Sobotni atak zimy zakończył się prawie tysiącem interwencji strażaków, głównie na Pomorzu. W dzień doszło do wielu kolizji i wypadków. Mokry, ciężki śnieg łamał konary i przewracał drzewa, uszkadzał linie energetyczne i utrudniał podróżowanie.
Straż Pożarna interweniowała w sobotę 982 razy w związku z intensywnymi opadami śniegu w całym kraju - przekazał w niedzielę rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Karol Kierzkowski.
Najwięcej zdarzeń - jak przekazał - odnotowano w woj. pomorskim - 546, w tym na terenie powiatów: wejherowskiego (195), bytowskiego (119), kartuskiego (61), puckiego (40), słupskiego (38) oraz lęborskiego (35).
Strażacy interweniowali też 333 razy na terenie województwa zachodniopomorskiego, 19 w Małopolsce, oraz po 10 razy w województwach śląskim, dolnośląskim i mazowieckim. Usuwano przewrócone drzewa i połamane pod naporem śniegu gałęzie. Odnotowano także liczne kolizje drogowe.
Na Pomorzu Gdańskim odnotowano przyrosty stanów wód w Rowach, Łebie i powiecie nowodworskim. W Łebie, przy ul. Jachtowej zabezpieczono budynek portu jachtowego ze względu na wysokie napełnienie Bałtyku i niekorzystny wiatr. Woda wylewała się na parking przy budynku portu jachtowego. Burmistrz miasta zwołała posiedzenie sztabu zarządzania kryzysowego. W Rowach na rzece Łupawa woda wylewała się na posesje przy ul. Rybackiej, zagrażając budynkom.
Interwencje na Pomorzu Zachodnim
Pełne ręce roboty mieli w sobotę ochotnicy z OSP Złocieniec w powiecie drawskim (woj. zachodniopomorskie). W godzinach popołudniowych wyjechali do interwencji przy ul. Pancerniaków, gdzie konar drzewa złamał się pod ciężarem śniegu. Gałąź spadła na linie energetyczne i zaczęła się palić. W ciągu dnia ochotnicy zabezpieczyli także drzewo, które przewróciło się na linię energetyczną na trasie między miejscowościami Złocieniec i Siecino.
W ciągu dnia ochotnicy pomagali również kierowcy ciężarówki usunąć jego pojazd z przejazdu kolejowego. Strażacy ochotnicy wracali z usuwania powalonego drzewa z trasy między miejscowościami Stawno i Kranisk. Zobaczyli, że na drodze krajowej 20, na przejeździe kolejowym w Złocieńcu, stoi ciężarówka, a jej kierowca ma problem, żeby przejechać przez ten przejazd, co spowodowane było zalegającym na drodze śniegiem.
Kilka godzin po tym zdarzeniu okazało się, że kierowca, któremu pomogli strażacy z OSP, pomagał kobiecie, której auto wypadło z drogi i utknęło w rowie. To zdarzenie z kolei miało miejsce w gminie Węgorzyno. Kierowca ten zatrzymał się, pomógł kobiecie wydobyć pojazd. Nie odniosła ona obrażeń.
Tysiące odbiorców bez prądu
42 tys. odbiorców pozostawało bez prądu w woj. pomorskim i zachodnio-pomorskim z uwagi na intensywne opady śniegu, które spowodowały uszkodzenia sieci i awarie - wynika z informacji Energa Operator. Najtrudniejsza sytuacja występowała w rejonach: Bytów, Lębork, Białogard oraz Szczecinek.
Prawie 100 brygad Pogotowia Energetycznego od sobotniego poranka usuwało skutki awarii masowej wywołanej opadami ciężkiego, mokrego śniegu. " Energetycy pracują non stop nad przywróceniem zasilania, ale intensywne opady śniegu powodują kolejne uszkodzenia sieci i awarie, a także utrudniają wykonywanie napraw" - podała spółka.
Niebezpiecznie w Świnoujściu
Stan wody w porcie w Świnoujściu przekroczył o 40 cm stan alarmowy (580 cm). Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Wydział Zarządzania Kryzysowego. - To za sprawą silnego wiatru o średniej prędkości do 50 kilometrów na godzinę, w porywach do 85 km/h. Wiatr wieje z kierunku północno-zachodniego i północnego i powoduje napór wody z Bałtyku - przekazał Wojciech Basałygo z Urzędu Miasta w Świnoujściu. Sytuacja była monitorowana przez Wydział Zarządzania Kryzysowego. O problemach informowała także Prezydent Miasta Świnoujście Joanna Agatowska.
Państwowa Straż Pożarna zadecydowała o zabezpieczeniu slipów workami z piaskiem. - Ma to zapobiec przelaniu się wody na chodnik. Nie ma zagrożenia dla budynków mieszkalnych, działania te mają bardziej charakter prewencyjny. Na miejscu działa pięć zastępów, w tym Komendant Powiatowy PSP - przekazał rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Szczecinie asp. Dariusz Schacht.
Drzewo spadło na trakcję kolejową
Utrudnienia występowały także w ruchu pociągów. Drzewo spadło na trakcję kolejową na trasie Reblino - Wrześnica. Jak informuje PKP, ruch kolejowy na tym odcinku został wstrzymany.
W związku z trudną sytuacją atmosferyczną opóźniły się przyjazdy pociągów do Szczecina Głównego. Pociągi utknęły na wysokości Lęborka, wskazywanego dzisiaj jako jedna z miejscowości z największą ilością awarii sieci i infrastruktury energetycznej.
Sobotnie relacje pogodowe
Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia białych krajobrazów z wielu miejsc na północy Polski, m.in. z Gdańska, Gdyni, Słupska czy Bydgoszczy.
Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt24, PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: OSP Złocieniec