Mapy "rozgrzane do czerwoności". Nasza synoptyk sprawdza szanse na zimę

Źródło:
tvnmeteo.pl
Pogoda na niedzielę
Pogoda na niedzielętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

W modelach pogodowych nie widać skandynawskiego wyżu, który miałby sprowadzić zimno. Zamiast tego pogodę mają kształtować atlantyckie niże. Temperatura w Polsce już niedługo może wzrosnąć powyżej 10 stopni Celsjusza. Co jeszcze przyniesie koniec stycznia i początek lutego? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, czy są szanse na powrót chłodu i śniegu.

Jeśli spojrzeć w wyliczenia długoterminowych modeli meteorologicznych, to robi się wiosennie, bo rozgrzane są do czerwoności. W czwartek, 23 stycznia, pomimo lekkiego mrozu w kraju, ptaki śpiewały rano, jakby do wiosny było już kilka dni. A amerykańska Narodowa Administracja Oceanu i Atmosfery (NOAA) opublikowała właśnie najnowsze prognozy, z których wynika, że nadchodzący luty będzie termicznie zbliżony do marca, ze średnią temperaturą miesięczną o jakieś 2-3 stopnie Celsjusza powyżej normy. Zimowe wyliczenia są zwykle lekko "naciągnięte", bo najczęściej temperatura ostatecznie jest nieco słabiej odchylona na plus, ale już dają zarys przyszłej pogody.

Na wielkie mrozy nie ma co liczyć, na wielki śnieg również. Tym bardziej że prognoza opadowa zakłada, iż z nieba spadnie mniej wody niż zwykle w lutym, który zresztą historycznie bywał i tak suchy, ale mroźny. W ostatnich dekadach luty częściej bywa jednak bardziej deszczowy niż śnieżny, z aurą typowo wiosenną. W tym roku ten miesiąc ma być dość suchy i termicznie łagodny.

Prognoza odchylenia na plus średniej miesięcznej temperatury w lutym 2025 NOAA

Rekordy lutego

A przecież luty to miesiąc, który w polskich statystykach pogodowych zapisał się niskimi wartościami temperatury, która sto lat temu spadała do -40 st. C. Oficjalne pomiary uzyskane ze stacji ówczesnego Państwowego Instytutu Meteorologii zanotowały 11 i 12 lutego 1929 roku mróz jak na biegunie północnym. W Żywcu zmierzono -40,6 st. C, w Olkuszu -40,4 st. C, w Poroninie -40,4 st. C i -37,5 st. C w Zakopanem. Ale jak podają pasjonaci historii, szkolna stacja meteorologiczna w Rabce zmierzyła aż -45 st. C.

Kropla arktycznego mrozu zsunęła się nad Polskę w roku 1929ERA/wetterzentrale.de

Rozwinie się klin ciepła

Przez sto lat wiele się zmieniło. W kalendarzu właśnie zima w pełni, a na horyzoncie temperatura marcowa - w sobotę wzrosnąć ma sporo powyżej 10 st. C. Na horyzoncie rysuje się bowiem w prognozach piękny klin ciepła rozwijający się od wybrzeży północnej Afryki w kierunki środkowej Europy.

W sobotę, 25 stycznia, na wysokości około 1,5 km temperatura nad naszym krajem wzrosnąć ma do 10-12 stopni, co przy ziemi daje możliwość wzrostu do 13-15 st. na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej, ale przede wszystkim na Przedgórzu Sudeckim, w Kotlinie Jeleniogórskiej. Temperatura na wysokości 1,5 km będzie o jakieś 12-14 st. wyższa, niż powinna być w styczniu. Podobnie przy ziemi, szczególnie w Polsce południowo-zachodniej, powinno być o kilkanaście stopni chłodnej. A jeszcze kilka dni temu rysował się w prognozach mocny wyż skandynawski i fala arktycznego mrozu. Nic z niej nie zostało, bo ciepły Atlantyk rozbujał cyrkulacją nad Europą.

Klin ciepła nad Polską w sobotę 25 stycznia. Odchylenie temperatury od normy na wysokości 1,5 kilometra GFS/tropicaltidbits.com
Prognoza odchylenia temperatury mocno na plus przy ziemi w sobotę 25 styczniaGFS/tropicaltidbits.com

Co mówi indeks oscylacji północnoatlantyckiej?

Kropli zimna, tak spektakularnej, jaka ostatnio zsunęła się nad Stany Zjednoczone, w prognozach dla Polski nie widać, przynajmniej na razie. Nad Atlantykiem rozwijają się kolejne wiry niżowe, które tłoczyć mają z zachodu masy powietrza polarnego o łagodnym charakterze. Cyrkulacja strefowa, zachodnia, która widziana była już jakiś czas temu w prognozach modeli meteorologicznych, rzeczywiście powstrzymała zimę. I wiele wskazuje na to, że utrzyma ją w ryzach jeszcze przez co najmniej dwa tygodnie. 

Warto obejrzeć prognozy czułego wskaźnika pogodowego, jakim jest indeks NAO, czyli oscylacji północnoatlantyckiej, na który już powoływaliśmy się w prognozach na miesiące zimowe. Ten prognostyk, oparty o wyliczenia ciśnienia w "sercu" Niżu Islandzkiego i Wyżu Azorskiego, dobrze odzwierciedla warunki cyrkulacyjne nad Atlantykiem i Europą.

Według wyliczeń Amerykanów przełom stycznia i początek lutego to silny wzrost indeksu na poziomie wartości dodatnich, co oznacza sporo napływu łagodnych mas powietrza oceanicznego z sektora zachodniego. Podobnie wykres wskaźnika NAO wyglądał w drugiej połowie grudnia, w czasie gdy nad północnym Atlantykiem i Europą dominowała cyrkulacja zachodnia powietrza. Dodatni wskaźnik oscylacji odbił się w temperaturze w Polsce, która często przekraczała 10 st. C. W dniach 18 i 19 grudnia wzrosła do 14-16 st. C miejscami na południu kraju. Dopiero pod koniec miesiąca, wraz z osłabnięciem cyrkulacji zachodniej, temperatura spadła.

Prognoza wzrostu wskaźnika oscylacji północnoatlantyckiej NAO w przedziale dodatnich wartości wg amerykańskiej NOAANOAA

Kiedy przyjedzie mróz?

Jak długo utrzyma się dyktatura ciepłej, wilgotnej i wietrznej cyrkulacji strefowej? Pierwszy znaczący klin zimna rysuje się w wyliczeniach średnioterminowego modelu GFS około 31 stycznia. Chłód ma się zsunąć na chwilę głównie nad Niemcy, a Polskę musnąć ma lekko na początku lutego. W nocy temperatura może spaść do -5/-1 st. C.

Dopiero około 6 lutego widać większy mróz, zsuwający się z rosyjskiej Arktyki. Pod znakiem zapytania pozostaje, na ile rozwijający się wtedy cyklon północnoatlantycki pozwoli rosyjskiemu wyżowi wniknąć w głąb Europy. Umacniający się w lutym nad wschodnią częścią naszego kontynentu wyż to zupełnie normalna rzecz, ale twory te są coraz słabsze wraz z postępującą zmianą klimatu. I coraz częściej syberyjski pogodowy imperializm przegrywa z szalejącymi w lutym niżami atlantyckimi. Dlatego też po 6 lutego może nastać kilkudniowy "zimowy epizod" zamiast trwałej fali mrozu.

Rosyjski bąbel zimna sunący w kierunku Polski. Prognozowana temperatura 6 lutego na wysokości 1,5 kilometraGFS/wetter3.de

Czy jęzor zimna sięgnie Polski?

Niewiele szans zimie i mrozom daje również Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF). Jeden z wariantów, który wprzęga do pracy najnowocześniejsze narzędzia, trzyma zimno daleko od Polski w nadchodzących dwóch tygodniach.

Daje szanse na rozwój wału wyżowego od Azorów po Rosję, który pozwoli na wnikanie ciepła nad północną połowę Europy i chłodu nad południową. W rejonie basenu Morza Śródziemnego temperatura miałaby odchylać się lekko na minus od normy, ale na terenie Polski trzymałaby się na ogół lekko powyżej normy. Europejski model dobrze pokazuje starcie ciepła z zimnem między innymi właśnie około 6 lutego. Jęzor arktycznego zimna miałby zsuwać się nad wschodnią Europę i czaić blisko Polski. Ale walka między "wschodem a zachodem" będzie nierówna, bo atlantyckie ciepło jest silne i nie ma zamiaru odpuścić. Tym samym są duże szanse na to, że tak jak zaoszczędziliśmy na ogrzewaniu w grudniu i styczniu, tak będzie też w lutym.

Prognozowany jęzor zimna 6 lutegoECMWF/tropivcalitdbits.com

Śnieg w Polsce

Jakby jednak nie rozwinęła się sytuacja baryczna, czy będzie więcej niżów, czy wyżów, nie widać trwałego zimna w prognozach. Niże atlantyckie z pewnością pozwolą, by opady deszczu chwilami przechodziły w śnieg. A rozwijające się co jakiś czas nad środkową i południową Europą wyże nieść będą aurę pochmurną i mglistą. Jakiegoś tam śniegu oczywiście możemy się w lutym spodziewać. W świetle wyliczeń modelu GFS delikatna pokrywa ma pojawić się w Polsce w pierwszym tygodniu lutego. Około 6 lutego na nizinach zalegać może około 1-2 centymetrów śniegu.

Konkretna pokrywa ma się utrzymać tylko w górach. Na niżej położonych stokach Sudetach i Karpat zalegać ma go powyżej 20 cm, jednak stoki narciarskie będą musiały być dośnieżane. Tylko wysoko w górach można liczyć, że utrzymają się metrowe zaspy śniegu. Na nizinach na razie co jakiś czas pokropi, poprószy… Chciałoby się zaśpiewać za Danutą Rinn: "gdzie te zimy, prawdziwe takie…?"

Prognozowana pokrywa śniegu w Polsce około 8 lutegoGFS/tropicaltidbits.com

Model GFS (Global Forecast System) to globalny system prognozowania pogody krótko- i średnioterminowej, obsługiwany przez służbę meteorologiczną USA (National Weather Service). Jest uruchamiany cztery razy w ciągu doby i generuje maksymalnie 16-dniowe prognozy pogody.

Europejski model ECMWF to globalny system prognozowania pogody średnioterminowej, który prognozuje pogodę do 10 dni naprzód.

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock, GFS/tropicaltidbits.com

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej planuje wydać ostrzeżenia przed opadami marznącymi i oblodzeniem. Sprawdź, gdzie mogą pojawić się alarmy pierwszego stopnia.

Lód skuje drogi. Prognoza zagrożeń IMGW

Lód skuje drogi. Prognoza zagrożeń IMGW

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś, czyli na niedzielę. Aura podzieli kraj na pogodny wschód oraz pochmurny i deszczowy zachód. W najcieplejszej chwili dnia termometry wskażą 8 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - niedziela, 23.02. U jednych pogodnie, u innych chmury i słabe opady

Pogoda na dziś - niedziela, 23.02. U jednych pogodnie, u innych chmury i słabe opady

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najbliższe dni przyniosą pogodną aurę w wielu regionach kraju. Później na niebie pojawi się jednak więcej chmur, może z nich padać deszcz. Będzie jednak dość ciepło - miejscami temperatura przekroczy 10 stopni Celsjusza.

Najpierw sporo słońca, później aura zacznie się psuć

Najpierw sporo słońca, później aura zacznie się psuć

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewne opady deszczu doprowadziły do powstania powodzi błyskawicznych w stolicy Botswany. W wyniku żywiołu zginęło siedem osób, tym troje dzieci -poinformował w sobotę prezydent Duma Boko.

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Zalane domy, zamknięte szkoły. Są ofiary śmiertelne, w tym dzieci

Źródło:
Reuters

Zimowa burza Coral przyniosła Grecji bardzo duże opady śniegu, jak na ten rejon świata. W sobotę rano w wielu regionach, szczególnie na północy kraju termometry wskazywały ujemne wartości temperatury.

Burza Coral w Grecji. Wydano alerty przed śniegiem i niską temperaturą

Burza Coral w Grecji. Wydano alerty przed śniegiem i niską temperaturą

Źródło:
ENEX, meteoalarm.org

W sobotę na terenie gminy Drelów w województwie lubelskim znaleziono meteoryt. Kilka godzin później poinformowano o kolejnych odnalezionych odłamkach. Kosmiczna skała wleciała w atmosferę i spadła na Ziemię we wtorek wieczorem. Zjawisku, które udało się zarejestrować na nagraniu, towarzyszyły rozbłysk na niebie oraz głośny huk.

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Skytinel

Środowemu przelotowi szczątków Falcona 9 na polskim niebie towarzyszył nie tylko świetlny spektakl, ale też spektakularny huk. Odgłosy te można usłyszeć na nagraniu. Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach" wyjaśnił, skąd się wzięły takie dźwięki.

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Hiszpańscy strażacy interweniowali przy niecodziennej sytuacji. Ich pomocy wymagała koza, która utknęła na parapecie mieszkania na piątym piętrze. Zwierzę udało się zwabić w bezpieczne miejsce dzięki sałacie i marchwi.

Koza na parapecie mieszkania na piątym piętrze. Interweniowali strażacy

Koza na parapecie mieszkania na piątym piętrze. Interweniowali strażacy

Źródło:
Reuters

W sobotę w Tatrach doszło do śmiertelnego wypadku. Jak przekazali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, ofiara to mężczyzna, który spadł z dużej wysokości. Mimo słonecznej aury, w górach panują bardzo niebezpieczne warunki.

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Źródło:
PAP, TOPR

"Nasza rakieta Falcon 9 weszła w atmosferę nad Europą. Współpracujemy z polskim rządem w sprawie odzyskiwania szczątków, powodem upadku w Polsce była usterka" - poinformowała firma SpaceX w oświadczeniu opublikowanym w sobotę na stronie internetowej. W ciągu ostatnich dni w kilku miejscach kraju odnaleziono niezidentyfikowane obiekty, które mają być częścią maszyny.

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, SpaceX

Brazylijskie miasto Buriticupu, położone na północno-wschodnim krańcu Amazonii, jest powoli pochłaniane przez ziemię. W ostatnich tygodniach powstały tam ogromne zapadliska o głębokości kilku metrów. Sytuacja jest na tyle poważna, że władze ogłosiły stan wyjątkowy.

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
Reuters

W rejonie Etny w ostatnim czasie odnotowuje się zjawisko niebezpiecznej turystyki. Niedawno grupa ludzi weszła w nocy na wulkan w trampkach, aby zobaczyć z bliska trwającą erupcję. Są znane także inne przypadki nieodpowiedzialnego zachowania turystów. Sycylijska Obrona Cywilna ostrzega, że takie osoby ryzykują własnym życiem.

W trampkach na Etnę

W trampkach na Etnę

Źródło:
Reuters

Lawina zeszła w amerykańskim hrabstwie Summit w stanie Kolorado. Pod śniegiem znalazł się kierowca skutera śnieżnego. Zobacz na nagraniu, jak wyglądała akcja ratunkowa.

Zeszła lawina, pod śniegiem spędził ponad godzinę. Nagranie

Zeszła lawina, pod śniegiem spędził ponad godzinę. Nagranie

Źródło:
CNN, eu.coloradoan.com

Peripatoides novaezealandiae to niezwykłe zwierzę. Mierzy kilka centymetrów, ma cechy zarówno stawonogów, jak i pierścienic, a podczas polowania pluje na ofiarę i śliną rozpuszcza jej wnętrzności. Teraz wygrał w tegorocznej edycji konkursu na nowozelandzkiego "robaka roku 2025".

Wybrano nowozelandzkiego "robaka roku". Zwycięski gatunek rozpuszcza swoje ofiary od środka

Wybrano nowozelandzkiego "robaka roku". Zwycięski gatunek rozpuszcza swoje ofiary od środka

Źródło:
CNN, bugoftheyear.ento.org.nz

W Tatrach obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Na szlakach występują oblodzenia i jest ślisko. W Dolinie Pięciu Stawów leży 70 centymetrów śniegu. Również w Karkonoszach i na Babiej Górze obowiązuje lawinowa "jedynka".

Na szlakach leży zmrożony i twardy śnieg. Trudne warunki w górach

Na szlakach leży zmrożony i twardy śnieg. Trudne warunki w górach

Źródło:
PAP, GOPR, TOPR

Ubiegłej nocy nad Polską przeleciały co najmniej dwa bolidy. Potwierdzają to obserwacje projektu Skytinel, zajmującego się monitorowaniem nieba nad naszym krajem. Niezwykle jasne smugi były widziane z wielu miejsc w Polsce.

Kolejne kule ognia przeleciały nad Polską. Nagranie

Kolejne kule ognia przeleciały nad Polską. Nagranie

Źródło:
Skytinel, Kontakt24

Drastycznie zmalało ryzyko na to, że w 2032 roku asteroida 2024 YR4 znajdzie się na kursie kolizyjnym z Ziemią. Najnowsze wyliczenia sugerują, że prawdopodobieństwo kolizji wynosi zaledwie 0,28 procent. Wcześniej według NASA ten współczynnik wynosił 3,1 proc.

Asteroida 2024 YR4. Czy trafi w Ziemię? Są nowe wyliczenia

Asteroida 2024 YR4. Czy trafi w Ziemię? Są nowe wyliczenia

Źródło:
NASA, PAP

Na terenie Polski znajdowane są obiekty, które mogą być pozostałościami rakiety Falcon 9. Jak mówił w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Jerzy Rafalski z Planetarium w Toruniu, możemy spodziewać się, że w niedalekiej przyszłości takie zdarzenia będą coraz częstsze.

"Powinniśmy zadać bardzo poważne pytanie firmie SpaceX"

"Powinniśmy zadać bardzo poważne pytanie firmie SpaceX"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Odgłos przypominający brzmienie organów zaniepokoił rezydentów domu seniora w słoweńskim mieście Ajdovscina. Dziwny dźwięk był słyszany także w okolicy ośrodka.

Przez tajemniczy dźwięk nie zmrużyli oka

Przez tajemniczy dźwięk nie zmrużyli oka

Źródło:
Enex

W czwartkowy poranek mieszkańcy miasta Carollton w Teksasie przecierali oczy ze zdumienia. Pomimo braku opadów jedna z ulic pokryła się grubą warstwą lodu. Spektakularny widok wziął się z wycieku wody, który w połączeniu z rekordowym na tym obszarze mrozem stworzył niecodzienną scenerię.

Pękła rura, a krajobraz zamienił się w baśniowy

Pękła rura, a krajobraz zamienił się w baśniowy

Źródło:
CNN, CBS, NBC

Z powodu utrzymującej się fali upałów władze Sao Paulo na południu Brazylii wprowadziły specjalne środki mające na celu ograniczenie skutków wysokiej temperatury. W mieście rozstawiono specjalne stanowiska oferujące darmową wodę oraz pomoc medyczną.

Jest tak gorąco, że na ulicach rozdawana jest woda

Jest tak gorąco, że na ulicach rozdawana jest woda

Źródło:
Reuters

Mieszkańcy Peru zmagają się ze skutkami katastrofalnych powodzi i osuwisk ziemi spowodowanych ekstremalnymi opadami deszczu. Zniszczenia są rozległe i dotknęły także stolicę kraju, Limę. W środę peruwiański rząd ogłosił stan wyjątkowy w 157 dystryktach.

"Proszę, przyjdźcie szybko". Peru zmaga się z falą powodzi i osuwisk ziemi

"Proszę, przyjdźcie szybko". Peru zmaga się z falą powodzi i osuwisk ziemi

Źródło:
Reuters, Infobae.com

Służby w Lidzbarku Warmińskim otrzymały zgłoszenie o wilku, który ukrywał się w psiej budzie we wsi Henrykowo nieopodal Ornety. Jak dowiedział się portal tvnmeteo.pl zwierzę, które odłączyło się od stada było chore na świerzb. Po przewiezieniu do specjalnego ośrodka zwierzę zostało poddane eutanazji.

Wilk znaleziony w psiej budzie. "Przeżył horror"

Wilk znaleziony w psiej budzie. "Przeżył horror"

Źródło:
tvnmetep.pl, Henrykowo (gmina Orneta)/Facebook

Matt Wells ma 19 lat i jego pasją jest wędkarstwo. Mężczyzna od lat pływa kajakiem w północnych wodach Nowej Zelandii, ale jeszcze nigdy nie natknął się na potężnego drapieżnika. Wszystko zmieniło się na początku lutego. Jak relacjonował, płynącego tuż za nim żarłacza białego wziął najpierw za... makrelę królewską.

Pływał kajakiem i łowił ryby. Za jego plecami pojawił się żarłacz biały

Pływał kajakiem i łowił ryby. Za jego plecami pojawił się żarłacz biały

Źródło:
CNN, nzherald.co.nz

Pociąg pasażerski wykoleił się po uderzeniu w stado słoni w pobliżu rezerwatu przyrody w środkowej Sri Lance - pisze BBC. Choć nie ucierpiał nikt z pasażerów, według policji był to najgorszy tego typu wypadek z udziałem dzikich zwierząt - zabitych zostało sześć słoni.

Pociąg pasażerski wykoleił się po uderzeniu w stado słoni

Pociąg pasażerski wykoleił się po uderzeniu w stado słoni

Źródło:
BBC

Zapadlisko we wsi Godstone w Anglii przestało się powiększać - przekazały lokalne władze. Kilka dni temu z powodu powstania ogromnej dziury w drodze, która powiększyła swoją średnicę do ponad 20 metrów, ewakuowano mieszkańców pobliskich budynków. Pierwsze szacunki wskazują na to, że naprawa może potrwać nawet kilka miesięcy.

"Zapadlisko znajdowało się tuż przed moim progiem"

"Zapadlisko znajdowało się tuż przed moim progiem"

Źródło:
BBC, Reuters

Na skutek silnych mrozów w ostatnich dniach zamarzło jezioro Hańcza, najgłębsze jezioro w Polsce. Eksperci apelują, by jednak nie wchodzić na jego tafle, ponieważ warstwa lodu w niektórych miejscach jest cienka.

Najgłębsze jezioro w Polsce zamarzło

Najgłębsze jezioro w Polsce zamarzło

Źródło:
PAP

Na niebie w wielu miejscach kraju pojawiło się coś przypominającego deszcz meteorów. Zdjęcia i nagrania tego zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. Polska Agencja Kosmiczna potwierdziła w środę po południu, że obiekty, które pojawiły się rano nad Polską, był fragmentami rakiety firmy SpaceX. Jak poinformowano, we wtorek do służb trafił raport o wejściu części rakiety w atmosferę. MON odpowiedziało, że raportu nie dostało.

Szczątki rakiety Falcon 9 w atmosferze. POLSA: informowaliśmy służby. MON odpowiedziało

Szczątki rakiety Falcon 9 w atmosferze. POLSA: informowaliśmy służby. MON odpowiedziało

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt24

W środę nad Polską przeleciały szczątki rakiety Falcon 9. Częśc z nich mogła spaść na Ziemię. - Mieliśmy dzisiaj wyjątkowego pecha albo duże szczęście, że ta deorbitacja nastąpiła nad naszym krajem - mówił na antenie TVN24 Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, autor bloga "Z głową w gwiazdach".

"Jak coś takiego spada nam z nieba, to nie jest to pożądana sytuacja"

"Jak coś takiego spada nam z nieba, to nie jest to pożądana sytuacja"

Źródło:
TVN24

Nad Polską przeleciały szczątki rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Zobacz nagranie, na którym widać, jak widowiskowo błyszczały nad elektrownią wiatrową pod Wrześnią.

Szczątki rakiety Falcon 9 nad Polską. To nagranie zapiera dech w piersiach

Szczątki rakiety Falcon 9 nad Polską. To nagranie zapiera dech w piersiach

Źródło:
tvnmeteo.pl