IMGW wydał alerty hydrologiczne drugiego stopnia. Synoptycy ostrzegają, że w związku z roztopami poziom wody w rzekach może szybko rosnąć. Możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych, a miejscami - także alarmowych.
Jak podał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w sobotę rano stan alarmowy był przekroczony w województwie śląskim na Brynicy (o 14 centymetrów) oraz Pszczynce (o 9 cm).
Stany ostrzegawcze przekroczone zostały na rzekach: Gostynia i Pilica (woj. śląskie), Wisła (woj. małopolskie), Czarna (woj. świętokrzyskie), Budkowiczanka i Bierawka (woj. opolskie), Ślęza (woj. dolnośląskie), Bug (woj. lubelskie).
Alerty hydrologiczne drugiego stopnia
Ostrzeżenia hydrologiczne drugiego stopnia wydane przez IMGW dotyczą województw:
- dolnośląskiego, zlewni: górnej Nysa Kłodzkiej, Klikawy, Żydawki, Czermnicy, Zdoniowskiego Potoku, Orlicy, górnego Bobru, Ostrożnicy, Izery, Ślęzy od Borowa do ujścia do Odry, Ślęzy górna do Borowa, Ślęzy od Borowa do ujścia;
- opolskiego, zlewni Stobrawy i południowo-wschodniej części województwa;
- śląskiego, poza północnymi obszarami województwa;
- małopolskiego;
- podkarpackiego, zlewni dopływów dopływów Wisły oraz Czarnej Orawy;
- podlaskiego, z wyjątkiem zachodnich obszarów województwa;
- warmińsko-mazurskiego, zlewni Górnego Ełku i Górnej Jegrzni;
- lubelskiego, zlewni Huczwy.
W związku ze spływem wód opadowo-roztopowych oraz topnieniem pokrywy śnieżnej, a także opadami deszczu prognozowane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów średnich i do strefy stanów wysokich. Punktowo mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze - przekazano.
Na Dolnym Śląsku, Ziemi Świętokrzyskiej i w Małopolsce alerty stracą ważność w godz. 9-10.30 w sobotę, w woj. lubelskim wygasną o godz. 10 w niedzielę, a na Śląsku, Podlasiu oraz Warmii i Mazurach o godz. 19 w niedzielę.
Czym jest alarm hydrologiczny IMGW drugiego stopnia
Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".
Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock