W czwartek kolejny obiekt może wejść w atmosferę nad częścią Europy, w tym nad Polską. Poinformował o tym rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jacek Dobrzyński. Jak wynika z danych Centrum Badań nad Odłamkami Orbitalnymi i Powrotnymi (CORDS), obiektem jest część rakiety nośnej Electron, która według wyliczeń ma znaleźć się nad naszym krajem wieczorem przez kilkadziesiąt sekund.
"Otrzymaliśmy informację ze struktur Unii Europejskiej, że w czwartek kolejny potencjalny obiekt może wejść w atmosferę nad 12 państwami Europy, w tym nad Polską" - poinformował w środę wieczorem Jacek Dobrzyński, rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. To reakcja na incydent z udziałem drugiego stopnia rakiety Falcon 9, która weszła w atmosferę nad naszym krajem, co potwierdziła Polska Agencja Kosmiczna. W kilku miejscowościach odnaleziono także obiekty, które mają być fragmentami maszyny.
Co przeleci nad Polską
Jak przekazał w mediach społecznościowych popularyzator astronomii Karol Wójcicki obiektem, o którym mowa w komunikacje MSWiA jest część rakiety nośnej Electron wyniesionej 8 lutego w ramach misji komercyjnej firmy Kinesis, która wystartowała z Nowej Zelandii. Potwierdzają to także dane z Centrum Badań nad Odłamkami Orbitalnymi i Powrotnymi (CORDS), dostępne na stronie aerospace.com.
"Rakieta przeleci bezpośrednio nad Polską dokładnie między 20.31.00 a 20.31.51. Będzie nad naszym terytorium przez dokładnie 51 sekund - poleci nad zachodnią częścią kraju. Wleci od południa nad Jelenią Górą, wyleci nad Świnoujściem w stronę Bałtyku" - czytamy na profilu "Z głową w gwiazdach".
Electron od Rocket Lab. Co to za rakieta
Producentem rakiety Electron jest amerykańska firma Rocket Lab, która chwali się, że jest ona obecnie drugą najczęściej startującą rakietą w USA. Maszyna wraz z dwoma stopniami mierzy 18 metrów wysokości i waży około 13 ton (łącznie z paliwem oraz załadunkiem). Do tej pory Elektron zaliczyła 60 startów, podczas których wyniosła na orbitę Ziemi 210 satelitów.
Źródło: "Z głową w gwiazdach", CORDS, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: rocketlabusa.com