Jaka będzie końcówka wakacji? "Wiele wskazuje na to, że rozpalona do czerwoności"

Źródło:
tvnmeteo.pl
Warunki biometeo w czwartek
Warunki biometeo w czwartektvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Do Polski dotarły upały i z modeli meteorologicznych wynika, że wysoka temperatura prędko nas nie opuści. O fali gorąca, która zawładnęła naszym krajem i ma zostać z nami nawet do końca wakacji, pisze synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

  • W wielu regionach Europy panują upały, z wysoką temperaturą mamy do czynienia znów także w Polsce.
  • Z prognoz wynika, że gorąco ma nie odpuścić u nas do końca sierpnia, choć mogą pojawić się krótkie przerwy.
  • Wraz z upałem i w związku z wysoką wilgotnością powietrza nasz kraj mają nawiedzać również burze.

Nad Europą rozwinęła się w połowie sierpnia kopuła gorąca. Znad Afryki szerokim strumieniem rozlało się gorące powietrze, co widać w polu temperatury nie tylko przy ziemi, ale i wysoko nad naszymi głowami. Na Bałkanach, gdzie temperatura przekracza 40 stopni Celsjusza, dopiero na wysokości około sześciu kilometrów spada ona do 0 st. C. Tymczasem gorące masy z południa wbiły się nad Niemcy, gdzie temperatura osiągnęła nawet 37 st. C. W połowie miesiąca wdzierają się do Polski. Na wysokości ponad 1,5 kilometra, w szczytowych partiach Karkonoszy, odnotowujemy ponad 20 st. C. Wiele wskazuje na to, że druga połowa sierpnia będzie w Polsce rozpalona do czerwoności, bo upał szybko nie odpuści. Jeszcze za tydzień, czyli w środę 21 sierpnia, meteorologiczny model GFS wylicza duże prawdopodobieństwo, że temperatura na południowym wschodzie kraju wzrośnie do 36 st. C.

Gorąco widoczne na mapach na 21 sierpnia, możliwe 36 stopni CelsjuszaGFS/TropicalTidbits

Silny klin gorąca

Nic w tym dziwnego, gdyż kopuła z gorącego powierza rozbudowywała się od Maroka i Hiszpanii, przez Włochy, Bałkany, po Polskę, Ukrainę i Finlandię. Trzeba będzie wielkiej mocy atlantyckich cyklonów szerokości umiarkowanych, tłoczących od zachodu masy polarnego powietrza, by w gorący układ wniknąć i go rozbić. W świetle wyliczeń modelu amerykańskiego GFS zwrotnikowe masy powietrza szybko znad środkowej i wschodniej Europy nie ustąpią, choć napierać będą na nie masy polarne, co poskutkuje burzami, lokalnie gwałtownymi. Sam klin gorąca przemieści się nieco na wschód, przez coraz mocniej rozbudowujące się wiry niżowe występujące nad północnym Atlantykiem. Układy wyżowe znad wschodniej i południowo-wschodniej Europy umocowane nad gorącym lądem trwać mają jednak na posterunku i wolno, ale konsekwentnie zaciągać wciąż gorące masy powietrza znad północnej Afryki i Bilskiego Wschodu. Widać to wyraźnie w prognozowanym polu temperatury na wysokości 1,5 kilometra około 27 sierpnia, kiedy to nad Polską możemy odnotować jeszcze 20 st. C. Tym samym przy ziemi możliwe jest 37 stopni. I taką też temperaturę wylicza model dla środkowo-wschodnich regionów Polski: Mazowsza, Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia. W całej tej sytuacji nie najważniejsze są jednak wartości temperatury, które ulec mogą zmianie i przesunięciu w czasie, ale fakt, że jeden z najlepszych światowych modeli prognostycznych zakłada trwanie silnego klina gorąca w naszym rejonie Europy do końca miesiąca. Imponująca jest sama skala zjawiska, czyli fala ciepła utrzymująca się z małymi przerwami do początków września.

Gorąco widoczne na 27 sierpnia, prognozowana temperatura do 37 stopniGFS/wetter3.de
Klin gorąca na wysokości 1,5 km widoczny na 27 sierpnia GFS/wetter3.de

Ryzyko burz, "imponujące" wskaźniki

W zachodniej części kraju pogodę kształtować mają nieco chłodniejsze masy powietrza, stąd temperatura na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku oraz w Wielkopolsce rzadziej wzrastać ma do 30 st. C i wyżej w drugiej połowie sierpnia. Występujące okresami duże różnice temperatury między wschodem a zachodem Polski oznaczają, że nad krajem często formować się będą fronty atmosferyczne, strefy ścierania się bardzo różnych mas powietrza, co poskutkuje deszczem i burzami. Tym bardziej, że prognozowane wskaźniki burzowe na najbliższe 10 dni są imponujące. Choć fronty mogą w pewnych miejscach wysychać, a zjawiska wygasać, to jednak gwałtownej pogody wykluczyć nie można. Prognozowana skumulowana suma opadów na najbliższe 10 dni osiąga od 50 do 70 litrów na metr kwadratowy na południu i wschodzie kraju, co oznacza burze z opadami raczej rzędu 10-30 l/mkw. Ale po fali gorąca nad Niemcami, która właśnie wkracza do Polski, odnotowano w burzach opady nawet rzędu 70-90 litrów i powodzie błyskawiczne. Nas też to może spotkać.

Prognozowana skumulowana suma opadów do 23 sierpniawetter3.de

Co na to model europejski

Zadzieje się z dużą pewnością coś wyjątkowego, bo i model Europejskiego Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF) wylicza imponujące odchylenie temperatury średniej od normy na drugą połowę sierpnia. Do 18. dnia miesiąca zakłada odchylenie temperatury na południowym zachodzie kraju o 4 stopnie, a w kolejnych dniach o 2-3 stopnie. Jeszcze w ostatnim tygodniu sierpnia kopuła ciepła miałaby utrzymać się nad przeważającym obszarem Europy od Hiszpanii, Włoch i Bałkanów, po Niemcy, Polskę i Ukrainę. Jednocześnie występujące co jakiś czas opady deszczu mają nie wyrobić normy miesięcznej, tym samym wiele burz może być suchymi burzami, w których nie spadnie ani kropla wody. To dla polskich lasów stanowiłoby wielkie zagrożenie.

Prognozowane odchylenie temperatury średniej od normy od 26 sierpnia do 1 wrześniaECMWF/Copernicus

Coś trudnego do prognozowania i wytrzymania

To, co jeszcze kilka dni temu rysowało się w prognozach jako kilkudniowa fala upału, w czasie której temperatura od Grecji po Polskę mogłaby wzrastać do 40 stopni, zmienia się w długą falę ciepła. Może nie odnotujemy rekordowych wartości, ale utrzymujące się ciepło samo w sobie zapowiada się jako pewne ekstremum. W pogodzie zaczyna się właśnie dziać coś ciekawego, ale i trudnego zarówno do prognozowania, jak i wytrzymania. Jeśli spełni się scenariusz ze wzrostem prawie co dzień temperatury powyżej 30 stopni, szczególnie na wschodzie, południu i w centrum Polski, przy rosnącej co jakiś czas wilgotności powietrza, to czeka nas spore wyzwanie, a wiele osób doprowadzi do przemęczenia duchotą i parnością. Dla wielu jednak może okazać się najpiękniejszym okresem tego lata.

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: FREDERIC SIERAKOWSKI/PAP/EPA/tropicaltidbits.com

Pozostałe wiadomości

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło alert na terenie siedmiu województw w związku z prognozowanymi w czwartek burzami. Służby ostrzegają o możliwych podtopieniach i przerwach w dostawie prądu.

Alert RCB dla siedmiu województw

Alert RCB dla siedmiu województw

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W czwartek 15.08 od rana nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. W ciągu kolejnych godzin może ich przybywać. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi i błyska się w części kraju

Gdzie jest burza? Grzmi i błyska się w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami mieszkańców wielu regionów kraju. Najgroźniejsze zjawiska synoptycy zapowiadają na zachodzie, w centrum i na południu kraju. Czwartek będzie nie tylko burzowy, lecz także upalny. Ostrzeżenia IMGW w związku z wysoką temperaturą obowiązują prawie w całej Polsce.

Burze z gradem, upał. W wielu miejscach aż drugi stopień ostrzeżeń IMGW

Burze z gradem, upał. W wielu miejscach aż drugi stopień ostrzeżeń IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Etna znów wybuchła, powodując utrudnienia na lotnisku w Katanii. Z powodu opadającego pyłu wulkanicznego loty do i z tego sycylijskiego miasta zostały zawieszone - poinformowali w czwartek przedstawiciele portu lotniczego.

Kolejna erupcja Etny. Wstrzymano loty

Kolejna erupcja Etny. Wstrzymano loty

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Bliskie spotkanie Jowisza i Marsa było widać na niebie nocą ze środy na czwartek. Spektakularną koniunkcję tych obu planet udało się sfotografować Reporterom 24.

Rzadkie zjawisko na niebie. Następna okazja za ponad dwa lata

Rzadkie zjawisko na niebie. Następna okazja za ponad dwa lata

Źródło:
tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach", space.com

Pogoda na długi weekend sierpniowy. Co czeka nas w najbliższych dniach, dla wielu wolnych od pracy? Przesuwające się znad Afryki masy powietrza podniosą w Polsce temperaturę do nawet 35 stopni Celsjusza. Popołudniami będzie uaktywniać się letnia linia nawałnic. Lokalnie zjawiska burzowe mogą być gwałtowne.

"Pogodowa mieszanka wybuchowa". Co nas czeka w długi weekend sierpniowy

"Pogodowa mieszanka wybuchowa". Co nas czeka w długi weekend sierpniowy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wzrosła liczba śmiertelnych ofiar ubiegłotygodniowego osuwiska, do którego doszło na ogromnym wysypisku śmieci w stolicy Ugandy. Policja poinformowała również o dziesiątkach zaginionych osób.

Ziemia i śmieci pogrzebały ich żywcem, gdy spali. Wzrosła liczba zabitych

Ziemia i śmieci pogrzebały ich żywcem, gdy spali. Wzrosła liczba zabitych

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. Czwartek 15.08 przyniesie wysoką temperaturę w całym kraju. Termometry w cieniu pokażą nawet 34 stopnie Celsjusza. W wielu miejscach należy się spodziewać burz, które mogą być gwałtowne.

Pogoda na dziś - czwartek 15.08. Nawet 34 stopnie i ryzyko gwałtownych zjawisk

Pogoda na dziś - czwartek 15.08. Nawet 34 stopnie i ryzyko gwałtownych zjawisk

Źródło:
tvnmeteo.pl

W gminie Ontinyent w Walencji po ulewnych opadach deszczu zawaliła się część dachu supermarketu. Z budynku ewakuowano kilkaset osób. Nikt nie został ranny, ale woda wyrządziła szkody.

Lunęło tak, że zawaliła się część dachu supermarketu

Lunęło tak, że zawaliła się część dachu supermarketu

Źródło:
ENEX, El Espanol, Levante-EMV

Lek na koci katar został opracowany przez naukowców z Polski. Aleksandra Synowiec, która brała udział w badaniach laboratoryjnych, wyjaśniła w rozmowie z TVN24, że leczenie tej choroby utrudnia fakt, że wywołują ją dwa wirusy. Związek opracowany przez zespół badawczy działa na obydwa.

Polacy opracowali lek na koci katar

Polacy opracowali lek na koci katar

Źródło:
TVN24, PAP

Jak wynika ze wstępnych danych instytutu British Antarctic Survey, tegoroczny lipiec na Antarktydzie był najcieplejszy od ponad 40 lat. Średnia temperatura dla tego miesiąca była w tym regionie o 3,1 stopnia Celsjusza wyższa od norm sezonowych. - To może być wyjątkowo ciepła antarktyczna zima - przekazał Thomas Caton Harrison, ekspert BAS.

Najcieplejszy lipiec na Antarktydzie od ponad 40 lat

Najcieplejszy lipiec na Antarktydzie od ponad 40 lat

Źródło:
PAP, AFP, BAS

W tym roku strażacy często wzywani są do likwidacji gniazd szerszeni i os - informują czeskie media. Do tej pory odnotowano już ponad sześć tysięcy takich interwencji, a w całym 2023 roku było ich ponad 5,5 tysiąca.

Czesi skarżą się na te owady. Strażacy mają pełne ręce roboty

Czesi skarżą się na te owady. Strażacy mają pełne ręce roboty

Źródło:
PAP, Lidove Noviny, pozary.cz, uwm.edu.pl

Jak wygląda zorza polarna widziana z przestrzeni kosmicznej? Astronauta Matthew Dominick z NASA prowadził w niedzielę11 sierpnia obserwacje Ziemi z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i udało mu się uchwycić niezwykły widok.

Zorza polarna. Zobaczcie ją jeszcze raz, ale tym razem z perspektywy dostępnej wybranym

Zorza polarna. Zobaczcie ją jeszcze raz, ale tym razem z perspektywy dostępnej wybranym

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Pożar, który w niedzielę wybuchł niedaleko Aten, spowodował poważne szkody na obszarze prawie 10 tysięcy hektarów. Gdy w Attyce rozpoczyna się szacowanie strat, mieszkańcy zniszczonych terenów zastanawiają się, dlaczego płomienie dotarły aż tak blisko stolicy.

"Piekło". Mieszkańcy zadają pytania o to, co się stało pod Atenami

"Piekło". Mieszkańcy zadają pytania o to, co się stało pod Atenami

Źródło:
Reuters, eKathimerini

W Europie odnotowano 19 przypadków zakażenia amazońskim wirusem Oropouche - podało Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Objawy wirusowej choroby Oropouche to gorączka z bólem głowy, nudności, wymioty, bóle mięśni i stawów.

Amazoński wirus Oropouche w Europie. Pierwsze przypadki zakażenia

Amazoński wirus Oropouche w Europie. Pierwsze przypadki zakażenia

Źródło:
ecdc.europa.eu, PAP

Po raz pierwszy od 400 lat w Londynie na świat przyszły bobry. Gryzonie, które najprawdopodobniej urodziły się wiosną tego roku, zauważono na nagraniach z kamer.

Takich narodzin nie było w Londynie od 400 lat

Takich narodzin nie było w Londynie od 400 lat

Źródło:
Reuters, BBC, Wildlife Ealing Group

Burze z silnym deszczem oraz gradobiciem nawiedziły zachodnie regiony Austrii minionej nocy. Opady wywołały lawiny błotne i podtopienia. Strażacy musieli również gasić pożary wywołane uderzeniami piorunów. Odnotowano blisko 400 interwencji.

Pożary po uderzeniu pioruna, lawina błotna zatrzymała pociąg

Pożary po uderzeniu pioruna, lawina błotna zatrzymała pociąg

Źródło:
PAP, Die Presse

Niemieccy ornitolodzy odkryli niezwykłą kaczkę w Augsburgu w Bawarii. W stadzie liczącym kilkadziesiąt okazów zauważono osobnika, który przejawia cechy interpłciowości. Według ekspertów taki przypadek pojawia się ekstremalnie rzadko.

Taki okaz zdarza się raz na milion

Taki okaz zdarza się raz na milion

Źródło:
PAP

W zeszłym roku ponad 47 tysięcy mieszkańców Europy zmarło z powodu upałów. Hiszpańscy naukowcy przeanalizowali związki pomiędzy temperaturą a śmiertelnością w 2023 roku. Badacze wyjaśnili, że gdyby nie coraz lepsza adaptacja do upałów, wartość ta mogłaby być znacznie większa.

Przez gorąco zmarło 47 tysięcy ludzi. Ofiar mogło być jeszcze więcej

Przez gorąco zmarło 47 tysięcy ludzi. Ofiar mogło być jeszcze więcej

Źródło:
PAP, ISGlobal

Zorza polarna i maksimum Perseidów - takie zjawiska były doskonale widoczne na polskim niebie w nocy z poniedziałku na wtorek. To nie jedyne atrakcje, jakie czekały na uważnego obserwatora. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Za nami noc świateł Północy i spadających gwiazd

Za nami noc świateł Północy i spadających gwiazd

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach", space.com

W Tatrach we wtorek rano doszło do poważnego wypadku. Podczas przygotowań do wspinaczki turysta spadł do żlebu. Mężczyzna doznał obrażeń klatki piersiowej, głowy i kończyn.

Taternik spadł z kilkudziesięciu metrów

Taternik spadł z kilkudziesięciu metrów

Źródło:
PAP

Grupa archeologów badająca Pompeje odkryła nowe szczątki dwóch ofiar erupcji wulkanu sprzed niemal 2000 lat. Wraz ze szkieletami kobiety i mężczyzny znaleziono starożytną biżuterię.

Szukali schronienia w sypialni. Odkrycie w Pompejach

Szukali schronienia w sypialni. Odkrycie w Pompejach

Źródło:
Reuters, CNN

Na Marsie znajduje się zbiornik płynnej wody. Po raz pierwszy naukowcom udało się przedstawić dowody jej obecności na Czerwonej Planecie. Niestety, dostęp do niej może sprawić sporo trudności.

Na Marsie jest płynna woda - tylko dobrze ukryta

Na Marsie jest płynna woda - tylko dobrze ukryta

Źródło:
PAP

Stare drzewa są zdolne do pochłaniania większej ilości gazów cieplarnianych, co zapobiega ocieplaniu atmosfery - ustalił międzynarodowy zespół naukowców. Eksperci mają nadzieję, że to odkrycie przyczyni się do spowolnienia masowej wycinki lasów pierwotnych.

"Stary las wykonuje dla nas ogromną pracę"

"Stary las wykonuje dla nas ogromną pracę"

Źródło:
BBC

Załoga statku Starliner: Barry "Butch" Wilmore i Sunita "Suni" Williams przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej od początku czerwca. Choć oboje mieli tam być zaledwie kilka dni, zostaną jeszcze kilka miesięcy. NASA zdradziła, jak wygląda teraz życie astronautów. Niedawno dotarła do nich dostawa świeżych owoców.

Mieli wrócić na Ziemię po tygodniu, zostaną do lutego. Dostali kawę i jabłka

Mieli wrócić na Ziemię po tygodniu, zostaną do lutego. Dostali kawę i jabłka

Źródło:
PAP

Ulice libijskiego miasta Al-Kufra błyskawicznie zalały się wodą po największych od dekad opadach deszczu. W wyniku powodzi ewakuowano pacjentów lokalnego szpitala.

Największe opady od ponad 70 lat. Ewakuowano pacjentów szpitala

Największe opady od ponad 70 lat. Ewakuowano pacjentów szpitala

Źródło:
Reuters, Libya Review

Na należącym do Norwegii arktycznym archipelagu Svalbard padł sierpniowy rekord ciepła. Pierwszy raz w historii pomiarów temperatura przekroczyła 20 stopni Celsjusza.

"Po raz pierwszy w sierpniu" w tym miejscu świata

"Po raz pierwszy w sierpniu" w tym miejscu świata

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl