Przygotuj się na:

Wielkanoc w komunikacji miejskiej

W okresie świąt wielkanocnych warszawskie autobusy, tramwaje oraz metro i pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej będą kursować według zmienionych rozkładów jazdy. Pierwsze korekty wejdą w życie już w najbliższy weekend z niedzielą handlową, czyli 1 i 2 kwietnia.

Bardzo trudne warunki na drogach. "W wielu miejscach jezdnia jest całkowicie przysypana"

Aktualizacja:
Autor:
b
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Wpadł w poślizg, wjechał w barierki
Wpadł w poślizg, wjechał w barierkiArtur Węgrzynoiwcz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Artur Węgrzynoiwcz, tvnwarszawa.plWpadł w poślizg, wjechał w barierki

Niż Brygida przyniósł śnieg. W niedzielę przełożyło się to trudne warunki drogowe w Warszawie. Mimo że zadysponowano 170 posypywarek, śniegu na drogach wciąż przybywa. Wiceprezydent stolicy zaapelował, by w miarę możliwości przepuszczać na drogach pojazdy służb oczyszczania.

- Warunki drogowe są bardzo trudne. Służby działają intensywnie, mimo to na ulicach jest dużo śniegu i błota. Zdarza się, że nie widać linii wymalowanych na jezdniach. Jest bardzo ślisko. Śnieg zalega także na chodnikach - relacjonował po godzinie 10 Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl.

Spowolnienie ruchu widać też na aktywnych mapach Google. Wolniej jeździ się zarówno na lokalnych, jak i przelotowych ulicach. Najgorzej jest: na S2 między Puławską w S8; S8 od Janek do Mszczonowa; S79.

- Z Alej Jerozolimskich zjechałem na Południową Obwodnicę Warszawy w stronę lotniska. Śniegu wciąż jest dużo, w wielu miejscach jezdnia jest całkowicie przysypana. Trudne warunki panują na wiaduktach nad Popularną oraz przy Łopuszańskiej - ostrzegał przed 11 nasz reporter.

Kolizje

Na S2, w kierunku Wawra, przed Puławską doszło do kolizji. - Kierowca skody wpadł w poślizg i uderzył w barierki. Nie ma osób poszkodowanych, ale samochód jest poważnie uszkodzony. Na miejscu była policja - poinformował Węgrzynowicz.

Potem na S2 doszło do kolejnej kolizji. Na odcinku między węzłami Lotnisko a Puławska zderzyły się dwa auta. osobowego. "Zablokowany został jeden pas jezdni w kierunku Terespola. Utrudnienie powstało około godz. 13:38. Przewidywany czas trwania utrudnienia 2 godz." - przekazała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. W kolejnym komunikacie dodano, że zablokowane są dwa pasy: lewy i środkowy.

Łącznie komenda stołeczna odnotowała kilka kolizji.

Utrudnień można się dziś było spodziewać także w okolicach największych centrów handlowych z uwagi na handlową niedzielę.

Kolizja na S2Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Posypywarki

"170 posypywarek działa na tych ulicach, którymi kursują autobusy miejskie. To w sumie 1600 km stołecznych dróg" - poinformował w niedzielę Zarząd Oczyszczania Miasta. Pozostałe ulice są oczyszczane m.in. na zlecenie urzędów dzielnic, a w przypadku dróg ekspresowych przez służby Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. W kolejnym mailu z 10.45 ZOM informował o 42 posypywarkach, pracujących na mostach, wiaduktach i stromych ulicach, takich jak Dolna, Belwederska czy Spacerowa (to w sumie 240 kilometrów dróg). Po 11.30 pracowało znów 170 pługów.

"Zarząd Oczyszczania Miasta przez całą dobę sprawdza stan nawierzchni ulic. Monitoruje aktualne dane meteorologiczne i prognozy pogody. Jeśli będzie taka potrzeba, zleci kolejną akcję" - zapewnił dyspozytor ZOM.

Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski zaapelował do kierowców, by ustępowali miejsca pracującym pojazdom. "W miarę możliwości przepuszczajcie na drogach pojazdy naszych służb" - napisał Olszewski.

Apel policji

- Na drogach woj. mazowieckiego panują w niedzielę trudne warunki do jazdy. W związku z tym policja apeluje o ostrożność - powiedziała mł. asp. Malwina Wlazło z zespołu prasowego komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu.

Dodała, że mazowiecka policja nie odnotowała w ciągu minionej nocy i do południa w niedzielę poważniejszych zdarzeń na drogach. - Wciąż apelujemy o ostrożną jazdę i dostosowanie prędkości jazdy do panujących warunków na drodze. Najlepiej noga z gazu - powiedziała policjantka.

Zaapelowała także do pieszych o używanie elementów odblaskowych po zmroku. - Intensywne opady śniegu mogą znacznie ograniczać kierowcom widoczność na drogach - zaznaczyła mł. asp. Wlazło.

Prognozy

Śnieg przyszedł wraz z niżem Brygida. - Śnieg zaczął mocno sypać ostatniej nocy na południowym wschodzie kraju, obfite opady w ciągu najbliższych godzin będą odejmować kolejne regiony - informuje synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. Należy spodziewać się też zawiei i zamieci śnieżnych. Trudne warunki będą panować też w poniedziałek. Więcej o pogodzie czytaj na tvnmeteo.pl>>>

Autor:b

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości