Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed silnymi porywami wiatru. Obowiązują alerty pierwszego i drugiego stopnia. Sprawdź, gdzie aura może być groźna.
Eksperci Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiadają, że w piątek na Bałtyku może wystąpić sztorm. Według prognoz, wiatr osiągnie w porywach 9 stopni w skali Beauforta we wschodniej części strefy brzegowej, a w części północnej przejściowo do 10 st. w skali Beauforta.
W piątek po południu Patryk Rosiński z Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku przekazał informację o wydaniu ostrzeżenia trzeciego stopnia o sztormie.
W pasie nadmorskim od godziny 10 w piątek do godz. 8 w sobotę prognozowany jest wiatr zachodni do północno-zachodniego 7 do 8 w skali Beauforta, w porywach 9, w części północnej przejściowo do 10 w skali Beauforta.
Alerty IMGW drugiego stopnia: silny wiatr
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem dla województwa pomorskiego, dla powiatów: słupskiego, lęborskiego, wejherowskiego, puckiego oraz dla Słupska, Gdyni, Sopotu i Gdańska.
Prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 45 do 60 kilometrów na godzinę, w porywach do 100 km/h, z kierunku zachodniego i południowo-zachodniego.
Alerty wygasną o godz. 6 w sobotę.
Alerty IMGW pierwszego stopnia: silny wiatr
Na większym obszarze kraju obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem. Te zostały wydane dla województw:
- zachodniopomorskiego, dla powiatów nadmorskich, gdzie stracą ważność o godz. 3 w sobotę;
- pomorskiego, z wyjątkiem powiatów z drugim stopniem alertu, gdzie będą ważne od godz. 13 w piątek do godz. 6 w sobotę;
- kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego, gdzie będą ważne od godz. 19 w piątek do godz. 4 w sobotę;
- lubelskiego, dla północnych powiatów, gdzie będą ważne od godz. 19 w piątek do godz. 4 w sobotę;
- wielkopolskiego, dla wschodnich powiatów, gdzie będą ważne od godz. 20 w piątek do godz. 4 w sobotę;
- warmińsko-mazurskiego, gdzie będą ważne od godz. 16 w piątek do godz. 6 w sobotę;
- podlaskiego, gdzie będą ważne od godz. 16 w piątek do godz. 6 w sobotę.
W tych regionach przewidywane jest wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 20 do 50 km/h, w porywach do 75-90 km/h, z zachodu i północnego zachodu. Najsilniej ma wiać na północy kraju.
Jak informował IMGW przed godziną 12, najsilniejsze porywy wiatru, przekraczające 80 km/h, odnotowano na stacji Rozewie nad Bałtykiem. Na pozostałych stacjach nadmorskich wiatr w porywach rozpędzał się do 60-70 km/h.
Prognoza zagrożeń IMGW na sobotę
W sobotę również może silnie wiać. Ostrzeżenia przed tym pogodowym zagrożeniem mogą pojawić się w województwie pomorskim (w powiatach: puckim, wejherowskim, lęborskim, słupskim i Słupsk) oraz zachodniopomorskim (w powiatach: sławieńskim, koszalińskim, Koszalin, kołobrzeskim, gryfickim, kamieńskim i Świnoujście).
Wiatr może wiać ze średnią prędkością 70-72 km/h lub w porywach do 65-90 km/h.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia
Ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia
Ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Czym jest prognoza zagrożeń IMGW
Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock