Wzrost stanów wody wystąpił na rzekach w województwie śląskim - przekazali w środę synoptycy IMGW. W regionie od wtorku występują intensywne opady deszczu, szczególnie silne na obszarach górskich. Alerty hydrologiczne zostały wydane także w województwie małopolskim.
Padający deszcz spowodował, że rzeka Koszarawa w Pewli Małej na Żywiecczyźnie osiągnęła nad ranem poziom ostrzegawczy - 150 centymetrów. Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w rejonie przysiółka Koszarawa Żłabne w ciągu minionej doby spadło 47,5 litrów deszczu na metr kwadratowy. Dla zlewni wydano żółty alert hydrologiczny przed gwałtownym wzrostem stanów wody.
Wysokie stany wód utrzymują się także na rzece Białej w Bielsku-Białej Mikuszowicach (131 cm przy poziomie ostrzegawczym 170 cm), a także na Wapienicy na wodowskazie przed Czechowicami-Dziedzicami (271 cm przy poziomie ostrzegawczym 330 cm).
W południowej Polsce od wtorku obowiązują alerty meteorologiczne IMGW przed intensywnymi opadami deszczu. Aura nie pozostaje bez wpływu na warunki turystyczne w górach - jak przekazali beskidzcy ratownicy, na ze względu na ulewy warunki na szlakach praktycznie wszędzie są trudne. W górach jest ślisko, mokro i błotniście, występuje słaba widzialność. W rejonie Babiej Góry obowiązuje najniższy, pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.
Alerty hydrologiczne IMGW
Ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia zostały wydane również dla następujących zlewni:
- w woj. śląskim: dla Soły (do zapory zbiornika Czaniec wraz ze zlewnią Bystrej i Żabniczanki), Żylicy i Łękawki;
- w woj. małopolskim: dla Czarnego Dunajca, Białego Dunajca, Dunajca (wraz ze zbiornikiem Sromowce Wyżne), Białki, Niedziczanki, Czarnej Orawy, Skawicy, Skawy (wraz ze zbiornikiem Świnna Poręba, Stryszawki, Skawinki i Sękówki.
Alerty będą w mocy do godziny 17 w środę.
Czym jest alarm hydrologiczny pierwszego stopnia
Ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia oznacza zagrożenie umiarkowane. Stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych, przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody.
Źródło: PAP, IMGW, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock