IMGW ostrzega przed groźną pogodą. Tej nocy w części kraju zagrożeniem będzie silny wiatr. Obowiązują też ostrzeżenia przed roztopami. Jeśli chodzi o sytuację na rzekach, miejscami obowiązują alarmy hydrologiczne trzeciego, najwyższego stopnia. Jak wynika z najnowszej prognozy zagrożeń synoptyków, w kolejnych dniach także może być niebezpiecznie.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia, prognozę zagrożeń oraz alerty hydrologiczne.
Alerty IMGW pierwszego stopnia - silny wiatr
Alerty IMGW najniższego pierwszego stopnia przed silnym wiatrem obowiązują w województwie zachodniopomorskim, w powiatach: koszalińskim, Koszalin, sławieńskim, oraz pomorskim, w powiatach: słupskim, Słupsk, lęborskim, wejherowskim, puckim.
Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru zachodniego o średniej prędkości do 60 kilometrów na godzinę, w porywach osiągającego prędkość do 85 km/h. Alerty wygasną w poniedziałek o godz. 6.
Alerty IMGW pierwszego stopnia - roztopy
W części kraju niebezpieczeństwo stanowić mogą roztopy. Żółte alerty przed nimi obowiązują w województwie dolnośląskim, w powiatach: kłodzkim, lwóweckim, karkonoskim, Jelenia Góra i kamiennogórskim.
Na obszarach powyżej 1000 metrów nad poziomem morza prognozuje się wzrost temperatury powietrza powodujący odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej. Wzrośnie ona do 6-9 st. C w dzień i utrzyma się "na plusie" przynajmniej do wtorku wieczorem. Alerty wejdą w życie o północy w niedzielę i wygasną o północy w poniedziałek.
Prognoza zagrożeń na poniedziałek, wtorek i środę
Zgodnie z prognozą zagrożeń, alerty na niedzielę są tożsame z ostrzeżeniami meteorologicznymi.
Inaczej wyglądać mają jednak poniedziałek, wtorek i środa. Na te dni synoptycy IMGW planują wydać alarmy przed roztopami i silnym wiatrem.
Ostrzeżeń przed silnym wiatrem przez powyższe trzy dni należy spodziewać się w woj. zachodniopomorskim w powiatach: świnoujskim, Świnoujście, gryfickim, kamieńskim, kołobrzeskim, koszalińskim, Koszalin i sławieńskim oraz w woj. pomorskim, w woj.: słupskim, Słupsk, lęborskim, wejherowskim, puckim, Gdynia, Sopot, Gdańsk, nowodworskim.
Alarmy przed roztopami spodziewane są na terenie woj. podkarpackiego w powiatach: bieszczadzkim, leskim, sanockim, krośnieńskim i jasielskim, małopolskiego w powiatach: gorlickim, nowosądeckim, nowotarskim, tatrzańskim i suskim, a także śląskiego w powiatach: żywieckim i cieszyńskim.
Alerty hydrologiczne IMGW
Alerty hydrologiczne trzeciego stopnia obowiązują w zlewni rzeki Orli w woj. dolnośląskim i wielkopolskim. Przewiduje się tam tendencję wzrostową, a w Korzeńsku stan wody może wzrosnąć powyżej stanu alarmowego. Alert wygaśnie w sobotę o godz. 20.
Czerwone ostrzeżenie wydane zostało także dla Bugu w woj. mazowieckim. W związku z zatorem lodowym w rejonie Wyszkowa, w dolnym odcinku rzeki przewiduje się wzrosty i wahania stanu wody w strefie wody wysokiej, w rejonie Wyszkowa powyżej stanu alarmowego, a w rejonie Popowa - powyżej stanu ostrzegawczego. straci ono moc w niedzielę o godz. 10.
Pomarańczowe alerty przed wezbraniami z przekroczeniem stanów ostrzegawczych obowiązują na Odrze od ujścia Baryczy do ujścia Bobru i na Nidzie oraz w zlewniach Widawy, Wiernej Rzeki, Huczwy, Tanwi, Lubaczówki i Szkła. Ostatnie alerty wygasną w niedzielę o godz. 10.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Czym jest prognoza zagrożeń
Zgodnie z definicją IMGW, prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.
Czym jest alarm hydrologiczny trzeciego stopnia
Ostrzeżenie trzeciego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów alarmowych".
Czym jest alarm hydrologiczny drugiego stopnia
Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że "stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych".
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock