Czy przez cały grudzień zima będzie tak zdeterminowana? Czy w święta będzie śnieg? Sprawdza nasza synoptyk

Źródło:
tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na czwartek
Prognoza pogody na czwartektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Śnieg już przykrywa znaczny obszar Polski, a w pierwszy weekend grudnia jeszcze go przybędzie. I to w dużych ilościach. Jak zapowiadają się kolejne tygodnie tego miesiąca? Co widać w pierwszych prognozach pogody na święta Bożego Narodzenia? O tym wszystkim pisze w swoim blogu synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"Nadchodzi chaos!" - grzmią nagłówki w austriackich i południowoniemieckich mediach. W Polsce szacujemy, że w pierwszy weekend grudnia spadnie na Podkarpaciu do pół metra śniegu. Lepszego początku meteorologicznej zimy nie można sobie wymarzyć. Ale piątek, 1 grudnia, to nie tylko początek nowej meteorologicznej pory roku. Bo na własnej skórze czujemy, że rozpoczęła się zima termiczna. Temperatura zarówno w dzień, jak i w nocy potrafi już miejscami nie wznosić się ponad 0 stopni Celsjusza, a średnia dobowa w wielu miejscach kraju zaczyna konsekwentnie być ujemna. W Warszawie 1 grudnia średnia dobowa temperatura wynosi -5 st. C. Jest więc tak, jak powinno być. Ale czy przez cały grudzień zima będzie tak zdeterminowana? Mało prawdopodobne.

Zimowy walec przetacza się przez Europę. Jakie będą kolejne tygodnie?

Od wielu dni od Alp po Karpaty przetacza się zimowy walec. W ostatniej dekadzie listopada w Alpach przybyło miejscami do metra śniegu, w północnej części pasma zalega warstwa o grubości nietypowej dla listopada. W polskiej części Karpat leży miejscami ponad pół metra śniegu, a w perspektywie jest kolejna dostawa.

W weekend w austriackiej i niemieckiej części Alp ma spaść co najmniej 50 centymetrów śniegu, a możliwe jest i 100 cm. W świetle wyliczeń globalnego modelu GFS w środkowej Austrii zalegać ma do wieczora w niedzielę, 3 grudnia, do 100-125 cm puchu. Na południowym wschodzie Polski, gdzie leży od 5 do 10 cm śniegu, poza górami, model szacuje przyrost pokrywy do niedzielnego wieczoru do 40-60 cm. Sypać ma bowiem od Wielkiej Przełęczy Świętego Bernarda na granicy Włoch i Szwajcarii po Lwów na zachodzie Ukrainy i Witebsk na Białorusi. Ale i w północno-wschodniej Europie, nawykłej do chłodu, ostatnie śnieżyce zaskoczyły tysiące ludzi, odcinając od prądu i siejąc zniszczenie. W krajach bałtyckich i na Białorusi leży miejscami ponad 30 cm śniegu, co jest rzadkością w listopadzie.

Prognozowana grubość pokrywy śnieżnej wieczorem 3 grudnia po obfitych opadach od Alp po KarpatyGFS/NOAA

Ostatnie opady śniegu w Europie Środkowej i Wschodniej przyniosły układy niżowe dojrzewające nad Morzem Śródziemnym i Morzem Czarnym. Te południowe cyklony, doprowadzające do starć ciepłych mas powietrza z zimnymi płynącymi z północy, to tak zwane niże genueńskie, znane nam z letnich powodzi. Wymuszają one w Europie cyrkulację północ-południe, zakłócając typową cyrkulację zachodnią powietrza. Nie mamy więc dużego wyboru, możemy być na ogół w masach powietrza z sektora północnego, tylko południowy wschód Polski może być lekko muśnięty przez cieplejsze masy.

Zaczął się grudzień, po wyjątkowo wilgotnym październiku i listopadzie, który również ma duże szanse okazać się wyjątkowo obfitującym w opady. Zresztą wyliczenia modelu CFS należącego do amerykańskiej Narodowej Administracji Atmosferycznej i Oceanicznej (NOAA) przewidują, że cała Europa doświadczy opadów o sumach powyżej normy wieloletniej. Jeśli dodać do tego prognozę odchylenia średniej temperatury od normy, która na północy i w centrum Polski ma być niższa o około 1 st. C, to wyłania się obraz zupełnie konkretnej zimy. Średnia miesięczna temperatura dla grudnia za ostatnie 30 lat w Warszawie wynosi około 0 st. C, a w drugiej dekadzie XX wieku była ujemna i wynosiła około -0,5 st. C.

Prognoza odchylenia od normy średniej miesięcznej sumy opadów w grudniu 2023NOAA
Prognoza odchylenia od nomy średniej miesięcznej temperatury w grudniu 2023NOAA

Pogoda na grudzień

W zimie oczy meteorologów zwracają się na wschód, bo to nie z północy, ale właśnie z głębi Rosji przychodzi najsilniejszy i najgroźniejszy mróz, którego nie da się lekceważyć. Tego roku Rosjanie wyliczają dla Europy Środkowo-Wschodniej lekkie "zmrożenie" w grudniu, a dla Syberii temperaturę powyżej normy. Model sezonowy rosyjskiej agencji hydrologiczno-meteorologicznej Rosgidromet szacuje, że średnia miesięczna temperatura w grudniu w zachodniej Rosji i u naszych wschodnich sąsiadów odchyli się od średniej o około 1 st. C. Ta ujemna anomalia oczywiście ma szansę objąć również Polskę, szczególnie północno-wschodnią.

I tu warto zauważyć, że dwa ośrodki prognostyczne, amerykański i rosyjski, są zgodne - grudzień w północnej i środkowej Europie może być chłodniejszy niż zwykle. Jednak południe kontynentu europejskiego według NOAA i południowy wschód według Rosgidrometu mają cechować się aurą cieplejszą niż zwykle. Do tego wzdłuż naszego wschodniego pogranicza opady prognozowane na grudzień mają trzymać się w normie, a na terenach wokół Morza Czarnego przekroczyć normy. Wygląda więc na to, że pogodą będą w dużej mierze nadal rządzić układy niżowe rozkręcające się nad wyjątkowo ciepłym Morzem Śródziemnym, wędrujące w kierunku Europy Środkowo-Wschodniej. Czy będzie więcej śnieżyc? W łamaniu sobie głowy nad prognozami na drugą połowę grudnia nie pomagają wyliczenia zarówno modelu GFS, jak i europejskiego centrum modelowania ECMWF.

Prognoza odchylenia od nomy średniej miesięcznej temperatury w grudniu 2023 w Rosji i u jej zachodnich sąsiadówRosgidromet

Ocieplenie na horyzoncie

Tu trzeba ostudzić radość miłośników "prawdziwej zimy". W naszym klimacie cały śnieżny i zimny grudzień byłby prawdziwą anomalią. A to dlatego, że w miesiącu tym dominuje cyrkulacja strefowa, czyli napływ mas powietrza z sektora zachodniego, znad Oceanu Atlantyckiego. Obecny etap cyrkulacji północ-południe zostanie w końcu przerwany przez wielkie cyklony szerokości umiarkowanych. I o ile spodziewać się możemy, że w pierwszej dekadzie grudnia dominować będzie zimno i śnieg, o tyle później musimy liczyć się z pogodą jesienno-wiosenną.

Już po 6 grudnia hamowany ma być stopniowo spływ arktycznego powietrza i zastąpiony napływem cieplejszych mas polarnych z południa i zachodu. W połowie grudnia model GFS kreśli tak głębokie wirujące niże nad zachodnią i środkową Europą, że głowa zaczyna boleć już od samego patrzenia. Te dynamiczne cyklony, niosące silne wahania ciśnienia i temperatury oraz silny wiatr, wtaczać się mają w głąb kontynentu i nieść masy powietrza, których temperatura rzadko spada poniżej 0 st. C. W połowie miesiąca dominować ma wielki niż, odciskając piętno na wartości ciśnienia atmosferycznego, które w prognozie ma być dużo niższe niż zwykle. A zaciągane z południa ciepłe masy powietrza podniosą temperaturę na zachodzie kraju do 5-6 st. C, odchylając tym samym temperaturę od normy w tym okresie o jakieś 4 st.

Głęboki niż prognozowany na 15 grudniaGFS/tropicaltidbits.com
Prognoza odchylenia temperatury od normy 15 grudniaGFS/tropicaltidbits.com

Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF) kreśli zupełnie łagodny scenariusz dla Europy na grudzień, a szczególnie na drugą połowę. Czy łagodny oznacza po prostu nijaki? Niestety to możliwe. Wprawdzie wylicza duże zimno na pierwszą dekadę miesiąca, to jednak z każdym kolejnym dniem, poczynając od 11 grudnia, zawraca pogodę na tory utarte w ciągu ostatniego dwudziestolecia. Średnia temperatura do 17 grudnia ma niższą niż zwykle wartość tylko na północnym wschodzie kraju, poza tym układa się w normie. Od 18 grudnia do sylwestra model nie wylicza żadnych wahnięć ani na plus, ani na minus. Kreśli mapy bez żadnych odstępstw od normy. 

Wstępne prognozy na Boże Narodzenie

Taka carte blanche, mapa bez żadnych osobliwości, rozpala jednak wyobraźnię meteorologa. Bo grudzień to miesiąc niespodzianek, silnych zmian pogody, skoków temperatury i wichur. Średnią wartość temperatury kreślą nie sytuacje stabilne, a silne fluktuacje. Taka biała plama od Atlantyku po Morze Czarne jest jak światło białe, będące mieszaniną różnych barw.

Prognozowane odchylenie średniej temperatury w tygodniu 18-24 grudnia od normy wieloletniejECMWF

Rodzący się w grudniu nad Europą Wschodnią zimowy wyż, wyraźnie kreślony przez model GFS w postaci odchylenia ciśnienia atmosferycznego na plus, oznacza, że pojawi się bariera dla niżów atlantyckich. Polska wraz z Bałkanami i basenem Morza Bałtyckiego może stać się areną starć mas powietrza znad Atlantyku i Rosji, co oznacza przemieszczające się fronty atmosferyczne nad Europą Środkową, opady deszczu i śniegu na zmianę przy wtórze wycia wiatru. To, czy następujące po sobie opady trafią ze śniegiem akurat w święta Bożego Narodzenia, trudno dziś oszacować. Chociaż na ogół pogoda w Polsce w tym okresie przypomina wiosenną odwilż, a do tego stare przysłowie "Barbara po lodzie, Boże Narodzenie po wodzie" daje nikłe nadzieje na białe święta, to jednak pogoda w grudniu może nas jeszcze zaskoczyć. Tym bardziej że na czoło cech naszego klimatu zaczyna wybijać się tendencja do przechodzenia z jednej skrajności w drugą. Czyste mapy kreślone przez model ECMWF mogą zostać zapełnione przez naturę całą gamą zjawisk, które sprawią, że obecna, konkretna zima na przełomie listopada i grudnia jawić się będzie jak marzenie. 

Wiele wskazuje na to, że po mrozie do nawet -20 st. C na początku grudnia, w drugiej i trzeciej dekadzie miesiąca temperatura nie będzie bić rekordów ciepła czy zimna. Jęzory surowego zimna mają już trzymać się daleko od nas, bo cyrkulacja obsypie nas prezentami w postaci napływu mas powietrza z południowego zachodu i południowego wschodu. Prognozowane na ostatni tydzień grudnia opady, większe niż zwykle na zachodzie Europy i w normie nad Polską, sugerują przeważający wpływ niżów atlantyckich, a nie śródziemnomorskich. Dominację sektora atlantyckiego w kształtowaniu pogody, którego aura bywa dość męcząca i mało urodziwa, wilgotna, pochmurna i deszczowo-śnieżna, z niskim ciśnieniem siejącym chaos w naszych głowach. Idealna wręcz na dzbany gorącej, mocnej kawy.

Prognozowane odchylenie średniej sumy opadów w tygodniu 25-31 grudnia od normy wieloletniejECMWF

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu. Alarmy pierwszego stopnia obowiązują w dwóch województwach na północy kraju.

Ostrzeżenia IMGW przed intensywnymi opadami śniegu. Tu może spaść nawet 20 centymetrów

Ostrzeżenia IMGW przed intensywnymi opadami śniegu. Tu może spaść nawet 20 centymetrów

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W części kraju sypie śnieg, przez co krajobraz się zabielił. Na Kontakt24 otrzymujemy zdjęcia i nagrania z miejscowości, w których zapanowały zimowe warunki. Uwaga: w kilku regionach kraju śniegu dosypie, i to sporo.

Gdzie pada śnieg. Dwie strefy zimowych opadów wędrują nad Polską

Gdzie pada śnieg. Dwie strefy zimowych opadów wędrują nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Pogoda na dziś. W czwartek 21.11 na obszarze niemal całej Polski należy spodziewać się słabych opadów śniegu. Termometry wskażą zaledwie od 1 do 3 stopni Celsjusza, a wiatr w porywach mocno się rozpędzi.

Dziś w wielu miejscach spadnie śnieg

Dziś w wielu miejscach spadnie śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

Po raz pierwszy w tym sezonie ratownicy TOPR wprowadzili pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Oznacza to możliwe samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Najniższy stopień zagrożenia obowiązuje w Tatrach od wysokości 1800 m n.p.m.

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Źródło:
PAP

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

Trwające przez cały dzień intensywne opady śniegu doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego w Finlandii. W okolicach Helsinek dochodziło do licznych kolizji.

Atak zimy doprowadził do paraliżu komunikacyjnego

Atak zimy doprowadził do paraliżu komunikacyjnego

Źródło:
PAP

W najbliższych dniach w pogodzie dużo będzie się działo. Przez Polskę przejdą kolejne fronty atmosferyczne z obfitymi opadami śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu. W weekend o poranku chwyci spory mróz, a później czeka nas skok temperatury nawet do 10 stopni Celsjusza. Porywisty wiatr nie odpuści.

Quiteria odchodzi, ale widać kolejny niż. Śniegu jeszcze dosypie

Quiteria odchodzi, ale widać kolejny niż. Śniegu jeszcze dosypie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Hiszpanii silnie wieje, a niebezpieczna pogoda utrzyma się przez kolejne dni w tym tygodniu. W środę wiatr łamał drzewa w Tarragonie we Wspólnocie Katalonii. Obowiązują alerty pogodowe.

Wiatr łamie drzewa w Hiszpanii

Wiatr łamie drzewa w Hiszpanii

Źródło:
ENEX, El Pais, tvnmeteo.pl

Zimowe warunki występują nie tylko w Polsce, lecz także w innych regionach Starego Kontynentu. Biało zrobiło się między innymi w Saksonii i Bawarii w Niemczech oraz na zachodzie Szwajcarii.

Zima zagościła u naszych zachodnich sąsiadów, biało zrobiło się także w Szwajcarii

Zima zagościła u naszych zachodnich sąsiadów, biało zrobiło się także w Szwajcarii

Źródło:
Reuters, RTL, Meteo News, Wetteronline

Jedna osoba nie żyje, a setki tysięcy odbiorców zostało bez prądu po tym, jak w północno-zachodnie regiony Stanów Zjednoczonych uderzyła potężna bomba cyklonowa. Żywioł niesie huraganowy wiatr i intensywne opady śniegu i deszczu. Prognozy na kolejne dni nie są optymistyczne.

Tak silna bomba cyklonowa zdarza się tam raz na dekadę

Tak silna bomba cyklonowa zdarza się tam raz na dekadę

Źródło:
CNN, Reuters

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

W części Polski wiał silny wiatr. W związku z gwałtowną aurą w ciągu ostatniej doby strażacy przeprowadzili ponad 300 interwencji. Najwięcej odnotowano ich na Dolnym Śląsku. Większość działań służb dotyczyła usuwania połamanych drzew.

Silny wiatr w Polsce. Kilkaset interwencji strażaków

Silny wiatr w Polsce. Kilkaset interwencji strażaków

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

We wtorek nad ranem na niebie można było dostrzec księżycowe halo. To rzadkie i efektowne zjawisko zarejestrowano między innymi w Wielkopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W części Wielkiej Brytanii we wtorek pojawiły się pierwsze w tym sezonie opady śniegu. Doprowadziły do utrudnień w podróżowaniu. Z powodu trudnych warunków atmosferycznych zamknięto ponad 150 szkół.

Spadł u nich pierwszy śnieg. Zamknięte szkoły, utrudnienia na drogach

Spadł u nich pierwszy śnieg. Zamknięte szkoły, utrudnienia na drogach

Źródło:
Met Office, BBC

W Tatrach spadł śnieg, a wiejący na szczytach silny wiatr tworzy śnieżne zamiecie. Tatrzański Park Narodowy odradza wychodzenia w wyższe partie gór. W związku z niespokojną aurą pod koniec tygodnia może pojawić się zagrożenie lawinowe. Warunki są trudne również w wyższych partiach Beskidów.

Załamanie pogody w Tatrach. Śnieg i lód na szlakach

Załamanie pogody w Tatrach. Śnieg i lód na szlakach

Źródło:
PAP, TPN, GOPR

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience

Dwie osoby zginęły, a ponad 100 tysięcy mieszkańców zostało poszkodowanych w wyniku przejścia burzy tropikalnej Sara przez Honduras. Wiele miejsc jest odciętych od świata po ulewach. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne opady deszczu.

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN Espanol, Diario1, EFE

W Ekwadorze wprowadzono 60-dniowy stan wyjątkowy. W kraju szaleją pożary, brakuje wody i panuje susza. W listopadzie ogień strawił ponad 10 tysięcy hektarów roślinności. Mieszkańcy borykają się też z częstymi przerwami w dostępie do energii elektrycznej.

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters

Do nietypowego zdarzenia doszło na lotnisku w Ponta Delgada na Azorach. Po pokładzie jednego z samolotów rozpierzchło się ponad 100 chomików. Maszyna przez pięć dni nie mogła wylecieć do stolicy Portugalii.

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcom po raz pierwszy udało się eksperymentalnie udowodnić społeczne uczenie się u zwierząt niebędących ludźmi, wynikające ze zmiany środowiska. Najnowsze badania ekspertów z Instytutu Maxa Plancka wykazały, że sikorki bogatki po migracji błyskawicznie poznawały nowe zachowania od lokalnej, dopiero co poznanej społeczności.

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Źródło:
ScienceDaily

Ocean wyrzucił na brzeg w Kalifornii rzadką rybę - przedstawicielkę występującego w głębinach gatunku z rodziny Regalecidae, nazywaną "rybą zagłady". Czemu zawdzięcza reputację "przepowiadacza" naturalnych katastrof?

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

Źródło:
NBC News, CBS News tvn24.pl

Blisko 20 procent przypadków zachorowania na dengę, chorobę przenoszoną przez komary, można przypisać zmianom klimatycznym - wynika z najnowszej analizy naukowców. Jeśli nie zostaną podjęte działania mające powstrzymać globalne ocieplenie, liczba zachorowań przypisana kryzysowi klimatycznemu do 2050 roku może wzrosnąć nawet do 60 procent.

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

Źródło:
LiveScience, AFP

Nowe Delhi walczy z duszącymi miasto zanieczyszczeniami powietrza. Dają się one we znaki także zwierzętom z lokalnego ogrodu zoologicznego. Aby im ulżyć, władze postanowiły skorzystać z pewnej prostej metody.

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Źródło:
Reuters, Times of India

Arktyczne zimno z północy dotrze do nas w dwóch falach. Jaka pogoda będzie w drugiej połowie listopada i na początku grudnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni, przygotowaną przez przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: zima zrobi pierwszy krok w stronę Polski

Pogoda na 16 dni: zima zrobi pierwszy krok w stronę Polski

Źródło:
tvnmeteo.pl

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Duży pożar w kalifornijskim hrabstwie Ventura na początku listopada strawił kilka tysięcy hektarów i wiele budynków. O ogromnych stratach mówią rolnicy. Wskutek żywiołu spłonęły miliony pszczół.

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Źródło:
ABC7

Toprowcy w nocy z soboty na niedzielę sprowadzili z Rysów trójkę turystów, którzy schodząc utknęli na tak zwanej Grzędzie na wysokości 2300 metrów nad poziomem morza. Ratownicy ostrzegają, że warunki w wysokich partiach Tatr są trudne, zalega warstwa świeżego śniegu i występują oblodzenia.

Nocna akcja ratunkowa na Rysach

Nocna akcja ratunkowa na Rysach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W ciągu ostatnich kilku tygodni u wybrzeży Morza Kaspijskiego, największego jeziora na świecie, na południowym zachodzie Kazachstanu znaleziono ponad tysiąc martwych fok kaspijskich. Nie wiadomo dokładnie, co mogło być przyczyną śmierci zwierząt. Władze prowadzą badania.

Masowa śmierć fok u wybrzeży największego jeziora świata

Masowa śmierć fok u wybrzeży największego jeziora świata

Źródło:
PAP, kt.kz, azathabar.com, lada.kz

Jadąc do pracy, Reporter24 ze śląskiej Żernicy miał okazję podziwiać zwierzę, które niewielu z nas spotyka na swojej drodze. Pan Patryk trafił na białego daniela, który biegł wzdłuż jezdni.

"Początkowo myślałem, że to koń albo duży pies". Niezwykłe spotkanie Reportera24

"Początkowo myślałem, że to koń albo duży pies". Niezwykłe spotkanie Reportera24

Źródło:
Kontkt24