Mapy "już dawno nie były tak niebieskie. Coś czai się od północy i wschodu"

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na piątek
Prognoza pogody na piątektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Jakiej pogody możemy się spodziewać w pierwszej połowie kwietnia? W prognozach widać potężną zatokę chłodu, która może stanowić zagrożenie dla Polski. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdza w modelach, co przyniesie nowy miesiąc i jak zapowiada się Wielkanoc.

Kwiecień plecień to miesiąc, kiedy temperatura w ciągu tygodnia potrafi skoczyć od 15 stopni do -15 stopni. Następuje wtedy przepychanka między masami powietrza, która prowadzi do przebudowy pola temperatury z zimowego na letnie. Zaczyna się półrocze, kiedy najchłodniej jest na północy, a nie na wschodzie. I z tej północy właśnie potrafi spłynąć fala przejmującego zimna, po której liczy się w uprawach duże straty.  

Co przyniesie początek kwietnia

Pierwsza fala chłodu, wyliczana jeszcze kilka dni temu przez modele amerykański GFS i europejski ECMWF na początek miesiąca, rozmywa się. Zastąpić ją ma silny klin ciepła. Temperatura popołudniami zawierać się ma w pierwszych dniach kwietnia między 12 a 18 st. C, z możliwym wzrostem do nawet 20 st. C na krańcach zachodnich Polski.

Podtrzymany został natomiast mający wystąpić około 5-6 kwietnia rozwój zatoki chłodu od Arktyki po Morze Czarne. Jednak najsilniejsze uderzenie zimna, zamiast w Niemcy i Polskę, skierowane ma być w Białoruś, Ukrainę i zachodnią Rosję. Tym samym mróz około 6 kwietnia możliwy jest rano w Polsce tylko na ogół przy gruncie. Dzięki wyżowi, który umocni się w rejonie Danii i Morza Północnego, nad wschodnie regiony spłynie chłód, ale zachodnie regiony otrzymają porcję ciepłego powietrza z południa.

Zatoka chłodu nad wschodnią Europą. Prognozowana temperatura na wysokości 1,5 kilometra około 5-6 kwietniawetter3.de

Jęzor zimna sięgnie Polski

Po pierwszym tygodniu kwietnia, dość łagodnym i łaskawym termicznie, może dziać się nieco gorzej. Uformować ma się wał wyżowy sięgający od Skandynawii po Bałkany, a wzdłuż jego wschodnich obrzeży zsuwać się mają znad Arktyki wiry niżowe i zimne masy powietrza. Tym samym do około 11-12 kwietnia trwać ma nad wschodnią Europą potężna zatoka chłodu, stanowiąca wciąż zagrożenie dla Polski.

Najsilniejsze uderzenie zimna w modelu GFS przesuwane jest na dni od 7 do 11 kwietnia. Jęzor zimna w tym czasie sięgać ma od północnej Rosji do Polski, Rumunii i Bułgarii. Panujący wówczas wyż sprzyjać może "pełznięciu" przy ziemi zdradliwego zimna, od północnego wschodu w głąb kraju.

Dziś według modelu amerykańskiego odchylenie na minus temperatury w swobodnej atmosferze, na wysokości 1,5 kilometra, około 10-12 kwietnia, nie jest duże. Ale przy ziemi może być dużo gorzej. Otóż eksperymentalny model Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody, wprzęgający w obliczenia sztuczną inteligencję, wylicza silne odchylenie na minus temperatury na wysokości dwóch metrów, najsilniejsze około 12 kwietnia. Model ten wykorzystuje nie tylko numeryczne prognozy, ale dzięki "uczącej się" maszynie odwołuje się jednocześnie do podobnych sytuacji w przeszłości, między innymi do silnych fal zimna w kwietniu.

Wychodzące poza średnie normy ochłodzenie na wysokości dwóch metrów po 10 kwietnia zaczyna być rzeczywiście niebezpieczne, szczególnie po wzrostach temperatury na początku miesiąca do blisko 20 st. C na zachodzie Polski. Jeśli założenie europejskiego modelu okażą się słuszne, to czeka nas spadek temperatury przy ziemi na wschodzie kraju do -10/-5 st. C.

Odchylenie temperatury na minus 12 kwietnia na wysokości 2 metrów ECMWF AIFS

"Coś czai się od północy i wschodu"

Fale chłodu w kwietniu są wielkim wyzwaniem zarówno dla ogrodników, jak i prognostów. Pojawiającym się w wyliczeniach modeli "jęzorom" zimna trzeba się bacznie przyglądać. Gdy amerykańskie wyliczenia łagodzą zapowiadane fale zimna, europejskie wyliczenia je podkręcają.

Coś czai się od północy i wschodu, co dobrze widać w świeżutkiej prognozie długoterminowej ECMWF. Mapy prognozowanego odchylenia temperatury na minus od normy już dawno nie były tak "niebieskie". W okresie od 7 do 13 kwietnia silne ochłodzenie objąć ma całą północną i środkową Europę. O ile popołudniami słońce potrafi już podnieść wartość temperatury do przyzwoitego poziomu, o tyle nocami liczyć się trzeba z konkretnymi przymrozkami, szczególnie w rozpogodzeniach.

Prognoza odchylenia średniej temperatury od normy w okresie od 7 do 13 kwietnia ECMWF

Pogoda na Wielkanoc

To jest właśnie kwiecień z całą zmiennością cyrkulacji powietrza i naprzemiennymi falami ciepła z południa oraz chłodu z północy. Nadchodząca Wielkanoc, święto będące dla wielu symbolem odrodzenia, może przebiegać zarówno w wiosennej atmosferze niosącej nadzieję, jak i przygnebiającym zimnie.

Przy prognozowanym obecnie trendzie temperatury jest nadzieja, że po fali zimna, która przeciągnąć się może od 9-10 kwietnia do połowy miesiąca, rozbuduje się od południa klin ciepła i przyniesie wzrost temperatury do 15 st. C. Zarówno amerykański, jak i europejski model zakładają w drugiej połowie miesiąca łagodny przebieg pogody. Nie dają wprawdzie szans na wielki wybuch wiosny, ciepło i wiosenne burze. Widać w modelach raczej przewagę suchych, pogodnych wyżów, zimnych nocy i umiarkowanie ciepłych dni. Według ECMWF temperatura miedzy 14 a 20 kwietnia wracać ma powoli do norm. Niestety utrzymać się ma wciąż niedobór opadów, co na początku wiosny stanowi jeszcze jedno zmartwienie dla nas ogrodników, amatorów i profesjonalistów.  

GFS to amerykański model numeryczny prognozowania pogody długoterminowej. Prognozy sięgają 16 dni. Model jest aktualizowany cztery razy dziennie. Model ECMWF to model opracowany przez Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoza Pogody. Prognozy jego sięgają 10-15 dni, jest aktualizowany dwa razy dziennie.

Prognoza odchylenia średniej temperatury od normy w okresie od 14 do 20 kwietnia ECMWFECMWF

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: ECMWF

Pozostałe wiadomości

W drugiej połowie lipca zanosi się w Polsce na więcej pochmurnych i deszczowych dni niż upalnych i słonecznych. Klin gorąca wsuwający się w najbliższych dniach w nasz rejon Europy przyniesie wzrosty temperatury powyżej 30 stopni, ale daleko im będzie do szalonych 38-40 stopni wyliczanych jeszcze przez modele pogodowe tydzień temu.

Co z tym deszczem? Mamy lipiec jak przed laty, ale tylko pozornie

Co z tym deszczem? Mamy lipiec jak przed laty, ale tylko pozornie

Źródło:
TVN24+

Polska pozostanie pod wpływem niżu Horst z frontem okluzji, który przyniesie duże zachmurzenie i przelotne opady deszczu, a lokalnie także burze. W niektórych regionach kraju momentami będzie jednak pogodnie i ciepło. Gdzie zapanują najlepsze warunki na weekendowy wypoczynek?

Pogoda na 5 dni. Aurę zdominują deszcz i burze. Pogodniej w jednej części kraju

Pogoda na 5 dni. Aurę zdominują deszcz i burze. Pogodniej w jednej części kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym deszczem i burzami. Eksperci przewidują, że lokalnie może spaść nawet do 60 litrów na metr kwadratowy. Sprawdź, gdzie mieć się na baczności.

Silny deszcz z burzami. Kolejne alarmy IMGW

Silny deszcz z burzami. Kolejne alarmy IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

"Dobrze, że już koniec tej żenady i mistyfikacji nakręconej gdzieś w studiu" - wbrew pozorom nie jest to recenzja kiepskiego filmu klasy B, a jeden z wielu komentarzy dotyczących misji Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. W sieci nie brakuje zwolenników teorii spiskowych zakładających, że lot Polaka w kosmos był jednym wielkim oszustwem. Filmy ukazujące rzekome oszustwo cieszą się dużą popularnością w serwisach społecznościowych.

Lot to "mistyfikacja" i "fikcja", astronauta jest "aktorem". Fake newsy wokół misji Polaka

Lot to "mistyfikacja" i "fikcja", astronauta jest "aktorem". Fake newsy wokół misji Polaka

Źródło:
TVN24+

Pożar lasu szaleje na południu Francji. W trwającą całą noc akcję zaangażowane były również śmigłowce. Ogień, który w czwartek wieczorem ogarnął ponad 240 hektarów lasu, zagrażał domom i mieszkańcom, zmuszając ponad sto osób do ewakuacji.

Całonocna walka z pożarem. "Sto domów w osi ognia"

Całonocna walka z pożarem. "Sto domów w osi ognia"

Źródło:
PAP, Reuters

Największy marsjański meteoryt znaleziony na Ziemi trafił na aukcję i znalazł nowego właściciela za ponad 5 milionów dolarów. Tak wysoka cena wynika z kilku czynników.

Ponad pięć milionów dolarów za kawałek Marsa na Ziemi

Ponad pięć milionów dolarów za kawałek Marsa na Ziemi

Źródło:
PAP

Koreę Południową trzeci dzień z rzędu zalewa deszcz. W wyniku powodzi zginęły co najmniej cztery osoby. Jedna z nich zginęła, kiedy na jej samochód spadł fragment budowli.

Fragment muru spadł na kierowcę. Powódź zbiera śmiertelne żniwo

Fragment muru spadł na kierowcę. Powódź zbiera śmiertelne żniwo

Źródło:
Reuters

W południowych i środkowych częściach USA mają pojawić się ulewy. Prognozowane sumy opadów są tak duże, że grożą całkowitym nasyceniem gleby i powodziami błyskawicznymi. Niebezpieczeństwo dotyczy zwłaszcza stanów nad Zatoką Meksykańską.

Wielkie ulewy nadciągają. Ryzyko powodzi błyskawicznych

Wielkie ulewy nadciągają. Ryzyko powodzi błyskawicznych

Źródło:
PAP

Sławosz Uznański-Wiśniewski jest już na Ziemi. Powrót załogi misji Axiom 4 na Błękitną Planetę nagrał dowódca Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Takuya Onishi.

"To jedne z najbardziej niesamowitych scen, jakie kiedykolwiek widziałem"

"To jedne z najbardziej niesamowitych scen, jakie kiedykolwiek widziałem"

Źródło:
x.com/Astro_Onishi

W czwartek po południu w centralnej Hiszpanii wybuchł pożar lasu. Ogień szybko się rozprzestrzenił i strawił ponad 3000 hektarów roślinności. W piątek rano wciąż był aktywny, ale pozostawał pod kontrolą strażaków.

Dym dotarł nad Madryt. W Hiszpanii wybuchł duży pożar

Dym dotarł nad Madryt. W Hiszpanii wybuchł duży pożar

Źródło:
apnews.com, El Pais

Czy drożdże mogą nam pomóc w podboju Marsa? Polscy naukowcy będą to sprawdzać, korzystając z próbek, które wróciły razem ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Czy drożdże z genem z niesporczaka pomogą nam w podboju Marsa?

Czy drożdże z genem z niesporczaka pomogą nam w podboju Marsa?

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. W piątek 18.07 będzie pochmurno i deszczowo, w części kraju mogą pojawić się burze. Termometry wskażą maksymalnie od 18 do 25 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - piątek, 18.07. Przydadzą się parasole

Pogoda na dziś - piątek, 18.07. Przydadzą się parasole

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kamera zainstalowana przy wejściu do domu uchwyciła przerażające nagranie. Widać na nim, jak piorun uderza tuż obok kuriera doręczającego paczkę.

"Myślałem, że piorun uderzył we mnie". Przerażające nagranie

"Myślałem, że piorun uderzył we mnie". Przerażające nagranie

Źródło:
CNN, live5news.com

Co najmniej 63 osoby zginęły w ciągu minionej doby w pakistańskiej prowincji Pendżab w powodzi - poinformowała w czwartek agencja Reuters. Dodała, że w tym samym czasie prawie 300 osób zostało rannych. Powódź wywołały obfite opady związane z monsunem.

Stan wyjątkowy. W ciągu doby zginęło ponad 60 osób

Stan wyjątkowy. W ciągu doby zginęło ponad 60 osób

Źródło:
Reuters, PAP

Czwartek to kolejny burzowy dzień. Na Górnym Śląsku pojawił się lej kondensacyjny, czyli zalążek trąby powietrznej. Ponadto na terenie województwa doszło do obfitych opadów deszczu, w wyniku których została zablokowana droga ekspresowa.

Lej kondensacyjny wirował nad Śląskiem

Lej kondensacyjny wirował nad Śląskiem

Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz, TVN24

Intensywne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznej w mieście Kansas City położonym w stanie Missouri. Pod wodą znalazły się auta, ulice i domy.

Brodzili w wodzie sięgającej pasa, aby pomóc ludziom

Brodzili w wodzie sięgającej pasa, aby pomóc ludziom

Źródło:
Reuters, foxweather.com

Lokalne podtopienia i setki interwencji służb - to niektóre skutki wielogodzinnych ulew, jakie od środy nawiedziły Warmię i Mazury. Opady deszczu doprowadziły także zalania kilku pomieszczeń szpitalnego oddziału ratunkowego w szpitalu powiatowym w Giżycku.

Silny deszcz na Warmii i Mazurach. Podtopienia na ulicach, zalany SOR

Silny deszcz na Warmii i Mazurach. Podtopienia na ulicach, zalany SOR

Źródło:
TVN24

Mieszkańcy zachodnich regionów Korei Południowej zmagają się z skutkami powodzi wywołanej przez ekstremalne opady deszczu. Według najnowszych informacji zginęły co najmniej trzy osoby, a ponad tysiąc zostało ewakuowanych. W niektórych miejscach padły historyczne rekordy.

Pierwsze tak silne ulewy w historii. Nie żyją trzy osoby

Pierwsze tak silne ulewy w historii. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
Reuters, Channel News Asia

Jedna osoba nie żyje, a 13 zostało rannych po tym, jak piorun uderzył w grupę osób przebywających na strzelnicy łuczniczej w stanie New Jersey. Wśród poszkodowanych są także dzieci. Od kilku dni nad wschodnimi i środkowymi regionami Stanów Zjednoczonych występują ulewy oraz groźne burze.

Piorun uderzył w grupę osób. Jeden zabity, wielu rannych

Piorun uderzył w grupę osób. Jeden zabity, wielu rannych

Źródło:
PAP, ABC News, CNN

Amerykańscy policjanci otrzymali nietypowe wezwanie - zostali poproszeni o pomoc w złapaniu owcy. Funkcjonariusze udali się w pogoń za zwierzęciem, a po drodze znaleźli nawet jego właściciela.

Pogoń za owcą. "Nazwiemy ją sierżant"

Pogoń za owcą. "Nazwiemy ją sierżant"

Źródło:
CNN, CBS News

Mieszkańcy okolic góry Skarfjellet w środkowej Norwegii żyją w niepewności z powodu jej niepokojąco wysokiej aktywności. Służby monitorują sytuację, a władze wydały ostrzeżenia dla turystów i wspinaczy.

Góra zaczęła się szybko "poruszać". Mieszkańcy zaniepokojeni

Góra zaczęła się szybko "poruszać". Mieszkańcy zaniepokojeni

Źródło:
Reuters

Kilkanaście zniszczonych budynków i tysiące hektarów spalonego terenu - to skutki pożaru Deer Creek, który od tygodnia trawi amerykański stan Utah. Walkę z ogniem utrudniają między innymi silne porywy wiatru. Ekstremalne warunki doprowadziły do powstania ognistego tornada w rejonie Old La Sal.

W Utah pojawiło się ogniste tornado

W Utah pojawiło się ogniste tornado

Źródło:
KTVZ, The Weather Channel, The Watchers, Colorado Public Radio, abc4, denver7

Ulewne deszcze doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego w Nowym Jorku. Na jednej ze stacji metra położonych na Manhattanie powstał gejzer. Eric Adams, burmistrz miasta, powiedział, że nie przypomina sobie tak obfitych opadów.

Gejzer na stacji metra. "Powrót do domu zajął mi ponad dwie godziny"

Gejzer na stacji metra. "Powrót do domu zajął mi ponad dwie godziny"

Źródło:
CNN, Reuters

Ulewne deszcze dały się we znaki mieszkańcom Pomorza i Podlasia. Na Kontakt24 dostaliśmy nagranie, na którym pokazane są intensywne opady deszczu w Augustowie. Podobna sytuacja miała miejsce w Słupsku i jego okolicach.

Mocno pada. Zalane piwnice

Mocno pada. Zalane piwnice

Źródło:
tvnmeteo.pl

Samolot ze Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim na pokładzie wylądował w Kolonii, gdzie znajduje się Europejskie Centrum Astronautów ESA. Polak we wtorek wrócił z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie pracował w ramach misji kosmicznej Axiom-4. Teraz astronautę czekają badania lekarskie i proces adaptacji do ziemskich warunków.

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Sławosz Uznański-Wiśniewski: najważniejsze, ale i najtrudniejsze wyzwanie w życiu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Finlandię nawiedziły upały. Gorąco jest nie tylko na południu kraju, ale również na północy, w tym w Rovaniemi, które znane jest jako miejsce zamieszkania Świętego Mikołaja.

Upały nawet w domu Świętego Mikołaja

Upały nawet w domu Świętego Mikołaja

Źródło:
Reuters

W południowo-zachodniej Islandii doszło do erupcji wulkanu Sundhnukur na półwyspie Reykjanes. Miejscowe służby ewakuowały mieszkańców okolicznych miejscowości oraz turystów wypoczywających w kurortach. To już dziewiąty wybuch tego wulkanu od grudnia 2023 roku.

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Erupcja wulkanu na Islandii. Ewakuowano mieszkańców i turystów

Źródło:
Reuters, The Mirror

Wtorek to kolejny burzowy dzień w Polsce. W województwach warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim zaobserwowano leje kondensacyjne, czyli zalążki trąb powietrznych.

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Lej kondensacyjny w Kołobrzegu i nie tylko

Aktualizacja:
Źródło:
Sieć Obserwatorów Burz

W poniedziałek wschodnie stany USA nawiedziły silne opady, które wywołały powodzie. Woda pochłonęła życie co najmniej dwóch osób. Mieszkańcy i służby oceniają skalę zniszczeń i sprzątają po przejściu żywiołu.

"To było trochę postapokaliptyczne"

"To było trochę postapokaliptyczne"

Źródło:
CNN, CBS News