IMGW wydał alerty meteorologiczne. W nocy i w sobotę zagrożenie w większej części kraju stanowić będzie silny wiatr, rozwijający w porywach prędkość do 110 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie konieczne będzie zachowanie szczególnej uwagi.
Jak przekazała w piątek wieczorem synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, centrum wiru niżowego Patrick znajdowało nad południową Szwecją w rejonie miejscowości Mora i Borlange. Zmierzało ono w kierunku Bałtyku oraz Zatoki Fińskiej. Około godziny 19 porywy wiatru na Bornholmie, blisko centrum wiru, osiągały prędkość 74 kilometrów na godzinę, najmocniej jednak wiało w tylnej części niżu, która przemieszczała się nad Norwegią, gdzie porywy wiatru osiągały nawet 109 km/h.
Synoptyk dodała, że około północy, gdy Polska znajdzie się w tylnej części wiru, wiatr zacznie się wzmagać i do rana będzie osiągał w porywach na północy do 80-100 km/h, a nad samym morzem nawet więcej.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydali ostrzeżenia meteorologiczne drugiego i pierwszego stopnia w trzystopniowej, rosnącej skali.
Alerty IMGW drugiego stopnia - silny wiatr
Ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem zostały wydane dla województw:
- zachodniopomorskiego, dla powiatów: Świnoujście, kamieńskiego, gryfickiego, kołobrzeskiego, koszalińskiego, Koszalin, sławieńskiego;
Prognozowane jest wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 50 kilometrów na godzinę, w porywach od 75 km/h do 95 km/h. W drugiej części nocy z piątku na sobotę ma nastąpić przejściowy wzrost porywów do 110 km/h. Będzie wiać z kierunku zachodniego i północno-zachodniego.
Alerty na Pomorzu Zachodnim zaczną obowiązywać o godzinie 21 w piątek i stracą ważność o godz. 14 w sobotę, natomiast w rejonie Pomorza będą ważne od godz. 22 w piątek do godz. 17 następnego dnia.
Alerty IMGW pierwszego stopnia - silny wiatr
Dla wielu regionów wydano ostrzeżenia pierwszego stopnia w związku z silnym wiatrem. Będą obowiązywać w województwach:
- pomorskim i zachodniopomorskim, poza powiatami objętymi alertami wyższego stopnia;
- wielkopolskim, w powiatach: złotowskim, pilskim, konińskim, Konin, kolskim, tureckim;
- kujawsko-pomorskim;
- warmińsko-mazurskim;
- podlaskim;
- mazowieckim;
- łódzkim;
- lubelskim;
- świętokrzyskim, w powiatach: opatowskim, ostrowieckim, starachowickim, kieleckim, Kielce, skarżyskim, koneckim, włoszczowskim;
- śląskim, w powiatach: częstochowskim, Częstochowa, kłobuckim.
W tych miejscach przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 35-40 km/h, w porywach do 80-85 km/h, z kierunków zachodnich.
Na Pomorzu Zachodnim, Pomorzu i północno-zachodniej części Warmii i Mazur alarmy wejdą w życie o godz. 23 w piątek i stracą ważność o godz. 12 w sobotę, w Wielkopolsce i na Kujawach będą ważne w godz. 1-14 w sobotę, na północno-wschodnich krańcach woj. warmińsko-mazurskiego mają obowiązywać w godz. 3-16 w sobotę, na Ziemi Łódzkiej i na Śląsku zaczną obowiązywać o godz. 6 w sobotę i wygasną o godz. 15 tego samego dnia, a w pozostałych regionach będą w mocy w godz. 6-17 w sobotę.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock