Czy przez cały grudzień zima będzie tak zdeterminowana? Czy w święta będzie śnieg? Sprawdza nasza synoptyk

Źródło:
tvnmeteo.pl
Warunki biometeo we wtorek
Warunki biometeo we wtorektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Śnieg już przykrywa znaczny obszar Polski, a w pierwszy weekend grudnia jeszcze go przybędzie. I to w dużych ilościach. Jak zapowiadają się kolejne tygodnie tego miesiąca? Co widać w pierwszych prognozach pogody na święta Bożego Narodzenia? O tym wszystkim pisze w swoim blogu synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"Nadchodzi chaos!" - grzmią nagłówki w austriackich i południowoniemieckich mediach. W Polsce szacujemy, że w pierwszy weekend grudnia spadnie na Podkarpaciu do pół metra śniegu. Lepszego początku meteorologicznej zimy nie można sobie wymarzyć. Ale piątek, 1 grudnia, to nie tylko początek nowej meteorologicznej pory roku. Bo na własnej skórze czujemy, że rozpoczęła się zima termiczna. Temperatura zarówno w dzień, jak i w nocy potrafi już miejscami nie wznosić się ponad 0 stopni Celsjusza, a średnia dobowa w wielu miejscach kraju zaczyna konsekwentnie być ujemna. W Warszawie 1 grudnia średnia dobowa temperatura wynosi -5 st. C. Jest więc tak, jak powinno być. Ale czy przez cały grudzień zima będzie tak zdeterminowana? Mało prawdopodobne.

Zimowy walec przetacza się przez Europę. Jakie będą kolejne tygodnie?

Od wielu dni od Alp po Karpaty przetacza się zimowy walec. W ostatniej dekadzie listopada w Alpach przybyło miejscami do metra śniegu, w północnej części pasma zalega warstwa o grubości nietypowej dla listopada. W polskiej części Karpat leży miejscami ponad pół metra śniegu, a w perspektywie jest kolejna dostawa.

W weekend w austriackiej i niemieckiej części Alp ma spaść co najmniej 50 centymetrów śniegu, a możliwe jest i 100 cm. W świetle wyliczeń globalnego modelu GFS w środkowej Austrii zalegać ma do wieczora w niedzielę, 3 grudnia, do 100-125 cm puchu. Na południowym wschodzie Polski, gdzie leży od 5 do 10 cm śniegu, poza górami, model szacuje przyrost pokrywy do niedzielnego wieczoru do 40-60 cm. Sypać ma bowiem od Wielkiej Przełęczy Świętego Bernarda na granicy Włoch i Szwajcarii po Lwów na zachodzie Ukrainy i Witebsk na Białorusi. Ale i w północno-wschodniej Europie, nawykłej do chłodu, ostatnie śnieżyce zaskoczyły tysiące ludzi, odcinając od prądu i siejąc zniszczenie. W krajach bałtyckich i na Białorusi leży miejscami ponad 30 cm śniegu, co jest rzadkością w listopadzie.

Prognozowana grubość pokrywy śnieżnej wieczorem 3 grudnia po obfitych opadach od Alp po KarpatyGFS/NOAA

Ostatnie opady śniegu w Europie Środkowej i Wschodniej przyniosły układy niżowe dojrzewające nad Morzem Śródziemnym i Morzem Czarnym. Te południowe cyklony, doprowadzające do starć ciepłych mas powietrza z zimnymi płynącymi z północy, to tak zwane niże genueńskie, znane nam z letnich powodzi. Wymuszają one w Europie cyrkulację północ-południe, zakłócając typową cyrkulację zachodnią powietrza. Nie mamy więc dużego wyboru, możemy być na ogół w masach powietrza z sektora północnego, tylko południowy wschód Polski może być lekko muśnięty przez cieplejsze masy.

Zaczął się grudzień, po wyjątkowo wilgotnym październiku i listopadzie, który również ma duże szanse okazać się wyjątkowo obfitującym w opady. Zresztą wyliczenia modelu CFS należącego do amerykańskiej Narodowej Administracji Atmosferycznej i Oceanicznej (NOAA) przewidują, że cała Europa doświadczy opadów o sumach powyżej normy wieloletniej. Jeśli dodać do tego prognozę odchylenia średniej temperatury od normy, która na północy i w centrum Polski ma być niższa o około 1 st. C, to wyłania się obraz zupełnie konkretnej zimy. Średnia miesięczna temperatura dla grudnia za ostatnie 30 lat w Warszawie wynosi około 0 st. C, a w drugiej dekadzie XX wieku była ujemna i wynosiła około -0,5 st. C.

Prognoza odchylenia od normy średniej miesięcznej sumy opadów w grudniu 2023NOAA
Prognoza odchylenia od nomy średniej miesięcznej temperatury w grudniu 2023NOAA

Pogoda na grudzień

W zimie oczy meteorologów zwracają się na wschód, bo to nie z północy, ale właśnie z głębi Rosji przychodzi najsilniejszy i najgroźniejszy mróz, którego nie da się lekceważyć. Tego roku Rosjanie wyliczają dla Europy Środkowo-Wschodniej lekkie "zmrożenie" w grudniu, a dla Syberii temperaturę powyżej normy. Model sezonowy rosyjskiej agencji hydrologiczno-meteorologicznej Rosgidromet szacuje, że średnia miesięczna temperatura w grudniu w zachodniej Rosji i u naszych wschodnich sąsiadów odchyli się od średniej o około 1 st. C. Ta ujemna anomalia oczywiście ma szansę objąć również Polskę, szczególnie północno-wschodnią.

I tu warto zauważyć, że dwa ośrodki prognostyczne, amerykański i rosyjski, są zgodne - grudzień w północnej i środkowej Europie może być chłodniejszy niż zwykle. Jednak południe kontynentu europejskiego według NOAA i południowy wschód według Rosgidrometu mają cechować się aurą cieplejszą niż zwykle. Do tego wzdłuż naszego wschodniego pogranicza opady prognozowane na grudzień mają trzymać się w normie, a na terenach wokół Morza Czarnego przekroczyć normy. Wygląda więc na to, że pogodą będą w dużej mierze nadal rządzić układy niżowe rozkręcające się nad wyjątkowo ciepłym Morzem Śródziemnym, wędrujące w kierunku Europy Środkowo-Wschodniej. Czy będzie więcej śnieżyc? W łamaniu sobie głowy nad prognozami na drugą połowę grudnia nie pomagają wyliczenia zarówno modelu GFS, jak i europejskiego centrum modelowania ECMWF.

Prognoza odchylenia od nomy średniej miesięcznej temperatury w grudniu 2023 w Rosji i u jej zachodnich sąsiadówRosgidromet

Ocieplenie na horyzoncie

Tu trzeba ostudzić radość miłośników "prawdziwej zimy". W naszym klimacie cały śnieżny i zimny grudzień byłby prawdziwą anomalią. A to dlatego, że w miesiącu tym dominuje cyrkulacja strefowa, czyli napływ mas powietrza z sektora zachodniego, znad Oceanu Atlantyckiego. Obecny etap cyrkulacji północ-południe zostanie w końcu przerwany przez wielkie cyklony szerokości umiarkowanych. I o ile spodziewać się możemy, że w pierwszej dekadzie grudnia dominować będzie zimno i śnieg, o tyle później musimy liczyć się z pogodą jesienno-wiosenną.

Już po 6 grudnia hamowany ma być stopniowo spływ arktycznego powietrza i zastąpiony napływem cieplejszych mas polarnych z południa i zachodu. W połowie grudnia model GFS kreśli tak głębokie wirujące niże nad zachodnią i środkową Europą, że głowa zaczyna boleć już od samego patrzenia. Te dynamiczne cyklony, niosące silne wahania ciśnienia i temperatury oraz silny wiatr, wtaczać się mają w głąb kontynentu i nieść masy powietrza, których temperatura rzadko spada poniżej 0 st. C. W połowie miesiąca dominować ma wielki niż, odciskając piętno na wartości ciśnienia atmosferycznego, które w prognozie ma być dużo niższe niż zwykle. A zaciągane z południa ciepłe masy powietrza podniosą temperaturę na zachodzie kraju do 5-6 st. C, odchylając tym samym temperaturę od normy w tym okresie o jakieś 4 st.

Głęboki niż prognozowany na 15 grudniaGFS/tropicaltidbits.com
Prognoza odchylenia temperatury od normy 15 grudniaGFS/tropicaltidbits.com

Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF) kreśli zupełnie łagodny scenariusz dla Europy na grudzień, a szczególnie na drugą połowę. Czy łagodny oznacza po prostu nijaki? Niestety to możliwe. Wprawdzie wylicza duże zimno na pierwszą dekadę miesiąca, to jednak z każdym kolejnym dniem, poczynając od 11 grudnia, zawraca pogodę na tory utarte w ciągu ostatniego dwudziestolecia. Średnia temperatura do 17 grudnia ma niższą niż zwykle wartość tylko na północnym wschodzie kraju, poza tym układa się w normie. Od 18 grudnia do sylwestra model nie wylicza żadnych wahnięć ani na plus, ani na minus. Kreśli mapy bez żadnych odstępstw od normy. 

Wstępne prognozy na Boże Narodzenie

Taka carte blanche, mapa bez żadnych osobliwości, rozpala jednak wyobraźnię meteorologa. Bo grudzień to miesiąc niespodzianek, silnych zmian pogody, skoków temperatury i wichur. Średnią wartość temperatury kreślą nie sytuacje stabilne, a silne fluktuacje. Taka biała plama od Atlantyku po Morze Czarne jest jak światło białe, będące mieszaniną różnych barw.

Prognozowane odchylenie średniej temperatury w tygodniu 18-24 grudnia od normy wieloletniejECMWF

Rodzący się w grudniu nad Europą Wschodnią zimowy wyż, wyraźnie kreślony przez model GFS w postaci odchylenia ciśnienia atmosferycznego na plus, oznacza, że pojawi się bariera dla niżów atlantyckich. Polska wraz z Bałkanami i basenem Morza Bałtyckiego może stać się areną starć mas powietrza znad Atlantyku i Rosji, co oznacza przemieszczające się fronty atmosferyczne nad Europą Środkową, opady deszczu i śniegu na zmianę przy wtórze wycia wiatru. To, czy następujące po sobie opady trafią ze śniegiem akurat w święta Bożego Narodzenia, trudno dziś oszacować. Chociaż na ogół pogoda w Polsce w tym okresie przypomina wiosenną odwilż, a do tego stare przysłowie "Barbara po lodzie, Boże Narodzenie po wodzie" daje nikłe nadzieje na białe święta, to jednak pogoda w grudniu może nas jeszcze zaskoczyć. Tym bardziej że na czoło cech naszego klimatu zaczyna wybijać się tendencja do przechodzenia z jednej skrajności w drugą. Czyste mapy kreślone przez model ECMWF mogą zostać zapełnione przez naturę całą gamą zjawisk, które sprawią, że obecna, konkretna zima na przełomie listopada i grudnia jawić się będzie jak marzenie. 

Wiele wskazuje na to, że po mrozie do nawet -20 st. C na początku grudnia, w drugiej i trzeciej dekadzie miesiąca temperatura nie będzie bić rekordów ciepła czy zimna. Jęzory surowego zimna mają już trzymać się daleko od nas, bo cyrkulacja obsypie nas prezentami w postaci napływu mas powietrza z południowego zachodu i południowego wschodu. Prognozowane na ostatni tydzień grudnia opady, większe niż zwykle na zachodzie Europy i w normie nad Polską, sugerują przeważający wpływ niżów atlantyckich, a nie śródziemnomorskich. Dominację sektora atlantyckiego w kształtowaniu pogody, którego aura bywa dość męcząca i mało urodziwa, wilgotna, pochmurna i deszczowo-śnieżna, z niskim ciśnieniem siejącym chaos w naszych głowach. Idealna wręcz na dzbany gorącej, mocnej kawy.

Prognozowane odchylenie średniej sumy opadów w tygodniu 25-31 grudnia od normy wieloletniejECMWF

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości

Przed nami kilka dni słonecznej i ciepłej pogody. Jak poinformowali nasi eksperci, do dużej zmiany ma dojść pod koniec tygodnia.

Duża zmiana w pogodzie. Kiedy przyjdzie "radykalne ochłodzenie"

Duża zmiana w pogodzie. Kiedy przyjdzie "radykalne ochłodzenie"

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24

W amerykańskim i europejskim modelu widać dwie fale zimna, które mają nawiedzić Polskę w pierwszej połowie kwietnia. O tym, jak mocne i długie będzie ochłodzenie, pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Polska ma znaleźć się w tylnej części wiru znad Arktyki. "To nic dobrego"

Polska ma znaleźć się w tylnej części wiru znad Arktyki. "To nic dobrego"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, wtorek 1.04. Noc upłynie pod znakiem słabych opadów deszczu, które pojawią się w niektórych regionach. Pierwszy dzień kwietnia zapowiada się pochmurnie, a lokalnie z niewielkimi opadami. Termometry pokażą do 14 stopni Celsjusza.

Prognoza na jutro - wtorek, 1.04. Kolejna noc z deszczem

Prognoza na jutro - wtorek, 1.04. Kolejna noc z deszczem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Drastyczne ochłodzenie przerwie ciepłą, wiosenną pogodę. Jak bardzo spadnie temperatura? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Pogoda na 16 dni: w pewnym momencie cofniemy się o miesiąc

Źródło:
tvnmeteo.pl

Z analiz Centrów Kontroli i Prewencji Chorób w USA wynika, że może być więcej gatunków kleszczy, które powodują u ludzi rzadką alergię na czerwone mięso. Głównym jej sprawcą pozostaje jednak niesławny Amblyomma americanum.

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Więcej gatunków kleszczy może przenosić alergię na czerwone mięso

Źródło:
Live Science, tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed spadkiem temperatury w ciągu nadchodzącej nocy. Miejscami przy gruncie termometry mogą pokazać -3 stopnie.

Przymrozki. Ostrzeżenia IMGW w pięciu województwach

Przymrozki. Ostrzeżenia IMGW w pięciu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Gwałtowne burze przetoczyły się w weekend przez środkowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Towarzyszył im porywisty wiatr, który powalał drzewa. Narodowa Służba Pogodowa ostrzega przed tornadami, które mogą się pojawić w poniedziałek w centralnej części Missisipi i w dolinie rzeki Ohio.

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Drzewa spadały na domy i samochody. "Mężczyzna zginął na miejscu"

Źródło:
CNN, USA Today

Już niedługo ruszy prywatna misja Fram2. Dzięki rakiecie Falcon 9 od firmy SpaceX czteroosobowa załoga poleci w kosmos, aby przelecieć nad biegunami Ziemi - coś, czego wcześniej nie udało się dokonać nikomu. Badacze przez kilka dni będą przeprowadzać różne eksperymenty naukowe, wśród których będzie między innymi próba wyhodowania grzybów.

Lecą tam, gdzie ludzi jeszcze nie było. Niedługo startuje misja Fram2

Lecą tam, gdzie ludzi jeszcze nie było. Niedługo startuje misja Fram2

Źródło:
SpaceX, CNN, "Z głową w gwiazdach"

W środkowej części Słowacji odnaleziono ciało poszukiwanego od niedzielnego popołudnia 59-letniego mężczyzny. Najprawdopodobniej został zaatakowany przez niedźwiedzia - poinformowały w poniedziałek policja i państwowa Straż Ochrony Przyrody. Okoliczności tragedii ma potwierdzić sekcja zwłok.

Znaleziono ciało poszukiwanego mężczyzny. Mógł zaatakować go niedźwiedź

Znaleziono ciało poszukiwanego mężczyzny. Mógł zaatakować go niedźwiedź

Źródło:
PAP, mynovohrad.sme.sk

Biały daniel został uchwycony na zdjęciach i nagraniu przez Reportera24. Zwierzę pojawiło się w miejscowości Rudziniec (województwo śląskie). Towarzyszył mu osobnik o ciemniejszym umaszczeniu.

Zobaczył białego daniela. "To nie był albinos"

Zobaczył białego daniela. "To nie był albinos"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Bilans ofiar śmiertelnych piątkowego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Birmę, przekroczył 1700 osób - poinformował w poniedziałek rzecznik rządzącej krajem junty generał Zaw Min Tun. Państwowe media w Chinach przekazały, że ekipy ratunkowe wyciągnęły żywą kobietę, która pod gruzami hotelu spędziła 60 godzin.

Po 60 godzinach wyciągnięto spod gruzów żywą kobietę

Po 60 godzinach wyciągnięto spod gruzów żywą kobietę

Źródło:
PAP, Reuters

Marznące opady deszczu uszkodziły w weekend linie energetyczne w kanadyjskiej prowincji Ontario. Spowodowały, że ponad 350 tysięcy osób było pozbawionych prądu. Gwałtowana aura nawiedziła również amerykańskie stany Michigan i Wisconsin.

Marznący deszcz i setki tysięcy osób bez prądu

Marznący deszcz i setki tysięcy osób bez prądu

Źródło:
Reuters, PAP, globalnews.ca

Kilka godzin akcji gaśniczej pozwoliło na opanowanie pożaru trzcinowisk na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. W akcji brało udział ponad 100 strażaków, a ogień objął obszar o łącznej powierzchni prawie 90 hektarów.

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Kontakt24

W Mjanmie trwa dramatyczna akcja ratunkowa po trzęsieniu ziemi. W niedzielę służby poinformowały o uratowaniu ciężarnej kobiety, która spędziła ponad 50 godzin pod gruzami. Niestety, niedługo po tym zmarła w szpitalu.

Ciężarna kobieta spędziła pod gruzami ponad 50 godzin, zmarła w szpitalu

Ciężarna kobieta spędziła pod gruzami ponad 50 godzin, zmarła w szpitalu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, AFP, Reuters

Na początku tygodnia nad Polską pojawi się więcej chmur, z których ma padać deszcz. W niektórych regionach będzie szansa na opady, tak potrzebne o tej porze roku. Zmiana pod tym względem nastąpi w drugiej połowie tygodnia.

Gdzie pojawi się szansa na deszcz? Pogoda na 5 dni

Gdzie pojawi się szansa na deszcz? Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Silne trzęsienie ziemi w Mjanmie było odczuwalne także w Chinach. Na własnej skórze mogły doświadczyć tego pielęgniarki z ośrodka położniczego w prowincji Junnan. Kobiety próbowały ochronić noworodki przed skutkami zjawiska. Zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

Chwile grozy na oddziale położniczym. Nagranie

Chwile grozy na oddziale położniczym. Nagranie

Źródło:
CNN, Xinhua, The Hindustian Times, Reuters

Niedzielny test rakiety Spectrum, wyprodukowanej przez niemiecką firmę Isar Aerospace, zakończył się niepowodzeniem. Maszyna eksplodowała kilkadziesiąt sekund po starcie. Początek misji przekładany był wielokrotnie. Przedsiębiorstwo zapowiada kolejne starty.

Pierwsza taka misja z Europy i eksplozja tuż po starcie

Pierwsza taka misja z Europy i eksplozja tuż po starcie

Źródło:
PAP, Reuters, The Guardian

Piątkowe trzęsienie ziemi niemal zrównało z ziemią niektóre regiony Mjanmy (Birmy). Najbardziej zniszczone zostało miasto Mandalaj. To, jak ogromne są uszkodzenia, widać na zdjęciach satelitarnych.

Dzielnice zrównane z ziemią. Zniszczenia na zdjęciach satelitarnych

Dzielnice zrównane z ziemią. Zniszczenia na zdjęciach satelitarnych

Źródło:
Reuters

Na Pacyfiku w rejonie archipelagu Tonga doszło do silnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7 - podała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS). Wydano ostrzeżenie przed możliwością pojawienia się tsunami, ale po kilkudziesięciu minutach je odwołano.

Silne trzęsienie ziemi na Pacyfiku. Było zagrożenie tsunami

Silne trzęsienie ziemi na Pacyfiku. Było zagrożenie tsunami

Źródło:
USGS, tvnmeteo.pl, Reuters

Co najmniej 18 osób zginęło, a 32 zostały ranne w Tajlandii w wyniku silnego trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Mjanmie (Birmie) - poinformowały w niedzielę władze Bangkoku. 83 osoby nadal uważa się za zaginione.

"Pierwsze 72 godziny poszukiwań są kluczowe". Rośnie tragiczny bilans ofiar

"Pierwsze 72 godziny poszukiwań są kluczowe". Rośnie tragiczny bilans ofiar

Źródło:
PAP, bangkokpost.com

Południowokoreańska policja poinformowała w niedzielę, że zatrzymała mężczyznę podejrzanego o wzniecenie największych pożarów w historii kraju. Wykonywał on rytuał przy grobie krewnych.

Najtragiczniejsze pożary w historii kraju. Przyczyną rytuał na cmentarzu 

Najtragiczniejsze pożary w historii kraju. Przyczyną rytuał na cmentarzu 

Źródło:
PAP, Reuters

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) zlokalizował niespodziewane promieniowanie wodoru, które pochodzi z odległej galaktyki. Odkrycie to ma znaczenie dla zrozumienia tworzenia się wczesnego Wszechświata.

Zagadkowa galaktyka. Emituje światło o szczególnej długości fali

Zagadkowa galaktyka. Emituje światło o szczególnej długości fali

Źródło:
PAP, ESA

W nocy z 29 na 30 marca przesunęliśmy wskazówki zegarków z godziny 2.00 na 3.00. Dla wielu z nas przestawienie się na "nowy" czas może być męczącym procesem. Nawet godzinne zaburzenie rytmu dobowego może wywoływać pogorszone samopoczucie, senność, rozdrażnienie czy osłabienie koncentracji.

Zmiana czasu. Przestawiliśmy zegarki o godzinę do przodu

Zmiana czasu. Przestawiliśmy zegarki o godzinę do przodu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu wywołały powodzie w Bośni i Hercegowinie. Szczególnie trudna sytuacja panuje w mieście Prijedor i jego okolicach, gdzie pod wodą znalazły się całe osiedla. W mieście ogłoszono stan wyjątkowy, a mieszkańcy i władze z niepokojem obserwują rosnący stan wody na przepływającej przez nie rzece.

Całe osiedla pod wodą. "Nie mogę dotrzeć do domu, może uda się to za trzy dni"

Całe osiedla pod wodą. "Nie mogę dotrzeć do domu, może uda się to za trzy dni"

Źródło:
Reuters, N1, Grad Prijedor

Czy chmury powinny trafić na listę światowego dziedzictwa UNESCO? Według francuskiego pisarza Mathieu Simoneta, jak najbardziej. Mają one bowiem na tyle znaczący wpływ na naszą codzienność, że powinny posiadać międzynarodowy status prawny. 29 marca we Francji obchodzony jest dzień chmur.

Chce nadać chmurom międzynarodowy status prawny. Są "dobrem ludzkości"

Chce nadać chmurom międzynarodowy status prawny. Są "dobrem ludzkości"

Źródło:
PAP, LaCroix

Zawieja w stanie Nebraska całkowicie przysypała samochód z kierowcą w środku. Akcja ratunkowa była wyjątkowo trudna ze względu na brak widzialności. Gdyby nie odrobina szczęścia, strażacy mogliby przegapić wyłaniającą się ze śniegu rękę kierowcy.

Śnieg zasypał wielki samochód. "Nagle wyłoniła się ręka"

Śnieg zasypał wielki samochód. "Nagle wyłoniła się ręka"

Źródło:
CNN, First Alert 6

Dziś w całej Polsce mogliśmy obserwować częściowe zaćmienie Słońca. Zdjęcia przedstawiające to niezwykłe zjawisko otrzymaliśmy na Kontakt24.

Częściowe zaćmienie Słońca. Tak wyglądało w Polsce i na świecie

Częściowe zaćmienie Słońca. Tak wyglądało w Polsce i na świecie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach

W wyniku piątkowego trzęsienia ziemi, które nawiedziło środkową Birmę (Mjanmę), zawalił się budynek w mieście Mandalaj. Całe zdarzenie zostało uchwycone na nagraniu.

Budynek znika w kilka sekund. Nagranie

Budynek znika w kilka sekund. Nagranie

Źródło:
Reuters