Atak zimy daje się we znaki mieszkańcom Polski, szczególnie Pomorza. Od rana strażacy z tamtego regionu mają pełne ręce roboty, usuwając z dróg powalone gałęzie i drzewa. Po południu bez prądu pozostawały tysiące gospodarstw domowych. Stan wody w porcie w Świnoujściu jest alarmowy.
W rozmowie z tvnmeteo.pl st. bryg. mgr inż. Karol Kierzkowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego PSP, przekazał, że do godziny 17.30 w związku z opadami śniegu oraz silnym wiatrem strażacy otrzymali 772 zgłoszenia w całej Polsce. 477 interwencje przeprowadzono w województwie pomorskim, zaś 275 w woj. zachodniopomorskim. W pozostałych województwach zanotowano od kilku do kilkunastu zdarzeń.
Liczne interwencje
Jak tłumaczył aspirant Dariusz Schacht, Rzecznik Prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie, w sobotę od godziny 8 do 15.30 odnotowano 176 zdarzeń związanych z trudnymi warunkami atmosferycznymi.
Najwięcej zgłoszeń zanotowano w powiatach: szczecineckim (36), koszalińskim (35) i drawskim (25). Interwencje polegały głównie na usuwaniu powalonych drzew i gałęzi. Nikt nie został poszkodowany.
Pełne ręce roboty mieli w sobotę ochotnicy z OSP Złocieniec w powiecie drawskim. W godzinach popołudniowych wyjechali do interwencji przy ul. Pancerniaków, gdzie konar drzewa złamał się pod ciężarem śniegu. Gałąź spadła na linie energetyczne i zaczęła się palić. W ciągu dnia ochotnicy zabezpieczyli także drzewo, które przewróciło się na linię energetyczną na trasie między miejscowościami Złocieniec i Siecino.
W ciągu dnia ochotnicy pomagali również kierowcy ciężarówki usunąć jego pojazd z przejazdu kolejowego. Strażacy ochotnicy wracali z usuwania powalonego drzewa z trasy między miejscowościami Stawno i Kranisk. Zobaczyli, że na drodze krajowej 20, na przejeździe kolejowym w Złocieńcu, stoi ciężarówka, a jej kierowca ma problem, żeby przejechać przez ten przejazd, co spowodowane było zalegającym na drodze śniegiem.
- Naczepa znajdowała się na samym przejeździe - mówił w rozmowie telefonicznej jeden z druhów. Ochotnicy zatrzymali się, podpięli hol i pomogli temu mężczyźnie wrócić ciężarówką na drogę.
Kilka godzin po tym zdarzeniu okazało się, że kierowca, któremu pomogli strażacy z OSP, pomagał kobiecie, której auto wypadło z drogi i utknęło w rowie. To zdarzenie z kolei miało miejsce w gminie Węgorzyno. Kierowca ten zatrzymał się, pomógł kobiecie wydobyć pojazd. Nie odniosła ona obrażeń.
Tysiące odbiorców bez prądu
Z powodu awarii wywołanych intensywnymi opadami śniegu, we wschodniej części województwa zachodniopomorskiego prądu nie ma około 22 tys. odbiorców.
- Warunki są trudne. W terenie jest ponad 80 brygad pogotowia energetycznego. Cały czas występują opady śniegu, co wiąże się z kolejnymi uszkodzeniami infrastruktury elektroenergetycznej - podał w sobotę Grzegorz Baran z Energa Operator.
Jak dodał, w niektórych miejscach drogi są nieprzejezdne. - Część linii elektroenergetycznych przebiega też przez lasy, więc warunki pracy są trudne. Pogoda na ten moment nam nie sprzyja -zaznaczył.
Niebezpiecznie w Świnoujściu
Stan wody w porcie w Świnoujściu przekroczył o 40 cm stan alarmowy (580 cm). Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Wydział Zarządzania Kryzysowego. - To za sprawą silnego wiatru o średniej prędkości do 50 kilometrów na godzinę, w porywach do 85 km/h. Wiatr wieje z kierunku północno-zachodniego i północnego i powoduje napór wody z Bałtyku - przekazał Wojciech Basałygo z Urzędu Miasta w Świnoujściu. Sytuacja jest też monitorowana przez Wydział Zarządzania Kryzysowego. O problemach informowała także Prezydent Miasta Świnoujście Joanna Agatowska.
Państwowa Straż Pożarna zadecydowała o zabezpieczeniu slipów workami z piaskiem. - Ma to zapobiec przelaniu się wody na chodnik. Nie ma zagrożenia dla budynków mieszkalnych, działania te mają bardziej charakter prewencyjny. Na miejscu działa pięć zastępów, w tym Komendant Powiatowy PSP - przekazał rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Szczecinie asp. Dariusz Schacht.
Uruchomiono motopompy, aby zapobiec wdarciu się wody na posesje. Woda wypompowywana jest za wał przeciwpowodziowy. Jedno z gospodarstw zabezpieczono workami z piaskiem. Woda podtopiła miejscowy port jachtowy. Przed południem strażacy zabezpieczyli workami z piaskiem slipy wzdłuż ulicy Wybrzeże Władysława IV. Pomogła także Wojskowa Straż Pożarna. Worki układane są prewencyjnie i mają ochronić przed wylaniem wody z kanału portowego wprost na ulicę.
Wysoki stan wody w porcie Świnoujście ma utrzymywać się do niedzieli. Dopiero wieczorem woda ma zacząć opadać. Wysoki poziom utrzymuje się także na osiedlach Przytór-Łunowo oraz Karsibór.
Drzewo spadło na trakcję kolejową
Utrudnienia występują także w ruchu pociągów. Drzewo spadło na trakcję kolejową na trasie Reblino - Wrześnica. Jak informuje PKP, ruch kolejowy na tym odcinku został wstrzymany.
W związku z trudną sytuacją atmosferyczną opóźniły się przyjazdy pociągów do Szczecina Głównego. Najwięcej opóźnił się pociąg "Żuławy" z Olsztyna Głównego (387 minut), "Bryza" z Olsztyna Głównego (310 minut) i "Rybak" z Białegostoku (268 minut). Pociągi te utknęły na wysokości Lęborka, wskazywanego dzisiaj jako jedna z miejscowości z największą ilością awarii sieci i infrastruktury energetycznej.
>>> CZYTAJ: Niebezpieczna pogoda. Ostrzeżenia IMGW
Na Warmii i Mazurach także sypie
Pogarszają się warunki drogowe w woj. warmińsko-mazurskim: w pasie od Elbląga przez Iławę i Ostródę do Olsztyna intensywnie pada śnieg i wieje wiatr, na wschodzie regionu, w tym w najzimniejszym zwykle Olecku, przelotnie pada deszcz.
Służby odpowiedzialne za odśnieżanie dróg zapewniają, że wszystkie trasy są przejezdne. Jednak tam, gdzie pada śnieg - jest to zachodnia część regionu - miejscami bywa ślisko, zwłaszcza na trasach lokalnych. W okolicach Braniewa, czy Bartoszyc jest już około 20 cm śniegu. Wiatr miejscami zawiewa go na jezdnię.
Policja poinformowała, że we wsi Strubno pod Braniewem z powodu trudnych warunków drogowych kobieta wpadła w poślizg, wjechała do rowu i dachowała. Życiu prowadzącej auto nie zagraża niebezpieczeństwo.
Po drogach krajowych w warmińsko-mazurskim jeżdżą obecnie 42 samochody do odśnieżania i posypywania dróg, po drogach wojewódzkich - 17. W Morągu z powodu obfitych opadów śniegu na chodniki wyjechały odśnieżarki.
Interwencje na Pomorzu
W województwie pomorskim śnieg pada od kilkunastu godzin. Od rana na drogach wojewódzkich pracują 133 pojazdy sprzętu odśnieżającego i przeciw gołoledzi. Jak podał Zarząd Dróg Wojewódzkich, na jezdniach we wszystkich powiatach województwa jest zajeżdżony śnieg. Mimo trudnych zimowych warunków, jezdnie są przejezdne.
Kilkukilometrowy korek utworzył się na Estakadzie Kwiatkowskiego w Gdyni, która prowadzi z portu do Obwodnicy Trójmiasta (S6). Stoją w nim głównie auta ciężarowe, które mają kłopot z podjazdem ze zjazdu na obwodnicę w kierunku Gdańska. Zajeżdżony śnieg zalega też na drogach w samym Trójmieście. W związku z opadami śniegu i silnym wiatrem straż pożarna odnotowała 106 zdarzeń. Jak podał w sobotę rano rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku Jakub Friedenberger, strażacy wyjeżdżali głównie do powalonych drzew. - W zdarzeniach nie było osób poszkodowanych - podał Friedenberger.
>>> CZYTAJ TEŻ: Wędrówka wielkiej strefy opadów. Gdzie pada śnieg
Wasze pogodowe relacje
W nocy z piątku na sobotę wkroczył do Polski front atmosferyczny, niosący opady śniegu. Strefa opadów będzie w ciągu dnia przemieszczać się od Pomorza w głąb kraju. Może powstać pokrywa śniegu do pięciu centymetrów, a na Pomorzu i Warmii - do 10-20 cm.
- Przewidywano, że spadnie śnieg, ale że aż tyle go spadnie, tego się nie spodziewaliśmy - powiedział w rozmowie z reporterem TVN24 pan Józef, mieszkaniec Szczecinka. - Pamiętam swoje młode lata, kiedy były takie zaspy, że nie chodziłem do szkoły przez 3-4 dni. Teraz jest wszystko dobrze - dodał.
W sobotę spodziewane są w części kraju burze śnieżne.
Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia białych krajobrazów z wielu miejsc na północy Polski, m.in. z Gdańska, Gdyni, Słupska czy Bydgoszczy.
Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt24, PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: OSP ZŁOCIENIEC