Pogoda na jutro - czwartek 20.01. Śnieg i bardzo silne porywy wiatru

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na noc
Prognoza pogody na noctvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro 20.01

Pogoda na jutro. Czwartek przyniesie kolejne załamanie pogody. Znów będzie porywiście wiać, nawet do 100 kilometrów na godzinę. Silny wiatr spotęguje odczucie chłodu. Do tego synoptycy prognozują opady śniegu.

Nocą od północnego zachodu na południowy wschód nad Polską dynamicznie będzie przemieszczał się chłodny front atmosferyczny z opadami śniegu. Spadnie poniżej 3 centymetrów śniegu, pojawią się też opady deszczu ze śniegiem rzędu 1-3 litrów wody na metr kwadratowy. Zachmurzenie będzie całkowite, a po przejściu frontu wystąpią przejaśnienia. Jedynie na Podkarpaciu zachmurzenie okaże się umiarkowane i tam będzie bez opadów.

Temperatura minimalna wyniesie od -3 stopni Celsjusza w Małopolsce i na Podkarpaciu do 0 st. C na Dolnym Śląsku, w centrum kraju i na Pomorzu. Wiatr będzie zachodni i południowo-zachodni, początkowo umiarkowany, nasilający się w ciągu nocy do dość silnego i silnego. W porywach osiągnie prędkość do 50-70 kilometrów na godzinę, w strefie Wybrzeża - do 70-90 km/h.

Prognoza pogody na noc
Prognoza pogody na noctvnmeteo.pl

Pogoda na jutro - czwartek 20.01

Za dnia zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Wystąpią przelotne opady śniegu do 1-5 cm, w górach - do 10 cm. Początkowo, szczególnie na południu, miejscami pojawią się również opady deszczu ze śniegiem.

Termometry pokażą maksymalnie od -1 st. C na północnym wschodzie kraju do 2 st. C na Podkarpaciu. Wiatr powieje z kierunku zachodniego i północno-zachodniego. Będzie silny, w porywach rozpędzając się do 50-70 km/h. W niektórych miejscach na południu porywy mogą sięgać jednak do 90 km/h, a na Wybrzeżu - do 100 km/h.

Pogoda na czwartek 20.01
Pogoda na czwartek 20.01tvnmeteo.pl

Warunki biometeorologiczne - czwartek 20.01

Wilgotność powietrza w ciągu dnia znajdzie się na poziomie 60-80 procent, przy czym najwyższa będzie na południu, w centrum kraju oraz na wschodzie. Mieszkańcy całej Polski odczują zimno, a uczucie chłodu będzie potęgowane przez silny wiatr. Warunki biometeorologiczne okażą się niekorzystne.

Warunki biometeo w czwartek
Warunki biometeo w czwartektvnmeteo.pl

Pogoda na noc - Warszawa

Pochmurno z przelotnymi opadami mokrego śniegu do 1-2 cm. Temperatura minimalna wyniesie -1 st. C. Wiatr będzie południowo-zachodni, umiarkowany. Ciśnienie spada, o północy barometry wskażą 997 hektopaskali.

Pogoda na jutro - Warszawa

Pochmurno z przejaśnieniami, okresami przelotne opady śniegu do 1-3 cm. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 1 st. C. Powieje zachodni, dość silny okresami silny wiatr, w porywach 50-70 km/h. Ciśnienie będzie się wahać, w południe osiągnie 989 hPa.

Pogoda na noc - Trójmiasto

Pochmurno z przelotnymi opadami deszczu ze śniegiem do 1-2 mm. Temperatura spadnie minimalnie do 0 st. C. Wiatr będzie południowo-zachodni skręcający na zachodni, dość silny i silny, w porywach 50-70 km/h, w drugiej części nocy okresami bardzo silny i porywisty, do 70-90 km/h. Ciśnienie o północy spadnie do 1000 hPa.

Pogoda na jutro - Trójmiasto

Pochmurno z przejaśnieniami, przelotne opady śniegu do 1-3 cm. Termometry pokażą maksymalnie 1 st. C. Powieje północno- zachodni, dość silny i silny wiatr, w porywach 50-70 km/h. Ciśnienie w południe osiągnie 1000 hPa.

Pogoda na noc - Poznań

Pochmurno z przelotnymi opadami deszczu ze śniegiem do 1-2 l/mkw. Temperatura minimalna wyniesie -1 st. C. Wiatr będzie południowo-zachodni, dość silny i okresami silny, w porywach do 50-70 km/h. Ciśnienie waha się, o północy osiągnie 997 hPa.

Pogoda na jutro - Poznań

Pochmurno z większymi przejaśnieniami, okresami przelotne opady śniegu do 1-3 cm. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 0 st. C. Powieje zachodni, silny, okresami bardzo silny i porywisty wiatr, do 70-90 km/h. Ciśnienie w południe wzrośnie do 998 hPa.

Pogoda na noc - Wrocław

Początkowo pogodnie, następnie wzrost zachmurzenia. Po północy pochmurno z przelotnymi opadami deszczu ze śniegiem do 1-2 l/mkw. Temperatura spadnie minimalnie do 0 st. C. Wiatr będzie południowo-zachodni i zachodni, początkowo słaby i umiarkowany, a pod koniec nocy dość silny, w porywach do 50-70 km/h. Ciśnienie spada, o północy osiągnie 997 hPa.

Pogoda na jutro - Wrocław

Pochmurno z większymi przejaśnieniami i okresowo rozpogodzeniami. Rano przelotne opady deszczu ze śniegiem do 1-2 l/mkw., a po południu i wieczorem przelotne opady śniegu do 1-3 cm. Termometry pokażą maksymalnie 1 st. C. Powieje zachodni, silny, okresami bardzo silny i porywisty wiatr, do 70-90 km/h. Ciśnienie będzie się wahać, w południe osiągnie 998 hPa.

Pogoda na noc - Kraków

Zachmurzenie umiarkowane wzrastające do dużego z przelotnymi opadami śniegu do 1-2 cm pod koniec nocy. Temperatura minimalna wyniesie -3 st. C. Wiatr będzie południowy i południowo- zachodni, początkowo słaby i umiarkowany, a pod koniec nocy dość silny, w porywach do 50-70 km/h. Ciśnienie spada, o północy osiągnie 985 hPa.

Pogoda na jutro - Kraków

Pochmurno z przelotnymi opadami deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu do 2-5 cm. Na termometrach zobaczymy maksymalnie do 2 st. C. Powieje zachodni, dość silny okresami silny wiatr, w porywach do 50-70 km/h. Ciśnienie będzie się wahać, w południe osiągnie 981 hPa.

Autorka/Autor:ps

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Pogoda na jutro. W czwartek 29.02 opady deszczu pojawią się tylko w południowo-wschodniej części kraju. Termometry pokażą od 5 do 16 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - czwartek 29.02. Termometry pokażą aż 16 stopni

Pogoda na jutro - czwartek 29.02. Termometry pokażą aż 16 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Choć przed nami dopiero początek marca, to zacznie się on tak ciepło, jakby miał się już kończyć. W weekend na obszarze całej Polski termometry pokażą dwucyfrowe wartości. W prognozie pogody na najbliższe dni w nielicznych miejscach widać słabe opady deszczu.

Czeka nas bardzo ciepły weekend

Czeka nas bardzo ciepły weekend

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed oblodzeniem. W nocy w części północnej Polski spodziewane jest zamarzanie nawierzchni dróg. Niebezpiecznie może być do rana.

Alerty IMGW. Tu chwyci mróz, a lód pokryje drogi

Alerty IMGW. Tu chwyci mróz, a lód pokryje drogi

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Gwałtowne burze i tornada przeszły w środę przez stany Illinois, Ohio i Michigan w USA. Wielu ludzi zostało pozbawionych prądu, a z utrudnieniami musieli liczyć się pasażerowie korzystający z chicagowskiego lotniska O'Hare.

Tornada, wichury i grad wielkości piłek golfowych. Żywioł niszczył domy i wyrywał drzewa z korzeniami

Tornada, wichury i grad wielkości piłek golfowych. Żywioł niszczył domy i wyrywał drzewa z korzeniami

Źródło:
Reuters, BBC

We wschodniej Australii nie ustają pożary buszu. Ogień zagraża co najmniej 30 tysiącom mieszkańców stanu Wiktoria, a rozprzestrzenianiu się żywiołu sprzyja silny, porywisty wiatr. Mieszkańcy coraz to nowych regionów zachęcani są do ewakuacji.

Katastrofalne zagrożenie pożarowe. Suche burze mogą pogorszyć sytuację

Katastrofalne zagrożenie pożarowe. Suche burze mogą pogorszyć sytuację

Źródło:
PAP, Reuters, ABC News

Intensywne opady deszczu na północy Hiszpanii doprowadziły do wylania kilku rzek. W niektórych miejscowościach ulice znalazły się pod wodą. Największe problemy występują w Kraju Basków, Kastylii i Leonie oraz w regionie Nawarra.

Wylewają rzeki w Hiszpanii. Zalania i podtopienia

Wylewają rzeki w Hiszpanii. Zalania i podtopienia

Źródło:
ENEX, elmundo.es, 20minutos.es

Pożar szaleje w północnym Teksasie. Jak przekazali strażacy, od poniedziałku spłonęło ponad 121 tysięcy hektarów terenów zielonych, a ogień nie został opanowany. W wielu hrabstwach wydano nakazy ewakuacji, jednak miejscami płomienie podeszły tak blisko zabudowań, że władze nakazały mieszkańcom natychmiastowe poszukanie schronienia.

Jest za późno na ewakuację. "Domy płoną właściwie z każdej strony"

Jest za późno na ewakuację. "Domy płoną właściwie z każdej strony"

Źródło:
Reuters, CNN

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego obowiązuje w wysokich partiach Tatr. Jak wyjaśnili ratownicy, wzrost zagrożenia ma związek z bardzo dużym ociepleniem, odczuwalnym także wysoko w górach. Eksperci apelują o ostrożność podczas wycieczek.

W Tatrach panują "nietypowe" warunki. Uważajcie na siebie

W Tatrach panują "nietypowe" warunki. Uważajcie na siebie

Źródło:
TPN, TOPR

Silny boczny wiatr uniemożliwił w poniedziałek lądowanie na lotnisku Heathrow w Londynie. Na nagraniu widać, jak podmuchy miotają samolotem linii British Airways, a pilot decyduje się na przerwanie próby lądowania.

Wiatr miotał samolotem, pilot przerwał lądowanie. Nagranie

Wiatr miotał samolotem, pilot przerwał lądowanie. Nagranie

Źródło:
BBC, Reuters, FlightRadar 24

Niezwykle wysoka temperatura, jaką przyniósł nam tegoroczny luty, przyniosła spore ożywienie wśród roślin i zwierząt. Przyroda zbudziła się do życia także w ogrodzie prezenterki tvnmeteo.pl Doroty Gardias, która na antenie TVN24 zaprezentowała pierwsze w tym roku okazy rabarbaru.

Wiosna w lutym. W ogrodzie Doroty Gardias wyrósł już rabarbar

Wiosna w lutym. W ogrodzie Doroty Gardias wyrósł już rabarbar

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Do środkowej Europy, w tym do Polski, napływa wyjątkowo ciepłe powietrze. We wtorek na południu kraju temperatura przekraczała aż 19 stopni Celsjusza, a w kilku miastach odnotowano rekordy. W Warszawie było cieplej niż w stolicy Hiszpanii.

Posypały się rekordy, Warszawa była cieplejsza od Madrytu

Posypały się rekordy, Warszawa była cieplejsza od Madrytu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, wetteronline.de

Meksykański wulkan Popocatepetl znów się przebudził, wyrzucając w powietrze kłęby pyłu i dymu. Z tego powodu niektóre linie lotnicze zdecydowały się na odwołanie lotów ze stołecznego lotniska. W regionie ogłoszono alert ostrzegający przed aktywnością wulkaniczną.

77 wyziewów z krateru. Alert w Meksyku

77 wyziewów z krateru. Alert w Meksyku

Źródło:
PAP, El Pais, CENAPRED

Pogoda na dziś. W środę 28.02 na dużym terenie Polski należy spodziewać się słabych opadów deszczu. Termometry wskażą od 7 stopni Celsjusza na północy kraju do 18 stopni na południowym wschodzie.

Pogoda na dziś - środa 28.02. Duże różnice temperatury i deszcz w wielu miejscach

Pogoda na dziś - środa 28.02. Duże różnice temperatury i deszcz w wielu miejscach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pokazano kolejne zdjęcia z historycznego lądowania na Księżycu, do którego doszło w ubiegłym tygodniu. Widać na nich powierzchnię naturalnego satelity Ziemi z bliskiej odległosci. Pozostały już prawdopodobnie tylko godziny, zanim sonda Odyseusz przestanie działać.

Odyseusz wysłał kolejne zdjęcia. To być może ostatnie godziny jego "życia"

Odyseusz wysłał kolejne zdjęcia. To być może ostatnie godziny jego "życia"

Źródło:
space.com, Reuters, tvnmeteo.pl

Pierwszy bocian przyleciał do wsi Krutyń na Mazurach - poinformował we wtorek w mediach społecznościowych Mazurski Park Krajobrazowy. To ptak, który od trzech lat zjawia się w tej miejscowości wcześniej niż inne bociany.

Do mazurskiej wsi przyleciał bocian. Wcześniej niż rok temu

Do mazurskiej wsi przyleciał bocian. Wcześniej niż rok temu

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Metalową bliznę zauważono na powierzchni białego karła WD 0816-310. Dawniej obiekt ten był wielkości naszego Słońca, jednak zakończył swoje życie pochłaniając otaczające go planety i planetoidy. To właśnie ten proces pozostawił po sobie unikatowy ślad.

Po kosmicznym kanibalizmie na powierzchni gwiazd pozostaje blizna

Po kosmicznym kanibalizmie na powierzchni gwiazd pozostaje blizna

Źródło:
ESO

Pożary lasu szaleją w stanie Missisipi. W poniedziałek strażacy walczyli z ogniem, który pochłonął ponad 600 hektarów lasu. Funkcjonariusze apelowali do mieszkańców o powstrzymanie się od rozpalania ognia w wietrzne dni.

Od trzech dni walczą z żywiołem

Od trzech dni walczą z żywiołem

Źródło:
Reuters, MS Forestry Commission

Dzud - zjawisko uniemożliwiające wypas zwierząt - opanował około 80 procent terenu Mongolii. Do tej pory przyczynił się on do śmierci ponad 2,9 milionów sztuk bydła. Wszystko wskazuje na to, że przez zmiany klimatyczne do podobnych katastrof będzie dochodziło coraz częściej.

"Biel i żelazo" zabiły prawie trzy miliony zwierząt

"Biel i żelazo" zabiły prawie trzy miliony zwierząt

Źródło:
PAP, Daily Sabah

Osuwisko całkowicie pogrzebało wioskę w środkowej Boliwii. Do zdarzenia doszło, gdy woda przelała się przez tamę pobliskiego zbiornika wodnego. To nie jedyne miejsce w kraju, gdzie obfite opady deszczu

Fale błota pochłonęły całą miejscowość. "Co zrobić, gdy straciliśmy wszystko?"

Fale błota pochłonęły całą miejscowość. "Co zrobić, gdy straciliśmy wszystko?"

Źródło:
Reuters, opinion.com.bo, urgente.bo

Ariane 6, nowa rakieta nośna Europejskiej Agencji Kosmicznej, dotarła do Gujany Francuskiej. Budowana przez kilkaset firm z 13 krajów konstrukcja ma zapewnić Europie niezależność w dostępie do orbity. Pierwszy lot zapowiadany jest na lato bieżącego roku.

Rakieta Ariane 6 przypłynęła do portu kosmicznego

Rakieta Ariane 6 przypłynęła do portu kosmicznego

Źródło:
PAP, ESA

Zima w tym roku przypomina wiosnę, a przyroda zaczęła budzić się do życia z wyprzedzeniem. Jak tłumaczy synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, natura wcale nie dała się całkowicie wyprowadzić w pole ciepłej aurze. Niewykluczone także, że w tym roku jeszcze liźnie nas jęzor zimna "Bestii ze Wschodu".

Ekstremalnie ciepły luty. Czy "Bestia ze Wschodu" przegoni wiosnę?

Ekstremalnie ciepły luty. Czy "Bestia ze Wschodu" przegoni wiosnę?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Japoński lądownik SLIM przetrwał noc księżycową, choć nie był zaprojektowany do "przeżycia" w tak ekstremalnych warunkach - poinformowała w poniedziałek agencja kosmiczna JAXA. To pierwszy w historii lądownik, który precyzyjnie wylądował na powierzchni Srebrnego Globu.

Na Księżycu stał się "cud"

Na Księżycu stał się "cud"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy wsi Piasek pod Cedynią (województwo zachodniopomorskie) proszą o pomoc, ponieważ wody opadowe i gruntowe zatrzymują się na ich podwórkach, a niektórym zalewa też piwnice. Jak zaznaczają, to przez nową zaporę przeciwpowodziową. Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie mówi, że "wał został wykonany zgodnie z dokumentacją projektową".

Wał chroni przed powodzią, ale podwórka i piwnice zalane. "Coś nie zagrało"

Wał chroni przed powodzią, ale podwórka i piwnice zalane. "Coś nie zagrało"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, IMGW

Zanieczyszczenia powietrza mają przełożenie na ilość opadów. Jak wynika z badań amerykańskich naukowców, znajdujące się w atmosferze cząsteczki sprawiają, że powietrze staje się chłodniejsze i suchsze. Zjawisko to może maskować pełną skalę zmian klimatycznych poprzez ukrywanie ekstremalnych opadów związanych z ocieplaniem się planety.

Zagadka "zaginionego" deszczu nareszcie rozwiązana

Zagadka "zaginionego" deszczu nareszcie rozwiązana

Źródło:
Berkeley Lab

Pająk Joro, inwazyjny gatunek z Japonii, bardzo dobrze radzi sobie w miastach. Przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych badanie wykazało, że stawonogom tym nie przeszkadzają silne wibracje związane z ruchem drogowym. Ta cecha prawdopodobnie ułatwi im w przyszłości opanowanie kolejnych regionów.

Inwazyjny pająk radzi sobie w miejskiej dżungli i "nigdzie się nie wybiera"

Inwazyjny pająk radzi sobie w miejskiej dżungli i "nigdzie się nie wybiera"

Źródło:
CNN, UGA Today

Przed nami absolutnie niezwykła temperatura w ostatnich dniach lutego. A jak zacznie się marzec? Czy będzie równie wyjątkowo ciepło, czy jednak zima wróci? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: tak mógłby wyglądać koniec kwietnia

Pogoda na 16 dni: tak mógłby wyglądać koniec kwietnia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Osuwisko porwało dwoje dzieci w Kalifornii. Jak poinformowała policja, do tragedii doszło na polu namiotowym w pobliżu zapory na rzece Sacramento. Chociaż do akcji natychmiast wkroczyły służby ratunkowe, dzieci nie udało się uratować.

Osuwisko w pobliżu gigantycznej tamy. Nie żyje dwoje dzieci

Osuwisko w pobliżu gigantycznej tamy. Nie żyje dwoje dzieci

Źródło:
San Francisco, ABC 7 News

Nowe księżyce Urana i Neptuna zostały zaobserwowane przez astronomów. Jak wyjaśnili odkrywcy, to prawdopodobnie najciemniejsze obiekty tego typu, jakie da się zaobserwować za pomocą ziemskich teleskopów. Ich znalezienie wymagało wykorzystania specjalnej techniki obróbki obrazu.

Odkryto kolejne księżyce Urana i Neptuna

Odkryto kolejne księżyce Urana i Neptuna

Źródło:
Carnegie Science

Na plaży na włoskiej wyspie Lido, oddzielającej Lagunę Wenecką od Morza Adriatyckiego, znaleziono zwłoki ogromnej ryby. Mierzyła 2,5 metra i ważyła tonę.

Morze wyrzuciło na brzeg ogromną martwą rybę

Morze wyrzuciło na brzeg ogromną martwą rybę

Źródło:
ANSA, tvnmeteo.pl