Brygida przeszła przez Polskę. Wiele miejsc nadal bez prądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, PAP
Śnieżyce na południowym wschodzie Polski
Śnieżyce na południowym wschodzie PolskiTVN24
wideo 2/24
Śnieżyce na południowym wschodzie PolskiTVN24

Ubiegły weekend przyniósł nam iście zimową pogodę, ale także sporo problemów z nią związanych. Strażacy wyjeżdżali kilkaset razy w związku ze śnieżycami. Interwencje dotyczyły między innymi powalonych drzew i obciążonych mokrym śniegiem dachów. Do niektórych regionów nadal nie dociera prąd.

Śnieżyce w Polsce pojawiły się już w sobotę wieczorem. Dużą dostawę śniegu w pierwszej kolejności otrzymały Małopolska i Podkarpacie. Tam w niektórych miejscach spadło aż 30 centymetrów śniegu. W niedzielę późnym popołudniem strefa opadów obejmowała całą wschodnią Polskę i przemieszczała się na północ. Także w poniedziałek miejscami obowiązują ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu.

>>> Czytaj dalej: Alerty IMGW na północnych regionów kraju

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała w poniedziałek o godz. 16, że wszystkie drogi krajowe są przejezdne. Na sieci dróg krajowych pracuje 1829 pojazdów do zimowego utrzymania. Wciąż jednak zaleca się szczególną ostrożność.

MSWiA apeluje o zminimalizowanie zagrożeń

W związku z gwałtownym nadejściem zimy do Polski, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przypomniało, że właściciele, zarządcy i administratorzy budynków są zobowiązani do usuwania z dachów śniegu i lodu. Zalegające opady mogą uszkodzić budynek, a lodowe sople i nawisy śnieżne są zagrożeniem dla przechodniów.

Za zaniechanie tego obowiązku można spodziewać się na przykład mandatu. "Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków są zobowiązani do usuwania z dachów śniegu i lodu" - podkreśla resort w mediach społecznościowych.

Ministerstwo wyjaśnia, że jeden metr sześcienny śniegu może ważyć do 200 kg, a taka sama objętość śniegu mokrego nawet do 800 kg. "Śnieg zalegający na dachu - zwłaszcza płaskim o dużej powierzchni - może spowodować uszkodzenie budynku. Lodowe sople i nawisy śniegowe stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia" - ostrzega MSWiA.

Miejscami nie ma prądu

- Obecnie bez zasilania jest około trzech tysięcy klientów, z czego ponad 2,5 tys. na terenie Małopolski - poinformował w poniedziałek Tauron Dystrybucja. Uszkodzenia sieci wystąpiły na terenie wszystkich oddziałów obsługiwanych przez spółkę. Usuwane były na bieżąco przez służby techniczne - zapewniono.

- Bez zasilania w sumie przez sobotę i niedzielę było okresowo na całym terenie działania Tauron Dystrybucji kilkanaście tysięcy klientów. W szczycie jednorazowo około czterech tysięcy i było to niedzielne popołudnie - poinformowała w poniedziałek rzecznik prasowy Tauron Dystrybucji Ewa Groń. Przyczyną usterek były opady śniegu, które przetoczyły się nad Polską w miniony weekend i w poniedziałek.

Wskazała, że awarie wystąpiły głównie na sieci niskich napięć, nie miały rozległego i długotrwałego charakteru. - Uszkodzenia sieci wystąpiły na terenie wszystkich oddziałów i województw obsługiwanych przez spółkę. Pomimo trudnych warunków pogodowych usuwane były na bieżąco przez służby techniczne spółki - dodała. - Obecnie bez zasilania jest około trzech tysięcy klientów, z czego ponad 2,5 tysiąca na terenie Małopolski. Awarie są w trakcie usuwania - stwierdziła Ewa Groń.

W woj. świętokrzyskim przyczyną awarii były konary drzew, które zostały obciążone śniegiem i położyły się na liniach energetycznych. Na terenie trzech powiatów (staszowski, opatowski i sandomierski) bez prądu pozostaje blisko 700 odbiorców, większość z nich to mieszkańcy powiatu staszowskiego.

- Aktualnie mamy uszkodzone trzy linie średniego napięcia i 18 stacji transformatorowych - powiedział Łukasz Boczar, rzecznik prasowy PGE Dystrybucja Rzeszów.

Na pozostałym obszarze regionu świętokrzyskiego prąd nie dociera do ok. 350 odbiorców. - Chodzi o mieszkańców gminy Słupia w powiecie jędrzejowskim, Stopnicy w powiecie buskim, gminy Pińczów i gminy Kije w powiecie pińczowskim. Awarie są sukcesywnie naprawiane i jest ich coraz mniej - podkreśliła Ewa Wiatr, rzecznik prasowy PGE Dystrybucja Skarżysko.

Ponad 600 interwencji

W niedzielę w związku z intensywnymi opadami śniegu Państwowa Straż Pożarna interweniowała 619 razy - poinformował w poniedziałek rano rzecznik prasowy PSP bryg. Karol Kierzkowski. Najwięcej zdarzeń odnotowano na terenie województw: małopolskiego - 193, lubelskiego - 154 oraz podkarpackiego - 150.

Najczęściej wyjeżdżano do zdarzeń związanych z pogodą do godziny 21. Wówczas liczba interwencji wynosiła 545. Jak informowali strażacy, działania polegały głównie na usunięciu przewróconych drzew lub gałęzi z ulic, chodników oraz budynków.

Zimowo w Białymstoku
Zimowo w BiałymstokuTVN24
Lawinowa "dwójka" w Tatrach
Lawinowa "dwójka" w TatrachTVN24

Śnieg pada na Warmii i Mazurach, trudne warunki

Trudne warunki w poniedziałek wcześnie rano występują już na drogach Warmii i Mazur, gdzie najitensywniejsze opady dopiero docierają. Jak poinformował dyżurny utrzymania dróg w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie, błoto pośniegowe występuje na drogach krajowych w centralnej i wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego między innymi na dk 16 między Olsztynem a Ełkien, na dk 53 między Olsztynem a Pasymiem oraz dk 63 między Giżyckiem a Orzyszem. W całym regionie na drogach krajowych pracuje 56 jednostek sprzętu odśnieżnego i przeciwgołoledziowego. Obecnie opady śniegu występują w całym województwie z mniejszym lub większym natężeniem z wyjątkiem Ostródy. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenie o intensywnych opadach śniegu w zachodniej i centralnej części województwa do wtorku. Padać będzie na zachodzie, czyli w okolicach Elbląga i Ostródy oraz częściowo w centralnej części czyli Olsztyna i Szczytna.

Problemy na drogach
Problemy na drogachTVN24

Czytaj więcej o warunkach drogowych w Polsce w poniedziałek: Trudne warunki na drogach w wielu miejscach Polski i kolejne ostrzeżenia przed śniegiem

Świętokrzyskie: kilkadziesiąt interwencji

W związku z intensywnymi opadami śniegu świętokrzyscy strażacy interweniowali już 64 razy. Jak poinformował st. kpt. Marcin Bajur z Komendy Wojewódzkiej PSP w Kielcach najwięcej interwencji dotyczyło połamanych drzew na szlakach komunikacyjnych. Dzisiaj w nocy strażacy pomogli załodze karetki pogotowia, która wiozła mężczyznę mającego kłopoty z oddychaniem. Do zdarzenia doszło w powiecie ostrowieckim. Samochód zakopał się w śniegu i dopiero interwencja strażaków spowodowała, że pacjent trafił do lecznicy. Podobna sytuacja miała miejsce w poniedziałek rano w powiecie staszowskim. Karetka jechała do pacjenta, aby zawieść go na dializę. Dotarcie do mężczyzny blokowało powalone drzewo, które zostało przez strażaków usunięte.

Trudne warunki panują nadal na drogach krajowych regionu, ale wszystkie są przejezdne. - Nawierzchnie są czarne, mokre, ale miejscami zalega błoto pośniegowe. Kierowcy powinni zachować ostrożność, bo na niektórych odcinkach jest ślisko - powiedział Kamil Kędzierski z Punktu Informacji Drogowej GDDKiA w Kielcach.

Warunki w najbliższych godzinach się nie zmienią, bo cały czas w regionie pada śnieg.

Sytuacja na drogach w Małopolsce

W Małopolsce, gdzie śnieżyce, pojawiły się w pierwszej kolejności, część dróg w niedzielę była sparaliżowana. Wieczorem wszystkie drogi krajowe były przejezdne, choć zdarzały się problemy na odcinkach górskich, gdzie samochody ciężarowe zatrzymywały się, blokując przejazd.

W niedzielę na zakopiance ciężarówka zatrzymała się przed szczytem wzniesienia w Rdzawce. Pojazd zaczął się ślizgać, częściowo znalazł się w przydrożnym rowie. Pas ruchu w kierunku Krakowa został zablokowany - informowała GDDKiA. Na objeździe drogą wojewódzką nr 958 przez Czarny Dunajec i Rabę Wyżną utworzyły się spore korki.

Sytuacja drogowa na Zakopiance
Sytuacja drogowa na ZakopianceTVN24
Warunki na drogach w Małopolsce
Warunki na drogach w MałopolsceTVN24

Podkarpacie: interwencje strażaków, przerwy w dostawach prądu

Na Podkarpaciu ponad 60 razy strażacy wyjeżdżali w niedzielę do usuwania skutków intensywnych opadów śniegu - przekazał rzecznik podkarpackiej straży pożarnej brygadier Marcin Betleja. Jak zaznaczył, działania polegały głównie na usuwaniu połamanych konarów i drzew, które runęły na jezdnie i chodniki pod naporem śniegu.

- Na szczęście w tych zdarzeniach nikt nie został ranny - zauważył. Betleja poinformował, że "w trzech przypadkach strażacy udostępnili aparaty prądotwórcze potrzebne do zasilenia urządzeń medycznych niezbędnych do potrzymania życia chorych w domach". - Do takich zdarzeń doszło w powiatach: krośnieńskim, sanockim i kolbuszowskim - podał.

W Rudołowicach koło Jarosławia strażacy pomagali zabezpieczyć na domu mieszkalnym fragment dachu, który zawalił się najprawdopodobniej w konsekwencji naporu śniegu. - Apelujemy, aby sprawdzić grubość pokrywy śnieżnej na budynkach wielkopowierzchniowych: hipermarketach, magazynach, halach. Konstrukcje mogą nie być przygotowane na takie duże, dodatkowe obciążenie i może dojść do katastrofy budowlanej - podkreślił rzecznik.

Niebezpiecznie jest także na drogach. Policja zaapelowała o ostrożność - przekazała w niedzielę przed południem Anna Klee-Bylica z zespołu prasowego podkarpackiej policji. Jak zaznaczyła, "obfite opady śniegu, zamiecie i śliska nawierzchnia utrudniają jazdę kierowcom".

W konsekwencji intensywnych opadów śniegu samochody ciężarowe w Niebylcu koło Strzyżowa (Podkarpackie) nie mogły wjechać na wzniesienie. Zablokowany został jeden pas drogi krajowej nr 19 w kierunku przejścia granicznego ze Słowacją w Barwinku.

Śnieżny paraliż w Przemyślu
Śnieżny paraliż w PrzemyśluTVN24
Trudne warunki drogowe w Lublinie
Trudne warunki drogowe w LublinieTVN24

Posypywarki na ulicach Warszawy, utrudnienia na kolei

Duże ilości śniegu spadły także w centrum kraju, w tym na Mazowszu, doprowadzając do bardzo trudnych warunków drogowych.

Śnieg zalega na wielu jezdniach i chodnikach. W Warszawie na ulice, którymi kursują autobusy miejskie, wyjechało 170 posypywarek. To w sumie 1600 kilometrów stołecznych dróg. Pozostałe były oczyszczane m.in. na zlecenie urzędów dzielnic.

Jak przekazano po południu, padający od rana śnieg spowodował utrudnienia na obszarze Warszawskiego Węzła Kolejowego. Dotknęły one wszystkich przewoźników. Po południu informowano, że niektóre pociągi mogą być odwołane, skrócone lub opóźnione.

Sytuacja pogodowa w Warszawie
Sytuacja pogodowa w WarszawieTVN24
Posypywarki w akcji w WarszawieArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
Atak zimy. O czym pamiętać
Atak zimy. O czym pamiętaćTVN24

Autorka/Autor:kw,ps//rzw

Źródło: tvnmeteo.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2024. Wielu z nas nie może doczekać się długiego weekendu majowego, który w tym roku może okazać się szczególnie długi. O tym, co czeka nas w te dni w pogodzie, przeczytasz we wstępnej prognozie pogody przygotowanej przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. W prognozach widać ponad 25 stopni

Pogoda na majówkę 2024. W prognozach widać ponad 25 stopni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pył znad Sahary napłynął nad południową Grecję. Sprawił, że we wtorek niebo "zapłonęło" nad Koryntem. Na Krecie termometry pokazały miejscami ponad 30 stopni Celsjusza.

Pył znad Sahary dotarł do Grecji. Niebo "zapłonęło" nad Koryntem 

Pył znad Sahary dotarł do Grecji. Niebo "zapłonęło" nad Koryntem 

Źródło:
ENEX, apnews.com

Pogoda na jutro, czyli na środę. W nocy temperatura spadnie miejscami poniżej zera stopni. W dzień pojawią się opady deszczu, a w górach śniegu. Aura niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na jutro - środa, 24.04. Nocą chwyci miejscami mróz, w dzień będzie padać

Pogoda na jutro - środa, 24.04. Nocą chwyci miejscami mróz, w dzień będzie padać

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał alarmy meteorologiczne pierwszego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed spadkiem temperatury poniżej zera. Obowiązuje też prognoza zagrożeń. Wynika z niej, że spadnie śnieg i pojawią się oblodzenia.

Alerty IMGW w 10 województwach. Na horyzoncie powrót śniegu

Alerty IMGW w 10 województwach. Na horyzoncie powrót śniegu

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Wir niżowy Biruta przyniesie do Polski opady deszczu, miejscami popada też deszcz ze śniegiem, a w górach śnieg. Pod koniec tygodnia aura zacznie się zmieniać. Sprawdź, kiedy zrobi się cieplej.

Niż Biruta przyniesie deszcz, ale na horyzoncie widać zmianę. Kiedy zrobi się cieplej?

Niż Biruta przyniesie deszcz, ale na horyzoncie widać zmianę. Kiedy zrobi się cieplej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

Sezon narciarski w Tatrach wciąż trwa, o czym świadczą piękne ujęcia zarejestrowane we wtorek na zakopiańskiej Gubałówce. Warto korzystać ze słonecznej pogody - już wkrótce zamknięta zostanie część tatrzańskich tras narciarskich. Turyści wybierający się na górskie wędrówki powinni zachować jednak ostrożność.

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Źródło:
PAP, TPN, TVN24

Już w tym tygodniu będziemy mogli obserwować na niebie pełnię Różowego Księżyca. Zjawisko zbiegnie się w czasie ze szczytem dwóch rojów meteorów. Niebo będą przecinać Lirydy i mniej znane pi Puppidy.

Różowa Pełnia i spadające gwiazdy. Kiedy spojrzeć w niebo?

Różowa Pełnia i spadające gwiazdy. Kiedy spojrzeć w niebo?

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Na naszym kontynencie wzrasta liczba zgonów związanych z upałami - alarmują Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i unijna agencja Copernicus w raporcie na temat stanu klimatu w Europie w ubiegłym roku. - Europa doświadczyła kolejnego roku rosnących temperatur i nasilających się ekstremów klimatycznych - podkreśliła Elisabeth Hamdouch z Copernicusa.

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Źródło:
Reuters, AP, tvnmeteo.pl

Cielę ze znamieniem w kształcie półksiężyca urodziło się w Kanadzie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie data urodzenia - zwierzak przyszedł na świat 8 kwietnia. Tego samego dnia nad jego rodzinnym regionem widoczne było całkowite zaćmienie Słońca.

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Źródło:
CBC News, PAP

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Krecie trwają największe w Grecji ćwiczenia na wypadek trzęsienia ziemi - informuje w poniedziałek grecka agencja AMNA. Uczestniczą w nich władze wyspy i jej mieszkańcy.

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Źródło:
PAP

Do Niemiec w weekend wróciła zimowa pogoda. Najwięcej śniegu napadało w południowych i centralnych krajach związkowych. Na śliskich i oblodzonych drogach dochodziło do wypadków drogowych, w tym do jednego śmiertelnego.

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Źródło:
zeit.de, fr.de

Sonda Juno, dzięki rekordowo bliskiemu przelotowi w pobliżu Io, jednego z księżyców Jowisza, rzuciła nowe światło na znajdujące się na jego powierzchni lawowe jezioro. Naukowcy stworzyli animację, która pokazuje, jak może ono wyglądać z bliska.

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Źródło:
NASA, LiveScience, tvnmeteo.pl

Do zdarzenia doszło niedaleko rumuńskiego Braszowa, w regionie, który zamieszkuje duża populacja tych wielkich ssaków. Całe zajście zarejestrowały kamery przemysłowe.

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Źródło:
ENEX, politico.eu

Lodowe włosy pojawiły się w Tatrzańskim Parku Narodowym. Do ich powstania konieczne są odpowiednie warunki atmosferyczne i obecność pewnego niepozornego organizmu.

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Źródło:
TPN, tvnmeteo.pl

Donald Trump odwołał wiec wyborczy z powodu nadchodzącej burzy. Kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych przekazał zgromadzonym w Karolinie Północnej sympatykom, żeby poszukali schronienia i obiecał wkrótce wrócić "na pole bitwy" .

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Źródło:
PAP

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue

Te mikroskopijne zwierzęta wciąż zaskakują naukowców swoimi zdolnościami do przeżycia w ekstremalnie trudnych warunkach. Najnowsze badanie pokazuje, w jaki sposób niesporczaki są w stanie przetrwać silne promieniowanie jonizujące. - Robią coś, czego się nie spodziewaliśmy - powiedział biolog z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill.

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Źródło:
PAP, ScienceAlert, tvnmeteo.pl

Astronomowie z Obserwatorium Astronomicznego UW zidentyfikowali najjaśniejszą i prawdopodobnie najmłodszą cefeidę znaną w Drodze Mlecznej. Jak podkreślono, ma ona rekordowo długi okres pulsacji wśród tego typu gwiazd w naszej galaktyce, a to odkrycie pokazuje, że Droga Mleczna nie jest pod tym względem wyjątkiem.

Jest ponad 250 tysięcy razy jaśniejsza od Słońca. Astronomowie z UW odkryli nową cefeidę

Jest ponad 250 tysięcy razy jaśniejsza od Słońca. Astronomowie z UW odkryli nową cefeidę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Samica strusia z zoo w mieście Topeka w amerykańskim stanie Kansas wyrwała pracownikowi ogrodu klucze i połknęła je. Zwierzę nie przeżyło.

Struś połknął klucze, nie udało się go uratować

Struś połknął klucze, nie udało się go uratować

Źródło:
wibw.com, tvnmeteo.pl

Ulewy, które w tym tygodniu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie, boleśnie pokazują brak przygotowania do walki ze skutkami zmian klimatycznych. Jak tłumaczył na antenie TVN24 profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, to, co dzisiaj uznajemy za anomalie, będzie powtarzało się coraz częściej.

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, DXB, Reuters