Alert RCB w poniedziałek otrzymały osoby przebywające w pięciu województwach. Służby ostrzegają przed burzami, silnym wiatrem i ulewnymi opadami deszczu, które mogą powodować podtopienia.
W części kraju mogą pojawić się burze i ulewne opady deszczu. Obowiązują ostrzeżenia wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Przed gwałtownymi zjawiskami pogodowymi ostrzega również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.
Alert RCB
"Uwaga! Dziś, w nocy i jutro (3/4.06) prawdopodobne burze, ulewny deszcz i silny wiatr. Możliwe podtopienia. W trakcie burzy znajdź bezpieczne schronienie" - alert RCB o tej treści w poniedziałek rano został wysłany w poniedziałek do odbiorców sieci komórkowych przebywających na terenie województw: śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego.
Późnym popołudniem alertem RCB objęto również woj. lubelskie.
RCB przypomina, aby:
- usunąć z parapetów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr;
- przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami;
- zapewnić bezpieczeństwo swoim zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na zewnątrz;
- przygotować oświetlenie zastępcze – latarki z zapasem baterii. Wiatr może uszkodzić linie energetyczne;
- uważać podczas jazdy samochodem, po pierwsze ze względu na mogące się łamać konary i drzewa, po drugie - przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.
W przypadku zagrożenia podtopieniem należy:
- słuchać komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnym radiu lub telewizji;
- przenieść wartościowe rzeczy na górne kondygnacje budynku;
- zadbać o to, by telefon komórkowy cały czas był w pełni naładowany;
- pojazdy z terenu posesji przestawić w niezagrożone miejsca;
- zabezpieczyć budynek i przygotować worki z piaskiem.
Czym jest alert RCB
Alert RCB jest SMS-owym systemem ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.
Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.
Źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock