Groźna pogoda na południu kraju. IMGW wydał alerty

Aktualizacja:
Autor:
kw,as
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl
Prognoza pogody na noc
Prognoza pogody na noctvnmeteo.pl
wideo 2/5
Pogoda na jutro

Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia. Według komunikatów, we znaki miejscami będą dawać się roztopy. Sprawdź, gdzie obowiązują alarmy.

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali alerty pierwszego stopnia.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGW - roztopy

Alarmy IMGW pierwszego stopnia przed roztopami wydano w województwach:

- dolnośląskim, w powiatach: lubańskim, lwóweckim, Jelenia Góra, karkonoskim;

- śląskim, w powiatach: cieszyńskim, bielskim, żywieckim;

- małopolskim, w powiatach: suskim, nowotarskim, tatrzańskim, limanowskim, nowosądeckim;

- podkarpackim, w powiatach: sanockim, leskim, bieszczadzkim.

Na Dolnym Śląsku prognozuje się wzrost temperatury powietrza powodujący odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej, zalegającej w górach i rejonach podgórskich, gdzie temperatura minimalna wyniesie 1-4 st. C, a temperatura maksymalna 7-11 st. C. Suma opadów deszczu osiągnie ok. 5-10 litrów wody na metr kwadratowy. Powieje wiatr o średniej prędkości 20-35 kilometrów na godzinę, w porywach do 60 km/h. Alarmy będą ważne do północy w nocy z czwartku na piątek.

Na Śląsku i w Małopolsce termometry będą pokazywać maksymalnie 7-11 st. C, a minimalne 2-6 st. C. Suma opadów i prędkość wiatru będą podobne, co na Dolnym Śląsku. Ostrzeżenia będą w mocy do godz. 8 w piątek.

Z kolei na Podkarpaciu termometry wskażą maksymalnie 5-8 st. C, a minimum 2-5 st. C. Popada i powieje z podobną prędkością, co w pozostałych regionach. Te ostrzeżenia będą obowiązywać do godz. 8 w piątek.

IMGW
Zasady bezpieczeństwa w trakcie burzyRCB

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kw,as

Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock

Pozostałe wiadomości