W Tatrach panują niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Szlaki są oblodzone, jest ślisko. Wystąpiło też zjawisko inwersji. Oznacza to, że na szczytach jest cieplej niż w dolinach.
We wtorek w Tatrach wystąpiło zjawisko inwersji. Oznacza to, że wraz z wysokością temperatura zamiast maleć, wzrasta. Zwykle w atmosferze im jest wyżej, tym zimniej. Jednak czasami pogoda powoduje, że w niżej położonych regionach jest chłodniej niż na wyższych terenach. Taką zależność dobrze widać w rejonach górskich.
Jak przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek, inwersja związana jest z napływem cieplejszego powietrza, w nocy bowiem przeszedł nad Polską ciepły front atmosferyczny.
W Zakopanem rano termometry wskazywały -4 stopnie Celsjusza, a na nad Morskim Okiem było 7 st. C. Ocieplenie przyniesie silne podmuchy wiatru - zapowiadają synoptycy.
Inwersja w Tatrach
Dodatnie wartości temperatury notowane są w całych Tatrach. We wtorek rano na Kasprowym Wierchu był 1 st. C., na Hali Gąsienicowej 5 st. C., na Giewoncie 3 st. C., a na najwyższym szczycie w Polsce - Rysach 0,6 st. C. Tymczasem pod Tatrami panuje mróz.
W najbliższych dniach w górach będzie się wzmagał silny wiatr, który w czwartek wieczorem przybierze na sile. W Zakopanem podmuchy mogą osiągać nawet do 90 kilometrów na godzinę. Wystąpią też opady deszczu i deszczu za śniegiem.
Lawinowa "dwójka"
W Tatrach warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne, obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Wyzwolenie lawiny jest możliwe przeważnie przy dużym obciążeniu dodatkowym, szczególnie na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym
Utrudnieniem w partiach graniowych jest wiejący wiatr. "Na grani miejscami śnieg jest wywiany do warstwy skał i występują oblodzenia. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca z nawianym śniegiem, gdzie utworzyły się nawisy. W wielu miejscach potworzyły się zaspy. Zalegający na szlakach śnieg jest nieprzetarty. Poruszanie się w takich warunkach, wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz posiadania odpowiedniego sprzętu (raki, czekan, kask, lawinowe ABC - detektor, sonda, łopata) wraz z umiejętnością posługiwania się nim" - napisał w komunikacie Tatrzański Park Narodowy. Dodał, że szlaki w niższych partiach Tatr, są oblodzone. Jest bardzo ślisko. "Wybierając się w dolinki lub na szczyty reglowe, zalecamy zabrać ze sobą raczki oraz kije trekkingowe" - podkreślają.
Warunki w Karkonoszach
W Karkonoszach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Warunki turystyczne są trudne, szlaki, nieprzetarte.
"Zagrożenie lawinowe występuje w miejscach formowania się depozytów przewianego śniegu na stronach zawietrznych: za przełamaniami terenu, w górnych partiach żlebów, kotłów polodowcowych i niektórych zboczach powyżej górnej granicy lasu. Ze względu na zmienne kierunki wiatru depozytów możemy spodziewać się na różnych wystawach, szczególnie południowych i południowo wschodnich, oraz niektórych stokach północnych" - napisało w komunikacie Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (GOPR). Pokrywa śniegowa jest nierównomiernie rozłożona i waha się w przedziale 20 do 80 centymetrów.
Źródło: PAP, TOPR, TPN
Źródło zdjęcia głównego: pogoda.topr.pl