wynosiła poniżej 20 metrów, co uniemożliwiało pracę ratowników.

Mgła spowiła popularną plażę. Wywieszono czerwoną flagę

Mgła spowiła popularną plażę. Wywieszono czerwoną flagę

Źródło:
ENEX

Tajfun Co-May uderzył w piątek rano w Filipiny. Przyniósł ze sobą obfite opady deszczu, które doprowadziły do powodzi i osunięć ziemi. Jak podają lokalne władze, żywioł zmusił do ewakuacji tysiące osób.

Tajfun uderzył. "Nie mogliśmy niczego uratować"

Tajfun uderzył. "Nie mogliśmy niczego uratować"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, AP News, vietnamplus.vn

Ekolodzy odnaleźli na Barbadosie najmniejszego węża świata Tetracheilostoma carlae - przekazał brytyjski dziennik "The Guardian", powołując się na tamtejsze ministerstwo środowiska. Gatunek ten uznano za wymarły 20 lat temu.

Cienki jak nitka spaghetti. Najmniejszy wąż świata wrócił

Cienki jak nitka spaghetti. Najmniejszy wąż świata wrócił

Źródło:
PAP, The Guardian

Pożary szaleją w południowej części Cypru. Jak podała lokalna policja, w wyniku żywiołu zginęły dwie osoby. W odpowiedzi na rozprzestrzenianie się ognia, swoje samoloty gaśnicze skierowały na wyspę Egipt, Grecja, Hiszpania, Izrael, Jordania, Liban, Unia Europejska i Wielka Brytania.

Spalone domy, ewakuacje. Na Cyprze trwa walka z pożarami

Spalone domy, ewakuacje. Na Cyprze trwa walka z pożarami

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Morze Kaspijskie wysycha w alarmującym tempie. Poziom wody w akwenie spadł do najniższego poziomu w historii - podał w czwartek portal Times of Central Asia. Tafla wody znajduje się obecnie na wysokości niecałych 29 metrów poniżej poziomu morza.

Najniższy poziom w historii. Morze Kaspijskie wysycha

Najniższy poziom w historii. Morze Kaspijskie wysycha

Źródło:
PAP, timesca.com

W norweskim hrabstwie Trondelag temperatura powyżej 30 stopni Celsjusza utrzymywała się przez 13 dni, bijąc poprzedni rekord sprzed 43 lat. Tak długiego gorącego okresu nie odnotowano odkąd prowadzone są pomiary meteorologiczne. Wyjątkowość zjawiska podkreślają zarówno lokalne władze, jak i naukowcy. I ostrzegają.

Tak długo upał nie trwał tam od ponad 40 lat

Tak długo upał nie trwał tam od ponad 40 lat

Źródło:
PAP, NRK

Część Danii zmaga się z ulewami i powodziami. Policja ewakuowała około 20 tysięcy osób z festiwalu muzycznego Gron Koncert. Wydano ostrzeżenia przed burzami i deszczem dla części kraju.

Burza, ulewa i powódź. Ewakuacja blisko 20 tysięcy osób z festiwalu

Burza, ulewa i powódź. Ewakuacja blisko 20 tysięcy osób z festiwalu

Źródło:
Reuters, Vafo.dk

Tureccy strażacy już czwarty dzień walczą z pożarem, który wybuchł w prowincji Bilecik, położonej w północno-zachodniej części kraju. Walkę z żywiołem utrudniają silny wiatr i wysoka temperatura.

Kolejny dzień walki. "Największy pożar w historii"

Kolejny dzień walki. "Największy pożar w historii"

Źródło:
Reuters

Patrzyliśmy, jak rakieta wynosi Sławosza do góry i to było w takim samym stopniu piękne, co zatrważające - mówiła w "Faktach po Faktach" Aleksandra Uznańska-Wiśniewska, opisując chwile startu jej męża w kosmos. Sławosz Uznański-Wiśniewski, który 20 dni spędził poza Ziemią, przyznał zaś, że "troszeczkę odzwyczaił się" od błękitnej planety. I opisywał, jak wygląda proces powrotu do zdrowia.

Pożegnanie wzrokiem i moment "w takim samym stopniu piękny, co zatrważający"

Pożegnanie wzrokiem i moment "w takim samym stopniu piękny, co zatrważający"

Źródło:
TVN24

Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił do Polski w czwartek po godzinie 11. Godzinę później, w towarzystwie szefów Polskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej, spotkał się z dziennikarzami i osobami zgromadzonymi na warszawskim lotnisku. Następnie udał się do kancelarii premiera, gdzie po godzinie 14 rozpoczęła się konferencja po spotkaniu z Donaldem Tuskiem. O godzinie 19.30 polski astronauta będzie gościem "Faktów po Faktach" w TVN24 i TVN24+.

"Pańska misja mogłaby mieć motto: warto marzyć"

"Pańska misja mogłaby mieć motto: warto marzyć"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Sławosz Uznański-Wiśniewski jest już w Polsce. O to jak przebiegała jego podróż i co robił na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, polski astronauta pytany był przez zgromadzone na lotnisku Chopina dzieci. Chętnych do powitania członka załogi misji Axiom-4 nie brakowało.  

Sławosz Uznański-Wiśniewski powitany na lotnisku pytaniami od dzieci

Sławosz Uznański-Wiśniewski powitany na lotnisku pytaniami od dzieci

Źródło:
TVN24

Sławosz Uznański-Wiśniewski wrócił na Ziemię po 20 dniach w kosmosie. Nawet tak krótka wizyta znacząco wpływa na organizm. O tym, jakie zmiany zachodzą w ciele człowieka po powrocie z warunków mikrograwitacji, i jak je odwrócić, opowiadał w TVN24 profesor Jędrzej Antosiewicz z Zakładu Bioenergetyki i Fizjologii Wysiłku Fizycznego na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

Co z organizmem po pobycie w kosmosie. "Niektóre funkcje mogą się poprawić"

Co z organizmem po pobycie w kosmosie. "Niektóre funkcje mogą się poprawić"

Źródło:
TVN24