Pogoda na jutro - poniedziałek, 30.09. Nocą miejscami będzie zaledwie jeden stopień

Źródło:
tvnmeteo.pl
Pogoda na noc
Pogoda na noctvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek 30.09. Noc będzie chłodna, miejscami termometry pokażą zaledwie 1 stopień Celsjusza. W dzień dopisze pogodna aura.

Pogoda na noc

W nocy na przeważającym obszarze kraju spodziewane są rozpogodzenia i bezchmurne niebo. Jedynie na wschodzie Polski wystąpi umiarkowane i duże zachmurzenie, ale nie powinno tam padać. Temperatura minimalna wyniesie od 1-3 stopni Celsjusza na północy kraju (za wyjątkiem Wybrzeża) do 5-6 st. C na Podkarpaciu. Powieje słaby, zmienny wiatr.

Pogoda na noc
Pogoda na noctvnmeteo.pl

Pogoda na jutro - poniedziałek, 30.09

Poniedziałek przyniesie dość pogodną aurę, bez opadów deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie około 13-15 st. C w całym kraju. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, wschodni (na zachodzie południowo-wschodni, na wschodzie północno-wschodni).

Prognoza pogody na poniedziałek
Prognoza pogody na poniedziałek tvnmeteo.pl

Warunki biometeorologiczne - poniedziałek, 30.09

Wilgotność powietrza w ciągu dnia wyniesie 40-90 procent. Na krańcach wschodnich i południowych będzie chłodno, zaś mieszkańcy pozostałych regionów Polski odczują komfort termiczny. Warunki biometeorologiczne będą neutralne.

Warunki biometeo w poniedziałek
Warunki biometeo w poniedziałektvnmeteo.pl

Pogoda na noc - Warszawa

Noc w Warszawie zapowiada się pogodnie i bez opadów. Temperatura minimalna wyniesie 4-6 st. C. Powieje słaby, zmienny wiatr. Ciśnienie o północy wyniesie 1015 hPa i będzie spadać.

Pogoda na jutro - Warszawa

Mieszkańców Warszawy czeka pogodny poniedziałek bez opadów. Termometry pokażą maksymalnie 14-15 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, będzie wiał z północnego wschodu. Ciśnienie spada, w południe osiągnie 1013 hPa.  

Pogoda na noc - Gdańsk, Gdynia, Sopot

W nocy w Gdańsku, Gdyni i Sopocie będzie pogodnie i bez opadów. Na termometrach zobaczymy 5-7 st. C. Powieje słaby, zachodni wiatr. Ciśnienie o północy wyniesie 1028 hPa i będzie stabilne.

Pogoda na jutro - Gdańsk, Gdynia, Sopot

W poniedziałek w Gdańsku, Gdyni i Sopocie dopisze pogodna aura, bez opadów. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia wzrośnie do 14-15 st. C. Wiatr będzie słaby, zmienny. Ciśnienie spada, w południe sięgnie 1028 hPa.  

Pogoda na noc - Poznań

Noc w Poznaniu zapowiada się pogodnie, bez opadów. Temperatura minimalna wyniesie 3-4 st. C. Wiatr słaby, powieje ze wschodu. Ciśnienie o północy wyniesie 1017 hPa i będzie spadać.

Pogoda na jutro - Poznań

Poniedziałek w Poznaniu upłynie pod znakiem dość pogodnej aury, nie będzie padać. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 14-15 st. C. Wiatr okaże się słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. Ciśnienie spada, w południe osiągnie 1014 hPa.  

Pogoda na noc - Wrocław

Noc we Wrocławiu przyniesie pogodną aurę, nie są prognozowane opady. Termometry pokażą 3-4 st. C. Powieje słaby, wschodni wiatr. Ciśnienie o północy wyniesie 1013 hPa i będzie spadać.

Pogoda na jutro - Wrocław

Przed mieszkańcami Wrocławia dość pogodny poniedziałek i bez opadów. Temperatura maksymalna wyniesie 14-15 st. C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. Ciśnienie spada, w południe sięgnie 1009 hPa.  

Pogoda na noc - Kraków

Noc w Krakowie zapowiada się bezchmurnie i bez opadów. Temperatura minimalna wyniesie 3-4 st. C. Wiatr słaby, powieje ze zmieniających się kierunków. Ciśnienie o północy wyniesie 1000 hPa i będzie spadać.

Pogoda na jutro - Kraków

Na poniedziałek w Krakowie prognozuje się pogodną aurę, bez opadów. Termometry pokażą maksymalnie 13-14 st. C. Wiatr słaby, będzie wiał ze wschodu. Ciśnienie spada, w południe wyniesie 997 hPa.  

Warunki drogowe w poniedziałek
Warunki drogowe w poniedziałek tvnmeteo.pl

Autorka/Autor:anw

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Najbliższy tydzień przyniesie tak zwaną "pogodę w kratkę". Słoneczne dni będą przeplatały się pochmurnymi i deszczowymi. Temperatura maksymalna nie przekroczy 20 stopni Celsjusza. Noce będą zimne, a miejscami nawet mroźne.

Słońce, deszcz i chłód. Ten tydzień przyniesie "pogodę w kratkę"

Słońce, deszcz i chłód. Ten tydzień przyniesie "pogodę w kratkę"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Smugi kondensacyjne tworzone przez samoloty chłodzą Ziemię w ciągu dnia, a w nocy zatrzymują jej ciepło - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Karola III w Madrycie. Wnioski z badań mogą pomóc w zrozumieniu wpływu smug na ocieplenie klimatu.

Zaskakujące właściwości smug kondensacyjnych

Zaskakujące właściwości smug kondensacyjnych

Źródło:
PAP, arxiv.org

W niedzielę rano tatrzańskie szczyty pokryła cienka warstwa śniegu, chwycił też lekki mróz. Taka aura niestraszna była kozicom, które pojawiły się na szlaku. Film, na którym widać biegające zwierzęta, otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Bartłomieja Jureckiego i Tygodnika Podhalańskiego.

Kozice na pokrytym śniegiem szlaku. W Tatrach zrobiło się biało

Kozice na pokrytym śniegiem szlaku. W Tatrach zrobiło się biało

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TPN, IMGW

Mieszkańcy południowo-zachodnich regionów Meksyku nadal zmagają się ze skutkami przejścia huraganu John. Żywioł, który został okrzyknięty huraganem-zombie, w ciągu tygodnia dwa razy uderzył w wybrzeże tego kraju. Przyniósł ze sobą ulewny deszcz, lawiny błotne i powodzie. Zginęły co najmniej 22 osoby.

Huragan-zombie opuścił Meksyk. Zostawił po sobie zgliszcza

Huragan-zombie opuścił Meksyk. Zostawił po sobie zgliszcza

Źródło:
Reuters, The Guardian

Sześć osób zmarło w Rwandzie na skutek gorączki krwotocznej wywołanej przez wirus Marburg - poinformował Sabin Nsanzimana, minister zdrowia. Dodał, że większość ofiar śmiertelnych to pracownicy służby zdrowia z oddziału intensywnej terapii.

Wirus Marburg. Nie żyje sześć osób

Wirus Marburg. Nie żyje sześć osób

Źródło:
BBC

Alert RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegło w niedzielę mieszkańców części województwa zachodniopomorskiego przed korzystaniem z wód Odry. Przez region przechodzi fala wezbraniowa.

Alert RCB dla Pomorza Zachodniego. "Zakaz korzystania"

Alert RCB dla Pomorza Zachodniego. "Zakaz korzystania"

Źródło:
RCB, PAP

Od dziś, czyli niedzieli 29 września przez niemal dwa miesiące Ziemia będzie posiadała dwa księżyce. Wszystko za sprawą niewielkiej asteroidy 2024 PT5, która do 25 listopada wraz ze Srebrnym Globem ma poruszać się po ziemskiej orbicie.

Już dziś Ziemia zyska drugi księżyc

Już dziś Ziemia zyska drugi księżyc

Źródło:
space.com, PAP

Liczba ofiar śmiertelnych, wywołanych skutkami uderzenia huraganu Helene w południowo-wschodnie regiony USA przekroczyła 60 osób. Zamknięte są setki dróg, władze ostrzegają przed ryzykiem osuwisk. W pięciu stanach ponad 2,5 miliona odbiorców wciąż nie ma prądu.

"Jakby wybuchła bomba". Ponad 60 zabitych, miliony wciąż bez prądu

"Jakby wybuchła bomba". Ponad 60 zabitych, miliony wciąż bez prądu

Źródło:
CNN, PAP, tvnmeteo.pl

Co najmniej 151 osób zginęło w wyniku powodzi i osuwisk ziemi w Nepalu. To konsekwencja ekstremalnych opadów deszczu. Służby poszukują kilkudziesięciu osób. Wiele dróg i budynków zostało zniszczonych. Władze zdecydowały się o trzydniowym zawieszeniu zajęć w szkołach na niektórych terenach.

"Nigdy nie widziałem powodzi na taką skalę"

"Nigdy nie widziałem powodzi na taką skalę"

Źródło:
Reuters, PAP

W centrum Zakopanego, na środku ulicy Jagiellońskiej, doszło do spektakularnej walki dwóch jeleni szlachetnych. Według przyrodnika z Tatrzańskiego Parku Narodowego, taki spektakl jest rzadkością, nawet na terenach leśnych. TPN apeluje, aby nie podchodzić do napotkanych dzikich zwierząt, a zwłaszcza nie dokarmiać ich.

Walka jeleni w centrum Zakopanego. "Sytuacja abstrakcyjna"

Walka jeleni w centrum Zakopanego. "Sytuacja abstrakcyjna"

Źródło:
PAP

Poziom wody w niektórych rzekach na południowym zachodzie i zachodzie Polski pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na blisko 20 stacjach hydrologicznych.

15 rzek, w których wody jest niebezpiecznie dużo

15 rzek, w których wody jest niebezpiecznie dużo

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Fala wezbraniowa na Odrze w niedzielę przechodzi przez województwo zachodniopomorskie i powoli opuszcza Gozdowice. Gdzie będzie przemieszczać się dalej? Sprawdź prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Fala wezbraniowa na Odrze. Gdzie jest i jaki będzie jej dalszy przepływ

Fala wezbraniowa na Odrze. Gdzie jest i jaki będzie jej dalszy przepływ

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP, TVN24

W sobotę z przylądka Canaveral wystartował statek kosmiczny SpaceX Crew-9. Na pokładzie znajduje się dwóch astronautów, którzy lecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) i zostaną tam na kilka miesięcy. W lutym statkiem tym wróci na Ziemię dwoje innych astronautów, którzy utknęli na ISS w czerwcu.

Udany start rakiety, która ma pozwolić astronautom wrócić po ośmiu miesiącach na Ziemię

Udany start rakiety, która ma pozwolić astronautom wrócić po ośmiu miesiącach na Ziemię

Źródło:
PAP

Ponad 50 osób zostało uratowanych z dachu szpitala, po tym jak w amerykańskim mieście Erwin w stanie Tennessee wezbrały wody wraz z nadejściem huraganu Helene. W akcji ratunkowej użyto śmigłowców i łodzi ratunkowych.

Kilkadziesiąt osób uwięzionych na dachu szpitala. "Najstraszniejsza rzecz, jaką przeżyłam"

Kilkadziesiąt osób uwięzionych na dachu szpitala. "Najstraszniejsza rzecz, jaką przeżyłam"

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Na farmie krokodyli położonej w północnej części Tajlandii zabito 125 zwierząt. Powodem były obawy przed tym, że gady uciekną podczas trwających w kraju powodzi i będą stanowić zagrożenie dla ludności.

Zabito 125 krokodyli. Powodem były obawy, że uciekną w czasie powodzi

Zabito 125 krokodyli. Powodem były obawy, że uciekną w czasie powodzi

Źródło:
PAP, theanimalreader.com

Obfite opady deszczu nawiedziły Wielką Brytanię. W części kraju ulice zmieniły się w rwące rzeki. W hrabstwie Shropshire w Anglii zalany został stadion drużyny piłkarskiej AFC Telford United.

Stadion piłkarski zmienił się w basen. Ulewy nawiedziły Wielką Brytanię

Stadion piłkarski zmienił się w basen. Ulewy nawiedziły Wielką Brytanię

Źródło:
Reuters, BBC, shropshirestar.com

Ma za sobą występy w telewizji, a jego profil w mediach społecznościowych bije rekordy popularności. Mowa o gigantycznym młodym pingwinie królewskim, który stał się główną atrakcją australijskiego oceanarium.

Ma dziewięć miesięcy i waży tyle co jego rodzice zastępczy razem wzięci

Ma dziewięć miesięcy i waży tyle co jego rodzice zastępczy razem wzięci

Źródło:
Reuters, BBC, AP

Niezwykłego odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu Arizony. Dzięki danym uzyskanym przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zauważyli zaskakujące szczegóły na temat atmosfery jednej z egzoplanet. - To naprawdę niesamowite - podkreślił współautor badań profesor Thomas Beatty.

Ta planeta ma asymetryczną atmosferę. "To naprawdę niesamowite"

Ta planeta ma asymetryczną atmosferę. "To naprawdę niesamowite"

Źródło:
PAP, eurekalert.org, tvnmeteo.pl

Po fali ulewnego deszczu sparaliżowane zostało jedno z najludniejszych miast świata - Bombaj. W niektórych miejscach stolicy indyjskiego stanu Maharasztra spadło prawie 275 litrów deszczu na metr kwadratowy. W wyniku podtopień zginęły co najmniej cztery osoby.

Potężne ulewy sparaliżowały ponad 20-milionowe miasto. Cztery osoby nie żyją

Potężne ulewy sparaliżowały ponad 20-milionowe miasto. Cztery osoby nie żyją

Źródło:
PAP, India Meteorological Department

Moo Deng to dwumiesięczna hipopotamica karłowata mieszkająca w otwartym zoo Khao Kheow w Tajlandii. Władze instytucji ogłosiły, że od teraz wizyty u Moo Deng odbywać się będą tylko w soboty i niedziele. To skutek jej bijącej rekordy popularności. O zachowaniach wielu ludzi, którzy przychodzą zobaczyć hipopotamkę, dyrektor zoo mówi, że są "okrutne i niebezpieczne". Zagroził podjęciem kroków prawnych.

Hipopotamka-celebrytka padła ofiarą popularności. Zachowania "okrutne i niebezpieczne"

Hipopotamka-celebrytka padła ofiarą popularności. Zachowania "okrutne i niebezpieczne"

Źródło:
NBC News

Najświeższe badania naukowców rzucają nowe światło na awulsję, czyli proces tworzenia się nowego koryta istniejącej rzeki, który może prowadzić do katastrofalnych powodzi. Naukowcy podkreślają, że ich praca może pomóc rządom i planistom zidentyfikować obszary o wysokim ryzyku nagłych zalań.

Rzeki mogą nagle zmienić swój bieg, a skutki bywają katastrofalne. Przyjrzano się awulsji

Rzeki mogą nagle zmienić swój bieg, a skutki bywają katastrofalne. Przyjrzano się awulsji

Źródło:
PAP, Nature

W środę włoskie służby nadal poszukiwały babci i pięciomiesięcznego dziecka. Zaginęli po tym, jak włoską miejscowość Montecatini Val di Cecina nawiedziła powódź. Akcję utrudniają zniszczenia spowodowane spływem wody z rzek, które mocno wezbrały po ulewach.

Przyjechali spędzić wakacje w Toskanii, woda natarła na ich dom. Szukają babci i dziecka

Przyjechali spędzić wakacje w Toskanii, woda natarła na ich dom. Szukają babci i dziecka

Źródło:
Reuters, Corriere.it, ENEX, PisaToday, Punto Radio, Il Fatto Quotidiano

Zachodnie regiony Słowacji po powodzi zmagają się z plagą komarów - te mnożą się masowo. Na zalane tereny wysłano śmigłowiec, z którego rozpylono specjalną substancję owadobójczą.

Po powodzi komary mnożą się na potęgę

Po powodzi komary mnożą się na potęgę

Źródło:
PAP, TASR, tvnmeteo.pl

Zmiany klimatyczne zwiększyły intensywność opadów deszczu, które wywołały ekstremalną powódź w centralnej Europie - wynika z raportu organizacji World Weather Attribution opublikowanego w środę. Zdaniem naukowców, jeśli nie zatrzymamy ocieplenia planety, tak katastrofalne zjawiska będą zdarzać się coraz częściej.

"Budujemy na bazie tego, co wiemy z przeszłości. Przyszłość zapowiada się bardziej intensywnie"

"Budujemy na bazie tego, co wiemy z przeszłości. Przyszłość zapowiada się bardziej intensywnie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, World Weather Attribution, Reuters

Spośród dziewięciu krytycznych procesów wspierających życie na Ziemi aż sześć przekroczyło bezpieczną granicę, a siódmy proces wkrótce ją przekroczy. Oznacza to wzrost ryzyka trwałych zmian i nieodwracalnych uszkodzeń ekosystemów - wynika z raportu Planetary Health Check (PHC).

Ziemia w stanie krytycznym. Sześć granic planetarnych zostało przekroczonych

Ziemia w stanie krytycznym. Sześć granic planetarnych zostało przekroczonych

Źródło:
PAP

Nowozelandzcy naukowcy odkryli w głębinach Pacyfiku nowy gatunek ryby, nazywanej "rekinem duchem" lub "rekinem widmo". Wyróżnia się on niezwykle długim pyskiem, który może stanowić połowę długości jego ciała.

Odkryli nowy gatunek "rekina widmo"

Odkryli nowy gatunek "rekina widmo"

Źródło:
PAP

Nowy satelita pogodowy, należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), przesłał pierwsze zdjęcia. Urządzenie sfotografowało między innymi przemieszczający się przez Europę niż genueński Boris, czyli sprawcę powodzi między innymi w Polsce. - Chociaż nadal jesteśmy w trakcie uruchamiania satelity, te wstępne wyniki już przekroczyły nasze oczekiwania - powiedział kierownik projektu Ville Kangas.

Powodziowy niż na zdjęciach z nowego satelity. "Wyniki przekroczyły nasze oczekiwania"

Powodziowy niż na zdjęciach z nowego satelity. "Wyniki przekroczyły nasze oczekiwania"

Źródło:
PAP, ESA