W poniedziałkowy poranek w niektórych częściach Polski pojawiają się gęste mgły. Miejscami widzialność ograniczona jest do 100 metrów. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał przed nimi ostrzeżenia pierwszego stopnia.
Jak poinformował w poniedziałek o godzinie 7.30 synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski, w Polsce występują mgły ograniczające widzialność:
- w Szymanach, Brześciu, Lesku, Nowym Sączu, Sandomierzu do 100 metrów;
- w Suwałkach, Mikołajkach, Lublinie, Zamościu, Włodawie, Terespolu, Krośnie, Kozienicach do 200 metrów;
- Ostrołęce, Modlinie do 300 metrów;
- Białymstoku do 400 metrów.
Alerty IMGW - gęste mgły
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia w wojewodztwach:
- podlaskim;
- lubelskim;
- warmińsko-mazurskim, poza powiatami: braniewskim, elbląskim, Elbląg, iławskim, nowomiejskim;
- mazowieckim (w powiatach północnych, wschodnich i południowych);
- świętokrzyskim, w powiatach: starachowickim, ostrowieckim, opatowskim, sandomierskim;
- podkarpackim, w powiatach: tarnobrzeskim, Tarnobrzeg, kolbuszowskim, stalowowolskim, niżańskim, leżajskim, łańcuckim, przeworskim, lubaczowskim, jarosławskim, przemyskim, Przemyśl, leskim, bieszczadzkim.
Prognozuje się gęste mgły, w zasięgu których widzialność może wynosić miejscami od 50 do 200 metrów. Ostrzeżenia ważne będą od północy do godziny 8 w poniedziałek.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Źródło: IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock